wtorek, 27 wrzesień 2022 11:45

Dlaczego warto mieć adwokata podczas zatrzymania i przesłuchania?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
sprawy karne sprawy karne pixabay

Zostałeś zatrzymany przez Policję lub otrzymałeś wezwanie by stawić się na komendę w charakterze świadka. Przesłuchanie zawsze wiąże się z dużym stresem, szczególnie dla osób, które w swoim życiu raczej starały się nie wchodzić w konflikt z prawem.

Jeśli jednak splot nieszczęśliwych wypadków sprawi, że zasiądziemy na krześle do przesłuchań, warto mieć ze sobą adwokata. Co więcej, jego obecność już w momencie zatrzymania może mocno wpłynąć na losy całego toczącego się względem nas postępowania. Jak pomóc może adwokat?

Przesłuchanie z adwokatem

Każdy z nas ma prawo do adwokata. Korzystając z tego prawa, również w momencie, gdy zostaje zatrzymany przez organy ścigania może poinformować funkcjonariuszy ich żąda kontaktu ze swoim adwokatem. Przesłuchanie to duży stres dla każdego, nawet osób, które miały już za sobą swoje pierwsze przesłuchania. Nerwy są jednak tym aspektem, który stawia nas na gorszej pozycji względem prowadzącego przesłuchanie funkcjonariusza, nawet jeśli nie mamy nic na sumieniu. Policja w trakcie przesłuchań stosuje różnego rodzaju zabiegi psychologiczne by skłonić nas do wyjawienia istotnych faktów sprawy, nierzadko obarczając w ten sposób siebie. Jednym z takich zabiegów jest wyjawienie informacji, i inna osoba przesłuchiwana w tej sprawie zeznała na naszą niekorzyść. Także luźna rozmowa z funkcjonariuszem nigdy nie jest luźna. Wystarczy bowiem, że dany funkcjonariusz zostanie wezwany w danej sprawie na świadka, a wyjawione podczas wymiany zdań fakty znajdą się w protokole. Przesłuchanie z adwokatem daje nam szanse na pełne poszanowanie naszych praw oraz przeprowadzenie przesłuchania na jak najkorzystniejszych dla nas warunkach, bez presji i technik psychologicznych. Doświadczony adwokat, dla którego sprawy karne to codzienność, bez trudu poradzi sobie w takich sytuacjach, dając nam wsparcie merytoryczne jak i psychiczne.

Żądanie adwokata

Prawo do adwokata ma każdy zatrzymany. Nie jest to jednak prawo, które realizuje się samo z siebie. Nic nie dzieje się z automatu. Jeśli chcesz kontaktu z adwokatem to musisz zgłosić takie żądanie funkcjonariuszowi w trakcie zatrzymania lub na przesłuchaniu. Nie musisz znać numeru jego telefonu. Możesz zadzwonić do bliskiej Ci osoby, która w Twoim imieniu skontaktuje się z adwokatem.

Odmowa kontaktu z adwokatem

Odmowa kontaktu z adwokatem lub próba odciągnięcia tej czynności powinna zawsze zostać zaprotokołowana. Jeśli nie możesz skontaktować się ze swoim obrońcą to odmów składania zeznań, masz do tego prawo. Jeśli utrudniono lub uniemożliwiono Ci kontakt z adwokatem to poproś o wpisanie tego faktu do protokołu, a jeśli nie odnajdziesz go w protokole nie podpisuj go. Masz do tego prawo.

Adwokat dla świadka

Czy osobie wezwanej na przesłuchanie w charakterze świadka potrzebny jest adwokat? Wydaje się, że nie. Nic bardziej mylnego. Wezwania w charakterze świadka, to częsty zabieg, który ma uśpić naszą czujność. Jego celem jest doprowadzenie danej osoby do organów ścigania, a po przesłuchaniu, postawienie jej zarzutów. I tak świadek staje się zatrzymanym. W takiej sytuacji przydałby się adwokat.

 • Przejdźmy do kampera, karawaning jest trendy
  Przejdźmy do kampera, karawaning jest trendy

  Jeśli kupiłeś kamper lub myślisz już o zakupie czegoś do kampera na pewno interesujesz się wycieczkami w wolnej postaci. Na pewno lubisz wolność i swobodę podróżowania, nie przepadasz za przepełnionymi i zatłoczonymi hotelami ani wycieczkami typu last minutę, gdzie każdy element takiej wycieczki jest ustalony i niezmienialny.

  Napisano piątek, 27 styczeń 2023 21:26
 • Petsitters - miejsce, w którym Twój pupil znajdzie drugi dom
  Petsitters - miejsce, w którym Twój pupil znajdzie drugi dom

  Nie wiesz, co zrobić ze zwierzęciem, gdy wyjeżdżasz w podróż służbową, na wakacje lub w innej sprawie do innego miasta lub kraju? Istnieje kilka rozwiązań! Pierwsza opcja to szukanie pomocy u znajomych, przyjaciół, krewnych, którzy pod Twoją nieobecność będą mogli zaopiekować się zwierzakiem.

  Napisano piątek, 27 styczeń 2023 14:29
 • Czym się kierować przy wyborze kosiarki elektrycznej?
  Czym się kierować przy wyborze kosiarki elektrycznej?

  Piękny i zadbany ogród jest marzeniem każdego właściciela domku jednorodzinnego. Chcesz zatroszczyć się o trawnik na swojej działce? Zależy Ci na stworzeniu praktycznej strefy relaksu i wypoczynku dla całej rodziny? Szukasz idealnej kosiarki elektrycznej? W dzisiejszym artykule podpowiemy, czym kierować się podczas jej zakupu.

  Napisano czwartek, 26 styczeń 2023 17:03
 • O czym należy pamiętać urządzając imprezę okolicznościową?
  O czym należy pamiętać urządzając imprezę okolicznościową?

  Imprezy okolicznościowe w Warszawie cieszą się ogromną popularnością wśród osób, które mają już dość zamknięcia w czterech ścianach własnego domu, co było standardem przez ostatnie kilkanaście miesięcy.

  Napisano czwartek, 19 styczeń 2023 13:47
 • Przełom w walce z problemami z erekcją. To odkrycie może zmienić życie wielu mężczyzn
  Przełom w walce z problemami z erekcją. To odkrycie może zmienić życie wielu mężczyzn

  Z problemem erekcji spotyka się bardzo wielu mężczyzn, choć niestety wciąż jest to temat tabu.

  Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 19:49
 • Pamiętaj o śniadaniu – dlaczego pierwszy posiłek jest tak ważny?
  Pamiętaj o śniadaniu – dlaczego pierwszy posiłek jest tak ważny?

  Śniadanie dostarcza paliwa na dzień dobry – to najważniejszy posiłek dnia i powinien być jak najlepiej przygotowany. Wolisz dania na słodko czy w wersji wytrawnej? Duże znaczenie ma też drugie śniadanie zabierane zwykle do pracy – gotowe kanapki lub sałatki, pożywne smoothie albo domowe ciastka owsiane dodadzą energii i umilą południe.

  Napisano wtorek, 10 styczeń 2023 14:18
 • Dlaczego warto korzystać z usług kurierskich?
  Dlaczego warto korzystać z usług kurierskich?

  Jeszcze niedawno jedyną dostępną opcją nadania i odbioru paczek były usługi pocztowe. Szybkość realizacji zamówienia czy konieczność stania w długich kolejkach jedynie zniechęcały do korzystania z tej opcji.

  Napisano wtorek, 10 styczeń 2023 14:13
 • Zaskórniki – jak powstają? W jaki sposób można się ich pozbyć?
  Zaskórniki – jak powstają? W jaki sposób można się ich pozbyć?

  Zaskórniki często kojarzone są z młodą cerą trądzikową oraz z osobami w wieku młodzieńczym. Jednak mogą one pojawić się w każdym wieku. Czasami można spotkać się też z nazwą wągry. Czym dokładnie są zaskórniki? W jaki sposób je rozpoznać i jak można je bezpiecznie usunąć? Zobacz, co warto wiedzieć na ten temat.

  Napisano wtorek, 03 styczeń 2023 11:41
 • Planujesz zimowy wypoczynek - Hotel Björnson to najlepszy wybór!
  Planujesz zimowy wypoczynek - Hotel Björnson to najlepszy wybór!

  Zimowy czas dla wielu osób jest jednoznaczny z sezonem urlopowym i wypoczynkiem.

  Napisano poniedziałek, 02 styczeń 2023 15:08
 • Klasyczna elegancja na korcie – odzież tenisowa polskiej produkcji
  Klasyczna elegancja na korcie – odzież tenisowa polskiej produkcji

  Świat sportowy pokochał Igę Świątek, która zachwyca swoimi sukcesami oraz tenisa, dyscyplinę sportową, która dzięki Idze stała się jeszcze bardziej popularna. Nie wystarczy jednak odwiedzić kort tenisowy – trzeba też wiedzieć, jak ubrać się do gry.

  Napisano wtorek, 27 grudzień 2022 17:26