czwartek, 25 sierpień 2022 11:56

Biznes franczyzowy – co daje przedsiębiorcom?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Franczyza Franczyza adobestock

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej nie musi łączyć się z tworzeniem marki od podstaw. Nowym przedsiębiorcom naprzeciw wychodzą liczne oferty franczyzy. Na czym polegają i dla kogo są idealnym rozwiązaniem?

 

Dlaczego franczyza jest tak częstym wyborem wśród przedsiębiorców?

Franczyza, czyli udostępnianie franczyzobiorcy sprawdzonego rozwiązania na prowadzenie własnego biznesu, ale pod szyldem franczyzodawcy, znajduje od wielu lat dużą rzeszę zwolenników. Nie ma się czemu dziwić – takie rozwiązanie gwarantuje przedsiębiorcy dostęp do fachowej wiedzy na temat konkretnego biznesu, zapewnia odpowiednie szkolenia i dostęp do sprawdzonych dostawców, których ceny są najczęściej bardzo konkurencyjne.

Franczyzodawca ze zdobytą wiedzą i gotowymi rozwiązaniami może więc rozpocząć własną działalność. Wszystko to jednak musi odbywać się według ściśle określonych zasad, które reguluje stosowna umowa franczyzowa. Jej zapisy odnoszą się między innymi do praw i obowiązków leżących po obu stronach, uregulowań dotyczących należnych opłat i przepływu informacji pomiędzy nimi.

Umowa franczyzowa jest dobrym rozwiązaniem dla wielu, a zwłaszcza dla osób stawiających w biznesie pierwsze kroki. Nie mają oni przecież doświadczenia, a to ma franczyzodawca. Dobrze jest, jeśli franczyzobiorca, rozpoczynając swoją działalność, odznacza się szeregiem umiejętności przydatnych w biznesie – w obszarze zarządzania ludźmi, interpersonalnymi czy obsługi komputera. Niemal w każdej działalności niezbędne wydaje się też pozytywne ustosunkowanie do klientów.

Co przedsiębiorcy daje franczyza?

Rozpoczynając własną działalność, najczęściej boimy się ryzyka, jakie za sobą niesie. Z różnych stron docierają do nas przecież informacje o upadających biznesach i kłopotach finansowych różnych przedsiębiorców. Tymczasem franczyza pozwala na maksymalne zminimalizowanie ryzyka niepowodzenia danej działalności.

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że rozwiązania oferowane przez franczyzodawcę zostały już przez niego przetestowane, a także zostały wielokrotnie sprawdzone przez licznych franczyzobiorców. Minimalizacja ryzyka zachęca do podejmowania takiego rodzaju działalności, ale nie jest jedynym jej atutem.

Przy wystąpieniu ewentualnych kłopotów franczyzodawca zapewnia plan naprawczy, który ma pomóc w wyjściu z nich. Najczęściej są one dosyć szybko wychwytywane – franczyzobiorca podlega bowiem ścisłej kontroli ze strony franczyzodawcy. Franczyza jest także rozwiązaniem, które ogranicza niemal do zera potrzebę reklamy i inwestowania w marketing. Za nie odpowiedzialny jest franczyzodawca. Nie mamy więc powodu do zmartwień, jeśli chodzi o pozyskanie klientów – marka, pod którą działamy, jest przecież już dobrze znana i dodatkowo promowana.

Jakie zobowiązania ma franczyzobiorca z tytułu umowy franczyzowej?

Franczyzobiorca otrzymuje wiele od franczyzodawcy, ma jednak do spełnienia także zobowiązania względem franczyzodawcy. Przede wszystkim musi on dbać o renomę marki, pod której szyldem prowadzi biznes, działać na rzecz jej rozwoju.. Po drugie franczyzobiorca musi regularnie dokonywać płatności wynikających z umowy franczyzowej. Mowa w niej między innymi o opłacie wstępnej, opłatach bieżących czy ewentualnych marketingowych.

Każdemu franczyzobiorcy franczyzodawca przekazuje know-how, które utrzymać musi on w tajemnicy. Bywa, że franczyzodawcy wprowadzają także zakaz konkurencji, który obowiązuje w czasie trwania umowy, ale może być on także przedłużony i obowiązywać już po jej zakończeniu. Franczyzodawca zabezpiecza się w ten sposób przed scenariuszem, w którym zrywamy umowę i otwieramy samodzielnie coś nowego, ale opartego o jego sprawdzone już rozwiązania.

Jako franczyzobiorcy musimy też pamiętać, że w ramach kontroli ze strony franczyzodawcy jesteśmy zobowiązani do udostępniania mu wszelkiej dokumentacji, która jest niezbędna do sprawdzenia stanu naszej działalności.

 • Jaki Internet wybrać dla dziecka? Który sprawdzi się najlepiej do nauki?
  Jaki Internet wybrać dla dziecka? Który sprawdzi się najlepiej do nauki?

  Dostęp do dobrego łącza internetowego jest niezbędny nie tylko studentom, lecz także dzieciom w trakcie roku szkolnego.

  Napisano sobota, 01 październik 2022 14:32
 • Na czym polega odfrankowanie kredytu?
  Na czym polega odfrankowanie kredytu?

  Posiadacze kredytów frankowych, których wciąż jest aktywnych ponad 400 000, mogą dziś wyjść na drogę sądową z bankiem kredytującym.

  Napisano wtorek, 27 wrzesień 2022 11:47
 • Dlaczego warto mieć adwokata podczas zatrzymania i przesłuchania?
  Dlaczego warto mieć adwokata podczas zatrzymania i przesłuchania?

  Zostałeś zatrzymany przez Policję lub otrzymałeś wezwanie by stawić się na komendę w charakterze świadka. Przesłuchanie zawsze wiąże się z dużym stresem, szczególnie dla osób, które w swoim życiu raczej starały się nie wchodzić w konflikt z prawem.

  Napisano wtorek, 27 wrzesień 2022 11:45
 • Streaming vs. telewizja – wady i zalety
  Streaming vs. telewizja – wady i zalety

  Ostatnie lata nie są łatwe dla tradycyjnej telewizji. Coraz większa popularność transmisji online, a wraz z nimi coraz większa liczba kanałów oferujących streaming wideo na życzenie, skutecznie odbiera telewizji widzów.

  Napisano wtorek, 27 wrzesień 2022 11:40
 • Lipoliza – na czym polega iniekcyjny rozpad tkanki tłuszczowej?
  Lipoliza – na czym polega iniekcyjny rozpad tkanki tłuszczowej?

  Nikt z nas nie lubi nadmiaru tłuszczu. Często nawet pomimo aktywności fizycznej i zdrowej diety na niektórych obszarach ciała gromadzi się szczególnie oporna tkanka tłuszczowa.

  Napisano czwartek, 15 wrzesień 2022 13:34
 • Drzwi balkonowe – łatwiej otwierać czy przesuwać?
  Drzwi balkonowe – łatwiej otwierać czy przesuwać?

  Jeszcze parę dekad temu taki dylemat właściwie nie istniał. Drzwi balkonowe były do bólu typowe oraz wykonane tak, że ich jakość pozostawiała wiele do życzenia. To powodowało, że w każdą próbę otwarcia trzeba było włożyć sporą siłę, która musiała być jeszcze większa przy zamykaniu.

  Napisano poniedziałek, 12 wrzesień 2022 09:55
 • Wszystko, co warto wiedzieć o masturbacji
  Wszystko, co warto wiedzieć o masturbacji

  Masturbacja, określana także jako onanizm czy autoerotyzm to pobudzanie własnych narządów płciowych w celu osiągnięcia seksualnej satysfakcji. To naturalny etap w rozwoju seksualności człowieka, choć często potępiany w wielu kulturach i religiach.

  Napisano poniedziałek, 12 wrzesień 2022 09:50
 • Dużo pracy w opiece w Niemczech
  Dużo pracy w opiece w Niemczech

  Osoby zainteresowane podjęciem pracy w branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech jeszcze nigdy nie miały tak dobrego położenia jak obecnie.

  Napisano środa, 07 wrzesień 2022 16:30
 • Co to jest ploter i jak działa?
  Co to jest ploter i jak działa?

  Plotery to urządzenia o różnych funkcjach. Zazwyczaj kojarzą się z drukiem wielkoformatowym, lecz ich zastosowanie jest znacznie szersze. Wyróżnia się kilka rodzajów ploterów, które różnią się swoimi funkcjami. Czym dokładnie jest ploter? Jak działa i jakie są jego rodzaje? Kiedy warto zainwestować w takie urządzanie? Sprawdź w tym artykule.

  Napisano poniedziałek, 05 wrzesień 2022 09:35
 • Kiedy należy skonsultować się z chirurgiem – tych problemów nie wolno bagatelizować!
  Kiedy należy skonsultować się z chirurgiem – tych problemów nie wolno bagatelizować!

  Bywają dolegliwości, które, choć są dokuczliwe, wyjadają się nieszkodliwe, dlatego wiele osób zwleka z wizytą u specjalisty. Warto jednak pamiętać, że nawet te początkowo niegroźne zmiany, mogę nieleczone prowadzić do poważniejszych zaburzeń.

  Napisano poniedziałek, 05 wrzesień 2022 09:31