czwartek, 27 październik 2022 13:39

Jak dbać o zęby w miejscu pracy?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
dentysta dentysta pixabay

Niezależnie od tego czy pracujemy w biurze czy w magazynie, wszędzie tam gdzie mamy dostęp do łazienki możemy dbać o higienę, w szczególności naszych zębów.

Statystyczny Polak w pracy spędza nie mniej niż 8 godzin dziennie. Zakładając, że przez 7 godzin każdego dnia śpi, praca zajmuje niema połowę czasu jego codziennej aktywności. Gdy dodamy do tego dojazdy do pracy i nadgodziny to w wielu przypadkach okaże się, że poza domem jesteśmy dziennie około 10 z pozostałych 17 godzin. To też w trakcie pracy powinniśmy dbać o podstawy naszej higieny. Nie chodzi tu tylko o ręce i twarz, ale również o zęby. Jak możemy zadbać o nie w miejscu pracy?

Myj zęby w pracy

Przede wszystkim szczotkując je po każdym posiłku w pracy. Niewiadomo dlaczego szczotkowanie zębów w pracy jest dla nas trudne. Boimy się, że ktoś dziwnie nas oceny, ciekawskich spojrzeń, komentarzy, stresujemy się, brakuje nam czasu. W praktyce jednak na szczotkowanie wystarczy nam standardowa 5 minutowa przerwa, którą przecież każdy z nas ma do wykorzystania kilkukrotnie w ciągu całego dnia pracy. Przeznaczmy więc jedną z nich na szczotkowanie zębów. Najlepiej tą, którą będzie następna po przerwie na posiłek. Szczotkowanie zębów po każdym posiłku dotyczy także posiłków w pracy. Szczególnie w trakcie pracy bowiem podjadamy, czy też sięgamy po pokarmy dużo gorszej jakości niż te, które przygotowujemy sobie w domu.

Odrzuć złe nawyki

Drugim wrogiem naszych zębów są złe nawyki. Wielu z nas przejawia je głownie w pracy. Stres, nerwy, zmęczenie, każdy z nich może aktywować u nas różnego rodzaju niekorzystne nawyki np. gryzienie ołówka lub długopisu. Z pozoru niegroźna czynność może powodować ułamanie lub ukruszenie zęba. W trakcie podgryzania ołówka czy długopisu wystawiamy swoje zęby na działanie długotrwałych sił, z którymi nie miały one wcześniej do czynienia. Nasze zęby nie zostały zaprojektowane do mielenia twardych przedmiotów, to też mogą zwyczajnie się poddać. Niekorzystnym nawykiem jest również podpieranie brody. Nawyk ten sprzyja zgrzytaniu zębów, które także może powodować bezpośrednie uszkodzenie szkliwa lub ułamanie się zębów.

Wyjmij palce z ust

W pracy najczęściej ślinimy palce. Jak to? Wytłumaczenie jest proste. Ślinimy końcówki palców by rozdzielić złączone kartki lub opakowania foliowe. Ślinimy palce by chwycić drobne elementy itd. Wkładając palce do ust transportujemy do jamy ustnej całą paletę bakterii, którą zebrały za dnia nasze ręce. Bakterie z toalety, z klamek, z różnego rodzaju przedmiotów, wszystko to poprzez palce przenosimy do ust na nasze zęby i dziąsła.

Skończ z niezdrowymi przekąskami

Rzadko kto z nas jest w stanie przestrzegać diety w miejscu pracy lub odżywiać się produktami wysokiej jakości. Zwykle w czasie pracy sięgamy po szybkie przekąski, które bez trudu kupimy w każdym pobliskim sklepie. Niestety przekąski te nie są zbytnio bogate w minerały i witaminy. Nic zatem dziwnego, że o ilość spożywanych przekąsek pyta często dentysta lecząc próchnicę naszych zębów. Na domiar złego, szczególnie w czasie pracy lubimy coś podgryzać. Nieustanne żucie pokarmów sprawia, że nasze zęby są długotrwale nastawione na działanie bakterii. W pracy warto zatem jeść rzadziej, ograniczyć się jednego lub dwóch posiłków, po których będziemy szczotkować zęby. Jeśli jednak musimy coś podgryzać to niech będą to owoce lub warzywa.

Odstaw kawę

Dla wielu nas kawa to nieodzowny element pracy. W czasie pracy pijemy co najmniej jedną kawę. Kawa pobudza nas do działania, ale ma też zły wpływ na nasze zęby, wypłukuje z naszego organizmu wapń, który jest budulcem naszych zębów. Nieco lepszym napojem jest herbata, ale ta z kolei powoduje, że na naszych zębach tworzy się osad. Również napoje gazowane, zawierające cukier, czyli większość z nich, nie będą dobrą alternatywą. Cukier to bowiem pokarm dla bakterii próchnicy. Co wiec pić? Najlepiej wodę mineralną.

 • Paese Cosmetics - najpiękniejsze, kolorowe kosmetyki dla ciebie!
  Paese Cosmetics - najpiękniejsze, kolorowe kosmetyki dla ciebie!

  Wykonując codzienny makijaż, jak i na wyjątkowe okazje warto sięgnąć po produkty Paese Cosmetics. Kosmetyki Paese produkowane są przez polską firmę, która oferuje bogaty i bardzo różnorodny asortyment wyjątkowych produktów.

  Napisano wtorek, 06 grudzień 2022 14:16
 • Słodki pomysł na stroik - praliny do dekoracji stołu na Boże Narodzenie
  Słodki pomysł na stroik - praliny do dekoracji stołu na Boże Narodzenie

  Stół to najważniejsze miejsce spotkań, zwłaszcza w tak wyjątkowym czasie, jakim jest Boże Narodzenie. A wspólna celebracja rodzinnych chwil wymaga odpowiedniej jego oprawy.

  Napisano poniedziałek, 28 listopad 2022 13:54
 • Zmiany skórne - które powinny skłonić nas do wizyty u dermatologa?
  Zmiany skórne - które powinny skłonić nas do wizyty u dermatologa?

  Stan skóry zazwyczaj świadczy o stanie zdrowia całego organizmu. Niepokojące zmiany skórne mogą wskazywać na zaburzenia w jego pracy albo świadczyć o występujących niedoborach składników mineralnych. Zmiany te pojawiają się na powierzchni naskórka w postaci pryszczy, ropnych wykwitów, czy znamion barwnikowych.

  Napisano poniedziałek, 28 listopad 2022 13:33
 • Jak zorganizować ślub międzynarodowy?
  Jak zorganizować ślub międzynarodowy?

  Ślub to zdecydowanie jedno z najważniejszych chwil w trakcie życia, dlatego też warto zadbać, by wszystko było zorganizowane dokładnie tak, jak się tego chce. Jest to chwila, która powinna być podporządkowana Państwu Młodym, którzy są tego dnia najważniejsi.

  Napisano środa, 23 listopad 2022 07:00
 • Pigułka po, czyli antykoncepcja awaryjna  
  Pigułka po, czyli antykoncepcja awaryjna  

  Antykoncepcja awaryjna to coś, o czym powinien wiedzieć każdy, kto nie planuje mieć dzieci, a mimo to współżyje. Tabletka dzień po dostępna jest na receptę i można skorzystać z niej wówczas, gdy środki takie jak prezerwatywy czy plastry zawiodły lub zostały zastosowane w nieprawidłowy sposób. 

  Napisano poniedziałek, 21 listopad 2022 10:57
 • Właściwości oleju konopnego na włosy, skórę i paznokcie
  Właściwości oleju konopnego na włosy, skórę i paznokcie

  W jaki sposób CBD może wpływać na zdrowe włosy, skórę i paznokcie?

  Napisano środa, 09 listopad 2022 16:47
 • Eko prezenty - nowe zjawisko warte uwagi
  Eko prezenty - nowe zjawisko warte uwagi

  Możesz myśleć, że bycie eko to tylko trend, ale tak naprawdę jest to konieczność w dzisiejszym coraz bardziej świadomym świecie. Obecnie istnieją ekologiczne alternatywy dla prawie wszystkiego, więc nie ma już wymówek na bycie nieprzyjaznym dla środowiska.

  Napisano środa, 16 listopad 2022 14:30
 • Jak wezwania pomocy drogowej mogą uratować Ci życie i uniknąć utknięcia na poboczu?
  Jak wezwania pomocy drogowej mogą uratować Ci życie i uniknąć utknięcia na poboczu?

  Pomoc drogowa to usługa, która pomaga kierowcom w sytuacjach awaryjnych. Nie chodzi tylko o naprawę samochodu, ale także o jak najszybsze zapewnienie bezpieczeństwa z pomocą zespołu ekspertów.

  Napisano czwartek, 10 listopad 2022 13:27
 • Jak żyć i jeść zdrowo — zdrowy catering dietetyczny Wieluń
  Jak żyć i jeść zdrowo — zdrowy catering dietetyczny Wieluń

  Szczupła sylwetka to nie tylko ładny wygląd, ale też kondycja i zdrowie. By móc się nią cieszyć trzeba dbać o dietę i odpowiednią dawkę ruchu. Nie jest to łatwe w nawale różnych obowiązków i licznych szybkich, mało zdrowych przekąsek, które leżą na pólkach sklepowych i zachęcają do kupienia. Jakie zasady warto wprowadzić w dniu codziennym? Jak żyć i jeść zdrowo?

  Napisano środa, 02 listopad 2022 12:44
 • Logistyka magazynowa - jak nią efektywnie zarządzać
  Logistyka magazynowa - jak nią efektywnie zarządzać

  Każdy przedsiębiorca posiadający magazyn, niezależnie od tego czy działalność magazynowa jest jego głównym czy pobocznym celem działalności, dąży do modernizacji i rozwoju procesów magazynowych.

  Napisano czwartek, 27 październik 2022 13:43