piątek, 21 październik 2022 12:26

Podstawowe narzędzia i sprzęty protetyczne

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
cementy stomatologiczne cementy stomatologiczne pixabay

Gabinety zajmujące się dziedziną, jaką jest protetyka, wymagają wielu urządzeń i materiałów stomatologicznych. Wykonywanie modeli gipsowych, charakteryzacja protez, odlewanie detali oraz wiele indywidualnych etapów produkcji sprawiają, że ilość przyrządów potrzebnych do wszystkich działań jest naprawdę ogromna.

Jakie są najważniejsze narzędzia i akcesoria protetyczne, bez których pracownia protetyczna nie będzie funkcjonować? Odpowiadamy!

Stół protetyczny

Stół protetyczny to miejsce, przy którym technik spędza najwięcej czasu. Składa się on z lampy LED, kopytka do wyciągu, dmuchawki na sprężone powietrze, mikrosilnika protetycznego oraz wyciągu. Przy pracach protetycznych wytwarza się duża ilość pyłów, brudów i opiłków. Może to mieć niekorzystny wpływ na zdrowie osób przebywających w pobliżu. Rozsądnym rozwiązaniem jest umieszczenie urządzenia, jakim jest wyciąg protetyczny, który będzie dbał o czystość powietrza i chronił przed zbyt dużym nagromadzeniem pyłów.

Materiały do retrakcji

Retrakcja dziąsła polega na czasowym odchyleniu brzegu dziąsłowego, aby uzyskać dostęp do czystej i suchej szczeliny dziąsłowej. Ułatwia to pracę przy pobieraniu wycisków, wykonywaniu licówek porcelanowych, cementowaniu oraz w każdej innej sytuacji, kiedy dziąsło musi być odsłonięte. Materiały do retrakcji używane przez specjalistów to nici i pasty dostępne w opakowaniach różnej wielkości.

Cementy stomatologiczne

Zastosowań, jakie mają cementy stomatologiczne, jest wiele. Mogą one służyć jako wypełnienie tymczasowe podczas leczenia kanałowego, cementowania zęba, ubytków i stałych aparatów ortodontycznych. Wyróżniamy wiele rodzajów cementów:

 • kompozytowe;

 • cynkowo-fosforanowe;

 • karboksylowe;

 • tymczasowe i stałe.

Każdy z nich różni się właściwościami i przeznaczeniem. Tak wielka różnorodność daje jeszcze większą precyzję, na którą mogą sobie pozwolić pracownicy w gabinecie protetycznym.

Masa wyciskowa

Wyciskiem nazywa się dokładną odbitkę obszaru jamy ustnej, do którego będzie przeznaczona proteza. Aby ją otrzymać, potrzebna jest masa wyciskowa, która pozwala dokładnie odwzorować pole protetyczne. Przez to, że substancja styka się z żywą tkanką, musi mieć ona określone właściwości- przyjemny smak i zapach, łatwość wkładania i wyjmowania oraz nieszkodliwość dla organizmu.

Dział stomatologii, jakim jest protetyka, wymaga odpowiedniego sprzętu przy prowadzeniu własnej działalności. Precyzyjne wykonywanie protez to niezmiernie trudne i odpowiedzialne zadanie, dlatego profesjonalne wyposażenie najwyższej jakości sprawi, że ta praca zostanie ułatwiona w znaczącym stopniu.

 • Aktywne półkolonie w mieście – na czym to polega?
  Aktywne półkolonie w mieście – na czym to polega?

  Wakacje często kojarzone są ze słodkim lenistwem, jednak twoje dziecko nie musi spędzać długich godzin przed komputerem albo samopas na podwórku. Bezpieczeństwo podopiecznych i dobrze spędzony czas gwarantują półkolonie – zajęcia, dzięki którym twoja pociecha nawiąże nowe znajomości i aktywnie spędzi godziny poza domem. Sprawdź, na czym to polega.

  Napisano poniedziałek, 05 czerwiec 2023 07:00
 • Pozycjonowanie stron kancelarii – jak promować doradztwo prawne w sieci
  Pozycjonowanie stron kancelarii – jak promować doradztwo prawne w sieci

  Pozycjonowanie stron internetowych stało się kluczowym elementem strategii marketingowych w wielu sektorach - nie inaczej jest w przypadku kancelarii prawnych. W erze cyfrowej, gdzie Internet to pierwsze miejsce, w którym potencjalni klienci szukają usług prawnych, kancelarie prawnicze muszą znaleźć efektywne metody na zwiększenie swojej widoczności w sieci.

  Napisano piątek, 02 czerwiec 2023 11:29
 • Pomoc drogowa – jakie wsparcie zapewnia w trasie?
  Pomoc drogowa – jakie wsparcie zapewnia w trasie?

  Awarie, usterki i wypadki zdarzają się niezależnie od tego, jak długa jest twoja podróż samochodem. Jeśli w trasie znalazłeś się w kryzysowej sytuacji, nie musisz samodzielnie szukać najlepszego rozwiązania – pomoc drogowa to pełna obsługa zdarzeń drogowych. Jakie usługi zapewnia wyspecjalizowana firma? Kto skorzysta ze wsparcia? Sprawdź, na co możesz liczyć wybierając numer pomocy drogowej.

  Napisano wtorek, 30 maj 2023 11:36
 • Najlepszy fotograf ślubny z Warszawy
  Najlepszy fotograf ślubny z Warszawy

  Szukasz doskonałego fotografa ślubnego z Warszawy, który uwieczni najpiękniejsze chwile tego wyjątkowego dnia? Poznaj niezwykłego artystę, który przeniesie Twoje wspomnienia na kolejny poziom. Fotograf ślubny z Warszawy, Michał, to prawdziwy mistrz w swoim fachu. Jego pasja do tworzenia pięknych obrazów i umiejętność uchwycenia autentycznych emocji sprawiają, że jego prace są wyjątkowe i pełne życia. Michał wie, jak stworzyć unikalną atmosferę i złapać najważniejsze momenty, które z pewnością rozpalą Twoje serce za każdym razem, gdy spojrzysz na te zdjęcia.

  Napisano wtorek, 30 maj 2023 11:00
 • Aktywne półkolonie letnie – na czym polegają zajęcia w mieście?
  Aktywne półkolonie letnie – na czym polegają zajęcia w mieście?

  Wakacje to czas wolny od szkoły, w którym dzieci wymagają nie tylko opieki, ale także dobrej zabawy. Czy można połączyć jedno z drugim? Tak, a co więcej, zrobisz to wciąż chodząc do pracy. Prowadzone przez doświadczonych animatorów półkolonie letnie w Szczecinie to najlepszy sposób, aby odciążyć rodziców zapewniając najmłodszym godziny wypełnione rozmaitymi aktywnościami. Jakie atrakcje czekają na małych uczestników? Sprawdź, czego możesz spodziewać się po półkoloniach.

  Napisano niedziela, 28 maj 2023 11:55
 • Prześcieradło 120x200 - idealne rozwiązanie dla małych łóżek
  Prześcieradło 120x200 - idealne rozwiązanie dla małych łóżek

  Jeśli poszukujesz prześcieradła na małe łóżko, o wymiarach 120x200 cm, to warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim, wymiary te idealnie pasują do łóżek jednoosobowych, niewielkich sof lub rozkładanych foteli. Jest to również dobre rozwiązanie dla dzieci, które potrzebują mniejszej powierzchni do spania.

  Napisano piątek, 12 maj 2023 11:42
 • Kiszona kapusta i jej rola w zdrowej diecie
  Kiszona kapusta i jej rola w zdrowej diecie

  Kiszonki znane są z pozytywnego wpływu na zdrowie, nic więc dziwnego, że po przepisy na nie sięgamy coraz chętniej. I choć kisić możemy prawie wszystko, wciąż najpopularniejszym przysmakiem tego typu pozostaje kiszona kapusta. Dlaczego warto włączyć ją do swego menu? W jaki sposób dieta z takim dodatkiem wpłynie na ogólny stan naszego zdrowia?

  Napisano środa, 24 maj 2023 08:20
 • Wiesiołek - co to jest i jakie ma właściwości?
  Wiesiołek - co to jest i jakie ma właściwości?

  Wiesiołek, znany również jako wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis), to fascynująca roślina z rodziny wiesiołkowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, ale obecnie rozprzestrzenił się na wiele innych kontynentów, w tym Europę i Azję. Wiesiołek jest rośliną dwuletnią, co oznacza, że przez pierwszy rok wytwarza jedynie rozetę liści, a w drugim roku kwitnie i wytwarza nasiona.

  Napisano środa, 24 maj 2023 08:18
 • Ocet jabłkowy - kiedy warto go stosować?
  Ocet jabłkowy - kiedy warto go stosować?

  Od pewnego czasu wracamy do naturalnych produktów, które stanowią ciekawą alternatywę dla drogich leków z apteki. Jak się okazuje, istnieje wiele rozwiązań, które są niedoceniane. Wśród nich jest ocet jabłkowy. Nie bez powodu przez wiele kobiet nazywany się jednym z najpotężniejszych sprzymierzeńców w dbaniu o urodę i zdrowie. Posiada wiele cennych składników, dzięki którym możemy zadbać o praktycznie całe swoje ciało.

  Napisano środa, 24 maj 2023 08:10
 • Osłony foliowe na buty w szpitalu - po co się je zakłada?
  Osłony foliowe na buty w szpitalu - po co się je zakłada?

  Osłony foliowe na buty to niepozorne, a jednak niezwykle istotne elementy wyposażenia placówek medycznych, w tym szpitali. Przemyślana konstrukcja, niewielkie rozmiary oraz łatwość użytkowania sprawiają, że są niezastąpione w codziennym funkcjonowaniu instytucji zdrowia. Przede wszystkim, takie osłony mają za zadanie ochronę przed przenoszeniem drobnoustrojów i zanieczyszczeń z zewnątrz do sterylnego środowiska szpitala. W ten sposób mają bezpośredni wpływ na utrzymanie higieny i bezpieczeństwa pacjentów.

  Napisano środa, 17 maj 2023 11:25