W ostatnim czasie naukowcy wymyślili zabieg, który może zmienić życie seksualne wielu mężczyzn! To może być przełomowe odkrycie.
Zaburzenia erekcji dotykają niemal 150 milionów mężczyzn na świecie. W Polsce z problemem mierzy się ich ponad 3 miliony, z czego tylko 15% sięga po pomoc specjalistów. Powodów impotencji może być kilka, od niezdrowego trybu życia, przez zaburzenia psychologiczne aż po wrodzone lub nabyte nieprawidłowości w budowie anatomicznej członka. Problem dotyka coraz większej ilości mężczyzn, dlatego wciąż opracowywane są nowe sposoby walki z zaburzeniami erekcji, zarówno farmakologiczne jak i operacyjne.
Zaburzenia erekcji - przyczyny
Najczęściej wskazywanymi przyczynami problemów z erekcją są alkohol, papierosy oraz wiek. Powodów jednak może być znacznie więcej, a impotencja może dotykać nawet osoby prowadzące zdrowy, aktywny tryb życia:
- Choroby układu krwionośnego w tym miażdżyca lub cukrzyca.
- Zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego.
- Nieprawidłowości w wydzielaniu hormonów w tym testosteronu.
- Problemy natury psychologicznej np. depresja.
- Przebyte urazy, powikłania pooperacyjne.
- Używki - papierosy, alkohol, narkotyki.
- Otyłość, siedzący tryb życia.
- Skutek uboczny przyjmowanych leków (przeciwdepresyjnych, hormonalnych).
- Szczegółowe badania prowadzące do precyzyjnego określenia przyczyny zaburzeń wzwodu są niezbędne do wyznaczenia skutecznej ścieżki leczenia!
Zaburzenia erekcji - leczenie
Większość mężczyzn z zaburzeniami erekcji uznaje swój problem za wstydliwy i nie decyduje się na wizytę u specjalisty. Często ukrywają swój problem nawet przed partnerką. Brak satysfakcjonującego stosunku prowadzi do nieporozumień z drugą połówką, w rezultacie wystąpienia bądź pogłębienia niepewności oraz depresji.
Pierwszą formą pomocy, po którą sięga większość z nich, są artykuły dotyczące problemu oraz środki dostępne bez recepty, które może zaoferować internetowa drogeria erotyczna. Wśród szerokiej oferty można znaleźć produkty wzmacniające erekcję lub opóźniające wytrysk. Oprócz żeli i sprayów o działaniu zewnętrznym, można znaleść również wieloskładnikowe suplementy diety. Ciekawym uzupełnieniem kuracji są pierścienie erekcyjne dla mężczyzn lub lassa, podtrzymujące ukrwienie penisa.
Jeśli problem z erekcją się utrzymuje, a asortyment dostępny w e-sklepie nie spełnia wymagań, należy udać się do specjalisty. Podczas wywiadu z pacjentem, lekarz zapyta o dotychczasową aktywność seksualną, czas w jakim utrzymują się zaburzenia, określi stan psychospołeczny, a także przeprowadzi badanie fizykalne i wystawi skierowanie na badania z krwi (w tym oznaczenie poziomu testosteronu oraz glukozy). Szczegółowa identyfikacja przyczyny jest niezbędna do wyznaczenia skutecznego planu leczenia.
Zaburzenie erekcji - implantologia
W przypadku gdy powodem impotencji jest nieprawidłowa budowa członka bądź jego uszkodzenie mechaniczne, jedynym sposobem leczenia jest wszczepienie implantu. Ta sytuacja dotyczy m.in pacjentów dotkniętych chorobą Peyroniego, gdy niemożliwe jest farmakologiczne przywrócenie aktywności seksualnej.
Mało skuteczne zastosowanie implantu w postaci fragmentów innych tkanek jest stopniowo wypierane przez wszczepianie syntetycznego implantu z PVA (polialkohol winylowy). Doskonale znany medycynie materiał, wykorzystywany dotychczas np. do produkcji nici chirurgicznych, został uformowany na wzór błony białawej otaczającej ciała jamiste oraz gąbczaste penisa. To one wypełniając się krwią prowadzą do osiągnięcia wzwodu oraz możliwości odbycia stosunku.
W pierwszej fazie eksperymentalnej, syntetyczną tkankę wszczepiono samcom świń Bama - zmodyfikowanym genetycznie świniom domowych, osiągających w formie dojrzałej znacznie mniejsze rozmiary. Świnie Bama często wykorzystuje się do badań nowych leków oraz implantów, dzięki analogii tkankowej do organizmu ludzkiego.
Przeszczep przebiegł pomyślnie, a syntetyczna błona zrosła się z naturalną tkanką, uszczelniając ciała gąbczaste oraz jamiste i umożliwiając poprawną erekcję oraz korekcję kształtu penisa. Efekt jest obecnie udoskonalany, tak aby zminimalizować stopień inwazyjności zabiegu, a także móc odtworzyć cały organ (idea sztucznego penisa).
Podsumowanie
Pomimo, iż zaburzenia erekcji stanowią coraz bardziej powszechny problem, większość dotkniętych nimi mężczyzn nie decyduje się na specjalistyczną diagnostykę uniemożliwiając sobie tym samym osiągnięcie satysfakcjonującego leczenia. Należy dążyć do zmniejszenia wstydliwości tematem impotencji, rozpowszechnienia informacji na temat bezpiecznych źródeł jej leczenia oraz zwiększyć w społeczeństwie świadomość możliwych powodów jej występowania.