piątek, 21 październik 2022 12:26

Podstawowe narzędzia i sprzęty protetyczne

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
cementy stomatologiczne cementy stomatologiczne pixabay

Gabinety zajmujące się dziedziną, jaką jest protetyka, wymagają wielu urządzeń i materiałów stomatologicznych. Wykonywanie modeli gipsowych, charakteryzacja protez, odlewanie detali oraz wiele indywidualnych etapów produkcji sprawiają, że ilość przyrządów potrzebnych do wszystkich działań jest naprawdę ogromna.

Jakie są najważniejsze narzędzia i akcesoria protetyczne, bez których pracownia protetyczna nie będzie funkcjonować? Odpowiadamy!

Stół protetyczny

Stół protetyczny to miejsce, przy którym technik spędza najwięcej czasu. Składa się on z lampy LED, kopytka do wyciągu, dmuchawki na sprężone powietrze, mikrosilnika protetycznego oraz wyciągu. Przy pracach protetycznych wytwarza się duża ilość pyłów, brudów i opiłków. Może to mieć niekorzystny wpływ na zdrowie osób przebywających w pobliżu. Rozsądnym rozwiązaniem jest umieszczenie urządzenia, jakim jest wyciąg protetyczny, który będzie dbał o czystość powietrza i chronił przed zbyt dużym nagromadzeniem pyłów.

Materiały do retrakcji

Retrakcja dziąsła polega na czasowym odchyleniu brzegu dziąsłowego, aby uzyskać dostęp do czystej i suchej szczeliny dziąsłowej. Ułatwia to pracę przy pobieraniu wycisków, wykonywaniu licówek porcelanowych, cementowaniu oraz w każdej innej sytuacji, kiedy dziąsło musi być odsłonięte. Materiały do retrakcji używane przez specjalistów to nici i pasty dostępne w opakowaniach różnej wielkości.

Cementy stomatologiczne

Zastosowań, jakie mają cementy stomatologiczne, jest wiele. Mogą one służyć jako wypełnienie tymczasowe podczas leczenia kanałowego, cementowania zęba, ubytków i stałych aparatów ortodontycznych. Wyróżniamy wiele rodzajów cementów:

 • kompozytowe;

 • cynkowo-fosforanowe;

 • karboksylowe;

 • tymczasowe i stałe.

Każdy z nich różni się właściwościami i przeznaczeniem. Tak wielka różnorodność daje jeszcze większą precyzję, na którą mogą sobie pozwolić pracownicy w gabinecie protetycznym.

Masa wyciskowa

Wyciskiem nazywa się dokładną odbitkę obszaru jamy ustnej, do którego będzie przeznaczona proteza. Aby ją otrzymać, potrzebna jest masa wyciskowa, która pozwala dokładnie odwzorować pole protetyczne. Przez to, że substancja styka się z żywą tkanką, musi mieć ona określone właściwości- przyjemny smak i zapach, łatwość wkładania i wyjmowania oraz nieszkodliwość dla organizmu.

Dział stomatologii, jakim jest protetyka, wymaga odpowiedniego sprzętu przy prowadzeniu własnej działalności. Precyzyjne wykonywanie protez to niezmiernie trudne i odpowiedzialne zadanie, dlatego profesjonalne wyposażenie najwyższej jakości sprawi, że ta praca zostanie ułatwiona w znaczącym stopniu.

 • 10 lat Polish Hip - Hop Festival na plaży w Płocku
  10 lat Polish Hip - Hop Festival na plaży w Płocku

  Polish Hip - Hop Festival, odbywający się na nadwiślańskiej plaży w Płocku, już od dziesięciu lat stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych na mapie Polski, dedykowane miłośnikom hip - hopu. W ciągu ostatniej dekady, każdego lipca, ten unikalny festiwal przyciągał rzesze fanów, pragnących doświadczyć żywej kultury ulicznej i wysłuchać najpopularniejszych wykonawców tego gatunku. Jubileuszowa, dziesiąta edycja, zapowiadała nie tylko kolejne spotkanie z muzyką, ale przede wszystkim świętowanie bogatej historii tego zjawiska kulturowego.

  Napisano wtorek, 18 czerwiec 2024 10:21
 • Piaskowy Koncert Muzyki Filmowej w Płocku
  Piaskowy Koncert Muzyki Filmowej w Płocku

  Tetiana Galitsyna to artystka, która od lat wprowadza świeże i innowacyjne elementy, do świata sztuki w Polsce. Jej działalność, zyskała szerokie uznanie po zwycięstwie w programie "Mam Talent" w 2013 roku, co otworzyło przed nią nowe możliwości twórcze i przyczyniło się do dalszej popularyzacji teatru piasku. Wykorzystując piasek, światło oraz innowacyjne techniki multimedialne, Galitsyna przekształca tradycyjne podejście do prezentacji sztuki, integrując różne media w celu stworzenia głęboko emocjonalnych i wizualnie zapadających w pamięć występów.

  Napisano poniedziałek, 17 czerwiec 2024 10:04
 • Akademicki Płock - nowa inicjatywa edukacyjna w sercu Mazowsza
  Akademicki Płock - nowa inicjatywa edukacyjna w sercu Mazowsza

  11 czerwca tego roku, Płock stał się areną znaczącego wydarzenia edukacyjnego. Inauguracja kampanii "Akademicki Płock", to wspólne przedsięwzięcie Urzędu Miasta Płocka, Akademii Mazowieckiej w Płocku, Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku oraz Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica. Celem kampanii jest przyciągnięcie młodych ludzi, zainteresowanych studiowaniem w Płocku, by spojrzeć na to miasto jako na atrakcyjne miejsce do kształcenia i życia.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 08:52
 • Ewakuacja na lotnisku w Modlinie z powodu pozostawionego bagażu
  Ewakuacja na lotnisku w Modlinie z powodu pozostawionego bagażu

  W środowy wieczór, doszło do zdarzenia, które wzbudziło niepokój wśród pasażerów i personelu Lotniska Warszawa - Modlin. Około stu osób musiało opuścić terminal i przyległy parking z powodu ewakuacji, która została przeprowadzona po odkryciu pozostawionego bagażu. Działania służb, które skoncentrowały się na zapewnieniu bezpieczeństwa i wyjaśnieniu sytuacji, zakończyły się po godzinie bez stwierdzenia zagrożenia.

  Napisano czwartek, 13 czerwiec 2024 07:43
 • Starosta płocki skazany za jazdę pod wpływem alkoholu
  Starosta płocki skazany za jazdę pod wpływem alkoholu

  We wtorek, Sąd Rejonowy w Płocku, wydał wyrok w sprawie Sylwestra Z., starosty płockiego, oskarżonego o prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. Wyrok, mimo iż nieprawomocny, nakłada na oskarżonego kary więzienia w zawieszeniu, grzywnę oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Sprawa ta rzuca cień na działalność publiczną Sylwestra Z., dotychczas znanego jako działacza samorządowego i lokalnego lidera.

  Napisano środa, 12 czerwiec 2024 09:07
 • Wzgórze Tumskie w Płocku - Cud Polski 2024
  Wzgórze Tumskie w Płocku - Cud Polski 2024

  W poniedziałek, 10 czerwca 2024 roku, ogłoszono wyniki prestiżowego plebiscytu "Cuda Polski 2024", który corocznie organizuje magazyn "National Geographic Traveler". Wśród laureatów, znalazło się 16 wyjątkowych miejsc, które zdobyły serca i głosy uczestników. W tym roku, na szczególne wyróżnienie zasłużyło Wzgórze Tumskie w Płocku, które zostało okrzyknięte jednym z nowych cudów Polski.

  Napisano wtorek, 11 czerwiec 2024 08:53
 • Powiat Nowodworski - wybory do Parlamentu Europejskiego
  Powiat Nowodworski - wybory do Parlamentu Europejskiego

  We wczorajszych wyborach do Parlamentu Europejskiego w Powiecie Nowodworskim, obserwujemy wyraźne zarysowanie się trendów politycznych, wśród lokalnej społeczności. Zdecydowane zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości (PiS), skupia uwagę na silnym poparciu dla tej partii, jednakże rezultaty pozostałych komitetów wyborczych, również rzucają światło na polityczne preferencje mieszkańców powiatu.

  Napisano poniedziałek, 10 czerwiec 2024 09:30
 • Drzewa Młodych Płocczan - inicjatywa ekologiczna miasta
  Drzewa Młodych Płocczan - inicjatywa ekologiczna miasta

  Płock, jako jedno z wielu miast w Polsce, aktywnie działających na rzecz ochrony środowiska, wdraża kolejną edycję projektu "Drzewa Młodych Płocczan". Projekt, organizowany przez Ratusz Miasta Płocka, pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Nowakowskiego, ma na celu promowanie ekologii oraz podkreślenie znaczenia nowego życia, poprzez symboliczne sadzenie drzew.

  Napisano piątek, 07 czerwiec 2024 09:16
 • Zderzenie z wozem strażackim i pościg za nastolatkami - Płońsk
  Zderzenie z wozem strażackim i pościg za nastolatkami - Płońsk

  W Płońsku doszło do niecodziennego zdarzenia drogowego, które zakończyło się dramatycznym pościgiem i zatrzymaniem dwóch nastolatków. Wszystko rozpoczęło się od kolizji z udziałem wozu strażackiego, a zakończyło ucieczką kradzionym samochodem.

  Napisano czwartek, 06 czerwiec 2024 09:42
 • Zatrzymanie w Płońsku - narkotyki w mieszkaniu 33 - latka
  Zatrzymanie w Płońsku - narkotyki w mieszkaniu 33 - latka

  Kilka dni temu, płońscy kryminalni przeprowadzili skuteczną akcję, zatrzymania 33 - letniego mieszkańca miasta Płońsk, podejrzanego o posiadanie narkotyków. Interwencja miała miejsce w mieszkaniu mężczyzny, gdzie, jak wynika z ustaleń, przechowywane były nielegalne substancje.

  Napisano środa, 05 czerwiec 2024 11:56