wtorek, 27 wrzesień 2022 11:40

Streaming vs. telewizja – wady i zalety

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
streaming streaming pixabay

Ostatnie lata nie są łatwe dla tradycyjnej telewizji. Coraz większa popularność transmisji online, a wraz z nimi coraz większa liczba kanałów oferujących streaming wideo na życzenie, skutecznie odbiera telewizji widzów.

Prawdą jest twierdzenie, że duże stacje telewizyjne nie nadążają za kierunkiem, w którym podąża dziś widz. Młoda publiczność skupiona jest wokół gwiazd YouTube, Instagrama czy Tiktoka, niespecjalnie interesuje się gwiazdami kreowanymi przez telewizję, a już na pewno nie etatowymi. Również duże wydarzenia przenoszą się z telewizji do sieci, organizatorzy już dawno dostrzegli to, że mogą na tym ruchu zarobić dużo więcej. Czy jednak streaming wolny jest od wad? Czy warto porzucać ramówkę dla nowego dystrybutora VOD.

Telewizja kablowa i cyfrowa

Reklamy

Reklamy to aspekt klasycznej telewizji, którego bardzo nie lubimy jako widzowie. Reklamy towarzyszyły nam od zawsze, niezależnie od tego czy mowa o telewizji kablowej czy cyfrowej, publicznej czy komercyjnej. Wszędzie były i są reklamy. Reklamy widzimy w przerwach między programami, ale również, co bardziej istotne szatkują one programy i filmy. Sposób prezentacji bloków reklamowych zmienia się cały czas, wydaje się, że są one coraz dłuższe. I tak jeszcze do niedawna obowiązywał limit 12 minut reklamowych w ciągu godziny. Od listopada 2021 roku, w godzinach największej oglądalności, czyli od 18:00 do 24:00 telewizje mogą prezentować reklamy przez łącznie 72 minuty. Wydaje się mniej, formuła ta jednak umożliwia dłuższą emisję reklam w najbardziej popularnych godzinach. Oczywiście, zyski z reklam dają telewizji pieniądze na funkcjonowanie, pytanie tylko, czy powinno się na nich opierać całą strategię sprzedażową.


Powtórki

Kolejnym, dużym minusem są częste powtórki poszczególnych programów z ramówki. Oczywiście, ciekawy materiał chętnie obejrzymy kolejny raz. Pytanie jednak jak często chcemy go oglądać w miesiącu, kwartale, czy roku. Niestety, z uwagi na fakt, że telewizja musi zapełnić swój czas antenowy przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, powtórki są na porządku dziennym w każdej stacji telewizyjnej. W ostatnich latach widzimy próby sięgania po materiały wideo, seriale, produkowane w innych, często egzotycznych dla nas rynkach np. Tureckim, które to mają wypełnić czas antenowy, a przy tym zapewne ograniczyć koszta produkcji własnych programów. Powtórki wciąż funkcjonują i trudno będzie je całkowicie usunąć. Finalnie, widza w końcu dochodzi do wniosku, że przysłowiowo „nie ma co oglądać” i zmienia kanał, poszukując nowości. Nierzadko poszukiwanie nowości doprowadza go właśnie to VOD. Nie oznacza to, że popularny streaming zawsze będzie miał dla nas coś nowego. Dysponujemy bowiem ograniczoną liczbą filmów, a popularne seriale również mają przerwy. Niemniej, oglądamy je na żądanie, to też żaden streaming nie ma potrzeby wypełniania całej ramówki 365 dni w roku.

Dostępność

Ostatnim istotnym minusem telewizji są pory nadawania. Są one po prostu sztywne. Nie da się obejrzeć programu telewizyjnego pół godziny później. Program jest znany publicznie, a widz musi dostosować się do ramówki. Trzeba jednak oddać stacjom telewizyjnym, że na przestrzeni ostatnich lat bardzo mocno rozbudowały one swoje biblioteki VOD, oferując dziś całkiem sporo najpopularniejszych programów w formie wideo na życzenie na swoich stronach internetowych.

Live streaming

Powiększający się rynek

Dawno minęły czasy, kiedy to wystarczała subskrypcja dwóch serwisów VOD. Dziś na rynku mamy co najmniej 5-6 stacji i producentów, którzy prześcigają się w ofercie. Zasadniczo, każda z nich jest na swój sposób kusząca. Gdy tylko jeden z konkurentów zyska przewagę, inny w następnym sezonie starają się go przeskoczyć. Finalnie jednak, jeśli chcemy dziś oglądać wszystko co jest aktualnie na tzw. topie, to subskrybować musimy już nie 1-2 a raczej 3 lub 4 platformy streamingowe. Do tego dochodzą okazjonalne transmisje online np. sportów walki, zawodów sportowych, czy wydarzeń kulturalnych, zwykle płatne indywidualnie.

Opóźnienia

Odczuwalne tylko podczas transmisji online na żywo. Mimo, że są minimalne, to i tak sprawiają, że sąsiad oglądający mecz w klasycznej telewizji, widzi gola kilka sekund przed nami. Opóźnienia często są przyczyną możliwości architektury sieci internetowej. W praktyce jednak zawsze są na niekorzyść dla dostawców usług streamingowych.

Problem techniczne

Wydaje nam się dziś, że Internet jest wszędzie. I choć w dużych ośrodkach miejskich zwykle jest to prawda, to nawet to nie uchroni nas przed problemami technicznymi. Drobne usterki mogą się zdarzyć, często są wynikiem, przepustowości naszego łącza, aktualnych obciążeń itp. Niestety obwinia się za nie dostawców transmisji.

Odpowiedz na pytanie o to, które z wymienionych powyżej wad przelać mogą szale, zależy od naszych indywidualnych preferencji. Wiele osób nie wyobrażą sobie życia bez nadającego w tle telewizora ustawionego na jeden z popularnych kanałów informacyjnych. Inni muszą mieć zawsze dostęp do najbardziej popularnych filmów i seriali. Nie ma jednego modelu, ale na przestrzeni lat, na dużych rynkach USA i UK, rysuje się jasno trend preferencji dla telewizji internetowych.

 • Wybór stolarki okiennej – o czym warto pamiętać?
  Wybór stolarki okiennej – o czym warto pamiętać?

  Jedną z najważniejszych kwestii podczas budowy domu jest wybór odpowiedniej stolarki okiennej. To właśnie od niej w dużej mierze zależy komfort i bezpieczeństwo mieszkania! Okna, będąc niezwykle ważnym elementem konstrukcji, wpływają jednak nie tylko na funkcjonalność budynku, ale również na estetykę wnętrza i elewacji. Podpowiadamy, jakie czynniki warto wziąć pod uwagę, aby wybrana stolarka okienna mogła jak najlepiej spełniać indywidualne wymagania.

  Napisano sobota, 23 wrzesień 2023 13:27
 • Dlaczego warto zastanowić się nad plenerową formą imprezy integracyjnej?
  Dlaczego warto zastanowić się nad plenerową formą imprezy integracyjnej?

  Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto organizować imprezy integracyjne w swojej firmie, powinieneś wiedzieć, że jest to jedno z głównych narzędzi do budowania kreatywnych, efektywnie pracujących zespołów i wzmocnienia relacji pomiędzy pracownikami.

  Wspólne wyjście poza środowisko biurowe, pozwala poznać się z zupełnie innej strony, a także nawiązać głębokie i trwałe relacje. Coraz bardziej popularne stają się imprezy w plenerze. Czy warto wybrać się na świeże powietrze?

  Napisano środa, 20 wrzesień 2023 14:57
 • Materac 140x190 z Kaszmirowym Pokrowcem - Wybór Wyjątkowego Komfortu i Dlaczego Warto na To Postawić
  Materac 140x190 z Kaszmirowym Pokrowcem - Wybór Wyjątkowego Komfortu i Dlaczego Warto na To Postawić

  Sen stanowi fundament naszego codziennego funkcjonowania i wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Niezwykle ważne jest, abyśmy mieli odpowiedni materac, który dostarcza nam komfortu i wsparcia podczas snu. Materac 140x190 cm z kaszmirowym pokrowcem to produkt, który oferuje nie tylko wyjątkowy komfort, ale także luksus i elegancję. W tym artykule omówimy, dlaczego warto rozważyć zakup materaca tej jakości oraz dlaczego kaszmirowy pokrowiec stanowi niezwykłą wartość dodaną.

  Napisano wtorek, 12 wrzesień 2023 14:34
 • Materac 120x190 z Możliwością Zwrotu - Komfort i Pewność Zakupu
  Materac 120x190 z Możliwością Zwrotu - Komfort i Pewność Zakupu

  Materace stanowią kluczowy element naszego życia, wpływając bezpośrednio na jakość naszego snu i ogólny komfort życia. Wybór materaca jest decyzją, która wymaga rozważenia wielu czynników, takich jak rozmiar, twardość i ewentualność zwrotu. Jeśli jesteś zainteresowany materacem o nietypowym rozmiarze 120x190 cm, który oferuje możliwość zwrotu, ten artykuł jest dla Ciebie. Oto dlaczego taki wybór może być atrakcyjny i co warto wiedzieć przed zakupem. Sprawdź ofertę takich materacy na https://sennes.pl/materace-na-wymiar-120x190-cm-wysylka-w-3-dni-testuj-przez-30-dni

  Napisano wtorek, 12 wrzesień 2023 11:05
 • Jakie są korzyści z regularnego serwisu klimatyzacji?
  Jakie są korzyści z regularnego serwisu klimatyzacji?

  Klimatyzacja to niezwykle przydatne urządzenie, które zapewnia nam komfort termiczny w gorące dni. Aby jednak klimatyzacja działała sprawnie i skutecznie, ważne jest regularne serwisowanie urządzenia. W tym artykule omówimy korzyści płynące z regularnego serwisu klimatyzacji, ze szczególnym uwzględnieniem klimatyzacji w Żarach.

  Napisano poniedziałek, 24 lipiec 2023 15:31
 • Manicure hybrydowy w domu
  Manicure hybrydowy w domu

  Manicure hybrydowy od wielu lat przoduje na liście popularnych zdobień paznokci. Jest bardzo trwały, wygląda niesamowicie. Dodatkowo, jego wykonanie nie jest kłopotliwe. Wystarczy udać się do salonu manicure lub zrobić go w domu raz na kilka tygodni, a następnie zapomnieć o problemie.

  Napisano środa, 19 lipiec 2023 07:14
 • Co musisz wiedzieć o laryngoskopie?
  Co musisz wiedzieć o laryngoskopie?

  Laryngoskop, czyli wziernik krtaniowy jest wykorzystywany przez lekarzy specjalizujących się w laryngologii, ale także w medycynie ratunkowej i podczas niektórych operacji. Po raz pierwszy został użyty pod koniec XIX wieku. Od czego czasu ewoluował w nowoczesny sprzęt, który najczęściej służy do diagnostyki chorób krtani, gardła i języka.

  Napisano wtorek, 18 lipiec 2023 18:31
 • Wymiana okien na nowe zupełnie za darmo? Poznaj rządowy program Czyste Powietrze
  Wymiana okien na nowe zupełnie za darmo? Poznaj rządowy program Czyste Powietrze

  Czyste Powietrze to rządowy program, którego celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce. Program skupia się na różnych obszarach, a jednym z ważnych elementów jest wymiana okien w domach jednorodzinnych.

  Napisano czwartek, 13 lipiec 2023 11:01
 • Dlaczego warto skorzystać z diety pudełkowej z wyborem menu?
  Dlaczego warto skorzystać z diety pudełkowej z wyborem menu?

  Dieta pudełkowa staje się coraz popularniejsza w Polsce, o czym świadczą tysiące zadowolonych klientów i coraz więcej firm reklamujących w sieci swoje usługi. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które wolą spędzać wolny czas inaczej, niż stojąc w sklepowych kolejkach czy przygotowując zdrowe posiłki. W ostatnich latach w tej branży króluje dieta pudełkowa z wyborem menu. Czym właściwie jest i dlaczego warto z niej korzystać? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

  Napisano piątek, 07 lipiec 2023 13:19
 • Narożnik skandynawski – mały czy duży?
  Narożnik skandynawski – mały czy duży?

  Styl skandynawski stał się w ostatnim czasie cieszącym się dużą popularnością trendem wnętrzarskim. Znajduje odzwierciedlenie nie tylko w artykułach dekoracyjnych, ale także meblach. Szczególnie chętnie wybierane są ostatnio narożniki wykonane w tym właśnie stylu. Czym one dokładnie są? To nic innego jak funkcjonalna kanapa narożna, którą dobrze można dopasować zarówno do mniejszych, jak i większych przestrzeni.

  Napisano środa, 28 czerwiec 2023 14:17