wtorek, 27 wrzesień 2022 11:40

Streaming vs. telewizja – wady i zalety

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
streaming streaming pixabay

Ostatnie lata nie są łatwe dla tradycyjnej telewizji. Coraz większa popularność transmisji online, a wraz z nimi coraz większa liczba kanałów oferujących streaming wideo na życzenie, skutecznie odbiera telewizji widzów.

Prawdą jest twierdzenie, że duże stacje telewizyjne nie nadążają za kierunkiem, w którym podąża dziś widz. Młoda publiczność skupiona jest wokół gwiazd YouTube, Instagrama czy Tiktoka, niespecjalnie interesuje się gwiazdami kreowanymi przez telewizję, a już na pewno nie etatowymi. Również duże wydarzenia przenoszą się z telewizji do sieci, organizatorzy już dawno dostrzegli to, że mogą na tym ruchu zarobić dużo więcej. Czy jednak streaming wolny jest od wad? Czy warto porzucać ramówkę dla nowego dystrybutora VOD.

Telewizja kablowa i cyfrowa

Reklamy

Reklamy to aspekt klasycznej telewizji, którego bardzo nie lubimy jako widzowie. Reklamy towarzyszyły nam od zawsze, niezależnie od tego czy mowa o telewizji kablowej czy cyfrowej, publicznej czy komercyjnej. Wszędzie były i są reklamy. Reklamy widzimy w przerwach między programami, ale również, co bardziej istotne szatkują one programy i filmy. Sposób prezentacji bloków reklamowych zmienia się cały czas, wydaje się, że są one coraz dłuższe. I tak jeszcze do niedawna obowiązywał limit 12 minut reklamowych w ciągu godziny. Od listopada 2021 roku, w godzinach największej oglądalności, czyli od 18:00 do 24:00 telewizje mogą prezentować reklamy przez łącznie 72 minuty. Wydaje się mniej, formuła ta jednak umożliwia dłuższą emisję reklam w najbardziej popularnych godzinach. Oczywiście, zyski z reklam dają telewizji pieniądze na funkcjonowanie, pytanie tylko, czy powinno się na nich opierać całą strategię sprzedażową.


Powtórki

Kolejnym, dużym minusem są częste powtórki poszczególnych programów z ramówki. Oczywiście, ciekawy materiał chętnie obejrzymy kolejny raz. Pytanie jednak jak często chcemy go oglądać w miesiącu, kwartale, czy roku. Niestety, z uwagi na fakt, że telewizja musi zapełnić swój czas antenowy przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, powtórki są na porządku dziennym w każdej stacji telewizyjnej. W ostatnich latach widzimy próby sięgania po materiały wideo, seriale, produkowane w innych, często egzotycznych dla nas rynkach np. Tureckim, które to mają wypełnić czas antenowy, a przy tym zapewne ograniczyć koszta produkcji własnych programów. Powtórki wciąż funkcjonują i trudno będzie je całkowicie usunąć. Finalnie, widza w końcu dochodzi do wniosku, że przysłowiowo „nie ma co oglądać” i zmienia kanał, poszukując nowości. Nierzadko poszukiwanie nowości doprowadza go właśnie to VOD. Nie oznacza to, że popularny streaming zawsze będzie miał dla nas coś nowego. Dysponujemy bowiem ograniczoną liczbą filmów, a popularne seriale również mają przerwy. Niemniej, oglądamy je na żądanie, to też żaden streaming nie ma potrzeby wypełniania całej ramówki 365 dni w roku.

Dostępność

Ostatnim istotnym minusem telewizji są pory nadawania. Są one po prostu sztywne. Nie da się obejrzeć programu telewizyjnego pół godziny później. Program jest znany publicznie, a widz musi dostosować się do ramówki. Trzeba jednak oddać stacjom telewizyjnym, że na przestrzeni ostatnich lat bardzo mocno rozbudowały one swoje biblioteki VOD, oferując dziś całkiem sporo najpopularniejszych programów w formie wideo na życzenie na swoich stronach internetowych.

Live streaming

Powiększający się rynek

Dawno minęły czasy, kiedy to wystarczała subskrypcja dwóch serwisów VOD. Dziś na rynku mamy co najmniej 5-6 stacji i producentów, którzy prześcigają się w ofercie. Zasadniczo, każda z nich jest na swój sposób kusząca. Gdy tylko jeden z konkurentów zyska przewagę, inny w następnym sezonie starają się go przeskoczyć. Finalnie jednak, jeśli chcemy dziś oglądać wszystko co jest aktualnie na tzw. topie, to subskrybować musimy już nie 1-2 a raczej 3 lub 4 platformy streamingowe. Do tego dochodzą okazjonalne transmisje online np. sportów walki, zawodów sportowych, czy wydarzeń kulturalnych, zwykle płatne indywidualnie.

Opóźnienia

Odczuwalne tylko podczas transmisji online na żywo. Mimo, że są minimalne, to i tak sprawiają, że sąsiad oglądający mecz w klasycznej telewizji, widzi gola kilka sekund przed nami. Opóźnienia często są przyczyną możliwości architektury sieci internetowej. W praktyce jednak zawsze są na niekorzyść dla dostawców usług streamingowych.

Problem techniczne

Wydaje nam się dziś, że Internet jest wszędzie. I choć w dużych ośrodkach miejskich zwykle jest to prawda, to nawet to nie uchroni nas przed problemami technicznymi. Drobne usterki mogą się zdarzyć, często są wynikiem, przepustowości naszego łącza, aktualnych obciążeń itp. Niestety obwinia się za nie dostawców transmisji.

Odpowiedz na pytanie o to, które z wymienionych powyżej wad przelać mogą szale, zależy od naszych indywidualnych preferencji. Wiele osób nie wyobrażą sobie życia bez nadającego w tle telewizora ustawionego na jeden z popularnych kanałów informacyjnych. Inni muszą mieć zawsze dostęp do najbardziej popularnych filmów i seriali. Nie ma jednego modelu, ale na przestrzeni lat, na dużych rynkach USA i UK, rysuje się jasno trend preferencji dla telewizji internetowych.

 • Paese Cosmetics - najpiękniejsze, kolorowe kosmetyki dla ciebie!
  Paese Cosmetics - najpiękniejsze, kolorowe kosmetyki dla ciebie!

  Wykonując codzienny makijaż, jak i na wyjątkowe okazje warto sięgnąć po produkty Paese Cosmetics. Kosmetyki Paese produkowane są przez polską firmę, która oferuje bogaty i bardzo różnorodny asortyment wyjątkowych produktów.

  Napisano wtorek, 06 grudzień 2022 14:16
 • Słodki pomysł na stroik - praliny do dekoracji stołu na Boże Narodzenie
  Słodki pomysł na stroik - praliny do dekoracji stołu na Boże Narodzenie

  Stół to najważniejsze miejsce spotkań, zwłaszcza w tak wyjątkowym czasie, jakim jest Boże Narodzenie. A wspólna celebracja rodzinnych chwil wymaga odpowiedniej jego oprawy.

  Napisano poniedziałek, 28 listopad 2022 13:54
 • Zmiany skórne - które powinny skłonić nas do wizyty u dermatologa?
  Zmiany skórne - które powinny skłonić nas do wizyty u dermatologa?

  Stan skóry zazwyczaj świadczy o stanie zdrowia całego organizmu. Niepokojące zmiany skórne mogą wskazywać na zaburzenia w jego pracy albo świadczyć o występujących niedoborach składników mineralnych. Zmiany te pojawiają się na powierzchni naskórka w postaci pryszczy, ropnych wykwitów, czy znamion barwnikowych.

  Napisano poniedziałek, 28 listopad 2022 13:33
 • Jak zorganizować ślub międzynarodowy?
  Jak zorganizować ślub międzynarodowy?

  Ślub to zdecydowanie jedno z najważniejszych chwil w trakcie życia, dlatego też warto zadbać, by wszystko było zorganizowane dokładnie tak, jak się tego chce. Jest to chwila, która powinna być podporządkowana Państwu Młodym, którzy są tego dnia najważniejsi.

  Napisano środa, 23 listopad 2022 07:00
 • Pigułka po, czyli antykoncepcja awaryjna  
  Pigułka po, czyli antykoncepcja awaryjna  

  Antykoncepcja awaryjna to coś, o czym powinien wiedzieć każdy, kto nie planuje mieć dzieci, a mimo to współżyje. Tabletka dzień po dostępna jest na receptę i można skorzystać z niej wówczas, gdy środki takie jak prezerwatywy czy plastry zawiodły lub zostały zastosowane w nieprawidłowy sposób. 

  Napisano poniedziałek, 21 listopad 2022 10:57
 • Właściwości oleju konopnego na włosy, skórę i paznokcie
  Właściwości oleju konopnego na włosy, skórę i paznokcie

  W jaki sposób CBD może wpływać na zdrowe włosy, skórę i paznokcie?

  Napisano środa, 09 listopad 2022 16:47
 • Eko prezenty - nowe zjawisko warte uwagi
  Eko prezenty - nowe zjawisko warte uwagi

  Możesz myśleć, że bycie eko to tylko trend, ale tak naprawdę jest to konieczność w dzisiejszym coraz bardziej świadomym świecie. Obecnie istnieją ekologiczne alternatywy dla prawie wszystkiego, więc nie ma już wymówek na bycie nieprzyjaznym dla środowiska.

  Napisano środa, 16 listopad 2022 14:30
 • Jak wezwania pomocy drogowej mogą uratować Ci życie i uniknąć utknięcia na poboczu?
  Jak wezwania pomocy drogowej mogą uratować Ci życie i uniknąć utknięcia na poboczu?

  Pomoc drogowa to usługa, która pomaga kierowcom w sytuacjach awaryjnych. Nie chodzi tylko o naprawę samochodu, ale także o jak najszybsze zapewnienie bezpieczeństwa z pomocą zespołu ekspertów.

  Napisano czwartek, 10 listopad 2022 13:27
 • Jak żyć i jeść zdrowo — zdrowy catering dietetyczny Wieluń
  Jak żyć i jeść zdrowo — zdrowy catering dietetyczny Wieluń

  Szczupła sylwetka to nie tylko ładny wygląd, ale też kondycja i zdrowie. By móc się nią cieszyć trzeba dbać o dietę i odpowiednią dawkę ruchu. Nie jest to łatwe w nawale różnych obowiązków i licznych szybkich, mało zdrowych przekąsek, które leżą na pólkach sklepowych i zachęcają do kupienia. Jakie zasady warto wprowadzić w dniu codziennym? Jak żyć i jeść zdrowo?

  Napisano środa, 02 listopad 2022 12:44
 • Logistyka magazynowa - jak nią efektywnie zarządzać
  Logistyka magazynowa - jak nią efektywnie zarządzać

  Każdy przedsiębiorca posiadający magazyn, niezależnie od tego czy działalność magazynowa jest jego głównym czy pobocznym celem działalności, dąży do modernizacji i rozwoju procesów magazynowych.

  Napisano czwartek, 27 październik 2022 13:43