czwartek, 27 październik 2022 13:39

Jak dbać o zęby w miejscu pracy?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
dentysta dentysta pixabay

Niezależnie od tego czy pracujemy w biurze czy w magazynie, wszędzie tam gdzie mamy dostęp do łazienki możemy dbać o higienę, w szczególności naszych zębów.

Statystyczny Polak w pracy spędza nie mniej niż 8 godzin dziennie. Zakładając, że przez 7 godzin każdego dnia śpi, praca zajmuje niema połowę czasu jego codziennej aktywności. Gdy dodamy do tego dojazdy do pracy i nadgodziny to w wielu przypadkach okaże się, że poza domem jesteśmy dziennie około 10 z pozostałych 17 godzin. To też w trakcie pracy powinniśmy dbać o podstawy naszej higieny. Nie chodzi tu tylko o ręce i twarz, ale również o zęby. Jak możemy zadbać o nie w miejscu pracy?

Myj zęby w pracy

Przede wszystkim szczotkując je po każdym posiłku w pracy. Niewiadomo dlaczego szczotkowanie zębów w pracy jest dla nas trudne. Boimy się, że ktoś dziwnie nas oceny, ciekawskich spojrzeń, komentarzy, stresujemy się, brakuje nam czasu. W praktyce jednak na szczotkowanie wystarczy nam standardowa 5 minutowa przerwa, którą przecież każdy z nas ma do wykorzystania kilkukrotnie w ciągu całego dnia pracy. Przeznaczmy więc jedną z nich na szczotkowanie zębów. Najlepiej tą, którą będzie następna po przerwie na posiłek. Szczotkowanie zębów po każdym posiłku dotyczy także posiłków w pracy. Szczególnie w trakcie pracy bowiem podjadamy, czy też sięgamy po pokarmy dużo gorszej jakości niż te, które przygotowujemy sobie w domu.

Odrzuć złe nawyki

Drugim wrogiem naszych zębów są złe nawyki. Wielu z nas przejawia je głownie w pracy. Stres, nerwy, zmęczenie, każdy z nich może aktywować u nas różnego rodzaju niekorzystne nawyki np. gryzienie ołówka lub długopisu. Z pozoru niegroźna czynność może powodować ułamanie lub ukruszenie zęba. W trakcie podgryzania ołówka czy długopisu wystawiamy swoje zęby na działanie długotrwałych sił, z którymi nie miały one wcześniej do czynienia. Nasze zęby nie zostały zaprojektowane do mielenia twardych przedmiotów, to też mogą zwyczajnie się poddać. Niekorzystnym nawykiem jest również podpieranie brody. Nawyk ten sprzyja zgrzytaniu zębów, które także może powodować bezpośrednie uszkodzenie szkliwa lub ułamanie się zębów.

Wyjmij palce z ust

W pracy najczęściej ślinimy palce. Jak to? Wytłumaczenie jest proste. Ślinimy końcówki palców by rozdzielić złączone kartki lub opakowania foliowe. Ślinimy palce by chwycić drobne elementy itd. Wkładając palce do ust transportujemy do jamy ustnej całą paletę bakterii, którą zebrały za dnia nasze ręce. Bakterie z toalety, z klamek, z różnego rodzaju przedmiotów, wszystko to poprzez palce przenosimy do ust na nasze zęby i dziąsła.

Skończ z niezdrowymi przekąskami

Rzadko kto z nas jest w stanie przestrzegać diety w miejscu pracy lub odżywiać się produktami wysokiej jakości. Zwykle w czasie pracy sięgamy po szybkie przekąski, które bez trudu kupimy w każdym pobliskim sklepie. Niestety przekąski te nie są zbytnio bogate w minerały i witaminy. Nic zatem dziwnego, że o ilość spożywanych przekąsek pyta często dentysta lecząc próchnicę naszych zębów. Na domiar złego, szczególnie w czasie pracy lubimy coś podgryzać. Nieustanne żucie pokarmów sprawia, że nasze zęby są długotrwale nastawione na działanie bakterii. W pracy warto zatem jeść rzadziej, ograniczyć się jednego lub dwóch posiłków, po których będziemy szczotkować zęby. Jeśli jednak musimy coś podgryzać to niech będą to owoce lub warzywa.

Odstaw kawę

Dla wielu nas kawa to nieodzowny element pracy. W czasie pracy pijemy co najmniej jedną kawę. Kawa pobudza nas do działania, ale ma też zły wpływ na nasze zęby, wypłukuje z naszego organizmu wapń, który jest budulcem naszych zębów. Nieco lepszym napojem jest herbata, ale ta z kolei powoduje, że na naszych zębach tworzy się osad. Również napoje gazowane, zawierające cukier, czyli większość z nich, nie będą dobrą alternatywą. Cukier to bowiem pokarm dla bakterii próchnicy. Co wiec pić? Najlepiej wodę mineralną.

 • Wybór stolarki okiennej – o czym warto pamiętać?
  Wybór stolarki okiennej – o czym warto pamiętać?

  Jedną z najważniejszych kwestii podczas budowy domu jest wybór odpowiedniej stolarki okiennej. To właśnie od niej w dużej mierze zależy komfort i bezpieczeństwo mieszkania! Okna, będąc niezwykle ważnym elementem konstrukcji, wpływają jednak nie tylko na funkcjonalność budynku, ale również na estetykę wnętrza i elewacji. Podpowiadamy, jakie czynniki warto wziąć pod uwagę, aby wybrana stolarka okienna mogła jak najlepiej spełniać indywidualne wymagania.

  Napisano sobota, 23 wrzesień 2023 13:27
 • Dlaczego warto zastanowić się nad plenerową formą imprezy integracyjnej?
  Dlaczego warto zastanowić się nad plenerową formą imprezy integracyjnej?

  Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto organizować imprezy integracyjne w swojej firmie, powinieneś wiedzieć, że jest to jedno z głównych narzędzi do budowania kreatywnych, efektywnie pracujących zespołów i wzmocnienia relacji pomiędzy pracownikami.

  Wspólne wyjście poza środowisko biurowe, pozwala poznać się z zupełnie innej strony, a także nawiązać głębokie i trwałe relacje. Coraz bardziej popularne stają się imprezy w plenerze. Czy warto wybrać się na świeże powietrze?

  Napisano środa, 20 wrzesień 2023 14:57
 • Materac 140x190 z Kaszmirowym Pokrowcem - Wybór Wyjątkowego Komfortu i Dlaczego Warto na To Postawić
  Materac 140x190 z Kaszmirowym Pokrowcem - Wybór Wyjątkowego Komfortu i Dlaczego Warto na To Postawić

  Sen stanowi fundament naszego codziennego funkcjonowania i wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Niezwykle ważne jest, abyśmy mieli odpowiedni materac, który dostarcza nam komfortu i wsparcia podczas snu. Materac 140x190 cm z kaszmirowym pokrowcem to produkt, który oferuje nie tylko wyjątkowy komfort, ale także luksus i elegancję. W tym artykule omówimy, dlaczego warto rozważyć zakup materaca tej jakości oraz dlaczego kaszmirowy pokrowiec stanowi niezwykłą wartość dodaną.

  Napisano wtorek, 12 wrzesień 2023 14:34
 • Materac 120x190 z Możliwością Zwrotu - Komfort i Pewność Zakupu
  Materac 120x190 z Możliwością Zwrotu - Komfort i Pewność Zakupu

  Materace stanowią kluczowy element naszego życia, wpływając bezpośrednio na jakość naszego snu i ogólny komfort życia. Wybór materaca jest decyzją, która wymaga rozważenia wielu czynników, takich jak rozmiar, twardość i ewentualność zwrotu. Jeśli jesteś zainteresowany materacem o nietypowym rozmiarze 120x190 cm, który oferuje możliwość zwrotu, ten artykuł jest dla Ciebie. Oto dlaczego taki wybór może być atrakcyjny i co warto wiedzieć przed zakupem. Sprawdź ofertę takich materacy na https://sennes.pl/materace-na-wymiar-120x190-cm-wysylka-w-3-dni-testuj-przez-30-dni

  Napisano wtorek, 12 wrzesień 2023 11:05
 • Jakie są korzyści z regularnego serwisu klimatyzacji?
  Jakie są korzyści z regularnego serwisu klimatyzacji?

  Klimatyzacja to niezwykle przydatne urządzenie, które zapewnia nam komfort termiczny w gorące dni. Aby jednak klimatyzacja działała sprawnie i skutecznie, ważne jest regularne serwisowanie urządzenia. W tym artykule omówimy korzyści płynące z regularnego serwisu klimatyzacji, ze szczególnym uwzględnieniem klimatyzacji w Żarach.

  Napisano poniedziałek, 24 lipiec 2023 15:31
 • Manicure hybrydowy w domu
  Manicure hybrydowy w domu

  Manicure hybrydowy od wielu lat przoduje na liście popularnych zdobień paznokci. Jest bardzo trwały, wygląda niesamowicie. Dodatkowo, jego wykonanie nie jest kłopotliwe. Wystarczy udać się do salonu manicure lub zrobić go w domu raz na kilka tygodni, a następnie zapomnieć o problemie.

  Napisano środa, 19 lipiec 2023 07:14
 • Co musisz wiedzieć o laryngoskopie?
  Co musisz wiedzieć o laryngoskopie?

  Laryngoskop, czyli wziernik krtaniowy jest wykorzystywany przez lekarzy specjalizujących się w laryngologii, ale także w medycynie ratunkowej i podczas niektórych operacji. Po raz pierwszy został użyty pod koniec XIX wieku. Od czego czasu ewoluował w nowoczesny sprzęt, który najczęściej służy do diagnostyki chorób krtani, gardła i języka.

  Napisano wtorek, 18 lipiec 2023 18:31
 • Wymiana okien na nowe zupełnie za darmo? Poznaj rządowy program Czyste Powietrze
  Wymiana okien na nowe zupełnie za darmo? Poznaj rządowy program Czyste Powietrze

  Czyste Powietrze to rządowy program, którego celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce. Program skupia się na różnych obszarach, a jednym z ważnych elementów jest wymiana okien w domach jednorodzinnych.

  Napisano czwartek, 13 lipiec 2023 11:01
 • Dlaczego warto skorzystać z diety pudełkowej z wyborem menu?
  Dlaczego warto skorzystać z diety pudełkowej z wyborem menu?

  Dieta pudełkowa staje się coraz popularniejsza w Polsce, o czym świadczą tysiące zadowolonych klientów i coraz więcej firm reklamujących w sieci swoje usługi. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które wolą spędzać wolny czas inaczej, niż stojąc w sklepowych kolejkach czy przygotowując zdrowe posiłki. W ostatnich latach w tej branży króluje dieta pudełkowa z wyborem menu. Czym właściwie jest i dlaczego warto z niej korzystać? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

  Napisano piątek, 07 lipiec 2023 13:19
 • Narożnik skandynawski – mały czy duży?
  Narożnik skandynawski – mały czy duży?

  Styl skandynawski stał się w ostatnim czasie cieszącym się dużą popularnością trendem wnętrzarskim. Znajduje odzwierciedlenie nie tylko w artykułach dekoracyjnych, ale także meblach. Szczególnie chętnie wybierane są ostatnio narożniki wykonane w tym właśnie stylu. Czym one dokładnie są? To nic innego jak funkcjonalna kanapa narożna, którą dobrze można dopasować zarówno do mniejszych, jak i większych przestrzeni.

  Napisano środa, 28 czerwiec 2023 14:17