czwartek, 25 sierpień 2022 11:56

Biznes franczyzowy – co daje przedsiębiorcom?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Franczyza Franczyza adobestock

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej nie musi łączyć się z tworzeniem marki od podstaw. Nowym przedsiębiorcom naprzeciw wychodzą liczne oferty franczyzy. Na czym polegają i dla kogo są idealnym rozwiązaniem?

 

Dlaczego franczyza jest tak częstym wyborem wśród przedsiębiorców?

Franczyza, czyli udostępnianie franczyzobiorcy sprawdzonego rozwiązania na prowadzenie własnego biznesu, ale pod szyldem franczyzodawcy, znajduje od wielu lat dużą rzeszę zwolenników. Nie ma się czemu dziwić – takie rozwiązanie gwarantuje przedsiębiorcy dostęp do fachowej wiedzy na temat konkretnego biznesu, zapewnia odpowiednie szkolenia i dostęp do sprawdzonych dostawców, których ceny są najczęściej bardzo konkurencyjne.

Franczyzodawca ze zdobytą wiedzą i gotowymi rozwiązaniami może więc rozpocząć własną działalność. Wszystko to jednak musi odbywać się według ściśle określonych zasad, które reguluje stosowna umowa franczyzowa. Jej zapisy odnoszą się między innymi do praw i obowiązków leżących po obu stronach, uregulowań dotyczących należnych opłat i przepływu informacji pomiędzy nimi.

Umowa franczyzowa jest dobrym rozwiązaniem dla wielu, a zwłaszcza dla osób stawiających w biznesie pierwsze kroki. Nie mają oni przecież doświadczenia, a to ma franczyzodawca. Dobrze jest, jeśli franczyzobiorca, rozpoczynając swoją działalność, odznacza się szeregiem umiejętności przydatnych w biznesie – w obszarze zarządzania ludźmi, interpersonalnymi czy obsługi komputera. Niemal w każdej działalności niezbędne wydaje się też pozytywne ustosunkowanie do klientów.

Co przedsiębiorcy daje franczyza?

Rozpoczynając własną działalność, najczęściej boimy się ryzyka, jakie za sobą niesie. Z różnych stron docierają do nas przecież informacje o upadających biznesach i kłopotach finansowych różnych przedsiębiorców. Tymczasem franczyza pozwala na maksymalne zminimalizowanie ryzyka niepowodzenia danej działalności.

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że rozwiązania oferowane przez franczyzodawcę zostały już przez niego przetestowane, a także zostały wielokrotnie sprawdzone przez licznych franczyzobiorców. Minimalizacja ryzyka zachęca do podejmowania takiego rodzaju działalności, ale nie jest jedynym jej atutem.

Przy wystąpieniu ewentualnych kłopotów franczyzodawca zapewnia plan naprawczy, który ma pomóc w wyjściu z nich. Najczęściej są one dosyć szybko wychwytywane – franczyzobiorca podlega bowiem ścisłej kontroli ze strony franczyzodawcy. Franczyza jest także rozwiązaniem, które ogranicza niemal do zera potrzebę reklamy i inwestowania w marketing. Za nie odpowiedzialny jest franczyzodawca. Nie mamy więc powodu do zmartwień, jeśli chodzi o pozyskanie klientów – marka, pod którą działamy, jest przecież już dobrze znana i dodatkowo promowana.

Jakie zobowiązania ma franczyzobiorca z tytułu umowy franczyzowej?

Franczyzobiorca otrzymuje wiele od franczyzodawcy, ma jednak do spełnienia także zobowiązania względem franczyzodawcy. Przede wszystkim musi on dbać o renomę marki, pod której szyldem prowadzi biznes, działać na rzecz jej rozwoju.. Po drugie franczyzobiorca musi regularnie dokonywać płatności wynikających z umowy franczyzowej. Mowa w niej między innymi o opłacie wstępnej, opłatach bieżących czy ewentualnych marketingowych.

Każdemu franczyzobiorcy franczyzodawca przekazuje know-how, które utrzymać musi on w tajemnicy. Bywa, że franczyzodawcy wprowadzają także zakaz konkurencji, który obowiązuje w czasie trwania umowy, ale może być on także przedłużony i obowiązywać już po jej zakończeniu. Franczyzodawca zabezpiecza się w ten sposób przed scenariuszem, w którym zrywamy umowę i otwieramy samodzielnie coś nowego, ale opartego o jego sprawdzone już rozwiązania.

Jako franczyzobiorcy musimy też pamiętać, że w ramach kontroli ze strony franczyzodawcy jesteśmy zobowiązani do udostępniania mu wszelkiej dokumentacji, która jest niezbędna do sprawdzenia stanu naszej działalności.

 • Przejdźmy do kampera, karawaning jest trendy
  Przejdźmy do kampera, karawaning jest trendy

  Jeśli kupiłeś kamper lub myślisz już o zakupie czegoś do kampera na pewno interesujesz się wycieczkami w wolnej postaci. Na pewno lubisz wolność i swobodę podróżowania, nie przepadasz za przepełnionymi i zatłoczonymi hotelami ani wycieczkami typu last minutę, gdzie każdy element takiej wycieczki jest ustalony i niezmienialny.

  Napisano piątek, 27 styczeń 2023 21:26
 • Petsitters - miejsce, w którym Twój pupil znajdzie drugi dom
  Petsitters - miejsce, w którym Twój pupil znajdzie drugi dom

  Nie wiesz, co zrobić ze zwierzęciem, gdy wyjeżdżasz w podróż służbową, na wakacje lub w innej sprawie do innego miasta lub kraju? Istnieje kilka rozwiązań! Pierwsza opcja to szukanie pomocy u znajomych, przyjaciół, krewnych, którzy pod Twoją nieobecność będą mogli zaopiekować się zwierzakiem.

  Napisano piątek, 27 styczeń 2023 14:29
 • Czym się kierować przy wyborze kosiarki elektrycznej?
  Czym się kierować przy wyborze kosiarki elektrycznej?

  Piękny i zadbany ogród jest marzeniem każdego właściciela domku jednorodzinnego. Chcesz zatroszczyć się o trawnik na swojej działce? Zależy Ci na stworzeniu praktycznej strefy relaksu i wypoczynku dla całej rodziny? Szukasz idealnej kosiarki elektrycznej? W dzisiejszym artykule podpowiemy, czym kierować się podczas jej zakupu.

  Napisano czwartek, 26 styczeń 2023 17:03
 • O czym należy pamiętać urządzając imprezę okolicznościową?
  O czym należy pamiętać urządzając imprezę okolicznościową?

  Imprezy okolicznościowe w Warszawie cieszą się ogromną popularnością wśród osób, które mają już dość zamknięcia w czterech ścianach własnego domu, co było standardem przez ostatnie kilkanaście miesięcy.

  Napisano czwartek, 19 styczeń 2023 13:47
 • Przełom w walce z problemami z erekcją. To odkrycie może zmienić życie wielu mężczyzn
  Przełom w walce z problemami z erekcją. To odkrycie może zmienić życie wielu mężczyzn

  Z problemem erekcji spotyka się bardzo wielu mężczyzn, choć niestety wciąż jest to temat tabu.

  Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 19:49
 • Pamiętaj o śniadaniu – dlaczego pierwszy posiłek jest tak ważny?
  Pamiętaj o śniadaniu – dlaczego pierwszy posiłek jest tak ważny?

  Śniadanie dostarcza paliwa na dzień dobry – to najważniejszy posiłek dnia i powinien być jak najlepiej przygotowany. Wolisz dania na słodko czy w wersji wytrawnej? Duże znaczenie ma też drugie śniadanie zabierane zwykle do pracy – gotowe kanapki lub sałatki, pożywne smoothie albo domowe ciastka owsiane dodadzą energii i umilą południe.

  Napisano wtorek, 10 styczeń 2023 14:18
 • Dlaczego warto korzystać z usług kurierskich?
  Dlaczego warto korzystać z usług kurierskich?

  Jeszcze niedawno jedyną dostępną opcją nadania i odbioru paczek były usługi pocztowe. Szybkość realizacji zamówienia czy konieczność stania w długich kolejkach jedynie zniechęcały do korzystania z tej opcji.

  Napisano wtorek, 10 styczeń 2023 14:13
 • Zaskórniki – jak powstają? W jaki sposób można się ich pozbyć?
  Zaskórniki – jak powstają? W jaki sposób można się ich pozbyć?

  Zaskórniki często kojarzone są z młodą cerą trądzikową oraz z osobami w wieku młodzieńczym. Jednak mogą one pojawić się w każdym wieku. Czasami można spotkać się też z nazwą wągry. Czym dokładnie są zaskórniki? W jaki sposób je rozpoznać i jak można je bezpiecznie usunąć? Zobacz, co warto wiedzieć na ten temat.

  Napisano wtorek, 03 styczeń 2023 11:41
 • Planujesz zimowy wypoczynek - Hotel Björnson to najlepszy wybór!
  Planujesz zimowy wypoczynek - Hotel Björnson to najlepszy wybór!

  Zimowy czas dla wielu osób jest jednoznaczny z sezonem urlopowym i wypoczynkiem.

  Napisano poniedziałek, 02 styczeń 2023 15:08
 • Klasyczna elegancja na korcie – odzież tenisowa polskiej produkcji
  Klasyczna elegancja na korcie – odzież tenisowa polskiej produkcji

  Świat sportowy pokochał Igę Świątek, która zachwyca swoimi sukcesami oraz tenisa, dyscyplinę sportową, która dzięki Idze stała się jeszcze bardziej popularna. Nie wystarczy jednak odwiedzić kort tenisowy – trzeba też wiedzieć, jak ubrać się do gry.

  Napisano wtorek, 27 grudzień 2022 17:26