piątek, 26 sierpień 2022 16:42

Wykłady z zakresu bezpieczeństwa w szkołach. Dlaczego to takie istotne?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego pexels

Zapewnienie bezpieczeństwa w szkole to dla dyrekcji sprawa priorytetowa. Ze względu na fakt, że każdego dnia w budynku odbywają się lekcje dla dziesiątek lub setek młodych ludzi, wymogi wobec grona nauczycielskiego są wysokie.

Personel szkoły musi być odpowiednio przeszkolony w zakresie reagowania na sytuacje ekstremalne, natomiast sami uczniowie powinni znać najważniejsze zagadnienia związane z ewakuacją. Właśnie z tego powodu prowadzenie wykładów na tematy bezpieczeństwa jest tak istotne.

Pożar

Ogień od zawsze stanowi ogromne zagrożenie dla budynków i pomimo rozwoju technologii, pożar wciąż znajduje się na szczycie listy czynników, które mogą zagrozić bezpieczeństwu w szkole. Warto pamiętać, że wszędzie tam, gdzie pojawia się ogień, mamy również do czynienia z dymem oraz szkodliwymi substancjami spalania. Utrata przytomności w wyniku zatrucia tlenkiem węglem stanowi równie poważne zagrożenie, co ogień, dlatego zarówno nauczyciele, jak i uczniowie powinni znać procedury bezpieczeństwa w obliczu pożaru. Szkoła powinna posiadać system sygnalizacji pożaru, pasywne i aktywne środki przeciwdziałania ogniowi oraz rozwieszone na korytarzach tablice, zawierające niezbędne informacje. Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego zawiera podstawowe wiadomości, pozwalające zareagować w odpowiedni sposób na obecność dymu lub ognia, zasygnalizować wybuch pożaru oraz wezwać pomoc.

Trzeba nadmienić, że na barkach nauczycieli spoczywa również obowiązek przeprowadzenia bezpiecznej ewakuacji uczniów. W przypadku młodzieży obarczonej niepełnosprawnością ruchową lub intelektualną personel musi zadbać o wyprowadzenie podopiecznych z budynku, co zazwyczaj wymaga wcześniejszego zaplanowania lekcji w takich sposób, aby uczniowie borykający się z trudnościami w poruszaniu realizowali zajęcia na parterze. Poruszanie się w odpowiedni sposób po korytarzach, kolejność ewakuacji pięter, udrożnienie dróg ewakuacyjnych to zaledwie część zagadnień, które przedstawione są personelowi podczas wykładów, dotyczących przeciwdziałania pożarowi.

Podłożenie ładunku wybuchowego lub skażenie szkoły

Wraz z nasileniem działalności ruchów terrorystycznych, szkoły stały się podatnym celem ataku. Zjawisko to pociągnęło za sobą również zjawisko celowego podkładania podejrzanych pakunków w celu wywołania fałszywego alarmu. Takich zjawisk nie wolno ignorować, gdyż wiążą się z ryzykiem skażenia biologicznego lub chemicznego – chociaż trzeba nadmienić, że te ostatnie zagrożenia mogą być również wywołane przez wypadek w pracowni chemicznej lub awarię infrastruktury na terenie szkoły. Niezależnie od przyczyny, nauczyciele muszą wiedzieć, w jaki sposób reagować na konkretne sytuacje, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz uczniów. Podczas gdy niektóre procedury są stosunkowo mało skomplikowane, w przypadku np. skażenia chemicznego konieczne jest spełnienie określonych wymogów, powiązanych z naturą zagrożenia.

 • Przejdźmy do kampera, karawaning jest trendy
  Przejdźmy do kampera, karawaning jest trendy

  Jeśli kupiłeś kamper lub myślisz już o zakupie czegoś do kampera na pewno interesujesz się wycieczkami w wolnej postaci. Na pewno lubisz wolność i swobodę podróżowania, nie przepadasz za przepełnionymi i zatłoczonymi hotelami ani wycieczkami typu last minutę, gdzie każdy element takiej wycieczki jest ustalony i niezmienialny.

  Napisano piątek, 27 styczeń 2023 21:26
 • Petsitters - miejsce, w którym Twój pupil znajdzie drugi dom
  Petsitters - miejsce, w którym Twój pupil znajdzie drugi dom

  Nie wiesz, co zrobić ze zwierzęciem, gdy wyjeżdżasz w podróż służbową, na wakacje lub w innej sprawie do innego miasta lub kraju? Istnieje kilka rozwiązań! Pierwsza opcja to szukanie pomocy u znajomych, przyjaciół, krewnych, którzy pod Twoją nieobecność będą mogli zaopiekować się zwierzakiem.

  Napisano piątek, 27 styczeń 2023 14:29
 • Czym się kierować przy wyborze kosiarki elektrycznej?
  Czym się kierować przy wyborze kosiarki elektrycznej?

  Piękny i zadbany ogród jest marzeniem każdego właściciela domku jednorodzinnego. Chcesz zatroszczyć się o trawnik na swojej działce? Zależy Ci na stworzeniu praktycznej strefy relaksu i wypoczynku dla całej rodziny? Szukasz idealnej kosiarki elektrycznej? W dzisiejszym artykule podpowiemy, czym kierować się podczas jej zakupu.

  Napisano czwartek, 26 styczeń 2023 17:03
 • O czym należy pamiętać urządzając imprezę okolicznościową?
  O czym należy pamiętać urządzając imprezę okolicznościową?

  Imprezy okolicznościowe w Warszawie cieszą się ogromną popularnością wśród osób, które mają już dość zamknięcia w czterech ścianach własnego domu, co było standardem przez ostatnie kilkanaście miesięcy.

  Napisano czwartek, 19 styczeń 2023 13:47
 • Przełom w walce z problemami z erekcją. To odkrycie może zmienić życie wielu mężczyzn
  Przełom w walce z problemami z erekcją. To odkrycie może zmienić życie wielu mężczyzn

  Z problemem erekcji spotyka się bardzo wielu mężczyzn, choć niestety wciąż jest to temat tabu.

  Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 19:49
 • Pamiętaj o śniadaniu – dlaczego pierwszy posiłek jest tak ważny?
  Pamiętaj o śniadaniu – dlaczego pierwszy posiłek jest tak ważny?

  Śniadanie dostarcza paliwa na dzień dobry – to najważniejszy posiłek dnia i powinien być jak najlepiej przygotowany. Wolisz dania na słodko czy w wersji wytrawnej? Duże znaczenie ma też drugie śniadanie zabierane zwykle do pracy – gotowe kanapki lub sałatki, pożywne smoothie albo domowe ciastka owsiane dodadzą energii i umilą południe.

  Napisano wtorek, 10 styczeń 2023 14:18
 • Dlaczego warto korzystać z usług kurierskich?
  Dlaczego warto korzystać z usług kurierskich?

  Jeszcze niedawno jedyną dostępną opcją nadania i odbioru paczek były usługi pocztowe. Szybkość realizacji zamówienia czy konieczność stania w długich kolejkach jedynie zniechęcały do korzystania z tej opcji.

  Napisano wtorek, 10 styczeń 2023 14:13
 • Zaskórniki – jak powstają? W jaki sposób można się ich pozbyć?
  Zaskórniki – jak powstają? W jaki sposób można się ich pozbyć?

  Zaskórniki często kojarzone są z młodą cerą trądzikową oraz z osobami w wieku młodzieńczym. Jednak mogą one pojawić się w każdym wieku. Czasami można spotkać się też z nazwą wągry. Czym dokładnie są zaskórniki? W jaki sposób je rozpoznać i jak można je bezpiecznie usunąć? Zobacz, co warto wiedzieć na ten temat.

  Napisano wtorek, 03 styczeń 2023 11:41
 • Planujesz zimowy wypoczynek - Hotel Björnson to najlepszy wybór!
  Planujesz zimowy wypoczynek - Hotel Björnson to najlepszy wybór!

  Zimowy czas dla wielu osób jest jednoznaczny z sezonem urlopowym i wypoczynkiem.

  Napisano poniedziałek, 02 styczeń 2023 15:08
 • Klasyczna elegancja na korcie – odzież tenisowa polskiej produkcji
  Klasyczna elegancja na korcie – odzież tenisowa polskiej produkcji

  Świat sportowy pokochał Igę Świątek, która zachwyca swoimi sukcesami oraz tenisa, dyscyplinę sportową, która dzięki Idze stała się jeszcze bardziej popularna. Nie wystarczy jednak odwiedzić kort tenisowy – trzeba też wiedzieć, jak ubrać się do gry.

  Napisano wtorek, 27 grudzień 2022 17:26