piątek, 26 sierpień 2022 16:42

Wykłady z zakresu bezpieczeństwa w szkołach. Dlaczego to takie istotne?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego pexels

Zapewnienie bezpieczeństwa w szkole to dla dyrekcji sprawa priorytetowa. Ze względu na fakt, że każdego dnia w budynku odbywają się lekcje dla dziesiątek lub setek młodych ludzi, wymogi wobec grona nauczycielskiego są wysokie.

Personel szkoły musi być odpowiednio przeszkolony w zakresie reagowania na sytuacje ekstremalne, natomiast sami uczniowie powinni znać najważniejsze zagadnienia związane z ewakuacją. Właśnie z tego powodu prowadzenie wykładów na tematy bezpieczeństwa jest tak istotne.

Pożar

Ogień od zawsze stanowi ogromne zagrożenie dla budynków i pomimo rozwoju technologii, pożar wciąż znajduje się na szczycie listy czynników, które mogą zagrozić bezpieczeństwu w szkole. Warto pamiętać, że wszędzie tam, gdzie pojawia się ogień, mamy również do czynienia z dymem oraz szkodliwymi substancjami spalania. Utrata przytomności w wyniku zatrucia tlenkiem węglem stanowi równie poważne zagrożenie, co ogień, dlatego zarówno nauczyciele, jak i uczniowie powinni znać procedury bezpieczeństwa w obliczu pożaru. Szkoła powinna posiadać system sygnalizacji pożaru, pasywne i aktywne środki przeciwdziałania ogniowi oraz rozwieszone na korytarzach tablice, zawierające niezbędne informacje. Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego zawiera podstawowe wiadomości, pozwalające zareagować w odpowiedni sposób na obecność dymu lub ognia, zasygnalizować wybuch pożaru oraz wezwać pomoc.

Trzeba nadmienić, że na barkach nauczycieli spoczywa również obowiązek przeprowadzenia bezpiecznej ewakuacji uczniów. W przypadku młodzieży obarczonej niepełnosprawnością ruchową lub intelektualną personel musi zadbać o wyprowadzenie podopiecznych z budynku, co zazwyczaj wymaga wcześniejszego zaplanowania lekcji w takich sposób, aby uczniowie borykający się z trudnościami w poruszaniu realizowali zajęcia na parterze. Poruszanie się w odpowiedni sposób po korytarzach, kolejność ewakuacji pięter, udrożnienie dróg ewakuacyjnych to zaledwie część zagadnień, które przedstawione są personelowi podczas wykładów, dotyczących przeciwdziałania pożarowi.

Podłożenie ładunku wybuchowego lub skażenie szkoły

Wraz z nasileniem działalności ruchów terrorystycznych, szkoły stały się podatnym celem ataku. Zjawisko to pociągnęło za sobą również zjawisko celowego podkładania podejrzanych pakunków w celu wywołania fałszywego alarmu. Takich zjawisk nie wolno ignorować, gdyż wiążą się z ryzykiem skażenia biologicznego lub chemicznego – chociaż trzeba nadmienić, że te ostatnie zagrożenia mogą być również wywołane przez wypadek w pracowni chemicznej lub awarię infrastruktury na terenie szkoły. Niezależnie od przyczyny, nauczyciele muszą wiedzieć, w jaki sposób reagować na konkretne sytuacje, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz uczniów. Podczas gdy niektóre procedury są stosunkowo mało skomplikowane, w przypadku np. skażenia chemicznego konieczne jest spełnienie określonych wymogów, powiązanych z naturą zagrożenia.

 • Pomoc drogowa – jakie wsparcie zapewnia w trasie?
  Pomoc drogowa – jakie wsparcie zapewnia w trasie?

  Awarie, usterki i wypadki zdarzają się niezależnie od tego, jak długa jest twoja podróż samochodem. Jeśli w trasie znalazłeś się w kryzysowej sytuacji, nie musisz samodzielnie szukać najlepszego rozwiązania – pomoc drogowa to pełna obsługa zdarzeń drogowych. Jakie usługi zapewnia wyspecjalizowana firma? Kto skorzysta ze wsparcia? Sprawdź, na co możesz liczyć wybierając numer pomocy drogowej.

  Napisano wtorek, 30 maj 2023 11:36
 • Najlepszy fotograf ślubny z Warszawy
  Najlepszy fotograf ślubny z Warszawy

  Szukasz doskonałego fotografa ślubnego z Warszawy, który uwieczni najpiękniejsze chwile tego wyjątkowego dnia? Poznaj niezwykłego artystę, który przeniesie Twoje wspomnienia na kolejny poziom. Fotograf ślubny z Warszawy, Michał, to prawdziwy mistrz w swoim fachu. Jego pasja do tworzenia pięknych obrazów i umiejętność uchwycenia autentycznych emocji sprawiają, że jego prace są wyjątkowe i pełne życia. Michał wie, jak stworzyć unikalną atmosferę i złapać najważniejsze momenty, które z pewnością rozpalą Twoje serce za każdym razem, gdy spojrzysz na te zdjęcia.

  Napisano wtorek, 30 maj 2023 11:00
 • Aktywne półkolonie letnie – na czym polegają zajęcia w mieście?
  Aktywne półkolonie letnie – na czym polegają zajęcia w mieście?

  Wakacje to czas wolny od szkoły, w którym dzieci wymagają nie tylko opieki, ale także dobrej zabawy. Czy można połączyć jedno z drugim? Tak, a co więcej, zrobisz to wciąż chodząc do pracy. Prowadzone przez doświadczonych animatorów półkolonie letnie w Szczecinie to najlepszy sposób, aby odciążyć rodziców zapewniając najmłodszym godziny wypełnione rozmaitymi aktywnościami. Jakie atrakcje czekają na małych uczestników? Sprawdź, czego możesz spodziewać się po półkoloniach.

  Napisano niedziela, 28 maj 2023 11:55
 • Prześcieradło 120x200 - idealne rozwiązanie dla małych łóżek
  Prześcieradło 120x200 - idealne rozwiązanie dla małych łóżek

  Jeśli poszukujesz prześcieradła na małe łóżko, o wymiarach 120x200 cm, to warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim, wymiary te idealnie pasują do łóżek jednoosobowych, niewielkich sof lub rozkładanych foteli. Jest to również dobre rozwiązanie dla dzieci, które potrzebują mniejszej powierzchni do spania.

  Napisano piątek, 12 maj 2023 11:42
 • Kiszona kapusta i jej rola w zdrowej diecie
  Kiszona kapusta i jej rola w zdrowej diecie

  Kiszonki znane są z pozytywnego wpływu na zdrowie, nic więc dziwnego, że po przepisy na nie sięgamy coraz chętniej. I choć kisić możemy prawie wszystko, wciąż najpopularniejszym przysmakiem tego typu pozostaje kiszona kapusta. Dlaczego warto włączyć ją do swego menu? W jaki sposób dieta z takim dodatkiem wpłynie na ogólny stan naszego zdrowia?

  Napisano środa, 24 maj 2023 08:20
 • Wiesiołek - co to jest i jakie ma właściwości?
  Wiesiołek - co to jest i jakie ma właściwości?

  Wiesiołek, znany również jako wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis), to fascynująca roślina z rodziny wiesiołkowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, ale obecnie rozprzestrzenił się na wiele innych kontynentów, w tym Europę i Azję. Wiesiołek jest rośliną dwuletnią, co oznacza, że przez pierwszy rok wytwarza jedynie rozetę liści, a w drugim roku kwitnie i wytwarza nasiona.

  Napisano środa, 24 maj 2023 08:18
 • Ocet jabłkowy - kiedy warto go stosować?
  Ocet jabłkowy - kiedy warto go stosować?

  Od pewnego czasu wracamy do naturalnych produktów, które stanowią ciekawą alternatywę dla drogich leków z apteki. Jak się okazuje, istnieje wiele rozwiązań, które są niedoceniane. Wśród nich jest ocet jabłkowy. Nie bez powodu przez wiele kobiet nazywany się jednym z najpotężniejszych sprzymierzeńców w dbaniu o urodę i zdrowie. Posiada wiele cennych składników, dzięki którym możemy zadbać o praktycznie całe swoje ciało.

  Napisano środa, 24 maj 2023 08:10
 • Osłony foliowe na buty w szpitalu - po co się je zakłada?
  Osłony foliowe na buty w szpitalu - po co się je zakłada?

  Osłony foliowe na buty to niepozorne, a jednak niezwykle istotne elementy wyposażenia placówek medycznych, w tym szpitali. Przemyślana konstrukcja, niewielkie rozmiary oraz łatwość użytkowania sprawiają, że są niezastąpione w codziennym funkcjonowaniu instytucji zdrowia. Przede wszystkim, takie osłony mają za zadanie ochronę przed przenoszeniem drobnoustrojów i zanieczyszczeń z zewnątrz do sterylnego środowiska szpitala. W ten sposób mają bezpośredni wpływ na utrzymanie higieny i bezpieczeństwa pacjentów.

  Napisano środa, 17 maj 2023 11:25
 • Atrakcyjna oferta sieci Żabka: franczyza z wkładem własnym 5 000 złotych
  Atrakcyjna oferta sieci Żabka: franczyza z wkładem własnym 5 000 złotych

  Jednym z najbardziej opłacalnych sposobów na otwarcie własnego sklepu spożywczego jest franczyza. W małym mieście dobrze postawić na sprawdzoną i znaną markę. Dobrym przykładem jest sieć Żabka, która oferuje atrakcyjne warunki dla potencjalnych franczyzobiorców. Własny biznes za ok. 5 tysięcy złotych? To jak najbardziej możliwe!

  Napisano środa, 10 maj 2023 16:43
 • Dlaczego wybór pomocy drogowej w Niemczech ma tak duże znaczenie?
  Dlaczego wybór pomocy drogowej w Niemczech ma tak duże znaczenie?

  Niemcy są ostatnio jednym z najbardziej popularnych kierunków podróży, zarówno tych firmowych, jak i prywatnych. Brak stania na granicy pozwala na szybkie przemieszczenia się pomiędzy Polską a Niemcami. Warto podkreślić, że jest to wyjątkowo wygodne, szczególnie biorąc pod uwagę podróż własnym samochodem.

  Napisano poniedziałek, 08 maj 2023 11:31