czwartek, 27 październik 2022 13:39

Jak dbać o zęby w miejscu pracy?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
dentysta dentysta pixabay

Niezależnie od tego czy pracujemy w biurze czy w magazynie, wszędzie tam gdzie mamy dostęp do łazienki możemy dbać o higienę, w szczególności naszych zębów.

Statystyczny Polak w pracy spędza nie mniej niż 8 godzin dziennie. Zakładając, że przez 7 godzin każdego dnia śpi, praca zajmuje niema połowę czasu jego codziennej aktywności. Gdy dodamy do tego dojazdy do pracy i nadgodziny to w wielu przypadkach okaże się, że poza domem jesteśmy dziennie około 10 z pozostałych 17 godzin. To też w trakcie pracy powinniśmy dbać o podstawy naszej higieny. Nie chodzi tu tylko o ręce i twarz, ale również o zęby. Jak możemy zadbać o nie w miejscu pracy?

Myj zęby w pracy

Przede wszystkim szczotkując je po każdym posiłku w pracy. Niewiadomo dlaczego szczotkowanie zębów w pracy jest dla nas trudne. Boimy się, że ktoś dziwnie nas oceny, ciekawskich spojrzeń, komentarzy, stresujemy się, brakuje nam czasu. W praktyce jednak na szczotkowanie wystarczy nam standardowa 5 minutowa przerwa, którą przecież każdy z nas ma do wykorzystania kilkukrotnie w ciągu całego dnia pracy. Przeznaczmy więc jedną z nich na szczotkowanie zębów. Najlepiej tą, którą będzie następna po przerwie na posiłek. Szczotkowanie zębów po każdym posiłku dotyczy także posiłków w pracy. Szczególnie w trakcie pracy bowiem podjadamy, czy też sięgamy po pokarmy dużo gorszej jakości niż te, które przygotowujemy sobie w domu.

Odrzuć złe nawyki

Drugim wrogiem naszych zębów są złe nawyki. Wielu z nas przejawia je głownie w pracy. Stres, nerwy, zmęczenie, każdy z nich może aktywować u nas różnego rodzaju niekorzystne nawyki np. gryzienie ołówka lub długopisu. Z pozoru niegroźna czynność może powodować ułamanie lub ukruszenie zęba. W trakcie podgryzania ołówka czy długopisu wystawiamy swoje zęby na działanie długotrwałych sił, z którymi nie miały one wcześniej do czynienia. Nasze zęby nie zostały zaprojektowane do mielenia twardych przedmiotów, to też mogą zwyczajnie się poddać. Niekorzystnym nawykiem jest również podpieranie brody. Nawyk ten sprzyja zgrzytaniu zębów, które także może powodować bezpośrednie uszkodzenie szkliwa lub ułamanie się zębów.

Wyjmij palce z ust

W pracy najczęściej ślinimy palce. Jak to? Wytłumaczenie jest proste. Ślinimy końcówki palców by rozdzielić złączone kartki lub opakowania foliowe. Ślinimy palce by chwycić drobne elementy itd. Wkładając palce do ust transportujemy do jamy ustnej całą paletę bakterii, którą zebrały za dnia nasze ręce. Bakterie z toalety, z klamek, z różnego rodzaju przedmiotów, wszystko to poprzez palce przenosimy do ust na nasze zęby i dziąsła.

Skończ z niezdrowymi przekąskami

Rzadko kto z nas jest w stanie przestrzegać diety w miejscu pracy lub odżywiać się produktami wysokiej jakości. Zwykle w czasie pracy sięgamy po szybkie przekąski, które bez trudu kupimy w każdym pobliskim sklepie. Niestety przekąski te nie są zbytnio bogate w minerały i witaminy. Nic zatem dziwnego, że o ilość spożywanych przekąsek pyta często dentysta lecząc próchnicę naszych zębów. Na domiar złego, szczególnie w czasie pracy lubimy coś podgryzać. Nieustanne żucie pokarmów sprawia, że nasze zęby są długotrwale nastawione na działanie bakterii. W pracy warto zatem jeść rzadziej, ograniczyć się jednego lub dwóch posiłków, po których będziemy szczotkować zęby. Jeśli jednak musimy coś podgryzać to niech będą to owoce lub warzywa.

Odstaw kawę

Dla wielu nas kawa to nieodzowny element pracy. W czasie pracy pijemy co najmniej jedną kawę. Kawa pobudza nas do działania, ale ma też zły wpływ na nasze zęby, wypłukuje z naszego organizmu wapń, który jest budulcem naszych zębów. Nieco lepszym napojem jest herbata, ale ta z kolei powoduje, że na naszych zębach tworzy się osad. Również napoje gazowane, zawierające cukier, czyli większość z nich, nie będą dobrą alternatywą. Cukier to bowiem pokarm dla bakterii próchnicy. Co wiec pić? Najlepiej wodę mineralną.

 • Zatrzymania handlarzy narkotyków w Płocku
  Zatrzymania handlarzy narkotyków w Płocku

  W ostatnim czasie, na terenie Płocka miała miejsce znacząca operacja policyjna, skierowana przeciwko handlarzom narkotyków. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Płocku, dzięki swojej czujności i determinacji, zdołali zatrzymać dwóch mężczyzn, podejrzewanych o przestępczą działalność związaną z obrotem narkotykami.

  Napisano piątek, 19 kwiecień 2024 09:38
 • Międzynarodowa rywalizacja na kortach Płocka
  Międzynarodowa rywalizacja na kortach Płocka

  W dniu 18 kwietnia na kortach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Płocku, przy ulicy Sportowej, rozpoczęła się kolejna edycja międzynarodowego turnieju tenisa na wózkach - Płock Orlen Polish Open. Wydarzenie to gromadzi niemal 50 zawodników z całego świata, co świadczy o jego wysokiej randze i znaczeniu w światowym kalendarzu tenisowym.

  Napisano czwartek, 18 kwiecień 2024 09:09
 • Zmiany w zarządzie Orlenu
  Zmiany w zarządzie Orlenu

  Rada nadzorcza Orlenu, ogłosiła istotne zmiany w zarządzie koncernu. Dotychczasowy członek zarządu, Józef Węgrecki, zdecydował się opuścić swoje stanowisko, kończąc tym samym swoją sześcioletnią kadencję w dniu 30 kwietnia 2024 roku. Józef Węgrecki, był jedynym członkiem zarządu, który kontynuował pracę w zarządzie z czasów, kiedy prezesem był Daniel Obajtek, co czyni jego odejście symbolicznym zakończeniem pewnej ery w historii spółki.

  Napisano środa, 17 kwiecień 2024 09:04
 • Zmiany w rynku pracy w regionie płockim
  Zmiany w rynku pracy w regionie płockim

  Rynek pracy w Polsce, w ostatnich latach odnotował znaczną poprawę. Mimo to, dysproporcje pomiędzy dużymi, a mniejszymi miastami są nadal widoczne, szczególnie w obszarach mniej zurbanizowanych. Powiat płocki, mimo że znajduje się w ekonomicznie rozwijającym się województwie mazowieckim, boryka się z wyższą stopą bezrobocia niż przeciętna krajowa czy regionalna.

  Napisano wtorek, 16 kwiecień 2024 08:06
 • KPS Płock awansuje do turnieju finałowego
  KPS Płock awansuje do turnieju finałowego

  W ostatni weekend drużyna KPS Płock uczestniczyła w półfinałowym turnieju w Łodzi, mającym na celu awans do drugiej ligi centralnej. W turnieju udział wzięły cztery zespoły: Resursa Łódź, AZS UWM Olsztyn oraz BAS 2 Białystok. Zmagania te, były kolejnym etapem dla dwóch najlepszych drużyn, które uzyskały możliwość gry w finale o awans do wyższej ligi.

  Napisano poniedziałek, 15 kwiecień 2024 08:25
 • Gmina Płońsk - bohaterska interwencja strażaków - ochotników
  Gmina Płońsk - bohaterska interwencja strażaków - ochotników

  W spokojnej miejscowości Ćwiklin, w gminie Płońsk, doszło do dramatycznego zdarzenia, które mogło zakończyć się tragicznie, gdyby nie błyskawiczna i odważna reakcja dwóch strażaków -ochotników z Kołozębia. Sławomir Rosa i Łukasz Sawicki wykazali się niezwykłym heroizmem, ratując życie tonącego 17-latka.

  Napisano piątek, 12 kwiecień 2024 10:17
 • Alarm na lotnisku Warszawa - Modlin
  Alarm na lotnisku Warszawa - Modlin

  W środowy wieczór, na lotnisku Warszawa - Modlin doszło do ewakuacji 200 osób i chwilowego zamieszania, spowodowanego zgłoszeniem o porzuconej reklamówce, z niewidoczną zawartością. Incydent, choć nie spowodował opóźnień w ruchu lotniczym, wywołał szereg działań służb bezpieczeństwa.

  Napisano czwartek, 11 kwiecień 2024 09:13
 • Zdalne zarządzanie ruchem lotniczym w Modlinie przez Warszawę
  Zdalne zarządzanie ruchem lotniczym w Modlinie przez Warszawę

  Lotnisko w Modlinie, położone 37 km od centrum Warszawy, staje się pionierem w zastosowaniu nowoczesnej technologii kontroli ruchu lotniczego - Remote Tower. Jak informuje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP), dzięki tej technologii, ruch lotniczy na lotnisku będzie nadzorowany zdalnie, z centrum w Warszawie. Ta innowacja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności operacyjnej, umożliwiając jednocześnie kontrolę ruchu na większej liczbie lotnisk.

  Napisano środa, 10 kwiecień 2024 09:32
 • Tragiczny wypadek na torach w Nowym Dworze Mazowieckim
  Tragiczny wypadek na torach w Nowym Dworze Mazowieckim

  W nocy z 7 na 8 kwietnia 2021 roku, w Nowym Dworze Mazowieckim doszło do tragicznego zdarzenia. Młody mężczyzna stracił życie, wtargnąwszy pod nadjeżdżający pociąg towarowy. W wyniku tego zdarzenia, na kilka godzin został zakłócony ruch kolejowy w kierunku Warszawy.

  Napisano wtorek, 09 kwiecień 2024 09:10
 • Zmiany na stanowiskach wójtów i burmistrzów w powiecie płockim
  Zmiany na stanowiskach wójtów i burmistrzów w powiecie płockim

  W ostatnią niedzielę, mieszkańcy co najmniej kilku gmin na terenie powiatu płockiego dokonali ważnych zmian na stanowiskach wójtów. Pierwsze informacje, napływające do Państwowej Komisji Wyborczej wskazują na kilka istotnych roszad na tych stanowiskach.

  Napisano poniedziałek, 08 kwiecień 2024 08:47