wtorek, 27 wrzesień 2022 11:47

Na czym polega odfrankowanie kredytu?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
kredyt frankowy kredyt frankowy pixabay

Posiadacze kredytów frankowych, których wciąż jest aktywnych ponad 400 000, mogą dziś wyjść na drogę sądową z bankiem kredytującym.

Lata sporów toczonych przed Sądem Najwyższym jak i Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej utorowały drogę do odfrankowania umów kredytowych oraz ich unieważniania. Na czym polega odfrankowanie kredytu? Czy jest bezpieczne? Czym różni się od unieważnienia umowy kredytowej? Co będzie dla nas lepsze?

Odfrankowanie umowy kredytowej

Na początek kwestia teoretycznie łatwiejsza, choć tylko w teorii, czyli odfrankowanie. Jeśli sąd badający naszą umowę kredytu frankowego uzna, że zawiera ona niedozwolone klauzule umowne w zakresie przeliczania walut – polskiego złotego i franka szwajcarskiego – to możemy ubiegać się od odfrankowanie takiej umowy. Klauzule abuzywne w umowach o kredyt frankowy przestają tym samym obowiązywać, a kredyt traktuje się jako złotówkowy, który obliczany jest w oparciu o oprocentowanie LIBOR, a nie WIBOR. Unieważnienie klauzul niedozwolonych pozwala wnosić roszczenia o wszystkie niekorzystne dla kredytobiorcy skutki prawne tejże umowy. Finalnie, kredytobiorcy mogą ubiegać się o:

 • zwrot nadpłaty (m.in. niekorzystnie przeliczonego kursu i odsetek)
 • ustalenie wysokości kredytu w złotówkach
 • zmniejszenie wysokości przyszłych rat

Dotyczy to także kredytobiorców, którzy już spłacili swój kredyt frankowy.

Odfrankowanie a przewalutowanie

Dla wielu kredytobiorców problemem w podjęciu decyzji o odfrankowaniu jest to, że mylone jest ono z przewalutowaniem. Finalnie zatem kredytobiorca boi się, że wychodząc na drogę sądową doprowadzi do przewalutowania kredytu po aktualnym kursie, który to nie będzie dla niego korzystny. Jest to podstawowy błąd postrzegania odfrankowania. Przewalutowanie, faktycznie zakładałoby przeliczenie aktualnej kwoty zobowiązań po aktualnym kursie franka i wyrażenie jej na nowo w złotówkach. Czym innym jest jednak odfrankowanie. W praktyce, mówiąc najprościej jak to możliwe, jest przekształcenie kredytu na kredyt złotowy tak jakby nigdy nie był przewalutowany do franka szwajcarskiego. Finalnie kredyt przeliczany jest po dużo korzystniejszym dla kredytobiorcy kursie, w praktyce ma to doprowadzić do sytuacji wyjściowej, czyli kwot jakie wchodziły w grę w momencie podpisywania umowy kredytowej.

Unieważnienie umowy kredytowej

Drugą opcją jest unieważnienie umowy kredytowej. Unieważnienie niesie za sobą taki skutek prawny, iż umowę taką uważa się za nigdy nie zawartą. Bank powinien zwrócić kredytobiorcy wszystkie wpłacone środki, w praktyce z ostatnich 10 lat, w tym również koszty poboczne tj. ubezpieczenia czy prowizje. W przypadku unieważnienia umowy:

 • kredytobiorca pozostaje właścicielem nieruchomości
 • saldo umowy kredytowej zostaje wyzerowane
 • bank zwalnia hipotekę nieruchomości
 • bank zwraca wszystkie wpłacone przez kredytobiorcę środki

Unieważnienie czy odfrankowanie

Finalnie dochodzimy do pytania co się komu bardziej opłaca. Odfrankowanie czy unieważnieni umowy. Oczywiście nie zawsze, nie w przypadku każdej umowy można ubiegać się o oba. Warto spotkać się w tym celu ze specjalistą, który będzie w stanie przeliczyć nam wysokość naszych roszczeń w obu przypadkach. Znaczenie będą mieć tu wszelkie aspekty umowy – pobrane prowizje lub ich brak, wysokość rat, odsetek, wysokość spłaconego kapitału itd. Ocena naszych możliwości zależy zawsze od szczegółowej analizy umowy i dokumentacji kredytu frankowego.

 • Kiedy stosować oprysk na chwasty?
  Kiedy stosować oprysk na chwasty?

  Opryski na chwasty to jedno z ważniejszych narzędzi w walce z niechcianymi roślinami w ogrodzie lub na polu uprawnym. Wiedza na temat, kiedy i jak stosować opryski jest kluczowa dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów i zachowania zdrowej roślinności.

  Napisano poniedziałek, 20 marzec 2023 19:38
 • Dlaczego skup samochodów używanych jest dobrym wyborem dla sprzedającego?
  Dlaczego skup samochodów używanych jest dobrym wyborem dla sprzedającego?

  Jeśli jesteś właścicielem samochodu używanego i chcesz go sprzedać, istnieją różne sposoby na znalezienie kupca. Możesz wystawić ogłoszenie na portalach internetowych lub zdecydować się na sprzedaż poprzez komis samochodowy. Jednak coraz popularniejszą opcją jest skup samochodów używanych. Dlaczego warto wybrać właśnie tę opcję? Oto trzy powody!

  Napisano poniedziałek, 20 marzec 2023 17:26
 • Aktualne trendy na rynku nieruchomości
  Aktualne trendy na rynku nieruchomości

  Rynek nieruchomości jest jednym z najważniejszych i najbardziej dynamicznych sektorów gospodarki. W ciągu ostatnich kilku lat odnotowano wiele zmian na rynku nieruchomości, a wraz z nimi pojawiły się także nowe trendy. W tym artykule omówimy najnowsze trendy na rynku nieruchomości, które kształtują się na przestrzeni ostatnich lat.

  Napisano poniedziałek, 13 marzec 2023 16:36
 • Jak się chronić przed promieniowaniem 5G?
  Jak się chronić przed promieniowaniem 5G?

  Promieniowanie elektromagnetyczne, które jest emitowane przez różne rodzaje urządzeń telekomunikacyjnych, w tym 5G, jest coraz bardziej powszechne. W związku z tym wiele osób zastanawia się, jak chronić się przed promieniowaniem 5G. W tym artykule rozwiniemy ten temat i przedstawimy konkretne rozwiązania!

  Napisano sobota, 11 marzec 2023 14:25
 • Najpopularniejsze wyrzutnie Nerf
  Najpopularniejsze wyrzutnie Nerf

  Pistolety na strzałki to tradycyjna zabawka z dzieciństwa. Dzięki marce Nerf dzieci dziś także bawią się takimi zabawkowymi wyrzutniami.

  Napisano piątek, 03 marzec 2023 21:29
 • Przegląd, legalizacja i konserwacja gaśnic - kiedy trzeba wykonać?
  Przegląd, legalizacja i konserwacja gaśnic - kiedy trzeba wykonać?

  Każdego dnia w Polsce, straż pożarna jest wzywana do setek mniej lub bardziej poważnych pożarów. Najczęstszymi przyczyni pożarów w budynkach nie zależnie czy to użytku publicznego czy mieszkalnych są awarie instalacji elektrycznej, serwerowni, sprzętu AGD lub RTV.

  Napisano wtorek, 28 luty 2023 17:13
 • Mezoterapia, dobry sposób na piękniejszą skórę.
  Mezoterapia, dobry sposób na piękniejszą skórę.

  Każdy marzy o młodej i pięknej skórze, szczególnie jak jest się osobą starszą. Na szczęście w erze medycyny estetycznej istnieje parę ciekawych trików, które umożliwią nam zachować swoją młodzieńczą skórę na dłużej.

  Napisano wtorek, 28 luty 2023 17:10
 • Czym jest giełda kryptowalut?
  Czym jest giełda kryptowalut?

  Giełda kryptowalut to platforma internetowa, która umożliwia kupno i sprzedaż różnych kryptowalut za pomocą tradycyjnych walut, takich jak dolar czy euro, lub innych kryptowalut. Giełdy kryptowalut działają w podobny sposób do tradycyjnych giełd papierów wartościowych, ale zamiast akcji czy obligacji, na giełdach kryptowalut handluje się różnymi rodzajami kryptowalut.

  Napisano piątek, 24 luty 2023 10:20
 • Przygotuj się na wiosnę. Sprawdź makijażowe trendy na ten rok!
  Przygotuj się na wiosnę. Sprawdź makijażowe trendy na ten rok!

  Co króluje na wybiegach mody w tym roku, a które trendy odejdą w zapomnienie? Jakie kolory są na topie? Makijaż kolorowy czy nude? Szminki matowe czy lśniące? Wargi w nieśmiertelnej czerwieni czy w ciemniejszych odcieniach? Kremy BB, CC czy podkłady? Delikatny makijaż oka, soczyste powieki, a może smoky eyes? Zaskoczeń Ci raczej nie zabraknie. Jedno jest pewne – w tym sezonie każdy znajdzie coś dla siebie! Sprawdź.

  Napisano środa, 22 luty 2023 06:37
 • Przejdźmy do kampera, karawaning jest trendy
  Przejdźmy do kampera, karawaning jest trendy

  Jeśli kupiłeś kamper lub myślisz już o zakupie czegoś do kampera na pewno interesujesz się wycieczkami w wolnej postaci. Na pewno lubisz wolność i swobodę podróżowania, nie przepadasz za przepełnionymi i zatłoczonymi hotelami ani wycieczkami typu last minutę, gdzie każdy element takiej wycieczki jest ustalony i niezmienialny.

  Napisano piątek, 27 styczeń 2023 21:26