piątek, 26 sierpień 2022 16:42

Wykłady z zakresu bezpieczeństwa w szkołach. Dlaczego to takie istotne?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego pexels

Zapewnienie bezpieczeństwa w szkole to dla dyrekcji sprawa priorytetowa. Ze względu na fakt, że każdego dnia w budynku odbywają się lekcje dla dziesiątek lub setek młodych ludzi, wymogi wobec grona nauczycielskiego są wysokie.

Personel szkoły musi być odpowiednio przeszkolony w zakresie reagowania na sytuacje ekstremalne, natomiast sami uczniowie powinni znać najważniejsze zagadnienia związane z ewakuacją. Właśnie z tego powodu prowadzenie wykładów na tematy bezpieczeństwa jest tak istotne.

Pożar

Ogień od zawsze stanowi ogromne zagrożenie dla budynków i pomimo rozwoju technologii, pożar wciąż znajduje się na szczycie listy czynników, które mogą zagrozić bezpieczeństwu w szkole. Warto pamiętać, że wszędzie tam, gdzie pojawia się ogień, mamy również do czynienia z dymem oraz szkodliwymi substancjami spalania. Utrata przytomności w wyniku zatrucia tlenkiem węglem stanowi równie poważne zagrożenie, co ogień, dlatego zarówno nauczyciele, jak i uczniowie powinni znać procedury bezpieczeństwa w obliczu pożaru. Szkoła powinna posiadać system sygnalizacji pożaru, pasywne i aktywne środki przeciwdziałania ogniowi oraz rozwieszone na korytarzach tablice, zawierające niezbędne informacje. Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego zawiera podstawowe wiadomości, pozwalające zareagować w odpowiedni sposób na obecność dymu lub ognia, zasygnalizować wybuch pożaru oraz wezwać pomoc.

Trzeba nadmienić, że na barkach nauczycieli spoczywa również obowiązek przeprowadzenia bezpiecznej ewakuacji uczniów. W przypadku młodzieży obarczonej niepełnosprawnością ruchową lub intelektualną personel musi zadbać o wyprowadzenie podopiecznych z budynku, co zazwyczaj wymaga wcześniejszego zaplanowania lekcji w takich sposób, aby uczniowie borykający się z trudnościami w poruszaniu realizowali zajęcia na parterze. Poruszanie się w odpowiedni sposób po korytarzach, kolejność ewakuacji pięter, udrożnienie dróg ewakuacyjnych to zaledwie część zagadnień, które przedstawione są personelowi podczas wykładów, dotyczących przeciwdziałania pożarowi.

Podłożenie ładunku wybuchowego lub skażenie szkoły

Wraz z nasileniem działalności ruchów terrorystycznych, szkoły stały się podatnym celem ataku. Zjawisko to pociągnęło za sobą również zjawisko celowego podkładania podejrzanych pakunków w celu wywołania fałszywego alarmu. Takich zjawisk nie wolno ignorować, gdyż wiążą się z ryzykiem skażenia biologicznego lub chemicznego – chociaż trzeba nadmienić, że te ostatnie zagrożenia mogą być również wywołane przez wypadek w pracowni chemicznej lub awarię infrastruktury na terenie szkoły. Niezależnie od przyczyny, nauczyciele muszą wiedzieć, w jaki sposób reagować na konkretne sytuacje, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz uczniów. Podczas gdy niektóre procedury są stosunkowo mało skomplikowane, w przypadku np. skażenia chemicznego konieczne jest spełnienie określonych wymogów, powiązanych z naturą zagrożenia.

 • Zawał Mięśnia Sercowego: Przyczyny, Objawy, Pierwsza Pomoc i Leczenie
  Zawał Mięśnia Sercowego: Przyczyny, Objawy, Pierwsza Pomoc i Leczenie

  Zawał serca jest poważnym stanem medycznym, który może zagrażać życiu. Charakteryzuje się martwicą mięśnia sercowego spowodowaną przez niedokrwienie tkanek, które następuje, gdy tętnica wieńcowa zostaje zablokowana, uniemożliwiając dopływ krwi do serca​​.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Akwamaryn: kupisz go za grosze na sztuki, a biżuteria, która z niego powstanie, zwali Cię z nóg!
  Akwamaryn: kupisz go za grosze na sztuki, a biżuteria, która z niego powstanie, zwali Cię z nóg!

  Kamień akwamaryn to niebieskawy do błękitno-zielonego minerał z grupy berylu. Charakteryzuje się przezroczystością lub lekkim mlecznym wyglądem. Jego kolor może mieć różne odcienie niebieskiego: od jasnego błękitu, po intensywny niebieski. Odpowiednio obrobiony kamień ma lśniące, połyskujące powierzchnie. Kamień ten często występuje w formie kryształów o wyglądzie pryzmatycznym lub igiełkowatym. Akwamaryn jest również stosowany jako kamień jubilerski w różnego rodzaju ozdobach, takich jak pierścionki, naszyjniki czy kolczyki

  Napisano środa, 22 listopad 2023 11:49
 • Elegancja w żółci. Najnowsze trendy w biżuterii z cytrynem
  Elegancja w żółci. Najnowsze trendy w biżuterii z cytrynem

  Żółć to kolor, który od zawsze kojarzony jest z energią, radością i słońcem. Nie bez powodu stanowi on doskonałą inspirację dla projektantów biżuterii, którzy stworzyli najnowsze trendy w tej dziedzinie. Dziś zapraszamy Cię do świata biżuterii z cytrynem, gdzie elegancja spotyka się z promiennym blaskiem tego soczystego odcienia.

  Napisano poniedziałek, 06 listopad 2023 14:04
 • Masło shea — z czego powstaje?
  Masło shea — z czego powstaje?

  Masło shea, znane również jako masło karite, to naturalny tłuszcz pozyskiwany z orzechów drzewa shea, które rośnie w Afryce Zachodniej. Jako że jest cenione za swoje wyjątkowe właściwości nawilżające, regenerujące i ochronne, stało się nieodzownym składnikiem wielu kosmetyków. Jego unikalna struktura, bogata w witaminy A, E i F oraz kwasy tłuszczowe, sprawia, że jest niezastąpione w pielęgnacji skóry.

  Napisano czwartek, 02 listopad 2023 17:02
 • Kolczyki złote: Modele dla miłośników klasycznej elegancji
  Kolczyki złote: Modele dla miłośników klasycznej elegancji

  Złoto - symbol luksusu, elegancji i bezczasowej klasy. Od wieków uwielbiane przez kobiety na całym świecie, niezależnie od wieku, upodobań czy statusu społecznego. Dlaczego? Bo złoto jest uniwersalne, a zarazem wyjątkowe. Szczególnie w formie kolczyków - subtelnych, ale wyrazistych dodatków, które potrafią nadać charakteru nawet najprostszej stylizacji. Zobacz klasyczne modele złotych kolczyków, które w swoje szkatułce powinna mieć każda miłośniczka eleganckich dodatków!

  Napisano wtorek, 31 październik 2023 16:22
 • Bransoletki z beads i wszystko, co musisz o nich wiedzieć!
  Bransoletki z beads i wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

  Słowo „beads” to angielski termin oznaczający koraliki, które są małymi, zwykle okrągłymi, kulistymi lub cylindrycznymi elementami wykonanymi z różnych materiałów, takich jak szkło, drewno, kamienie, plastik, metal czy ceramika. Koraliki te są wykorzystywane do tworzenia różnorodnych rodzajów biżuterii, ozdób do włosów, ubrań, a także innych dekoracyjnych przedmiotów. Biżuteria z beadsami może być noszona na co dzień lub na wyjątkowe okazje, stanowiąc także doskonały prezent dla bliskiej osoby. Czy warto zainwestować w beads, kto zechce je nosić i czy są dobrym pomysłem na prezent?

  Napisano środa, 25 październik 2023 15:26
 • Znane perfumy arabskie. Na jakie marki warto postawić, jeśli chcesz zapewnić sobie orientalny zapach?
  Znane perfumy arabskie. Na jakie marki warto postawić, jeśli chcesz zapewnić sobie orientalny zapach?

  Bliski Wschód to region, który niesamowicie fascynuje swoją bogatą kulturą i historią, ale także, z czego wciąż jeszcze nie każdy zdaje sobie sprawę, jest źródłem niezwykłych perfum. Arabscy producenci od lat zachwycają swoimi unikalnymi kompozycjami, które umiejętnie mixują tradycję z nowoczesnością i wabią nasze zmysły.

  Napisano poniedziałek, 23 październik 2023 16:15
 • Odżywki treningowe AAKG - co warto o nich wiedzieć, przed rozpoczęciem suplementacji?
  Odżywki treningowe AAKG - co warto o nich wiedzieć, przed rozpoczęciem suplementacji?

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób angażuje się w regularne treningi i dbałość o swoją kondycję fizyczną. Wraz z rozwojem tej świadomości, popularne stały się także suplementy diety, które mają na celu wspomóc proces treningowy i osiągnięcie zamierzonych rezultatów. Jednym z takich suplementów jest AAKG, skrót od L-argininy alfaketoglutaranu. Przed rozpoczęciem suplementacji warto zrozumieć, czym są odżywki treningowe AAKG i jakie mogą mieć korzyści dla naszego organizmu.

  Napisano sobota, 14 październik 2023 18:28
 • Jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia, czyli kilka wskazówek co zrobić, by Wigilia była magiczna, a nie nerwowa
  Jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia, czyli kilka wskazówek co zrobić, by Wigilia była magiczna, a nie nerwowa

  Babie lato unosi się w powietrzu (a czasem przykleja do twarzy). Z drzew spadają liście i depczemy po szeleszczącym, barwnym „dywanie”. Zamiast koszulek sięgamy po sweter, a w kawiarni wolimy ciasto od lodów. Pomimo tych wszystkich znaków, nadal uważamy, że do świąt to jeszcze „ho, ho, ho i trochę czasu”? Rozejrzyjmy się po sklepach. Tuż obok dekoracji na Halloween czy zniczy na Wszystkich Świętych, zobaczymy rosnące sterty bombek, świątecznych figurek czy obrusów z choinkami. Zanim się obejrzymy, znów zacznie się grudzień, a wraz z nim przedświąteczna gorączka zakupów i przygotowań.

  Napisano czwartek, 12 październik 2023 13:31
 • Oliwa z oliwek - praktyczne sposoby jej wykorzystania w kosmetyce
  Oliwa z oliwek - praktyczne sposoby jej wykorzystania w kosmetyce

  Oliwa z oliwek jest znana i ceniona na całym świecie za swoje niezwykłe właściwości kulinarne. Ten naturalny składnik, bogaty w witaminy i antyoksydanty, odgrywa kluczową rolę nie tylko w naszej kuchni, ale również w codziennej pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Oliwa z oliwek to prawdziwy eliksir młodości, który od wieków jest wykorzystywany w kosmetyce.

  Napisano wtorek, 10 październik 2023 19:11