piątek, 21 październik 2022 12:26

Podstawowe narzędzia i sprzęty protetyczne

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
cementy stomatologiczne cementy stomatologiczne pixabay

Gabinety zajmujące się dziedziną, jaką jest protetyka, wymagają wielu urządzeń i materiałów stomatologicznych. Wykonywanie modeli gipsowych, charakteryzacja protez, odlewanie detali oraz wiele indywidualnych etapów produkcji sprawiają, że ilość przyrządów potrzebnych do wszystkich działań jest naprawdę ogromna.

Jakie są najważniejsze narzędzia i akcesoria protetyczne, bez których pracownia protetyczna nie będzie funkcjonować? Odpowiadamy!

Stół protetyczny

Stół protetyczny to miejsce, przy którym technik spędza najwięcej czasu. Składa się on z lampy LED, kopytka do wyciągu, dmuchawki na sprężone powietrze, mikrosilnika protetycznego oraz wyciągu. Przy pracach protetycznych wytwarza się duża ilość pyłów, brudów i opiłków. Może to mieć niekorzystny wpływ na zdrowie osób przebywających w pobliżu. Rozsądnym rozwiązaniem jest umieszczenie urządzenia, jakim jest wyciąg protetyczny, który będzie dbał o czystość powietrza i chronił przed zbyt dużym nagromadzeniem pyłów.

Materiały do retrakcji

Retrakcja dziąsła polega na czasowym odchyleniu brzegu dziąsłowego, aby uzyskać dostęp do czystej i suchej szczeliny dziąsłowej. Ułatwia to pracę przy pobieraniu wycisków, wykonywaniu licówek porcelanowych, cementowaniu oraz w każdej innej sytuacji, kiedy dziąsło musi być odsłonięte. Materiały do retrakcji używane przez specjalistów to nici i pasty dostępne w opakowaniach różnej wielkości.

Cementy stomatologiczne

Zastosowań, jakie mają cementy stomatologiczne, jest wiele. Mogą one służyć jako wypełnienie tymczasowe podczas leczenia kanałowego, cementowania zęba, ubytków i stałych aparatów ortodontycznych. Wyróżniamy wiele rodzajów cementów:

 • kompozytowe;

 • cynkowo-fosforanowe;

 • karboksylowe;

 • tymczasowe i stałe.

Każdy z nich różni się właściwościami i przeznaczeniem. Tak wielka różnorodność daje jeszcze większą precyzję, na którą mogą sobie pozwolić pracownicy w gabinecie protetycznym.

Masa wyciskowa

Wyciskiem nazywa się dokładną odbitkę obszaru jamy ustnej, do którego będzie przeznaczona proteza. Aby ją otrzymać, potrzebna jest masa wyciskowa, która pozwala dokładnie odwzorować pole protetyczne. Przez to, że substancja styka się z żywą tkanką, musi mieć ona określone właściwości- przyjemny smak i zapach, łatwość wkładania i wyjmowania oraz nieszkodliwość dla organizmu.

Dział stomatologii, jakim jest protetyka, wymaga odpowiedniego sprzętu przy prowadzeniu własnej działalności. Precyzyjne wykonywanie protez to niezmiernie trudne i odpowiedzialne zadanie, dlatego profesjonalne wyposażenie najwyższej jakości sprawi, że ta praca zostanie ułatwiona w znaczącym stopniu.

 • Przejdźmy do kampera, karawaning jest trendy
  Przejdźmy do kampera, karawaning jest trendy

  Jeśli kupiłeś kamper lub myślisz już o zakupie czegoś do kampera na pewno interesujesz się wycieczkami w wolnej postaci. Na pewno lubisz wolność i swobodę podróżowania, nie przepadasz za przepełnionymi i zatłoczonymi hotelami ani wycieczkami typu last minutę, gdzie każdy element takiej wycieczki jest ustalony i niezmienialny.

  Napisano piątek, 27 styczeń 2023 21:26
 • Petsitters - miejsce, w którym Twój pupil znajdzie drugi dom
  Petsitters - miejsce, w którym Twój pupil znajdzie drugi dom

  Nie wiesz, co zrobić ze zwierzęciem, gdy wyjeżdżasz w podróż służbową, na wakacje lub w innej sprawie do innego miasta lub kraju? Istnieje kilka rozwiązań! Pierwsza opcja to szukanie pomocy u znajomych, przyjaciół, krewnych, którzy pod Twoją nieobecność będą mogli zaopiekować się zwierzakiem.

  Napisano piątek, 27 styczeń 2023 14:29
 • Czym się kierować przy wyborze kosiarki elektrycznej?
  Czym się kierować przy wyborze kosiarki elektrycznej?

  Piękny i zadbany ogród jest marzeniem każdego właściciela domku jednorodzinnego. Chcesz zatroszczyć się o trawnik na swojej działce? Zależy Ci na stworzeniu praktycznej strefy relaksu i wypoczynku dla całej rodziny? Szukasz idealnej kosiarki elektrycznej? W dzisiejszym artykule podpowiemy, czym kierować się podczas jej zakupu.

  Napisano czwartek, 26 styczeń 2023 17:03
 • O czym należy pamiętać urządzając imprezę okolicznościową?
  O czym należy pamiętać urządzając imprezę okolicznościową?

  Imprezy okolicznościowe w Warszawie cieszą się ogromną popularnością wśród osób, które mają już dość zamknięcia w czterech ścianach własnego domu, co było standardem przez ostatnie kilkanaście miesięcy.

  Napisano czwartek, 19 styczeń 2023 13:47
 • Przełom w walce z problemami z erekcją. To odkrycie może zmienić życie wielu mężczyzn
  Przełom w walce z problemami z erekcją. To odkrycie może zmienić życie wielu mężczyzn

  Z problemem erekcji spotyka się bardzo wielu mężczyzn, choć niestety wciąż jest to temat tabu.

  Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 19:49
 • Pamiętaj o śniadaniu – dlaczego pierwszy posiłek jest tak ważny?
  Pamiętaj o śniadaniu – dlaczego pierwszy posiłek jest tak ważny?

  Śniadanie dostarcza paliwa na dzień dobry – to najważniejszy posiłek dnia i powinien być jak najlepiej przygotowany. Wolisz dania na słodko czy w wersji wytrawnej? Duże znaczenie ma też drugie śniadanie zabierane zwykle do pracy – gotowe kanapki lub sałatki, pożywne smoothie albo domowe ciastka owsiane dodadzą energii i umilą południe.

  Napisano wtorek, 10 styczeń 2023 14:18
 • Dlaczego warto korzystać z usług kurierskich?
  Dlaczego warto korzystać z usług kurierskich?

  Jeszcze niedawno jedyną dostępną opcją nadania i odbioru paczek były usługi pocztowe. Szybkość realizacji zamówienia czy konieczność stania w długich kolejkach jedynie zniechęcały do korzystania z tej opcji.

  Napisano wtorek, 10 styczeń 2023 14:13
 • Zaskórniki – jak powstają? W jaki sposób można się ich pozbyć?
  Zaskórniki – jak powstają? W jaki sposób można się ich pozbyć?

  Zaskórniki często kojarzone są z młodą cerą trądzikową oraz z osobami w wieku młodzieńczym. Jednak mogą one pojawić się w każdym wieku. Czasami można spotkać się też z nazwą wągry. Czym dokładnie są zaskórniki? W jaki sposób je rozpoznać i jak można je bezpiecznie usunąć? Zobacz, co warto wiedzieć na ten temat.

  Napisano wtorek, 03 styczeń 2023 11:41
 • Planujesz zimowy wypoczynek - Hotel Björnson to najlepszy wybór!
  Planujesz zimowy wypoczynek - Hotel Björnson to najlepszy wybór!

  Zimowy czas dla wielu osób jest jednoznaczny z sezonem urlopowym i wypoczynkiem.

  Napisano poniedziałek, 02 styczeń 2023 15:08
 • Klasyczna elegancja na korcie – odzież tenisowa polskiej produkcji
  Klasyczna elegancja na korcie – odzież tenisowa polskiej produkcji

  Świat sportowy pokochał Igę Świątek, która zachwyca swoimi sukcesami oraz tenisa, dyscyplinę sportową, która dzięki Idze stała się jeszcze bardziej popularna. Nie wystarczy jednak odwiedzić kort tenisowy – trzeba też wiedzieć, jak ubrać się do gry.

  Napisano wtorek, 27 grudzień 2022 17:26