piątek, 26 sierpień 2022 16:42

Wykłady z zakresu bezpieczeństwa w szkołach. Dlaczego to takie istotne?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego pexels

Zapewnienie bezpieczeństwa w szkole to dla dyrekcji sprawa priorytetowa. Ze względu na fakt, że każdego dnia w budynku odbywają się lekcje dla dziesiątek lub setek młodych ludzi, wymogi wobec grona nauczycielskiego są wysokie.

Personel szkoły musi być odpowiednio przeszkolony w zakresie reagowania na sytuacje ekstremalne, natomiast sami uczniowie powinni znać najważniejsze zagadnienia związane z ewakuacją. Właśnie z tego powodu prowadzenie wykładów na tematy bezpieczeństwa jest tak istotne.

Pożar

Ogień od zawsze stanowi ogromne zagrożenie dla budynków i pomimo rozwoju technologii, pożar wciąż znajduje się na szczycie listy czynników, które mogą zagrozić bezpieczeństwu w szkole. Warto pamiętać, że wszędzie tam, gdzie pojawia się ogień, mamy również do czynienia z dymem oraz szkodliwymi substancjami spalania. Utrata przytomności w wyniku zatrucia tlenkiem węglem stanowi równie poważne zagrożenie, co ogień, dlatego zarówno nauczyciele, jak i uczniowie powinni znać procedury bezpieczeństwa w obliczu pożaru. Szkoła powinna posiadać system sygnalizacji pożaru, pasywne i aktywne środki przeciwdziałania ogniowi oraz rozwieszone na korytarzach tablice, zawierające niezbędne informacje. Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego zawiera podstawowe wiadomości, pozwalające zareagować w odpowiedni sposób na obecność dymu lub ognia, zasygnalizować wybuch pożaru oraz wezwać pomoc.

Trzeba nadmienić, że na barkach nauczycieli spoczywa również obowiązek przeprowadzenia bezpiecznej ewakuacji uczniów. W przypadku młodzieży obarczonej niepełnosprawnością ruchową lub intelektualną personel musi zadbać o wyprowadzenie podopiecznych z budynku, co zazwyczaj wymaga wcześniejszego zaplanowania lekcji w takich sposób, aby uczniowie borykający się z trudnościami w poruszaniu realizowali zajęcia na parterze. Poruszanie się w odpowiedni sposób po korytarzach, kolejność ewakuacji pięter, udrożnienie dróg ewakuacyjnych to zaledwie część zagadnień, które przedstawione są personelowi podczas wykładów, dotyczących przeciwdziałania pożarowi.

Podłożenie ładunku wybuchowego lub skażenie szkoły

Wraz z nasileniem działalności ruchów terrorystycznych, szkoły stały się podatnym celem ataku. Zjawisko to pociągnęło za sobą również zjawisko celowego podkładania podejrzanych pakunków w celu wywołania fałszywego alarmu. Takich zjawisk nie wolno ignorować, gdyż wiążą się z ryzykiem skażenia biologicznego lub chemicznego – chociaż trzeba nadmienić, że te ostatnie zagrożenia mogą być również wywołane przez wypadek w pracowni chemicznej lub awarię infrastruktury na terenie szkoły. Niezależnie od przyczyny, nauczyciele muszą wiedzieć, w jaki sposób reagować na konkretne sytuacje, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz uczniów. Podczas gdy niektóre procedury są stosunkowo mało skomplikowane, w przypadku np. skażenia chemicznego konieczne jest spełnienie określonych wymogów, powiązanych z naturą zagrożenia.

 • Jaki Internet wybrać dla dziecka? Który sprawdzi się najlepiej do nauki?
  Jaki Internet wybrać dla dziecka? Który sprawdzi się najlepiej do nauki?

  Dostęp do dobrego łącza internetowego jest niezbędny nie tylko studentom, lecz także dzieciom w trakcie roku szkolnego.

  Napisano sobota, 01 październik 2022 14:32
 • Na czym polega odfrankowanie kredytu?
  Na czym polega odfrankowanie kredytu?

  Posiadacze kredytów frankowych, których wciąż jest aktywnych ponad 400 000, mogą dziś wyjść na drogę sądową z bankiem kredytującym.

  Napisano wtorek, 27 wrzesień 2022 11:47
 • Dlaczego warto mieć adwokata podczas zatrzymania i przesłuchania?
  Dlaczego warto mieć adwokata podczas zatrzymania i przesłuchania?

  Zostałeś zatrzymany przez Policję lub otrzymałeś wezwanie by stawić się na komendę w charakterze świadka. Przesłuchanie zawsze wiąże się z dużym stresem, szczególnie dla osób, które w swoim życiu raczej starały się nie wchodzić w konflikt z prawem.

  Napisano wtorek, 27 wrzesień 2022 11:45
 • Streaming vs. telewizja – wady i zalety
  Streaming vs. telewizja – wady i zalety

  Ostatnie lata nie są łatwe dla tradycyjnej telewizji. Coraz większa popularność transmisji online, a wraz z nimi coraz większa liczba kanałów oferujących streaming wideo na życzenie, skutecznie odbiera telewizji widzów.

  Napisano wtorek, 27 wrzesień 2022 11:40
 • Lipoliza – na czym polega iniekcyjny rozpad tkanki tłuszczowej?
  Lipoliza – na czym polega iniekcyjny rozpad tkanki tłuszczowej?

  Nikt z nas nie lubi nadmiaru tłuszczu. Często nawet pomimo aktywności fizycznej i zdrowej diety na niektórych obszarach ciała gromadzi się szczególnie oporna tkanka tłuszczowa.

  Napisano czwartek, 15 wrzesień 2022 13:34
 • Drzwi balkonowe – łatwiej otwierać czy przesuwać?
  Drzwi balkonowe – łatwiej otwierać czy przesuwać?

  Jeszcze parę dekad temu taki dylemat właściwie nie istniał. Drzwi balkonowe były do bólu typowe oraz wykonane tak, że ich jakość pozostawiała wiele do życzenia. To powodowało, że w każdą próbę otwarcia trzeba było włożyć sporą siłę, która musiała być jeszcze większa przy zamykaniu.

  Napisano poniedziałek, 12 wrzesień 2022 09:55
 • Wszystko, co warto wiedzieć o masturbacji
  Wszystko, co warto wiedzieć o masturbacji

  Masturbacja, określana także jako onanizm czy autoerotyzm to pobudzanie własnych narządów płciowych w celu osiągnięcia seksualnej satysfakcji. To naturalny etap w rozwoju seksualności człowieka, choć często potępiany w wielu kulturach i religiach.

  Napisano poniedziałek, 12 wrzesień 2022 09:50
 • Dużo pracy w opiece w Niemczech
  Dużo pracy w opiece w Niemczech

  Osoby zainteresowane podjęciem pracy w branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech jeszcze nigdy nie miały tak dobrego położenia jak obecnie.

  Napisano środa, 07 wrzesień 2022 16:30
 • Co to jest ploter i jak działa?
  Co to jest ploter i jak działa?

  Plotery to urządzenia o różnych funkcjach. Zazwyczaj kojarzą się z drukiem wielkoformatowym, lecz ich zastosowanie jest znacznie szersze. Wyróżnia się kilka rodzajów ploterów, które różnią się swoimi funkcjami. Czym dokładnie jest ploter? Jak działa i jakie są jego rodzaje? Kiedy warto zainwestować w takie urządzanie? Sprawdź w tym artykule.

  Napisano poniedziałek, 05 wrzesień 2022 09:35
 • Kiedy należy skonsultować się z chirurgiem – tych problemów nie wolno bagatelizować!
  Kiedy należy skonsultować się z chirurgiem – tych problemów nie wolno bagatelizować!

  Bywają dolegliwości, które, choć są dokuczliwe, wyjadają się nieszkodliwe, dlatego wiele osób zwleka z wizytą u specjalisty. Warto jednak pamiętać, że nawet te początkowo niegroźne zmiany, mogę nieleczone prowadzić do poważniejszych zaburzeń.

  Napisano poniedziałek, 05 wrzesień 2022 09:31