Przyczyny powstawania zmian skórnych
Do najczęstszych zmian skórnych zaliczamy plamy, grudki, włókniaki, brodawki, guzki, krosty, bąble, strupy, owrzodzenia, znamiona, blizny, pęcherze i wiele innych. Są one przeważnie wynikiem dolegliwości dermatologicznych, ale często również zwiastunem poważnych chorób rozwijających się w organizmie.
Na powstawanie zmian skórnych wpływ może mieć:
- atopowe zapalenie skóry,
- trądzik,
- niewłaściwa dieta,
- nieprawidłowa pielęgnacja skóry,
- alergia kontaktowa.
Kiedy zmiany skórne powinny zaniepokoić?
Każda anomalia w wyglądzie skóry powinna wzbudzić czujność, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że jest ona wywołana jakimś rodzajem zaburzenia, ale szczególnym sygnałem alarmowym powinny być zmiany skórne sprawiające ból, swędzące bądź trwające wyjątkowo długo. Mogą one powodować zmianę kolorytu naskórka czy zmianę gęstości skóry w konkretnym miejscu, a także zaczerwienienie swędzenie, pieczenie oraz nadwrażliwość na dotyk.
Dobry dermatolog w Warszawie po ocenie zmiany i wykluczeniu jej złośliwości zaleci właściwe leczenie farmakologiczne w połączeniu z regularną pielęgnacją skóry. Dermatologia w Warszawie jest na naprawdę wysokim poziomie. Dostęp do świetnych specjalistów oraz profesjonalnego sprzętu i akcesoriów medycznych powoduje, że bardzo często wiele trudnych przypadków zostaje skutecznie wyleczonych.
Rodzaje zmian skórnych
Można wyróżnić bardzo wiele rodzajów zmian skórnych, którymi zajmują się lekarze w całym mieście. Biorąc pod uwagę liczbę świetnych specjalistów z tej branży, bez problemu znajdziesz dobrego dermatologa na Ursynowie, czy w innej odpowiadającej Ci dzielnicy. Do najpopularniejszych zmian skórnych, którymi zajmują się dermatolodzy na terenie Warszawy należą:
Plamy
Plamy na skórze przypominają pokrzywkę. Ich objawem jest wyłącznie zmiana zabarwienia skóry na danym obszarze ciała.
Grudki
Twarde grudki bywają zaczerwienione lub są zbliżone kolorem do reszty naskórka. Ich charakterystyczną cechą jest wyczuwalne pod palcami zgrubienie oraz nadmierna suchość, a także skłonność do nadwrażliwości. Grudki mogą występować na skórze pojedynczo lub po kilka sztuk naraz.
Krosty
Krosty są nieco podobne do pęcherzy. Charakteryzują się zaczerwienieniem i często, nagromadzeniem się ropy. Są one najczęściej spowodowane różnego rodzaju zakażeniami bakteryjnymi.
Bąble
Bąble to dość rozległe, czerwone plamy o niewielkich zgrubieniach.
Pęcherze
Pęcherze wyróżniają się cienką powłoką nad powierzchnią skóry, w której wnętrzu najczęściej gromadzi się półprzezroczysty płyn. Powstają na skutek otarć, podrażnień i oparzeń.
Znamiona
Znamiona nazywane pieprzykami, występują niemal u każdego. Ich przyczyną jest namnażanie się pigmentu, czyli melanocytów, przeważnie na skutek promieniowania słonecznego.
Włókniaki
Włókniaki to łagodne, niezłośliwe nowotwory o 2–5 mm średnicy. Mogą przybierać one formę grudkowatej narośli na skórze. Na ogół pojawiają się one na szyi, ale mogą występować także na twarzy pod pachami, a także na dekolcie i plecach. Pojawienie się włókniaków może świadczyć o rozwoju ryzyka zachorowania np. na miażdżycę czy cukrzycę.
Brodawki łojotokowe
Brodawki łojotokowe to łagodne zmiany skórne, okrągłe i wypukłe narośle, które pojawiają się na skórze tułowia, twarzy, kończyn i owłosionej głowy. Należy pamiętać, że żadnych zmian skórnych nie powinno się absolutnie rozdrapywać, ani wyciskać. Wszystkie powinien obejrzeć dermatolog. W Warszawie z powodzeniem można znaleźć fachową pomoc, stąd nie należy się wahać ani wstydzić tylko pokazać występujące anomalie skórne lekarzowi.