poniedziałek, 21 listopad 2022 10:57

Pigułka po, czyli antykoncepcja awaryjna  

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Antykoncepcja awaryjna Antykoncepcja awaryjna pixabay

Antykoncepcja awaryjna to coś, o czym powinien wiedzieć każdy, kto nie planuje mieć dzieci, a mimo to współżyje. Tabletka dzień po dostępna jest na receptę i można skorzystać z niej wówczas, gdy środki takie jak prezerwatywy czy plastry zawiodły lub zostały zastosowane w nieprawidłowy sposób. 

 

Pigułka po to także dobra opcja, jeśli doszło do zbliżenia bez zabezpieczenia.

Tabletka po – jak działa?

Jeśli chodzi o kwestię, jaką jest antykoncepcja awaryjna, warto przede wszystkim pamiętać, że nie są to środki wczesnoporonne. Zadaniem pigułki jest niedopuszczenie do zapłodnienia między innymi poprzez opóźnienie owulacji. Bardzo ważne jest również to, aby nie traktować tego rodzaju antykoncepcji jako zabezpieczenia na co dzień. Tabletka po powinna być postrzegana jako antykoncepcja awaryjna. W Polsce dostępne są środki:

– Escapelle – najwyższą skuteczność ma wówczas, gdy przyjmie się ją do 72 godzin po odbyciu stosunku. Tabletki nie powinny zażywać kobiety w ciąży, uczulone na lewonorgestrel lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Nie zaleca się przyjmowania tej tabletki także w przypadku choroby Leśniowskiego Crohna, albo gdy u pacjentki w przeszłości wystąpiła ciąża pozamaciczna.

– EllaOne – należy przyjąć ją jak najszybciej po odbyciu stosunku, ale nie później niż w 120 godzin. EllaOne nie należy przyjmować w ciąży, a także wówczas, gdy w przeszłości wystąpiła ciąża pozamaciczna. Przeciwwskazaniem są też zaburzenia pracy wątroby oraz choroby nowotworowe.

Niezależnie od rodzaju tabletki, najważniejsza jest szczera rozmowa z lekarzem, dokładne zapoznanie się z ulotką preparatu, a także przestrzeganie zasad i wskazówek, które są w niej zawarte. Szczegóły możesz sprawdzić tutaj.

Tabletka dzień po – jak zdobyć receptę?

Aby móc kupić w Polsce środek, jakim jest pigułka po, należy okazać receptę. Jak ją zdobyć? Najlepiej zadzwonić do zaufanego ginekologa i poprosić o przepisanie recepty na antykoncepcję awaryjną. Popularne są także konsultacje online, które są możliwe w wielu placówkach takich jak na przykład przychodnia Twoje Zdrowie. Jeśli chcesz skorzystać z drugiej opcji, pamiętaj, aby decydować się jedynie na odwiedzanie zaufanych witryn. Pamiętaj także, aby szczerze odpowiadać na pytania zadane przez lekarza. Jeśli bowiem dojdzie do przyjęcia tabletki dzień po mimo wystąpienia przeciwwskazań, sytuacja może okazać się niebezpieczna nie tylko dla zdrowia, ale także życia kobiety.

Czy trudno jest zdobyć receptę na tabletkę dzień po? Okazuje się, że nie. Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie antykoncepcja awaryjna. Na co dzień trzeba więc stosować inne środki takie jak prezerwatywy, krążki dopochwowe, tabletki antykoncepcyjne. Opcji jest tak wiele, że na pewno znajdziesz coś dla siebie.

 • Kiedy stosować oprysk na chwasty?
  Kiedy stosować oprysk na chwasty?

  Opryski na chwasty to jedno z ważniejszych narzędzi w walce z niechcianymi roślinami w ogrodzie lub na polu uprawnym. Wiedza na temat, kiedy i jak stosować opryski jest kluczowa dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów i zachowania zdrowej roślinności.

  Napisano poniedziałek, 20 marzec 2023 19:38
 • Dlaczego skup samochodów używanych jest dobrym wyborem dla sprzedającego?
  Dlaczego skup samochodów używanych jest dobrym wyborem dla sprzedającego?

  Jeśli jesteś właścicielem samochodu używanego i chcesz go sprzedać, istnieją różne sposoby na znalezienie kupca. Możesz wystawić ogłoszenie na portalach internetowych lub zdecydować się na sprzedaż poprzez komis samochodowy. Jednak coraz popularniejszą opcją jest skup samochodów używanych. Dlaczego warto wybrać właśnie tę opcję? Oto trzy powody!

  Napisano poniedziałek, 20 marzec 2023 17:26
 • Aktualne trendy na rynku nieruchomości
  Aktualne trendy na rynku nieruchomości

  Rynek nieruchomości jest jednym z najważniejszych i najbardziej dynamicznych sektorów gospodarki. W ciągu ostatnich kilku lat odnotowano wiele zmian na rynku nieruchomości, a wraz z nimi pojawiły się także nowe trendy. W tym artykule omówimy najnowsze trendy na rynku nieruchomości, które kształtują się na przestrzeni ostatnich lat.

  Napisano poniedziałek, 13 marzec 2023 16:36
 • Jak się chronić przed promieniowaniem 5G?
  Jak się chronić przed promieniowaniem 5G?

  Promieniowanie elektromagnetyczne, które jest emitowane przez różne rodzaje urządzeń telekomunikacyjnych, w tym 5G, jest coraz bardziej powszechne. W związku z tym wiele osób zastanawia się, jak chronić się przed promieniowaniem 5G. W tym artykule rozwiniemy ten temat i przedstawimy konkretne rozwiązania!

  Napisano sobota, 11 marzec 2023 14:25
 • Najpopularniejsze wyrzutnie Nerf
  Najpopularniejsze wyrzutnie Nerf

  Pistolety na strzałki to tradycyjna zabawka z dzieciństwa. Dzięki marce Nerf dzieci dziś także bawią się takimi zabawkowymi wyrzutniami.

  Napisano piątek, 03 marzec 2023 21:29
 • Przegląd, legalizacja i konserwacja gaśnic - kiedy trzeba wykonać?
  Przegląd, legalizacja i konserwacja gaśnic - kiedy trzeba wykonać?

  Każdego dnia w Polsce, straż pożarna jest wzywana do setek mniej lub bardziej poważnych pożarów. Najczęstszymi przyczyni pożarów w budynkach nie zależnie czy to użytku publicznego czy mieszkalnych są awarie instalacji elektrycznej, serwerowni, sprzętu AGD lub RTV.

  Napisano wtorek, 28 luty 2023 17:13
 • Mezoterapia, dobry sposób na piękniejszą skórę.
  Mezoterapia, dobry sposób na piękniejszą skórę.

  Każdy marzy o młodej i pięknej skórze, szczególnie jak jest się osobą starszą. Na szczęście w erze medycyny estetycznej istnieje parę ciekawych trików, które umożliwią nam zachować swoją młodzieńczą skórę na dłużej.

  Napisano wtorek, 28 luty 2023 17:10
 • Czym jest giełda kryptowalut?
  Czym jest giełda kryptowalut?

  Giełda kryptowalut to platforma internetowa, która umożliwia kupno i sprzedaż różnych kryptowalut za pomocą tradycyjnych walut, takich jak dolar czy euro, lub innych kryptowalut. Giełdy kryptowalut działają w podobny sposób do tradycyjnych giełd papierów wartościowych, ale zamiast akcji czy obligacji, na giełdach kryptowalut handluje się różnymi rodzajami kryptowalut.

  Napisano piątek, 24 luty 2023 10:20
 • Przygotuj się na wiosnę. Sprawdź makijażowe trendy na ten rok!
  Przygotuj się na wiosnę. Sprawdź makijażowe trendy na ten rok!

  Co króluje na wybiegach mody w tym roku, a które trendy odejdą w zapomnienie? Jakie kolory są na topie? Makijaż kolorowy czy nude? Szminki matowe czy lśniące? Wargi w nieśmiertelnej czerwieni czy w ciemniejszych odcieniach? Kremy BB, CC czy podkłady? Delikatny makijaż oka, soczyste powieki, a może smoky eyes? Zaskoczeń Ci raczej nie zabraknie. Jedno jest pewne – w tym sezonie każdy znajdzie coś dla siebie! Sprawdź.

  Napisano środa, 22 luty 2023 06:37
 • Przejdźmy do kampera, karawaning jest trendy
  Przejdźmy do kampera, karawaning jest trendy

  Jeśli kupiłeś kamper lub myślisz już o zakupie czegoś do kampera na pewno interesujesz się wycieczkami w wolnej postaci. Na pewno lubisz wolność i swobodę podróżowania, nie przepadasz za przepełnionymi i zatłoczonymi hotelami ani wycieczkami typu last minutę, gdzie każdy element takiej wycieczki jest ustalony i niezmienialny.

  Napisano piątek, 27 styczeń 2023 21:26