wtorek, 27 wrzesień 2022 11:45

Dlaczego warto mieć adwokata podczas zatrzymania i przesłuchania?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
sprawy karne sprawy karne pixabay

Zostałeś zatrzymany przez Policję lub otrzymałeś wezwanie by stawić się na komendę w charakterze świadka. Przesłuchanie zawsze wiąże się z dużym stresem, szczególnie dla osób, które w swoim życiu raczej starały się nie wchodzić w konflikt z prawem.

Jeśli jednak splot nieszczęśliwych wypadków sprawi, że zasiądziemy na krześle do przesłuchań, warto mieć ze sobą adwokata. Co więcej, jego obecność już w momencie zatrzymania może mocno wpłynąć na losy całego toczącego się względem nas postępowania. Jak pomóc może adwokat?

Przesłuchanie z adwokatem

Każdy z nas ma prawo do adwokata. Korzystając z tego prawa, również w momencie, gdy zostaje zatrzymany przez organy ścigania może poinformować funkcjonariuszy ich żąda kontaktu ze swoim adwokatem. Przesłuchanie to duży stres dla każdego, nawet osób, które miały już za sobą swoje pierwsze przesłuchania. Nerwy są jednak tym aspektem, który stawia nas na gorszej pozycji względem prowadzącego przesłuchanie funkcjonariusza, nawet jeśli nie mamy nic na sumieniu. Policja w trakcie przesłuchań stosuje różnego rodzaju zabiegi psychologiczne by skłonić nas do wyjawienia istotnych faktów sprawy, nierzadko obarczając w ten sposób siebie. Jednym z takich zabiegów jest wyjawienie informacji, i inna osoba przesłuchiwana w tej sprawie zeznała na naszą niekorzyść. Także luźna rozmowa z funkcjonariuszem nigdy nie jest luźna. Wystarczy bowiem, że dany funkcjonariusz zostanie wezwany w danej sprawie na świadka, a wyjawione podczas wymiany zdań fakty znajdą się w protokole. Przesłuchanie z adwokatem daje nam szanse na pełne poszanowanie naszych praw oraz przeprowadzenie przesłuchania na jak najkorzystniejszych dla nas warunkach, bez presji i technik psychologicznych. Doświadczony adwokat, dla którego sprawy karne to codzienność, bez trudu poradzi sobie w takich sytuacjach, dając nam wsparcie merytoryczne jak i psychiczne.

Żądanie adwokata

Prawo do adwokata ma każdy zatrzymany. Nie jest to jednak prawo, które realizuje się samo z siebie. Nic nie dzieje się z automatu. Jeśli chcesz kontaktu z adwokatem to musisz zgłosić takie żądanie funkcjonariuszowi w trakcie zatrzymania lub na przesłuchaniu. Nie musisz znać numeru jego telefonu. Możesz zadzwonić do bliskiej Ci osoby, która w Twoim imieniu skontaktuje się z adwokatem.

Odmowa kontaktu z adwokatem

Odmowa kontaktu z adwokatem lub próba odciągnięcia tej czynności powinna zawsze zostać zaprotokołowana. Jeśli nie możesz skontaktować się ze swoim obrońcą to odmów składania zeznań, masz do tego prawo. Jeśli utrudniono lub uniemożliwiono Ci kontakt z adwokatem to poproś o wpisanie tego faktu do protokołu, a jeśli nie odnajdziesz go w protokole nie podpisuj go. Masz do tego prawo.

Adwokat dla świadka

Czy osobie wezwanej na przesłuchanie w charakterze świadka potrzebny jest adwokat? Wydaje się, że nie. Nic bardziej mylnego. Wezwania w charakterze świadka, to częsty zabieg, który ma uśpić naszą czujność. Jego celem jest doprowadzenie danej osoby do organów ścigania, a po przesłuchaniu, postawienie jej zarzutów. I tak świadek staje się zatrzymanym. W takiej sytuacji przydałby się adwokat.

 • Aktywne półkolonie w mieście – na czym to polega?
  Aktywne półkolonie w mieście – na czym to polega?

  Wakacje często kojarzone są ze słodkim lenistwem, jednak twoje dziecko nie musi spędzać długich godzin przed komputerem albo samopas na podwórku. Bezpieczeństwo podopiecznych i dobrze spędzony czas gwarantują półkolonie – zajęcia, dzięki którym twoja pociecha nawiąże nowe znajomości i aktywnie spędzi godziny poza domem. Sprawdź, na czym to polega.

  Napisano poniedziałek, 05 czerwiec 2023 07:00
 • Pozycjonowanie stron kancelarii – jak promować doradztwo prawne w sieci
  Pozycjonowanie stron kancelarii – jak promować doradztwo prawne w sieci

  Pozycjonowanie stron internetowych stało się kluczowym elementem strategii marketingowych w wielu sektorach - nie inaczej jest w przypadku kancelarii prawnych. W erze cyfrowej, gdzie Internet to pierwsze miejsce, w którym potencjalni klienci szukają usług prawnych, kancelarie prawnicze muszą znaleźć efektywne metody na zwiększenie swojej widoczności w sieci.

  Napisano piątek, 02 czerwiec 2023 11:29
 • Pomoc drogowa – jakie wsparcie zapewnia w trasie?
  Pomoc drogowa – jakie wsparcie zapewnia w trasie?

  Awarie, usterki i wypadki zdarzają się niezależnie od tego, jak długa jest twoja podróż samochodem. Jeśli w trasie znalazłeś się w kryzysowej sytuacji, nie musisz samodzielnie szukać najlepszego rozwiązania – pomoc drogowa to pełna obsługa zdarzeń drogowych. Jakie usługi zapewnia wyspecjalizowana firma? Kto skorzysta ze wsparcia? Sprawdź, na co możesz liczyć wybierając numer pomocy drogowej.

  Napisano wtorek, 30 maj 2023 11:36
 • Najlepszy fotograf ślubny z Warszawy
  Najlepszy fotograf ślubny z Warszawy

  Szukasz doskonałego fotografa ślubnego z Warszawy, który uwieczni najpiękniejsze chwile tego wyjątkowego dnia? Poznaj niezwykłego artystę, który przeniesie Twoje wspomnienia na kolejny poziom. Fotograf ślubny z Warszawy, Michał, to prawdziwy mistrz w swoim fachu. Jego pasja do tworzenia pięknych obrazów i umiejętność uchwycenia autentycznych emocji sprawiają, że jego prace są wyjątkowe i pełne życia. Michał wie, jak stworzyć unikalną atmosferę i złapać najważniejsze momenty, które z pewnością rozpalą Twoje serce za każdym razem, gdy spojrzysz na te zdjęcia.

  Napisano wtorek, 30 maj 2023 11:00
 • Aktywne półkolonie letnie – na czym polegają zajęcia w mieście?
  Aktywne półkolonie letnie – na czym polegają zajęcia w mieście?

  Wakacje to czas wolny od szkoły, w którym dzieci wymagają nie tylko opieki, ale także dobrej zabawy. Czy można połączyć jedno z drugim? Tak, a co więcej, zrobisz to wciąż chodząc do pracy. Prowadzone przez doświadczonych animatorów półkolonie letnie w Szczecinie to najlepszy sposób, aby odciążyć rodziców zapewniając najmłodszym godziny wypełnione rozmaitymi aktywnościami. Jakie atrakcje czekają na małych uczestników? Sprawdź, czego możesz spodziewać się po półkoloniach.

  Napisano niedziela, 28 maj 2023 11:55
 • Prześcieradło 120x200 - idealne rozwiązanie dla małych łóżek
  Prześcieradło 120x200 - idealne rozwiązanie dla małych łóżek

  Jeśli poszukujesz prześcieradła na małe łóżko, o wymiarach 120x200 cm, to warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim, wymiary te idealnie pasują do łóżek jednoosobowych, niewielkich sof lub rozkładanych foteli. Jest to również dobre rozwiązanie dla dzieci, które potrzebują mniejszej powierzchni do spania.

  Napisano piątek, 12 maj 2023 11:42
 • Kiszona kapusta i jej rola w zdrowej diecie
  Kiszona kapusta i jej rola w zdrowej diecie

  Kiszonki znane są z pozytywnego wpływu na zdrowie, nic więc dziwnego, że po przepisy na nie sięgamy coraz chętniej. I choć kisić możemy prawie wszystko, wciąż najpopularniejszym przysmakiem tego typu pozostaje kiszona kapusta. Dlaczego warto włączyć ją do swego menu? W jaki sposób dieta z takim dodatkiem wpłynie na ogólny stan naszego zdrowia?

  Napisano środa, 24 maj 2023 08:20
 • Wiesiołek - co to jest i jakie ma właściwości?
  Wiesiołek - co to jest i jakie ma właściwości?

  Wiesiołek, znany również jako wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis), to fascynująca roślina z rodziny wiesiołkowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, ale obecnie rozprzestrzenił się na wiele innych kontynentów, w tym Europę i Azję. Wiesiołek jest rośliną dwuletnią, co oznacza, że przez pierwszy rok wytwarza jedynie rozetę liści, a w drugim roku kwitnie i wytwarza nasiona.

  Napisano środa, 24 maj 2023 08:18
 • Ocet jabłkowy - kiedy warto go stosować?
  Ocet jabłkowy - kiedy warto go stosować?

  Od pewnego czasu wracamy do naturalnych produktów, które stanowią ciekawą alternatywę dla drogich leków z apteki. Jak się okazuje, istnieje wiele rozwiązań, które są niedoceniane. Wśród nich jest ocet jabłkowy. Nie bez powodu przez wiele kobiet nazywany się jednym z najpotężniejszych sprzymierzeńców w dbaniu o urodę i zdrowie. Posiada wiele cennych składników, dzięki którym możemy zadbać o praktycznie całe swoje ciało.

  Napisano środa, 24 maj 2023 08:10
 • Osłony foliowe na buty w szpitalu - po co się je zakłada?
  Osłony foliowe na buty w szpitalu - po co się je zakłada?

  Osłony foliowe na buty to niepozorne, a jednak niezwykle istotne elementy wyposażenia placówek medycznych, w tym szpitali. Przemyślana konstrukcja, niewielkie rozmiary oraz łatwość użytkowania sprawiają, że są niezastąpione w codziennym funkcjonowaniu instytucji zdrowia. Przede wszystkim, takie osłony mają za zadanie ochronę przed przenoszeniem drobnoustrojów i zanieczyszczeń z zewnątrz do sterylnego środowiska szpitala. W ten sposób mają bezpośredni wpływ na utrzymanie higieny i bezpieczeństwa pacjentów.

  Napisano środa, 17 maj 2023 11:25