czwartek, 27 październik 2022 13:39

Jak dbać o zęby w miejscu pracy?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
dentysta dentysta pixabay

Niezależnie od tego czy pracujemy w biurze czy w magazynie, wszędzie tam gdzie mamy dostęp do łazienki możemy dbać o higienę, w szczególności naszych zębów.

Statystyczny Polak w pracy spędza nie mniej niż 8 godzin dziennie. Zakładając, że przez 7 godzin każdego dnia śpi, praca zajmuje niema połowę czasu jego codziennej aktywności. Gdy dodamy do tego dojazdy do pracy i nadgodziny to w wielu przypadkach okaże się, że poza domem jesteśmy dziennie około 10 z pozostałych 17 godzin. To też w trakcie pracy powinniśmy dbać o podstawy naszej higieny. Nie chodzi tu tylko o ręce i twarz, ale również o zęby. Jak możemy zadbać o nie w miejscu pracy?

Myj zęby w pracy

Przede wszystkim szczotkując je po każdym posiłku w pracy. Niewiadomo dlaczego szczotkowanie zębów w pracy jest dla nas trudne. Boimy się, że ktoś dziwnie nas oceny, ciekawskich spojrzeń, komentarzy, stresujemy się, brakuje nam czasu. W praktyce jednak na szczotkowanie wystarczy nam standardowa 5 minutowa przerwa, którą przecież każdy z nas ma do wykorzystania kilkukrotnie w ciągu całego dnia pracy. Przeznaczmy więc jedną z nich na szczotkowanie zębów. Najlepiej tą, którą będzie następna po przerwie na posiłek. Szczotkowanie zębów po każdym posiłku dotyczy także posiłków w pracy. Szczególnie w trakcie pracy bowiem podjadamy, czy też sięgamy po pokarmy dużo gorszej jakości niż te, które przygotowujemy sobie w domu.

Odrzuć złe nawyki

Drugim wrogiem naszych zębów są złe nawyki. Wielu z nas przejawia je głownie w pracy. Stres, nerwy, zmęczenie, każdy z nich może aktywować u nas różnego rodzaju niekorzystne nawyki np. gryzienie ołówka lub długopisu. Z pozoru niegroźna czynność może powodować ułamanie lub ukruszenie zęba. W trakcie podgryzania ołówka czy długopisu wystawiamy swoje zęby na działanie długotrwałych sił, z którymi nie miały one wcześniej do czynienia. Nasze zęby nie zostały zaprojektowane do mielenia twardych przedmiotów, to też mogą zwyczajnie się poddać. Niekorzystnym nawykiem jest również podpieranie brody. Nawyk ten sprzyja zgrzytaniu zębów, które także może powodować bezpośrednie uszkodzenie szkliwa lub ułamanie się zębów.

Wyjmij palce z ust

W pracy najczęściej ślinimy palce. Jak to? Wytłumaczenie jest proste. Ślinimy końcówki palców by rozdzielić złączone kartki lub opakowania foliowe. Ślinimy palce by chwycić drobne elementy itd. Wkładając palce do ust transportujemy do jamy ustnej całą paletę bakterii, którą zebrały za dnia nasze ręce. Bakterie z toalety, z klamek, z różnego rodzaju przedmiotów, wszystko to poprzez palce przenosimy do ust na nasze zęby i dziąsła.

Skończ z niezdrowymi przekąskami

Rzadko kto z nas jest w stanie przestrzegać diety w miejscu pracy lub odżywiać się produktami wysokiej jakości. Zwykle w czasie pracy sięgamy po szybkie przekąski, które bez trudu kupimy w każdym pobliskim sklepie. Niestety przekąski te nie są zbytnio bogate w minerały i witaminy. Nic zatem dziwnego, że o ilość spożywanych przekąsek pyta często dentysta lecząc próchnicę naszych zębów. Na domiar złego, szczególnie w czasie pracy lubimy coś podgryzać. Nieustanne żucie pokarmów sprawia, że nasze zęby są długotrwale nastawione na działanie bakterii. W pracy warto zatem jeść rzadziej, ograniczyć się jednego lub dwóch posiłków, po których będziemy szczotkować zęby. Jeśli jednak musimy coś podgryzać to niech będą to owoce lub warzywa.

Odstaw kawę

Dla wielu nas kawa to nieodzowny element pracy. W czasie pracy pijemy co najmniej jedną kawę. Kawa pobudza nas do działania, ale ma też zły wpływ na nasze zęby, wypłukuje z naszego organizmu wapń, który jest budulcem naszych zębów. Nieco lepszym napojem jest herbata, ale ta z kolei powoduje, że na naszych zębach tworzy się osad. Również napoje gazowane, zawierające cukier, czyli większość z nich, nie będą dobrą alternatywą. Cukier to bowiem pokarm dla bakterii próchnicy. Co wiec pić? Najlepiej wodę mineralną.

 • Kiedy stosować oprysk na chwasty?
  Kiedy stosować oprysk na chwasty?

  Opryski na chwasty to jedno z ważniejszych narzędzi w walce z niechcianymi roślinami w ogrodzie lub na polu uprawnym. Wiedza na temat, kiedy i jak stosować opryski jest kluczowa dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów i zachowania zdrowej roślinności.

  Napisano poniedziałek, 20 marzec 2023 19:38
 • Dlaczego skup samochodów używanych jest dobrym wyborem dla sprzedającego?
  Dlaczego skup samochodów używanych jest dobrym wyborem dla sprzedającego?

  Jeśli jesteś właścicielem samochodu używanego i chcesz go sprzedać, istnieją różne sposoby na znalezienie kupca. Możesz wystawić ogłoszenie na portalach internetowych lub zdecydować się na sprzedaż poprzez komis samochodowy. Jednak coraz popularniejszą opcją jest skup samochodów używanych. Dlaczego warto wybrać właśnie tę opcję? Oto trzy powody!

  Napisano poniedziałek, 20 marzec 2023 17:26
 • Aktualne trendy na rynku nieruchomości
  Aktualne trendy na rynku nieruchomości

  Rynek nieruchomości jest jednym z najważniejszych i najbardziej dynamicznych sektorów gospodarki. W ciągu ostatnich kilku lat odnotowano wiele zmian na rynku nieruchomości, a wraz z nimi pojawiły się także nowe trendy. W tym artykule omówimy najnowsze trendy na rynku nieruchomości, które kształtują się na przestrzeni ostatnich lat.

  Napisano poniedziałek, 13 marzec 2023 16:36
 • Jak się chronić przed promieniowaniem 5G?
  Jak się chronić przed promieniowaniem 5G?

  Promieniowanie elektromagnetyczne, które jest emitowane przez różne rodzaje urządzeń telekomunikacyjnych, w tym 5G, jest coraz bardziej powszechne. W związku z tym wiele osób zastanawia się, jak chronić się przed promieniowaniem 5G. W tym artykule rozwiniemy ten temat i przedstawimy konkretne rozwiązania!

  Napisano sobota, 11 marzec 2023 14:25
 • Najpopularniejsze wyrzutnie Nerf
  Najpopularniejsze wyrzutnie Nerf

  Pistolety na strzałki to tradycyjna zabawka z dzieciństwa. Dzięki marce Nerf dzieci dziś także bawią się takimi zabawkowymi wyrzutniami.

  Napisano piątek, 03 marzec 2023 21:29
 • Przegląd, legalizacja i konserwacja gaśnic - kiedy trzeba wykonać?
  Przegląd, legalizacja i konserwacja gaśnic - kiedy trzeba wykonać?

  Każdego dnia w Polsce, straż pożarna jest wzywana do setek mniej lub bardziej poważnych pożarów. Najczęstszymi przyczyni pożarów w budynkach nie zależnie czy to użytku publicznego czy mieszkalnych są awarie instalacji elektrycznej, serwerowni, sprzętu AGD lub RTV.

  Napisano wtorek, 28 luty 2023 17:13
 • Mezoterapia, dobry sposób na piękniejszą skórę.
  Mezoterapia, dobry sposób na piękniejszą skórę.

  Każdy marzy o młodej i pięknej skórze, szczególnie jak jest się osobą starszą. Na szczęście w erze medycyny estetycznej istnieje parę ciekawych trików, które umożliwią nam zachować swoją młodzieńczą skórę na dłużej.

  Napisano wtorek, 28 luty 2023 17:10
 • Czym jest giełda kryptowalut?
  Czym jest giełda kryptowalut?

  Giełda kryptowalut to platforma internetowa, która umożliwia kupno i sprzedaż różnych kryptowalut za pomocą tradycyjnych walut, takich jak dolar czy euro, lub innych kryptowalut. Giełdy kryptowalut działają w podobny sposób do tradycyjnych giełd papierów wartościowych, ale zamiast akcji czy obligacji, na giełdach kryptowalut handluje się różnymi rodzajami kryptowalut.

  Napisano piątek, 24 luty 2023 10:20
 • Przygotuj się na wiosnę. Sprawdź makijażowe trendy na ten rok!
  Przygotuj się na wiosnę. Sprawdź makijażowe trendy na ten rok!

  Co króluje na wybiegach mody w tym roku, a które trendy odejdą w zapomnienie? Jakie kolory są na topie? Makijaż kolorowy czy nude? Szminki matowe czy lśniące? Wargi w nieśmiertelnej czerwieni czy w ciemniejszych odcieniach? Kremy BB, CC czy podkłady? Delikatny makijaż oka, soczyste powieki, a może smoky eyes? Zaskoczeń Ci raczej nie zabraknie. Jedno jest pewne – w tym sezonie każdy znajdzie coś dla siebie! Sprawdź.

  Napisano środa, 22 luty 2023 06:37
 • Przejdźmy do kampera, karawaning jest trendy
  Przejdźmy do kampera, karawaning jest trendy

  Jeśli kupiłeś kamper lub myślisz już o zakupie czegoś do kampera na pewno interesujesz się wycieczkami w wolnej postaci. Na pewno lubisz wolność i swobodę podróżowania, nie przepadasz za przepełnionymi i zatłoczonymi hotelami ani wycieczkami typu last minutę, gdzie każdy element takiej wycieczki jest ustalony i niezmienialny.

  Napisano piątek, 27 styczeń 2023 21:26