wtorek, 27 wrzesień 2022 11:47

Na czym polega odfrankowanie kredytu?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
kredyt frankowy kredyt frankowy pixabay

Posiadacze kredytów frankowych, których wciąż jest aktywnych ponad 400 000, mogą dziś wyjść na drogę sądową z bankiem kredytującym.

Lata sporów toczonych przed Sądem Najwyższym jak i Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej utorowały drogę do odfrankowania umów kredytowych oraz ich unieważniania. Na czym polega odfrankowanie kredytu? Czy jest bezpieczne? Czym różni się od unieważnienia umowy kredytowej? Co będzie dla nas lepsze?

Odfrankowanie umowy kredytowej

Na początek kwestia teoretycznie łatwiejsza, choć tylko w teorii, czyli odfrankowanie. Jeśli sąd badający naszą umowę kredytu frankowego uzna, że zawiera ona niedozwolone klauzule umowne w zakresie przeliczania walut – polskiego złotego i franka szwajcarskiego – to możemy ubiegać się od odfrankowanie takiej umowy. Klauzule abuzywne w umowach o kredyt frankowy przestają tym samym obowiązywać, a kredyt traktuje się jako złotówkowy, który obliczany jest w oparciu o oprocentowanie LIBOR, a nie WIBOR. Unieważnienie klauzul niedozwolonych pozwala wnosić roszczenia o wszystkie niekorzystne dla kredytobiorcy skutki prawne tejże umowy. Finalnie, kredytobiorcy mogą ubiegać się o:

 • zwrot nadpłaty (m.in. niekorzystnie przeliczonego kursu i odsetek)
 • ustalenie wysokości kredytu w złotówkach
 • zmniejszenie wysokości przyszłych rat

Dotyczy to także kredytobiorców, którzy już spłacili swój kredyt frankowy.

Odfrankowanie a przewalutowanie

Dla wielu kredytobiorców problemem w podjęciu decyzji o odfrankowaniu jest to, że mylone jest ono z przewalutowaniem. Finalnie zatem kredytobiorca boi się, że wychodząc na drogę sądową doprowadzi do przewalutowania kredytu po aktualnym kursie, który to nie będzie dla niego korzystny. Jest to podstawowy błąd postrzegania odfrankowania. Przewalutowanie, faktycznie zakładałoby przeliczenie aktualnej kwoty zobowiązań po aktualnym kursie franka i wyrażenie jej na nowo w złotówkach. Czym innym jest jednak odfrankowanie. W praktyce, mówiąc najprościej jak to możliwe, jest przekształcenie kredytu na kredyt złotowy tak jakby nigdy nie był przewalutowany do franka szwajcarskiego. Finalnie kredyt przeliczany jest po dużo korzystniejszym dla kredytobiorcy kursie, w praktyce ma to doprowadzić do sytuacji wyjściowej, czyli kwot jakie wchodziły w grę w momencie podpisywania umowy kredytowej.

Unieważnienie umowy kredytowej

Drugą opcją jest unieważnienie umowy kredytowej. Unieważnienie niesie za sobą taki skutek prawny, iż umowę taką uważa się za nigdy nie zawartą. Bank powinien zwrócić kredytobiorcy wszystkie wpłacone środki, w praktyce z ostatnich 10 lat, w tym również koszty poboczne tj. ubezpieczenia czy prowizje. W przypadku unieważnienia umowy:

 • kredytobiorca pozostaje właścicielem nieruchomości
 • saldo umowy kredytowej zostaje wyzerowane
 • bank zwalnia hipotekę nieruchomości
 • bank zwraca wszystkie wpłacone przez kredytobiorcę środki

Unieważnienie czy odfrankowanie

Finalnie dochodzimy do pytania co się komu bardziej opłaca. Odfrankowanie czy unieważnieni umowy. Oczywiście nie zawsze, nie w przypadku każdej umowy można ubiegać się o oba. Warto spotkać się w tym celu ze specjalistą, który będzie w stanie przeliczyć nam wysokość naszych roszczeń w obu przypadkach. Znaczenie będą mieć tu wszelkie aspekty umowy – pobrane prowizje lub ich brak, wysokość rat, odsetek, wysokość spłaconego kapitału itd. Ocena naszych możliwości zależy zawsze od szczegółowej analizy umowy i dokumentacji kredytu frankowego.

 • Paese Cosmetics - najpiękniejsze, kolorowe kosmetyki dla ciebie!
  Paese Cosmetics - najpiękniejsze, kolorowe kosmetyki dla ciebie!

  Wykonując codzienny makijaż, jak i na wyjątkowe okazje warto sięgnąć po produkty Paese Cosmetics. Kosmetyki Paese produkowane są przez polską firmę, która oferuje bogaty i bardzo różnorodny asortyment wyjątkowych produktów.

  Napisano wtorek, 06 grudzień 2022 14:16
 • Słodki pomysł na stroik - praliny do dekoracji stołu na Boże Narodzenie
  Słodki pomysł na stroik - praliny do dekoracji stołu na Boże Narodzenie

  Stół to najważniejsze miejsce spotkań, zwłaszcza w tak wyjątkowym czasie, jakim jest Boże Narodzenie. A wspólna celebracja rodzinnych chwil wymaga odpowiedniej jego oprawy.

  Napisano poniedziałek, 28 listopad 2022 13:54
 • Zmiany skórne - które powinny skłonić nas do wizyty u dermatologa?
  Zmiany skórne - które powinny skłonić nas do wizyty u dermatologa?

  Stan skóry zazwyczaj świadczy o stanie zdrowia całego organizmu. Niepokojące zmiany skórne mogą wskazywać na zaburzenia w jego pracy albo świadczyć o występujących niedoborach składników mineralnych. Zmiany te pojawiają się na powierzchni naskórka w postaci pryszczy, ropnych wykwitów, czy znamion barwnikowych.

  Napisano poniedziałek, 28 listopad 2022 13:33
 • Jak zorganizować ślub międzynarodowy?
  Jak zorganizować ślub międzynarodowy?

  Ślub to zdecydowanie jedno z najważniejszych chwil w trakcie życia, dlatego też warto zadbać, by wszystko było zorganizowane dokładnie tak, jak się tego chce. Jest to chwila, która powinna być podporządkowana Państwu Młodym, którzy są tego dnia najważniejsi.

  Napisano środa, 23 listopad 2022 07:00
 • Pigułka po, czyli antykoncepcja awaryjna  
  Pigułka po, czyli antykoncepcja awaryjna  

  Antykoncepcja awaryjna to coś, o czym powinien wiedzieć każdy, kto nie planuje mieć dzieci, a mimo to współżyje. Tabletka dzień po dostępna jest na receptę i można skorzystać z niej wówczas, gdy środki takie jak prezerwatywy czy plastry zawiodły lub zostały zastosowane w nieprawidłowy sposób. 

  Napisano poniedziałek, 21 listopad 2022 10:57
 • Właściwości oleju konopnego na włosy, skórę i paznokcie
  Właściwości oleju konopnego na włosy, skórę i paznokcie

  W jaki sposób CBD może wpływać na zdrowe włosy, skórę i paznokcie?

  Napisano środa, 09 listopad 2022 16:47
 • Eko prezenty - nowe zjawisko warte uwagi
  Eko prezenty - nowe zjawisko warte uwagi

  Możesz myśleć, że bycie eko to tylko trend, ale tak naprawdę jest to konieczność w dzisiejszym coraz bardziej świadomym świecie. Obecnie istnieją ekologiczne alternatywy dla prawie wszystkiego, więc nie ma już wymówek na bycie nieprzyjaznym dla środowiska.

  Napisano środa, 16 listopad 2022 14:30
 • Jak wezwania pomocy drogowej mogą uratować Ci życie i uniknąć utknięcia na poboczu?
  Jak wezwania pomocy drogowej mogą uratować Ci życie i uniknąć utknięcia na poboczu?

  Pomoc drogowa to usługa, która pomaga kierowcom w sytuacjach awaryjnych. Nie chodzi tylko o naprawę samochodu, ale także o jak najszybsze zapewnienie bezpieczeństwa z pomocą zespołu ekspertów.

  Napisano czwartek, 10 listopad 2022 13:27
 • Jak żyć i jeść zdrowo — zdrowy catering dietetyczny Wieluń
  Jak żyć i jeść zdrowo — zdrowy catering dietetyczny Wieluń

  Szczupła sylwetka to nie tylko ładny wygląd, ale też kondycja i zdrowie. By móc się nią cieszyć trzeba dbać o dietę i odpowiednią dawkę ruchu. Nie jest to łatwe w nawale różnych obowiązków i licznych szybkich, mało zdrowych przekąsek, które leżą na pólkach sklepowych i zachęcają do kupienia. Jakie zasady warto wprowadzić w dniu codziennym? Jak żyć i jeść zdrowo?

  Napisano środa, 02 listopad 2022 12:44
 • Logistyka magazynowa - jak nią efektywnie zarządzać
  Logistyka magazynowa - jak nią efektywnie zarządzać

  Każdy przedsiębiorca posiadający magazyn, niezależnie od tego czy działalność magazynowa jest jego głównym czy pobocznym celem działalności, dąży do modernizacji i rozwoju procesów magazynowych.

  Napisano czwartek, 27 październik 2022 13:43