wtorek, 27 wrzesień 2022 11:45

Dlaczego warto mieć adwokata podczas zatrzymania i przesłuchania?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
sprawy karne sprawy karne pixabay

Zostałeś zatrzymany przez Policję lub otrzymałeś wezwanie by stawić się na komendę w charakterze świadka. Przesłuchanie zawsze wiąże się z dużym stresem, szczególnie dla osób, które w swoim życiu raczej starały się nie wchodzić w konflikt z prawem.

Jeśli jednak splot nieszczęśliwych wypadków sprawi, że zasiądziemy na krześle do przesłuchań, warto mieć ze sobą adwokata. Co więcej, jego obecność już w momencie zatrzymania może mocno wpłynąć na losy całego toczącego się względem nas postępowania. Jak pomóc może adwokat?

Przesłuchanie z adwokatem

Każdy z nas ma prawo do adwokata. Korzystając z tego prawa, również w momencie, gdy zostaje zatrzymany przez organy ścigania może poinformować funkcjonariuszy ich żąda kontaktu ze swoim adwokatem. Przesłuchanie to duży stres dla każdego, nawet osób, które miały już za sobą swoje pierwsze przesłuchania. Nerwy są jednak tym aspektem, który stawia nas na gorszej pozycji względem prowadzącego przesłuchanie funkcjonariusza, nawet jeśli nie mamy nic na sumieniu. Policja w trakcie przesłuchań stosuje różnego rodzaju zabiegi psychologiczne by skłonić nas do wyjawienia istotnych faktów sprawy, nierzadko obarczając w ten sposób siebie. Jednym z takich zabiegów jest wyjawienie informacji, i inna osoba przesłuchiwana w tej sprawie zeznała na naszą niekorzyść. Także luźna rozmowa z funkcjonariuszem nigdy nie jest luźna. Wystarczy bowiem, że dany funkcjonariusz zostanie wezwany w danej sprawie na świadka, a wyjawione podczas wymiany zdań fakty znajdą się w protokole. Przesłuchanie z adwokatem daje nam szanse na pełne poszanowanie naszych praw oraz przeprowadzenie przesłuchania na jak najkorzystniejszych dla nas warunkach, bez presji i technik psychologicznych. Doświadczony adwokat, dla którego sprawy karne to codzienność, bez trudu poradzi sobie w takich sytuacjach, dając nam wsparcie merytoryczne jak i psychiczne.

Żądanie adwokata

Prawo do adwokata ma każdy zatrzymany. Nie jest to jednak prawo, które realizuje się samo z siebie. Nic nie dzieje się z automatu. Jeśli chcesz kontaktu z adwokatem to musisz zgłosić takie żądanie funkcjonariuszowi w trakcie zatrzymania lub na przesłuchaniu. Nie musisz znać numeru jego telefonu. Możesz zadzwonić do bliskiej Ci osoby, która w Twoim imieniu skontaktuje się z adwokatem.

Odmowa kontaktu z adwokatem

Odmowa kontaktu z adwokatem lub próba odciągnięcia tej czynności powinna zawsze zostać zaprotokołowana. Jeśli nie możesz skontaktować się ze swoim obrońcą to odmów składania zeznań, masz do tego prawo. Jeśli utrudniono lub uniemożliwiono Ci kontakt z adwokatem to poproś o wpisanie tego faktu do protokołu, a jeśli nie odnajdziesz go w protokole nie podpisuj go. Masz do tego prawo.

Adwokat dla świadka

Czy osobie wezwanej na przesłuchanie w charakterze świadka potrzebny jest adwokat? Wydaje się, że nie. Nic bardziej mylnego. Wezwania w charakterze świadka, to częsty zabieg, który ma uśpić naszą czujność. Jego celem jest doprowadzenie danej osoby do organów ścigania, a po przesłuchaniu, postawienie jej zarzutów. I tak świadek staje się zatrzymanym. W takiej sytuacji przydałby się adwokat.

 • Znany podróżnik z Płocka aresztowany w Kongo
  Znany podróżnik z Płocka aresztowany w Kongo

  Mariusz Majewski, podróżnik z Płocka i rekordzista Guinnessa, znalazł się w dramatycznej sytuacji w Demokratycznej Republice Konga. 52 - letni Polak, który odwiedził wszystkie kraje członkowskie ONZ, w tym Koreę Północną, stał się ofiarą ciężkich oskarżeń i pokazowego procesu, którego konsekwencje mogą być dla niego tragiczne. Jego historia rzuca światło na losy obcokrajowców, w regionach konfliktowych oraz zawiłości międzynarodowej dyplomacji.

  Napisano piątek, 24 maj 2024 08:53
 • Kryzys w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej SPZ ZOZ w Płońsku
  Kryzys w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej SPZ ZOZ w Płońsku

  Ponowne problemy w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej SPZ ZOZ w Płońsku, przypominają sytuację z września ubiegłego roku. Wówczas, podobnie jak teraz, pracownicy tego zakładu złożyli wypowiedzenia, sygnalizując głębokie niezadowolenie z warunków pracy. Problem, który wydawał się być chwilowo rozwiązany, powrócił z nową siłą, rzucając światło na istotne niedociągnięcia w zarządzaniu placówką.

  Napisano czwartek, 23 maj 2024 09:25
 • Bartek Wasilewski z Płocka zwycięzcą - Mam Talent!
  Bartek Wasilewski z Płocka zwycięzcą - Mam Talent!

  W świecie rozrywki, odniesiony sukces często idzie w parze z niechcianą uwagą. Nie inaczej było w przypadku 14 - letniego Bartka Wasilewskiego z Płocka, który swoim talentem raperskim zdobył serca jury oraz widzów programu "Mam Talent", wygrywając główną nagrodę w wysokości 300 tys. zł. Wydarzenie to, choć tak radosne, wywołało także negatywne odczucia.

  Napisano środa, 22 maj 2024 09:39
 • Wspierająca szkoła w Płocku - program przeciwdziałania samobójstwom
  Wspierająca szkoła w Płocku - program przeciwdziałania samobójstwom

  W Polsce, problem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, staje się coraz bardziej widoczny. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia, depresja znajduje się wśród głównych przyczyn samobójstw, które są czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie. W odpowiedzi na rosnące potrzeby wsparcia emocjonalnego młodych ludzi, Fundacja Adamed, we współpracy z serwisem Życie Warte Jest Rozmowy, realizuje program "Wspierająca Szkoła".

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 13:50
 • Co to Day SPA i czy warto?
  Co to Day SPA i czy warto?

  W zgiełku codziennego życia, pełnego stresu i niekończących się obowiązków, coraz więcej osób poszukuje sposobów na regenerację sił i odprężenie. Jednym z takich rozwiązań jest Day SPA, czyli miejsce, gdzie można poddać się różnego rodzaju zabiegom relaksacyjnym i pielęgnacyjnym w ciągu jednego dnia. Ale czy warto skorzystać z tego typu oferty? Czy Day SPA to tylko chwilowy trend, czy może trwały element stylu życia współczesnych ludzi?

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 08:01
 • Spożywanie propolis - jaki ma wpływ na zdrowie?
  Spożywanie propolis - jaki ma wpływ na zdrowie?

  Kiedy mówimy o produktach pszczelich, miód jest zwykle tym, który przychodzi na myśl jako pierwszy. Ale czy wiesz, że istnieje inny produkt pszczeli, który może przynieść równie wiele korzyści dla zdrowia? Mowa o propolisie - naturalnej substancji produkowanej przez pszczoły, której właściwości lecznicze są coraz bardziej doceniane. Propolis to klejowata substancja, którą pszczoły zbierają z pąków drzew i roślin, a następnie przetwarzają w swoim organizmie. Stosują go do uszczelniania i dezynfekcji ula. Czy jednak propolis ma wpływ na nasze zdrowie?

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 07:59
 • Kwitnące ogrody - piknik rodzinny w powiecie Płońsk
  Kwitnące ogrody - piknik rodzinny w powiecie Płońsk

  Kwitnące ogrody i sportowa rywalizacja, znów stały się osią niedzielnego spędzania czasu, w malowniczej lokalizacji szkółki leśnej, w Kucharach Królewskich. Impreza organizowana przez Nadleśnictwo Płońsk, zyskała popularność nie tylko wśród mieszkańców gminy Sochocin, ale również wśród licznie przybyłych gości, z różnych części Polski. To szczególne wydarzenie, odbyło się 19 maja, oferując zarówno atrakcje edukacyjne, jak i sportowe.

  Napisano poniedziałek, 20 maj 2024 10:21
 • Marsz dla Życia i Rodziny w Płocku
  Marsz dla Życia i Rodziny w Płocku

  Wkrótce mieszkańcy Płocka i okolic, będą mieli okazję uczestniczyć w niezwykle ważnym wydarzeniu, które od lat gromadzi katolickie rodziny z całej diecezji. Mowa tu o 12. Marszu dla Życia i Rodziny oraz 3. Diecezjalnym Święcie Rodziny, które odbędą się w dniach 26 oraz 31 maja. Organizatorami tych uroczystości, są Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej oraz diecezjalna kuria. Celem wydarzenia, jest promowanie wartości, jakie niesie ze sobą małżeństwo, rodzina oraz życie.

  Napisano piątek, 17 maj 2024 08:36
 • Stypendia dla artystów w Płocku - nowy program wsparcia
  Stypendia dla artystów w Płocku - nowy program wsparcia

  Miasto Płock, rozpoczyna nowy rozdział w polityce kulturalnej, wprowadzając program stypendialny skierowany do młodych twórców. Inicjatywa ta, ma na celu wsparcie artystycznych pasji i talentów mieszkańców, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności poprzez realizację autorskich projektów. Zróżnicowane wsparcie finansowe, które przewiduje program, pozwoli na zrealizowanie marzeń wielu młodych artystów, o szerokim spektrum zainteresowań.

  Napisano środa, 15 maj 2024 17:39
 • Nowe iwestycje na lotnisku w Modlinie
  Nowe iwestycje na lotnisku w Modlinie

  Lotnisko w Modlinie, jako ważny punkt na mapie polskiej infrastruktury lotniczej, ogłasza szereg innowacyjnych inwestycji, które mają na celu nie tylko poprawę komfortu pasażerów, ale również wprowadzenie zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Inicjatywy te, stawiają na zrównoważony rozwój i inteligentne zarządzanie, co odróżnia je od innych, bardziej ekspansywnych projektów, jak Centralny Port Komunikacyjny. Jakie zmiany zapowiedziano i jak mogą one wpłynąć na przyszłość lotniska?

  Napisano poniedziałek, 13 maj 2024 09:56