Ziemia nie jest idealnie okrągła
Choć może się wydawać, że nasza planeta to piękna kula, w rzeczywistości jest trochę wybrzuszona. Przy równiku jest szersza niż między biegunami. Niby subtelne, ale różnica to aż 43 kilometry!
Większość powierzchni Ziemi to woda
Jak dużo? Około 71% powierzchni naszej planety to woda. Oceanów mamy naprawdę sporo. A lądy? Tylko 29%. I to na tych niecałych 30% żyje cała ludzkość, plus zwierzęta - lwy, tygrysy, koty, psy, mrówki i wszystko inne, co chodzi, pełza i fruwa.
Woda słodka to rzadkość
Z tej wielkiej wodnej powierzchni tylko około 3% to woda słodka. A jeszcze mniej bo około 1% to woda, którą naprawdę da się pić bez odsalania, rozmrażania czy przetwarzania. Reszta to lód w lodowcach albo woda niedostępna w głębokich warstwach ziemi.
Atmosfera chroni nas jak niewidzialna tarcza
Ziemia ma atmosferę a bez niej nie byłoby życia – przynajmniej takiego, jakie znamy. To ona zatrzymuje promieniowanie UV, chroni nas przed meteorytami i utrzymuje temperaturę na poziomie, który pozwala nam oddychać i nie zamieniać się w lody Eskimo.
Mamy własne pole magnetyczne
I to nie byle jakie! Pole magnetyczne Ziemi chroni nas przed wiatrem słonecznym, czyli burzami cząsteczek wysyłanych przez Słońce. Gdyby nie to pole, promieniowanie usmażyłoby nas jak tosty, a dzięki niemu możemy też używać kompasów i orientować się, gdzie północ.
Ziemia drży i to codziennie
Na całym świecie codziennie dochodzi do setek małych trzęsień ziemi. Większości nie czujemy, ale sejsmografy je rejestrują. Ziemia żyje, rusza się, oddycha. Pod naszymi nogami ciągle coś się dzieje – nawet jeśli tego nie słyszymy.
Ziemia jest jedyną znaną planetą z życiem
Do tej pory nie znaleziono żadnego miejsca poza Ziemią, gdzie byłoby życie. Żadne Marsy, Wenusy, ani egzoplanety. Tylko nasza błękitna kula i to już samo w sobie jest niesamowite! Planeta, która daje powietrze, wodę, jedzenie i piękne widoki.
Najgłębsze miejsce? Rów Mariański
W Pacyfiku, na głębokości prawie 11 tysięcy metrów, znajduje się Rów Mariański. To jak 36 wież Eiffla ustawionych jedna na drugiej w dół! Jest tam ciemno, zimno i ogromne ciśnienie, ale co ciekawe nawet tam żyją organizmy. Jak one to robią? Tego naukowcy jeszcze do końca nie wiedzą.
Ziemia ma jeden księżyc – ale czasem więcej?
Na stałe mamy tylko jeden Księżyc, ale czasem w pobliżu naszej orbity pojawiają się tzw. mini-księżyce – niewielkie asteroidy, które na chwilę wpadają w naszą grawitację i kręcą się wokół nas, zanim polecą dalej. Taki mały przystanek!
Ziemia jest niesamowicie zróżnicowana
Mamy góry, pustynie, lasy tropikalne, tundry, stepy, jeziora, jaskinie, wodospady, rzeki. Śnieg i palmy na jednym kontynencie? Da się! W jednym kraju możesz zmarznąć i się opalić – zależy tylko, gdzie pojedziesz.
Grawitacja nie jest wszędzie taka sama
Nie, to nie żart. Na Ziemi są miejsca, gdzie grawitacja jest odrobinę słabsza lub silniejsza. Zależy to od ukształtowania terenu, gęstości skał pod powierzchnią i obecności mas wodnych. To naprawdę minimalne różnice – ale satelity je wykrywają.
Tlen w atmosferze – dzięki roślinom
Większość tlenu na Ziemi zawdzięczamy algom i roślinom. Gdyby przestały fotosyntezować, byłby problem. Drzewa to płuca planety – to nie pusty slogan. Dlatego tak ważne jest, żeby ich nie wycinać bez potrzeby.
Najwyższy szczyt to niekoniecznie Mount Everest?
Z punktu widzenia poziomu morza – tak, Everest jest najwyższy, ale jeśli liczyć od środka Ziemi, to palma pierwszeństwa należy do wulkanu Chimborazo w Ekwadorze. Bo Ziemia, jak już wiemy, jest wybrzuszona przy równiku, a Chimborazo leży blisko równika.
Ziemia porusza się bardzo szybko – choć tego nie czujemy
Obrót wokół własnej osi to prędkość nawet 1 674 km/h (na równiku), a do tego Ziemia leci wokół Słońca z prędkością około 107 218 km/h. I wszystko to bez wiatru we włosach. Cud, że nie kręci nam się w głowie!
https://ewolucjamyslenia.pl/ziemia-i-kosmos/ - zajrzyj na tą stronę, a przeczytasz więcej ciekawostek.
Ziemia – nasza jedyna, żyjąca planeta
Tak, to nasz dom, żaden hotel, z którego można się wymeldować. Życie tu to nie tylko przywilej, ale też odpowiedzialność. Mamy tu wszystko: powietrze, wodę, rośliny, zwierzęta i siebie nawzajem. Warto ją znać i warto o nią dbać bo drugiej takiej nie ma.
Chcesz więcej ciekawostek? Daj znać! A tymczasem rozejrzyj się za okno.