czwartek, 25 sierpień 2022 11:56

Biznes franczyzowy – co daje przedsiębiorcom?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Franczyza Franczyza adobestock

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej nie musi łączyć się z tworzeniem marki od podstaw. Nowym przedsiębiorcom naprzeciw wychodzą liczne oferty franczyzy. Na czym polegają i dla kogo są idealnym rozwiązaniem?

 

Dlaczego franczyza jest tak częstym wyborem wśród przedsiębiorców?

Franczyza, czyli udostępnianie franczyzobiorcy sprawdzonego rozwiązania na prowadzenie własnego biznesu, ale pod szyldem franczyzodawcy, znajduje od wielu lat dużą rzeszę zwolenników. Nie ma się czemu dziwić – takie rozwiązanie gwarantuje przedsiębiorcy dostęp do fachowej wiedzy na temat konkretnego biznesu, zapewnia odpowiednie szkolenia i dostęp do sprawdzonych dostawców, których ceny są najczęściej bardzo konkurencyjne.

Franczyzodawca ze zdobytą wiedzą i gotowymi rozwiązaniami może więc rozpocząć własną działalność. Wszystko to jednak musi odbywać się według ściśle określonych zasad, które reguluje stosowna umowa franczyzowa. Jej zapisy odnoszą się między innymi do praw i obowiązków leżących po obu stronach, uregulowań dotyczących należnych opłat i przepływu informacji pomiędzy nimi.

Umowa franczyzowa jest dobrym rozwiązaniem dla wielu, a zwłaszcza dla osób stawiających w biznesie pierwsze kroki. Nie mają oni przecież doświadczenia, a to ma franczyzodawca. Dobrze jest, jeśli franczyzobiorca, rozpoczynając swoją działalność, odznacza się szeregiem umiejętności przydatnych w biznesie – w obszarze zarządzania ludźmi, interpersonalnymi czy obsługi komputera. Niemal w każdej działalności niezbędne wydaje się też pozytywne ustosunkowanie do klientów.

Co przedsiębiorcy daje franczyza?

Rozpoczynając własną działalność, najczęściej boimy się ryzyka, jakie za sobą niesie. Z różnych stron docierają do nas przecież informacje o upadających biznesach i kłopotach finansowych różnych przedsiębiorców. Tymczasem franczyza pozwala na maksymalne zminimalizowanie ryzyka niepowodzenia danej działalności.

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że rozwiązania oferowane przez franczyzodawcę zostały już przez niego przetestowane, a także zostały wielokrotnie sprawdzone przez licznych franczyzobiorców. Minimalizacja ryzyka zachęca do podejmowania takiego rodzaju działalności, ale nie jest jedynym jej atutem.

Przy wystąpieniu ewentualnych kłopotów franczyzodawca zapewnia plan naprawczy, który ma pomóc w wyjściu z nich. Najczęściej są one dosyć szybko wychwytywane – franczyzobiorca podlega bowiem ścisłej kontroli ze strony franczyzodawcy. Franczyza jest także rozwiązaniem, które ogranicza niemal do zera potrzebę reklamy i inwestowania w marketing. Za nie odpowiedzialny jest franczyzodawca. Nie mamy więc powodu do zmartwień, jeśli chodzi o pozyskanie klientów – marka, pod którą działamy, jest przecież już dobrze znana i dodatkowo promowana.

Jakie zobowiązania ma franczyzobiorca z tytułu umowy franczyzowej?

Franczyzobiorca otrzymuje wiele od franczyzodawcy, ma jednak do spełnienia także zobowiązania względem franczyzodawcy. Przede wszystkim musi on dbać o renomę marki, pod której szyldem prowadzi biznes, działać na rzecz jej rozwoju.. Po drugie franczyzobiorca musi regularnie dokonywać płatności wynikających z umowy franczyzowej. Mowa w niej między innymi o opłacie wstępnej, opłatach bieżących czy ewentualnych marketingowych.

Każdemu franczyzobiorcy franczyzodawca przekazuje know-how, które utrzymać musi on w tajemnicy. Bywa, że franczyzodawcy wprowadzają także zakaz konkurencji, który obowiązuje w czasie trwania umowy, ale może być on także przedłużony i obowiązywać już po jej zakończeniu. Franczyzodawca zabezpiecza się w ten sposób przed scenariuszem, w którym zrywamy umowę i otwieramy samodzielnie coś nowego, ale opartego o jego sprawdzone już rozwiązania.

Jako franczyzobiorcy musimy też pamiętać, że w ramach kontroli ze strony franczyzodawcy jesteśmy zobowiązani do udostępniania mu wszelkiej dokumentacji, która jest niezbędna do sprawdzenia stanu naszej działalności.

 • Aktywne półkolonie w mieście – na czym to polega?
  Aktywne półkolonie w mieście – na czym to polega?

  Wakacje często kojarzone są ze słodkim lenistwem, jednak twoje dziecko nie musi spędzać długich godzin przed komputerem albo samopas na podwórku. Bezpieczeństwo podopiecznych i dobrze spędzony czas gwarantują półkolonie – zajęcia, dzięki którym twoja pociecha nawiąże nowe znajomości i aktywnie spędzi godziny poza domem. Sprawdź, na czym to polega.

  Napisano poniedziałek, 05 czerwiec 2023 07:00
 • Pozycjonowanie stron kancelarii – jak promować doradztwo prawne w sieci
  Pozycjonowanie stron kancelarii – jak promować doradztwo prawne w sieci

  Pozycjonowanie stron internetowych stało się kluczowym elementem strategii marketingowych w wielu sektorach - nie inaczej jest w przypadku kancelarii prawnych. W erze cyfrowej, gdzie Internet to pierwsze miejsce, w którym potencjalni klienci szukają usług prawnych, kancelarie prawnicze muszą znaleźć efektywne metody na zwiększenie swojej widoczności w sieci.

  Napisano piątek, 02 czerwiec 2023 11:29
 • Pomoc drogowa – jakie wsparcie zapewnia w trasie?
  Pomoc drogowa – jakie wsparcie zapewnia w trasie?

  Awarie, usterki i wypadki zdarzają się niezależnie od tego, jak długa jest twoja podróż samochodem. Jeśli w trasie znalazłeś się w kryzysowej sytuacji, nie musisz samodzielnie szukać najlepszego rozwiązania – pomoc drogowa to pełna obsługa zdarzeń drogowych. Jakie usługi zapewnia wyspecjalizowana firma? Kto skorzysta ze wsparcia? Sprawdź, na co możesz liczyć wybierając numer pomocy drogowej.

  Napisano wtorek, 30 maj 2023 11:36
 • Najlepszy fotograf ślubny z Warszawy
  Najlepszy fotograf ślubny z Warszawy

  Szukasz doskonałego fotografa ślubnego z Warszawy, który uwieczni najpiękniejsze chwile tego wyjątkowego dnia? Poznaj niezwykłego artystę, który przeniesie Twoje wspomnienia na kolejny poziom. Fotograf ślubny z Warszawy, Michał, to prawdziwy mistrz w swoim fachu. Jego pasja do tworzenia pięknych obrazów i umiejętność uchwycenia autentycznych emocji sprawiają, że jego prace są wyjątkowe i pełne życia. Michał wie, jak stworzyć unikalną atmosferę i złapać najważniejsze momenty, które z pewnością rozpalą Twoje serce za każdym razem, gdy spojrzysz na te zdjęcia.

  Napisano wtorek, 30 maj 2023 11:00
 • Aktywne półkolonie letnie – na czym polegają zajęcia w mieście?
  Aktywne półkolonie letnie – na czym polegają zajęcia w mieście?

  Wakacje to czas wolny od szkoły, w którym dzieci wymagają nie tylko opieki, ale także dobrej zabawy. Czy można połączyć jedno z drugim? Tak, a co więcej, zrobisz to wciąż chodząc do pracy. Prowadzone przez doświadczonych animatorów półkolonie letnie w Szczecinie to najlepszy sposób, aby odciążyć rodziców zapewniając najmłodszym godziny wypełnione rozmaitymi aktywnościami. Jakie atrakcje czekają na małych uczestników? Sprawdź, czego możesz spodziewać się po półkoloniach.

  Napisano niedziela, 28 maj 2023 11:55
 • Prześcieradło 120x200 - idealne rozwiązanie dla małych łóżek
  Prześcieradło 120x200 - idealne rozwiązanie dla małych łóżek

  Jeśli poszukujesz prześcieradła na małe łóżko, o wymiarach 120x200 cm, to warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim, wymiary te idealnie pasują do łóżek jednoosobowych, niewielkich sof lub rozkładanych foteli. Jest to również dobre rozwiązanie dla dzieci, które potrzebują mniejszej powierzchni do spania.

  Napisano piątek, 12 maj 2023 11:42
 • Kiszona kapusta i jej rola w zdrowej diecie
  Kiszona kapusta i jej rola w zdrowej diecie

  Kiszonki znane są z pozytywnego wpływu na zdrowie, nic więc dziwnego, że po przepisy na nie sięgamy coraz chętniej. I choć kisić możemy prawie wszystko, wciąż najpopularniejszym przysmakiem tego typu pozostaje kiszona kapusta. Dlaczego warto włączyć ją do swego menu? W jaki sposób dieta z takim dodatkiem wpłynie na ogólny stan naszego zdrowia?

  Napisano środa, 24 maj 2023 08:20
 • Wiesiołek - co to jest i jakie ma właściwości?
  Wiesiołek - co to jest i jakie ma właściwości?

  Wiesiołek, znany również jako wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis), to fascynująca roślina z rodziny wiesiołkowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, ale obecnie rozprzestrzenił się na wiele innych kontynentów, w tym Europę i Azję. Wiesiołek jest rośliną dwuletnią, co oznacza, że przez pierwszy rok wytwarza jedynie rozetę liści, a w drugim roku kwitnie i wytwarza nasiona.

  Napisano środa, 24 maj 2023 08:18
 • Ocet jabłkowy - kiedy warto go stosować?
  Ocet jabłkowy - kiedy warto go stosować?

  Od pewnego czasu wracamy do naturalnych produktów, które stanowią ciekawą alternatywę dla drogich leków z apteki. Jak się okazuje, istnieje wiele rozwiązań, które są niedoceniane. Wśród nich jest ocet jabłkowy. Nie bez powodu przez wiele kobiet nazywany się jednym z najpotężniejszych sprzymierzeńców w dbaniu o urodę i zdrowie. Posiada wiele cennych składników, dzięki którym możemy zadbać o praktycznie całe swoje ciało.

  Napisano środa, 24 maj 2023 08:10
 • Osłony foliowe na buty w szpitalu - po co się je zakłada?
  Osłony foliowe na buty w szpitalu - po co się je zakłada?

  Osłony foliowe na buty to niepozorne, a jednak niezwykle istotne elementy wyposażenia placówek medycznych, w tym szpitali. Przemyślana konstrukcja, niewielkie rozmiary oraz łatwość użytkowania sprawiają, że są niezastąpione w codziennym funkcjonowaniu instytucji zdrowia. Przede wszystkim, takie osłony mają za zadanie ochronę przed przenoszeniem drobnoustrojów i zanieczyszczeń z zewnątrz do sterylnego środowiska szpitala. W ten sposób mają bezpośredni wpływ na utrzymanie higieny i bezpieczeństwa pacjentów.

  Napisano środa, 17 maj 2023 11:25