poniedziałek, 28 listopad 2022 13:33

Zmiany skórne - które powinny skłonić nas do wizyty u dermatologa?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Dobry dermatolog w Warszawie Dobry dermatolog w Warszawie pixabay

Stan skóry zazwyczaj świadczy o stanie zdrowia całego organizmu. Niepokojące zmiany skórne mogą wskazywać na zaburzenia w jego pracy albo świadczyć o występujących niedoborach składników mineralnych. Zmiany te pojawiają się na powierzchni naskórka w postaci pryszczy, ropnych wykwitów, czy znamion barwnikowych.

 

Przyczyny powstawania zmian skórnych

Do najczęstszych zmian skórnych zaliczamy plamy, grudki, włókniaki, brodawki, guzki, krosty, bąble, strupy, owrzodzenia, znamiona, blizny, pęcherze i wiele innych. Są one przeważnie wynikiem dolegliwości dermatologicznych, ale często również zwiastunem poważnych chorób rozwijających się w organizmie.

Na powstawanie zmian skórnych wpływ może mieć:

 • atopowe zapalenie skóry,
 • trądzik,
 • niewłaściwa dieta,
 • nieprawidłowa pielęgnacja skóry,
 • alergia kontaktowa.

Kiedy zmiany skórne powinny zaniepokoić?

Każda anomalia w wyglądzie skóry powinna wzbudzić czujność, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że jest ona wywołana jakimś rodzajem zaburzenia, ale szczególnym sygnałem alarmowym powinny być zmiany skórne sprawiające ból, swędzące bądź trwające wyjątkowo długo. Mogą one powodować zmianę kolorytu naskórka czy zmianę gęstości skóry w konkretnym miejscu, a także zaczerwienienie swędzenie, pieczenie oraz nadwrażliwość na dotyk. 

Dobry dermatolog w Warszawie po ocenie zmiany i wykluczeniu jej złośliwości  zaleci właściwe leczenie farmakologiczne w połączeniu z regularną pielęgnacją skóry. Dermatologia w Warszawie jest na naprawdę wysokim poziomie. Dostęp do świetnych specjalistów oraz profesjonalnego sprzętu i akcesoriów medycznych powoduje, że bardzo często wiele trudnych przypadków zostaje skutecznie wyleczonych. 

Rodzaje zmian skórnych

Można wyróżnić bardzo wiele rodzajów zmian skórnych, którymi zajmują się lekarze w całym mieście. Biorąc pod uwagę liczbę świetnych specjalistów z tej branży, bez problemu znajdziesz dobrego dermatologa na Ursynowie, czy w innej odpowiadającej Ci dzielnicy. Do najpopularniejszych zmian skórnych, którymi zajmują się dermatolodzy na terenie Warszawy należą:

Plamy

Plamy na skórze przypominają pokrzywkę. Ich objawem jest wyłącznie zmiana zabarwienia skóry na danym obszarze ciała.

Grudki

Twarde grudki bywają zaczerwienione lub są zbliżone kolorem do reszty naskórka. Ich charakterystyczną cechą jest wyczuwalne pod palcami zgrubienie oraz nadmierna suchość, a także skłonność do nadwrażliwości. Grudki mogą występować na skórze pojedynczo lub po kilka sztuk naraz.

Krosty

Krosty są nieco podobne do pęcherzy. Charakteryzują się zaczerwienieniem i często, nagromadzeniem się ropy. Są one najczęściej spowodowane różnego rodzaju zakażeniami bakteryjnymi.

Bąble

Bąble to dość rozległe, czerwone plamy o niewielkich zgrubieniach.

Pęcherze

Pęcherze wyróżniają się cienką powłoką nad powierzchnią skóry, w której wnętrzu najczęściej gromadzi się półprzezroczysty płyn. Powstają na skutek otarć, podrażnień i oparzeń.

Znamiona

Znamiona nazywane pieprzykami, występują niemal u każdego. Ich przyczyną jest namnażanie się pigmentu, czyli melanocytów, przeważnie na skutek promieniowania słonecznego.

Włókniaki

Włókniaki to łagodne, niezłośliwe nowotwory o 2–5 mm średnicy. Mogą przybierać one formę grudkowatej narośli na skórze. Na ogół pojawiają się one na szyi, ale mogą występować także na twarzy pod pachami, a także na dekolcie i plecach. Pojawienie się włókniaków może świadczyć o rozwoju ryzyka zachorowania np. na miażdżycę czy cukrzycę.

Brodawki łojotokowe

Brodawki łojotokowe to łagodne zmiany skórne, okrągłe i wypukłe narośle, które pojawiają się na skórze tułowia, twarzy, kończyn i  owłosionej głowy. Należy pamiętać, że żadnych zmian skórnych nie powinno się absolutnie rozdrapywać, ani wyciskać. Wszystkie powinien obejrzeć dermatolog. W Warszawie z powodzeniem można znaleźć fachową pomoc, stąd nie należy się wahać ani wstydzić tylko pokazać występujące anomalie skórne lekarzowi. 

 • Znany podróżnik z Płocka aresztowany w Kongo
  Znany podróżnik z Płocka aresztowany w Kongo

  Mariusz Majewski, podróżnik z Płocka i rekordzista Guinnessa, znalazł się w dramatycznej sytuacji w Demokratycznej Republice Konga. 52 - letni Polak, który odwiedził wszystkie kraje członkowskie ONZ, w tym Koreę Północną, stał się ofiarą ciężkich oskarżeń i pokazowego procesu, którego konsekwencje mogą być dla niego tragiczne. Jego historia rzuca światło na losy obcokrajowców, w regionach konfliktowych oraz zawiłości międzynarodowej dyplomacji.

  Napisano piątek, 24 maj 2024 08:53
 • Kryzys w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej SPZ ZOZ w Płońsku
  Kryzys w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej SPZ ZOZ w Płońsku

  Ponowne problemy w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej SPZ ZOZ w Płońsku, przypominają sytuację z września ubiegłego roku. Wówczas, podobnie jak teraz, pracownicy tego zakładu złożyli wypowiedzenia, sygnalizując głębokie niezadowolenie z warunków pracy. Problem, który wydawał się być chwilowo rozwiązany, powrócił z nową siłą, rzucając światło na istotne niedociągnięcia w zarządzaniu placówką.

  Napisano czwartek, 23 maj 2024 09:25
 • Bartek Wasilewski z Płocka zwycięzcą - Mam Talent!
  Bartek Wasilewski z Płocka zwycięzcą - Mam Talent!

  W świecie rozrywki, odniesiony sukces często idzie w parze z niechcianą uwagą. Nie inaczej było w przypadku 14 - letniego Bartka Wasilewskiego z Płocka, który swoim talentem raperskim zdobył serca jury oraz widzów programu "Mam Talent", wygrywając główną nagrodę w wysokości 300 tys. zł. Wydarzenie to, choć tak radosne, wywołało także negatywne odczucia.

  Napisano środa, 22 maj 2024 09:39
 • Wspierająca szkoła w Płocku - program przeciwdziałania samobójstwom
  Wspierająca szkoła w Płocku - program przeciwdziałania samobójstwom

  W Polsce, problem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, staje się coraz bardziej widoczny. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia, depresja znajduje się wśród głównych przyczyn samobójstw, które są czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie. W odpowiedzi na rosnące potrzeby wsparcia emocjonalnego młodych ludzi, Fundacja Adamed, we współpracy z serwisem Życie Warte Jest Rozmowy, realizuje program "Wspierająca Szkoła".

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 13:50
 • Co to Day SPA i czy warto?
  Co to Day SPA i czy warto?

  W zgiełku codziennego życia, pełnego stresu i niekończących się obowiązków, coraz więcej osób poszukuje sposobów na regenerację sił i odprężenie. Jednym z takich rozwiązań jest Day SPA, czyli miejsce, gdzie można poddać się różnego rodzaju zabiegom relaksacyjnym i pielęgnacyjnym w ciągu jednego dnia. Ale czy warto skorzystać z tego typu oferty? Czy Day SPA to tylko chwilowy trend, czy może trwały element stylu życia współczesnych ludzi?

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 08:01
 • Spożywanie propolis - jaki ma wpływ na zdrowie?
  Spożywanie propolis - jaki ma wpływ na zdrowie?

  Kiedy mówimy o produktach pszczelich, miód jest zwykle tym, który przychodzi na myśl jako pierwszy. Ale czy wiesz, że istnieje inny produkt pszczeli, który może przynieść równie wiele korzyści dla zdrowia? Mowa o propolisie - naturalnej substancji produkowanej przez pszczoły, której właściwości lecznicze są coraz bardziej doceniane. Propolis to klejowata substancja, którą pszczoły zbierają z pąków drzew i roślin, a następnie przetwarzają w swoim organizmie. Stosują go do uszczelniania i dezynfekcji ula. Czy jednak propolis ma wpływ na nasze zdrowie?

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 07:59
 • Kwitnące ogrody - piknik rodzinny w powiecie Płońsk
  Kwitnące ogrody - piknik rodzinny w powiecie Płońsk

  Kwitnące ogrody i sportowa rywalizacja, znów stały się osią niedzielnego spędzania czasu, w malowniczej lokalizacji szkółki leśnej, w Kucharach Królewskich. Impreza organizowana przez Nadleśnictwo Płońsk, zyskała popularność nie tylko wśród mieszkańców gminy Sochocin, ale również wśród licznie przybyłych gości, z różnych części Polski. To szczególne wydarzenie, odbyło się 19 maja, oferując zarówno atrakcje edukacyjne, jak i sportowe.

  Napisano poniedziałek, 20 maj 2024 10:21
 • Marsz dla Życia i Rodziny w Płocku
  Marsz dla Życia i Rodziny w Płocku

  Wkrótce mieszkańcy Płocka i okolic, będą mieli okazję uczestniczyć w niezwykle ważnym wydarzeniu, które od lat gromadzi katolickie rodziny z całej diecezji. Mowa tu o 12. Marszu dla Życia i Rodziny oraz 3. Diecezjalnym Święcie Rodziny, które odbędą się w dniach 26 oraz 31 maja. Organizatorami tych uroczystości, są Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej oraz diecezjalna kuria. Celem wydarzenia, jest promowanie wartości, jakie niesie ze sobą małżeństwo, rodzina oraz życie.

  Napisano piątek, 17 maj 2024 08:36
 • Stypendia dla artystów w Płocku - nowy program wsparcia
  Stypendia dla artystów w Płocku - nowy program wsparcia

  Miasto Płock, rozpoczyna nowy rozdział w polityce kulturalnej, wprowadzając program stypendialny skierowany do młodych twórców. Inicjatywa ta, ma na celu wsparcie artystycznych pasji i talentów mieszkańców, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności poprzez realizację autorskich projektów. Zróżnicowane wsparcie finansowe, które przewiduje program, pozwoli na zrealizowanie marzeń wielu młodych artystów, o szerokim spektrum zainteresowań.

  Napisano środa, 15 maj 2024 17:39
 • Nowe iwestycje na lotnisku w Modlinie
  Nowe iwestycje na lotnisku w Modlinie

  Lotnisko w Modlinie, jako ważny punkt na mapie polskiej infrastruktury lotniczej, ogłasza szereg innowacyjnych inwestycji, które mają na celu nie tylko poprawę komfortu pasażerów, ale również wprowadzenie zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Inicjatywy te, stawiają na zrównoważony rozwój i inteligentne zarządzanie, co odróżnia je od innych, bardziej ekspansywnych projektów, jak Centralny Port Komunikacyjny. Jakie zmiany zapowiedziano i jak mogą one wpłynąć na przyszłość lotniska?

  Napisano poniedziałek, 13 maj 2024 09:56