Brak kataru a zatkany nos – jakie mogą być tego przyczyny?
Zatkany nos i jednocześnie brak kataru może być objawem przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. To jedna z najczęstszych przyczyn, kiedy pojawia się uczucie zatkanego nosa bez kataru. Przewlekłe zapalenie zatok jest dolegliwością, która może rozwinąć się na przykład na tle alergicznym. Nieleczona lub niewłaściwie leczona alergia wziewna, a konkretnie związany z nią chroniczny katar i stan zapalny błon śluzowych nosa, może prowadzić do zapalenia zatok [1], które staje się przewlekłe. Zatkany nos bez kataru może też być objawem towarzyszącym polipom w nosie i zatokach przynosowych lub skrzywienia przegrody nosowej [2].
Uczucie zatkanego nosa bez kataru – jeden z objawów alergii
Uczucie zatkanego nosa często występuje w przebiegu reakcji alergicznej. Zazwyczaj pojawia się wówczas katar, ale gdy kontakt z alergenami powtarza się, może dojść do całkowitego zatkania przewodów nosowych i wydzielina przestaje się wydobywać (nie ma objawów kataru, ale nos nadal jest zatkany). Alergie wziewne powodują stan zapalny w miejscu kontaktu z alergenem, który objawia się obrzękiem błony śluzowej nosa. Taka reakcja może być spowodowana przez pyłki drzew, traw i chwastów, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego czy zarodniki pleśni [3]. Charakterystyczne objawy alergii wziewnych to wodnisty katar (tzw. katar sienny), łzawienie, swędzenie i zaczerwienienie oczu, zapalenie spojówek, kichanie. Nieco rzadziej pojawia się uczucie zatkanego nosa bez kataru, ale jest ono w przebiegu alergii możliwe.
Zatkany nos bez kataru – jak leczyć tę dolegliwość?
Jeśli uczuciu zatkanego nosa nie towarzysz katar, kluczowe jest zmniejszenie obrzęku błony śluzowej przewodów nosowych. Można w tym celu zastosować spray do nosa z kortykosteroidami, np. Nasometin Control*, który jest przeznaczony dla osób dorosłych i odpowiedni zwłaszcza przy uczuciu zatkanego nosa towarzyszącemu alergiom. Nasometin ma wygodne, poręczne opakowanie; zmieści się w nawet niewielkiej torebce. Jednak aplikacja wystarczy na cały dzień [4]. Zaleca się również konsultację z lekarzem i odpowiednią diagnostykę, która pomoże ustalić przyczynę uczucia zatkanego nosa w przypadku alergii – określić rodzaj alergenów, tak by łatwiej było ich unikać. Rekomendowane jest również przyjmowanie leków przeciwhistaminowych [5] oraz rozważenie zastosowania immunoterapii alergenowej. Należy jednak pamiętać, że ta metoda przynosi efekty dopiero po kilku miesiącach kontynuowania leczenia, dlatego w jego trakcie zaleca się nadal stosować leki przeciwhistaminowe i spraye do nosa z kortykosteroidami.
W przypadku gdy przyczyną uczucia zatkanego nosa jest przewlekłe zapalenie zatok przynosowych (trwające powyżej 12 tygodni), wskazana jest wizyta u laryngologa i poszerzona diagnostyka obejmująca tomografie zatok przynosowych i rynoskopię [6]. Przewlekłe zapalenie zatok jest oporne na leczenie zachowawcze. W uzasadnionych przypadkach lekarz może zalecić leczenie chirurgiczne, które pozwala udrożnić zatoki.
Jak radzić sobie z uczuciem zatkanego nosa domowymi sposobami?
Dobrym domowym sposobem na zatkany nos są inhalację z dodatkiem olejków eterycznych, np. olejku miętowego, sosnowego lub eukaliptusowego. Można też stosować maści z zawartością mentolu, który ułatwia oddychanie. Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, szczególnie w sezonie grzewczym.
Przypisy:
1. Monika Świerczyńska- Kępa, Alergiczny nieżyt nosa, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57586,alergiczny-niezyt-nosa, data dostępu 11.03.2022.
2. B. Skotnicka, Zaburzenia drożności nosa, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/objawy/76485,zaburzenia-droznosci-nosa, data dostępu 14.03.2022.
3. Monika Świerczyńska- Kępa, Alergeny wziewne, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/57681,alergeny-wziewne, data dostępu 11.03.2022.
4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Nasometin Control.
5. Samoliński B., Arcimowicz M. (red.): Polskie Standardy Leczenia Nieżytów Nosa (PoSLeNN). Alergologia Polska 2013.
6. Anna Wachnicka-Bąk, Agnieszka Lipińska-Opałka, Agata Będzichowska, Bolesław Kalicki, Anna Jung, Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych, Pediatr Med Rodz 2014, 10 (1), p. 25–31.
* Nasometin Control, 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina. Skład: Każde rozpylenie zawiera odmierzoną dawkę 50 mikrogramów [µg] mometazonu furoinianu (w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego). Lek zawiera 0,02 mg/dawkę chlorku benzalkoniowego. Wskazania: leczenie objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych w wieku od 18 lat. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; nieleczone miejscowe zakażenie błony śluzowej nosa (tj. opryszczka); niedawno przebyta operacja nosa lub uraz nosa (do czasu wyleczenia, gdyż kortykosteroidy hamują gojenie się ran). Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria. Podmiot promujący: Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.
>