wtorek, 27 wrzesień 2022 11:40

Streaming vs. telewizja – wady i zalety

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
streaming streaming pixabay

Ostatnie lata nie są łatwe dla tradycyjnej telewizji. Coraz większa popularność transmisji online, a wraz z nimi coraz większa liczba kanałów oferujących streaming wideo na życzenie, skutecznie odbiera telewizji widzów.

Prawdą jest twierdzenie, że duże stacje telewizyjne nie nadążają za kierunkiem, w którym podąża dziś widz. Młoda publiczność skupiona jest wokół gwiazd YouTube, Instagrama czy Tiktoka, niespecjalnie interesuje się gwiazdami kreowanymi przez telewizję, a już na pewno nie etatowymi. Również duże wydarzenia przenoszą się z telewizji do sieci, organizatorzy już dawno dostrzegli to, że mogą na tym ruchu zarobić dużo więcej. Czy jednak streaming wolny jest od wad? Czy warto porzucać ramówkę dla nowego dystrybutora VOD.

Telewizja kablowa i cyfrowa

Reklamy

Reklamy to aspekt klasycznej telewizji, którego bardzo nie lubimy jako widzowie. Reklamy towarzyszyły nam od zawsze, niezależnie od tego czy mowa o telewizji kablowej czy cyfrowej, publicznej czy komercyjnej. Wszędzie były i są reklamy. Reklamy widzimy w przerwach między programami, ale również, co bardziej istotne szatkują one programy i filmy. Sposób prezentacji bloków reklamowych zmienia się cały czas, wydaje się, że są one coraz dłuższe. I tak jeszcze do niedawna obowiązywał limit 12 minut reklamowych w ciągu godziny. Od listopada 2021 roku, w godzinach największej oglądalności, czyli od 18:00 do 24:00 telewizje mogą prezentować reklamy przez łącznie 72 minuty. Wydaje się mniej, formuła ta jednak umożliwia dłuższą emisję reklam w najbardziej popularnych godzinach. Oczywiście, zyski z reklam dają telewizji pieniądze na funkcjonowanie, pytanie tylko, czy powinno się na nich opierać całą strategię sprzedażową.


Powtórki

Kolejnym, dużym minusem są częste powtórki poszczególnych programów z ramówki. Oczywiście, ciekawy materiał chętnie obejrzymy kolejny raz. Pytanie jednak jak często chcemy go oglądać w miesiącu, kwartale, czy roku. Niestety, z uwagi na fakt, że telewizja musi zapełnić swój czas antenowy przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, powtórki są na porządku dziennym w każdej stacji telewizyjnej. W ostatnich latach widzimy próby sięgania po materiały wideo, seriale, produkowane w innych, często egzotycznych dla nas rynkach np. Tureckim, które to mają wypełnić czas antenowy, a przy tym zapewne ograniczyć koszta produkcji własnych programów. Powtórki wciąż funkcjonują i trudno będzie je całkowicie usunąć. Finalnie, widza w końcu dochodzi do wniosku, że przysłowiowo „nie ma co oglądać” i zmienia kanał, poszukując nowości. Nierzadko poszukiwanie nowości doprowadza go właśnie to VOD. Nie oznacza to, że popularny streaming zawsze będzie miał dla nas coś nowego. Dysponujemy bowiem ograniczoną liczbą filmów, a popularne seriale również mają przerwy. Niemniej, oglądamy je na żądanie, to też żaden streaming nie ma potrzeby wypełniania całej ramówki 365 dni w roku.

Dostępność

Ostatnim istotnym minusem telewizji są pory nadawania. Są one po prostu sztywne. Nie da się obejrzeć programu telewizyjnego pół godziny później. Program jest znany publicznie, a widz musi dostosować się do ramówki. Trzeba jednak oddać stacjom telewizyjnym, że na przestrzeni ostatnich lat bardzo mocno rozbudowały one swoje biblioteki VOD, oferując dziś całkiem sporo najpopularniejszych programów w formie wideo na życzenie na swoich stronach internetowych.

Live streaming

Powiększający się rynek

Dawno minęły czasy, kiedy to wystarczała subskrypcja dwóch serwisów VOD. Dziś na rynku mamy co najmniej 5-6 stacji i producentów, którzy prześcigają się w ofercie. Zasadniczo, każda z nich jest na swój sposób kusząca. Gdy tylko jeden z konkurentów zyska przewagę, inny w następnym sezonie starają się go przeskoczyć. Finalnie jednak, jeśli chcemy dziś oglądać wszystko co jest aktualnie na tzw. topie, to subskrybować musimy już nie 1-2 a raczej 3 lub 4 platformy streamingowe. Do tego dochodzą okazjonalne transmisje online np. sportów walki, zawodów sportowych, czy wydarzeń kulturalnych, zwykle płatne indywidualnie.

Opóźnienia

Odczuwalne tylko podczas transmisji online na żywo. Mimo, że są minimalne, to i tak sprawiają, że sąsiad oglądający mecz w klasycznej telewizji, widzi gola kilka sekund przed nami. Opóźnienia często są przyczyną możliwości architektury sieci internetowej. W praktyce jednak zawsze są na niekorzyść dla dostawców usług streamingowych.

Problem techniczne

Wydaje nam się dziś, że Internet jest wszędzie. I choć w dużych ośrodkach miejskich zwykle jest to prawda, to nawet to nie uchroni nas przed problemami technicznymi. Drobne usterki mogą się zdarzyć, często są wynikiem, przepustowości naszego łącza, aktualnych obciążeń itp. Niestety obwinia się za nie dostawców transmisji.

Odpowiedz na pytanie o to, które z wymienionych powyżej wad przelać mogą szale, zależy od naszych indywidualnych preferencji. Wiele osób nie wyobrażą sobie życia bez nadającego w tle telewizora ustawionego na jeden z popularnych kanałów informacyjnych. Inni muszą mieć zawsze dostęp do najbardziej popularnych filmów i seriali. Nie ma jednego modelu, ale na przestrzeni lat, na dużych rynkach USA i UK, rysuje się jasno trend preferencji dla telewizji internetowych.

 • Kiedy stosować oprysk na chwasty?
  Kiedy stosować oprysk na chwasty?

  Opryski na chwasty to jedno z ważniejszych narzędzi w walce z niechcianymi roślinami w ogrodzie lub na polu uprawnym. Wiedza na temat, kiedy i jak stosować opryski jest kluczowa dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów i zachowania zdrowej roślinności.

  Napisano poniedziałek, 20 marzec 2023 19:38
 • Dlaczego skup samochodów używanych jest dobrym wyborem dla sprzedającego?
  Dlaczego skup samochodów używanych jest dobrym wyborem dla sprzedającego?

  Jeśli jesteś właścicielem samochodu używanego i chcesz go sprzedać, istnieją różne sposoby na znalezienie kupca. Możesz wystawić ogłoszenie na portalach internetowych lub zdecydować się na sprzedaż poprzez komis samochodowy. Jednak coraz popularniejszą opcją jest skup samochodów używanych. Dlaczego warto wybrać właśnie tę opcję? Oto trzy powody!

  Napisano poniedziałek, 20 marzec 2023 17:26
 • Aktualne trendy na rynku nieruchomości
  Aktualne trendy na rynku nieruchomości

  Rynek nieruchomości jest jednym z najważniejszych i najbardziej dynamicznych sektorów gospodarki. W ciągu ostatnich kilku lat odnotowano wiele zmian na rynku nieruchomości, a wraz z nimi pojawiły się także nowe trendy. W tym artykule omówimy najnowsze trendy na rynku nieruchomości, które kształtują się na przestrzeni ostatnich lat.

  Napisano poniedziałek, 13 marzec 2023 16:36
 • Jak się chronić przed promieniowaniem 5G?
  Jak się chronić przed promieniowaniem 5G?

  Promieniowanie elektromagnetyczne, które jest emitowane przez różne rodzaje urządzeń telekomunikacyjnych, w tym 5G, jest coraz bardziej powszechne. W związku z tym wiele osób zastanawia się, jak chronić się przed promieniowaniem 5G. W tym artykule rozwiniemy ten temat i przedstawimy konkretne rozwiązania!

  Napisano sobota, 11 marzec 2023 14:25
 • Najpopularniejsze wyrzutnie Nerf
  Najpopularniejsze wyrzutnie Nerf

  Pistolety na strzałki to tradycyjna zabawka z dzieciństwa. Dzięki marce Nerf dzieci dziś także bawią się takimi zabawkowymi wyrzutniami.

  Napisano piątek, 03 marzec 2023 21:29
 • Przegląd, legalizacja i konserwacja gaśnic - kiedy trzeba wykonać?
  Przegląd, legalizacja i konserwacja gaśnic - kiedy trzeba wykonać?

  Każdego dnia w Polsce, straż pożarna jest wzywana do setek mniej lub bardziej poważnych pożarów. Najczęstszymi przyczyni pożarów w budynkach nie zależnie czy to użytku publicznego czy mieszkalnych są awarie instalacji elektrycznej, serwerowni, sprzętu AGD lub RTV.

  Napisano wtorek, 28 luty 2023 17:13
 • Mezoterapia, dobry sposób na piękniejszą skórę.
  Mezoterapia, dobry sposób na piękniejszą skórę.

  Każdy marzy o młodej i pięknej skórze, szczególnie jak jest się osobą starszą. Na szczęście w erze medycyny estetycznej istnieje parę ciekawych trików, które umożliwią nam zachować swoją młodzieńczą skórę na dłużej.

  Napisano wtorek, 28 luty 2023 17:10
 • Czym jest giełda kryptowalut?
  Czym jest giełda kryptowalut?

  Giełda kryptowalut to platforma internetowa, która umożliwia kupno i sprzedaż różnych kryptowalut za pomocą tradycyjnych walut, takich jak dolar czy euro, lub innych kryptowalut. Giełdy kryptowalut działają w podobny sposób do tradycyjnych giełd papierów wartościowych, ale zamiast akcji czy obligacji, na giełdach kryptowalut handluje się różnymi rodzajami kryptowalut.

  Napisano piątek, 24 luty 2023 10:20
 • Przygotuj się na wiosnę. Sprawdź makijażowe trendy na ten rok!
  Przygotuj się na wiosnę. Sprawdź makijażowe trendy na ten rok!

  Co króluje na wybiegach mody w tym roku, a które trendy odejdą w zapomnienie? Jakie kolory są na topie? Makijaż kolorowy czy nude? Szminki matowe czy lśniące? Wargi w nieśmiertelnej czerwieni czy w ciemniejszych odcieniach? Kremy BB, CC czy podkłady? Delikatny makijaż oka, soczyste powieki, a może smoky eyes? Zaskoczeń Ci raczej nie zabraknie. Jedno jest pewne – w tym sezonie każdy znajdzie coś dla siebie! Sprawdź.

  Napisano środa, 22 luty 2023 06:37
 • Przejdźmy do kampera, karawaning jest trendy
  Przejdźmy do kampera, karawaning jest trendy

  Jeśli kupiłeś kamper lub myślisz już o zakupie czegoś do kampera na pewno interesujesz się wycieczkami w wolnej postaci. Na pewno lubisz wolność i swobodę podróżowania, nie przepadasz za przepełnionymi i zatłoczonymi hotelami ani wycieczkami typu last minutę, gdzie każdy element takiej wycieczki jest ustalony i niezmienialny.

  Napisano piątek, 27 styczeń 2023 21:26