Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń kardiologicznych. Może na nie cierpieć nawet kilka milionów dorosłych Polaków i ta liczba stale rośnie. Wina leży po stronie stresu, złej diety oraz palenia papierosów i nadużywania alkoholu. Czy potrafisz rozpoznać wczesne objawy nadciśnienia tętniczego? Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.
Pulsowanie w skroniach
Ból głowy nie jest oczywiście niczym nadzwyczajnym i doświadczamy go wielokrotnie w ciągu życia. Niepokoić może natomiast ból pulsujący umiejscowiony w skroniach, co może wskazywać na podwyższone ciśnienie tętnicze. Taki ból najczęściej pojawia się po przebudzeniu – nie lekceważ go i zbadaj sobie ciśnienie.
Jeden z poradników podaje taką informacje: "Sygnałem, że warto zmierzyć sobie ciśnienie, jest złe samopoczucie. Zmęczenie połączone z bólem głowy, które utrzymuje się przez kilka dni, to wyraźny znak, że organizm z czymś sobie nie radzi. Dlatego w każdym domu powinien znaleźć się prosty, elektroniczny ciśnieniomierz, który kosztuje mniej niż 100 złotych." Źródło: Nadciśnienie tętnicze – jak rozpoznać i jak leczyć?
Zmęczenie
Przewlekłe uczucie zmęczenia, nawet w czasie weekendu czy po urlopie, jest niepokojącym objawem, który również może wskazywać na zaburzenie pracy układu krwionośnego. Jeśli czujesz się ciągle zmęczona, choć wcale nie masz aż tak dużo na głowie, to także zachęcamy do wykonania badania ciśnienia krwi.
Senność
Osoby z nadciśnieniem mogą nie zwrócić na to uwagi, tymczasem okazuje się, że wieczorna senność, która powoduje, że zasypiamy przed telewizorem lub musimy położyć się spać na przykład już o 20, to także wczesny objaw zaburzonej pracy serca. Jeśli nie można tego przypisać ciężkiemu okresowi w pracy, a wczesne zasypianie towarzyszy Ci także w weekend i podczas urlopu, to zbadaj sobie ciśnienie i skonsultuj wyniki z lekarzem pierwszego kontaktu.
Ból w klatce piersiowej
Tego objawu absolutnie nie wolno lekceważyć, ponieważ może on wskazywać nie tylko na nadciśnienie tętnicze, ale nawet na poważne zaburzenie pracy serca, włącznie z zawałem czy zapaleniem mięśnia sercowego. Jeśli regularnie odczuwasz ból i ucisk w klatce piersiowej, nie tylko po wysiłku fizycznym, to niezwłocznie zgłoś się do lekarza.
Nie wpadaj jednak w panikę! Przyczyna bólu w klatce piersiowej może wynikać z innych powodów: "Niewinne przejedzenie także może wywoływać dolegliwości bólowe przypominające te, jakie towarzyszą zawałowi serca. Cofanie się treści żołądkowej do przełyku oraz parcie na brzuch wywołują ból oraz tworzenie się gazów w jamie brzusznej. W efekcie możemy odczuwać bardzo silne dolegliwości i niepokoić się, że to zawał." Źródło: Ból w klatce piersiowej: to nie musi być zawał!
Ból gałek ocznych
U osób z nadciśnieniem tętniczym często obserwuje się uszkodzenie siatkówki oka, co skutkuje pogorszonym widzeniem oraz odczuwaniem charakterystycznego bólu gałek ocznych, zwłaszcza po zamknięciu powiek. Jeśli dodatkowo towarzyszy temu wrażenie drapania gałek ocznych przez powieki, to zbadaj sobie ciśnienie i skonsultuj się z lekarzem.
Materiał opracowano przez redakcję Mindly.pl