poniedziałek, 21 listopad 2022 10:57

Pigułka po, czyli antykoncepcja awaryjna  

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Antykoncepcja awaryjna Antykoncepcja awaryjna pixabay

Antykoncepcja awaryjna to coś, o czym powinien wiedzieć każdy, kto nie planuje mieć dzieci, a mimo to współżyje. Tabletka dzień po dostępna jest na receptę i można skorzystać z niej wówczas, gdy środki takie jak prezerwatywy czy plastry zawiodły lub zostały zastosowane w nieprawidłowy sposób. 

 

Pigułka po to także dobra opcja, jeśli doszło do zbliżenia bez zabezpieczenia.

Tabletka po – jak działa?

Jeśli chodzi o kwestię, jaką jest antykoncepcja awaryjna, warto przede wszystkim pamiętać, że nie są to środki wczesnoporonne. Zadaniem pigułki jest niedopuszczenie do zapłodnienia między innymi poprzez opóźnienie owulacji. Bardzo ważne jest również to, aby nie traktować tego rodzaju antykoncepcji jako zabezpieczenia na co dzień. Tabletka po powinna być postrzegana jako antykoncepcja awaryjna. W Polsce dostępne są środki:

– Escapelle – najwyższą skuteczność ma wówczas, gdy przyjmie się ją do 72 godzin po odbyciu stosunku. Tabletki nie powinny zażywać kobiety w ciąży, uczulone na lewonorgestrel lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Nie zaleca się przyjmowania tej tabletki także w przypadku choroby Leśniowskiego Crohna, albo gdy u pacjentki w przeszłości wystąpiła ciąża pozamaciczna.

– EllaOne – należy przyjąć ją jak najszybciej po odbyciu stosunku, ale nie później niż w 120 godzin. EllaOne nie należy przyjmować w ciąży, a także wówczas, gdy w przeszłości wystąpiła ciąża pozamaciczna. Przeciwwskazaniem są też zaburzenia pracy wątroby oraz choroby nowotworowe.

Niezależnie od rodzaju tabletki, najważniejsza jest szczera rozmowa z lekarzem, dokładne zapoznanie się z ulotką preparatu, a także przestrzeganie zasad i wskazówek, które są w niej zawarte. Szczegóły możesz sprawdzić tutaj.

Tabletka dzień po – jak zdobyć receptę?

Aby móc kupić w Polsce środek, jakim jest pigułka po, należy okazać receptę. Jak ją zdobyć? Najlepiej zadzwonić do zaufanego ginekologa i poprosić o przepisanie recepty na antykoncepcję awaryjną. Popularne są także konsultacje online, które są możliwe w wielu placówkach takich jak na przykład przychodnia Twoje Zdrowie. Jeśli chcesz skorzystać z drugiej opcji, pamiętaj, aby decydować się jedynie na odwiedzanie zaufanych witryn. Pamiętaj także, aby szczerze odpowiadać na pytania zadane przez lekarza. Jeśli bowiem dojdzie do przyjęcia tabletki dzień po mimo wystąpienia przeciwwskazań, sytuacja może okazać się niebezpieczna nie tylko dla zdrowia, ale także życia kobiety.

Czy trudno jest zdobyć receptę na tabletkę dzień po? Okazuje się, że nie. Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie antykoncepcja awaryjna. Na co dzień trzeba więc stosować inne środki takie jak prezerwatywy, krążki dopochwowe, tabletki antykoncepcyjne. Opcji jest tak wiele, że na pewno znajdziesz coś dla siebie.

 • Paese Cosmetics - najpiękniejsze, kolorowe kosmetyki dla ciebie!
  Paese Cosmetics - najpiękniejsze, kolorowe kosmetyki dla ciebie!

  Wykonując codzienny makijaż, jak i na wyjątkowe okazje warto sięgnąć po produkty Paese Cosmetics. Kosmetyki Paese produkowane są przez polską firmę, która oferuje bogaty i bardzo różnorodny asortyment wyjątkowych produktów.

  Napisano wtorek, 06 grudzień 2022 14:16
 • Słodki pomysł na stroik - praliny do dekoracji stołu na Boże Narodzenie
  Słodki pomysł na stroik - praliny do dekoracji stołu na Boże Narodzenie

  Stół to najważniejsze miejsce spotkań, zwłaszcza w tak wyjątkowym czasie, jakim jest Boże Narodzenie. A wspólna celebracja rodzinnych chwil wymaga odpowiedniej jego oprawy.

  Napisano poniedziałek, 28 listopad 2022 13:54
 • Zmiany skórne - które powinny skłonić nas do wizyty u dermatologa?
  Zmiany skórne - które powinny skłonić nas do wizyty u dermatologa?

  Stan skóry zazwyczaj świadczy o stanie zdrowia całego organizmu. Niepokojące zmiany skórne mogą wskazywać na zaburzenia w jego pracy albo świadczyć o występujących niedoborach składników mineralnych. Zmiany te pojawiają się na powierzchni naskórka w postaci pryszczy, ropnych wykwitów, czy znamion barwnikowych.

  Napisano poniedziałek, 28 listopad 2022 13:33
 • Jak zorganizować ślub międzynarodowy?
  Jak zorganizować ślub międzynarodowy?

  Ślub to zdecydowanie jedno z najważniejszych chwil w trakcie życia, dlatego też warto zadbać, by wszystko było zorganizowane dokładnie tak, jak się tego chce. Jest to chwila, która powinna być podporządkowana Państwu Młodym, którzy są tego dnia najważniejsi.

  Napisano środa, 23 listopad 2022 07:00
 • Pigułka po, czyli antykoncepcja awaryjna  
  Pigułka po, czyli antykoncepcja awaryjna  

  Antykoncepcja awaryjna to coś, o czym powinien wiedzieć każdy, kto nie planuje mieć dzieci, a mimo to współżyje. Tabletka dzień po dostępna jest na receptę i można skorzystać z niej wówczas, gdy środki takie jak prezerwatywy czy plastry zawiodły lub zostały zastosowane w nieprawidłowy sposób. 

  Napisano poniedziałek, 21 listopad 2022 10:57
 • Właściwości oleju konopnego na włosy, skórę i paznokcie
  Właściwości oleju konopnego na włosy, skórę i paznokcie

  W jaki sposób CBD może wpływać na zdrowe włosy, skórę i paznokcie?

  Napisano środa, 09 listopad 2022 16:47
 • Eko prezenty - nowe zjawisko warte uwagi
  Eko prezenty - nowe zjawisko warte uwagi

  Możesz myśleć, że bycie eko to tylko trend, ale tak naprawdę jest to konieczność w dzisiejszym coraz bardziej świadomym świecie. Obecnie istnieją ekologiczne alternatywy dla prawie wszystkiego, więc nie ma już wymówek na bycie nieprzyjaznym dla środowiska.

  Napisano środa, 16 listopad 2022 14:30
 • Jak wezwania pomocy drogowej mogą uratować Ci życie i uniknąć utknięcia na poboczu?
  Jak wezwania pomocy drogowej mogą uratować Ci życie i uniknąć utknięcia na poboczu?

  Pomoc drogowa to usługa, która pomaga kierowcom w sytuacjach awaryjnych. Nie chodzi tylko o naprawę samochodu, ale także o jak najszybsze zapewnienie bezpieczeństwa z pomocą zespołu ekspertów.

  Napisano czwartek, 10 listopad 2022 13:27
 • Jak żyć i jeść zdrowo — zdrowy catering dietetyczny Wieluń
  Jak żyć i jeść zdrowo — zdrowy catering dietetyczny Wieluń

  Szczupła sylwetka to nie tylko ładny wygląd, ale też kondycja i zdrowie. By móc się nią cieszyć trzeba dbać o dietę i odpowiednią dawkę ruchu. Nie jest to łatwe w nawale różnych obowiązków i licznych szybkich, mało zdrowych przekąsek, które leżą na pólkach sklepowych i zachęcają do kupienia. Jakie zasady warto wprowadzić w dniu codziennym? Jak żyć i jeść zdrowo?

  Napisano środa, 02 listopad 2022 12:44
 • Logistyka magazynowa - jak nią efektywnie zarządzać
  Logistyka magazynowa - jak nią efektywnie zarządzać

  Każdy przedsiębiorca posiadający magazyn, niezależnie od tego czy działalność magazynowa jest jego głównym czy pobocznym celem działalności, dąży do modernizacji i rozwoju procesów magazynowych.

  Napisano czwartek, 27 październik 2022 13:43