wtorek, 27 wrzesień 2022 11:47

Na czym polega odfrankowanie kredytu?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
kredyt frankowy kredyt frankowy pixabay

Posiadacze kredytów frankowych, których wciąż jest aktywnych ponad 400 000, mogą dziś wyjść na drogę sądową z bankiem kredytującym.

Lata sporów toczonych przed Sądem Najwyższym jak i Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej utorowały drogę do odfrankowania umów kredytowych oraz ich unieważniania. Na czym polega odfrankowanie kredytu? Czy jest bezpieczne? Czym różni się od unieważnienia umowy kredytowej? Co będzie dla nas lepsze?

Odfrankowanie umowy kredytowej

Na początek kwestia teoretycznie łatwiejsza, choć tylko w teorii, czyli odfrankowanie. Jeśli sąd badający naszą umowę kredytu frankowego uzna, że zawiera ona niedozwolone klauzule umowne w zakresie przeliczania walut – polskiego złotego i franka szwajcarskiego – to możemy ubiegać się od odfrankowanie takiej umowy. Klauzule abuzywne w umowach o kredyt frankowy przestają tym samym obowiązywać, a kredyt traktuje się jako złotówkowy, który obliczany jest w oparciu o oprocentowanie LIBOR, a nie WIBOR. Unieważnienie klauzul niedozwolonych pozwala wnosić roszczenia o wszystkie niekorzystne dla kredytobiorcy skutki prawne tejże umowy. Finalnie, kredytobiorcy mogą ubiegać się o:

 • zwrot nadpłaty (m.in. niekorzystnie przeliczonego kursu i odsetek)
 • ustalenie wysokości kredytu w złotówkach
 • zmniejszenie wysokości przyszłych rat

Dotyczy to także kredytobiorców, którzy już spłacili swój kredyt frankowy.

Odfrankowanie a przewalutowanie

Dla wielu kredytobiorców problemem w podjęciu decyzji o odfrankowaniu jest to, że mylone jest ono z przewalutowaniem. Finalnie zatem kredytobiorca boi się, że wychodząc na drogę sądową doprowadzi do przewalutowania kredytu po aktualnym kursie, który to nie będzie dla niego korzystny. Jest to podstawowy błąd postrzegania odfrankowania. Przewalutowanie, faktycznie zakładałoby przeliczenie aktualnej kwoty zobowiązań po aktualnym kursie franka i wyrażenie jej na nowo w złotówkach. Czym innym jest jednak odfrankowanie. W praktyce, mówiąc najprościej jak to możliwe, jest przekształcenie kredytu na kredyt złotowy tak jakby nigdy nie był przewalutowany do franka szwajcarskiego. Finalnie kredyt przeliczany jest po dużo korzystniejszym dla kredytobiorcy kursie, w praktyce ma to doprowadzić do sytuacji wyjściowej, czyli kwot jakie wchodziły w grę w momencie podpisywania umowy kredytowej.

Unieważnienie umowy kredytowej

Drugą opcją jest unieważnienie umowy kredytowej. Unieważnienie niesie za sobą taki skutek prawny, iż umowę taką uważa się za nigdy nie zawartą. Bank powinien zwrócić kredytobiorcy wszystkie wpłacone środki, w praktyce z ostatnich 10 lat, w tym również koszty poboczne tj. ubezpieczenia czy prowizje. W przypadku unieważnienia umowy:

 • kredytobiorca pozostaje właścicielem nieruchomości
 • saldo umowy kredytowej zostaje wyzerowane
 • bank zwalnia hipotekę nieruchomości
 • bank zwraca wszystkie wpłacone przez kredytobiorcę środki

Unieważnienie czy odfrankowanie

Finalnie dochodzimy do pytania co się komu bardziej opłaca. Odfrankowanie czy unieważnieni umowy. Oczywiście nie zawsze, nie w przypadku każdej umowy można ubiegać się o oba. Warto spotkać się w tym celu ze specjalistą, który będzie w stanie przeliczyć nam wysokość naszych roszczeń w obu przypadkach. Znaczenie będą mieć tu wszelkie aspekty umowy – pobrane prowizje lub ich brak, wysokość rat, odsetek, wysokość spłaconego kapitału itd. Ocena naszych możliwości zależy zawsze od szczegółowej analizy umowy i dokumentacji kredytu frankowego.

 • Tragiczny wypadek pod Płockiem - poszukiwani świadkowie
  Tragiczny wypadek pod Płockiem - poszukiwani świadkowie

  W wieczór 20 czerwca, przed godziną 22, w miejscowości Dzierżanowo Osada doszło tragicznego zdarzenia. Na prostym odcinku drogi poza obszarem zabudowanym, kierowca samochodu osobowego marki BMW potrącił trzech pieszych. W wyniku zdarzenia jeden z nich, 21-letni mieszkaniec powiatu płockiego, zginął na miejscu. Pozostałe dwie osoby - 27-letnia kobieta oraz 20-letni mężczyzna - zostały niezwłocznie przetransportowane do szpitala.

  Napisano piątek, 19 lipiec 2024 09:22
 • Wyprawka dla noworodków z Mazowsza - regionalna inicjatywa wsparcia rodzin
  Wyprawka dla noworodków z Mazowsza - regionalna inicjatywa wsparcia rodzin

  Od połowy lipca bieżącego roku, samorząd województwa mazowieckiego wprowadza szczególny program powitalny dla każdego noworodka, który pojawi się na świecie w jednym z prowadzonych przez niego szpitali. W ramach tej inicjatywy, rodzice otrzymują wyprawkę o nazwie "Witaj na Mazowszu". Zestaw powitalny zawiera wygodny kokon niemowlęcy, suchy termofor, zabawkę sensoryczną, dwie pieluszki, kocyk, czapeczkę oraz body. Wyprawki są dostępne w szpitalach zlokalizowanych w Warszawie, Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce, Ciechanowie oraz Płocku.

  Napisano czwartek, 18 lipiec 2024 08:28
 • Modernizacja Portu Lotniczego Warszawa - Modlin - perspektywy na 2029 rok
  Modernizacja Portu Lotniczego Warszawa - Modlin - perspektywy na 2029 rok

  Rok 2029 przyniesie nową erę dla Portu Lotniczego Warszawa - Modlin. Port Lotniczy Warszawa - Modlin, usytuowany 37 km od centrum Warszawy i blisko drogi ekspresowej S7 oraz linii kolejowej Warszawa - Modlin, przeżywa obecnie dynamiczne zmiany. W ostatnich miesiącach, od stycznia do maja, skorzystało z niego już 1,18 miliona pasażerów, co świadczy o jego rosnącej roli w polskim i europejskim ruchu lotniczym.

  Napisano środa, 17 lipiec 2024 09:57
 • Ostrzeżenie meteorologiczne dla regionu płockiego
  Ostrzeżenie meteorologiczne dla regionu płockiego

  W regionie płockim, nadchodzi gwałtowna burza, która może przynieść znaczące zagrożenia dla mieszkańców i infrastruktury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy (IMGW - PIB) ostrzega przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, które mają wystąpić 16 lipca. Przewiduje się, że burza ta może objąć silnymi porywami wiatru, obfitymi opadami deszczu oraz miejscowymi opadami gradu.

  Napisano wtorek, 16 lipiec 2024 12:41
 • Kiedy warto rozważyć zmianę umowy spółki?
  Kiedy warto rozważyć zmianę umowy spółki?

  Umowa spółki to fundamentalny dokument, który definiuje zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa, relacje między wspólnikami oraz strukturę organizacyjną firmy. Zmiana umowy spółki to poważne przedsięwzięcie, które może mieć dalekosiężne konsekwencje. Warto zatem zastanowić się, w jakich okolicznościach taka zmiana jest uzasadniona i jakie kroki należy podjąć, aby proces ten przebiegł sprawnie i zgodnie z obowiązującym prawem.

  Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 10:13
 • Skuteczna akcja policji w Płockim - znaczące zabezpieczenia narkotyków i papierosów
  Skuteczna akcja policji w Płockim - znaczące zabezpieczenia narkotyków i papierosów

  W ostatnim czasie, w powiecie płockim, doszło do znaczącej operacji prowadzonej przez policję, Krajową Administrację Skarbową oraz Straż Graniczną, która zaowocowała zatrzymaniem pięciu osób oraz zabezpieczeniem dużej ilości nielegalnych substancji i przedmiotów.

  Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 09:19
 • Proces rekrutacji na Politechnikę Warszawską
  Proces rekrutacji na Politechnikę Warszawską

  Na początku lipca absolwenci liceów i techników, otrzymują wyniki egzaminu dojrzałości, co zbiega się z czasem wyboru przyszłej uczelni. Sprawdźmy, jak kształtuje się proces rekrutacyjny na jednej z najdłużej działających uczelni technicznych w Polsce - Politechnice Warszawskiej, która po raz pierwszy oferuje w Płocku możliwość studiowania informatyki.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 09:10
 • Skuteczna akcja policji w Modlinie - zatrzymanie poszukiwanych  
  Skuteczna akcja policji w Modlinie - zatrzymanie poszukiwanych  

  W ramach codziennej służby, policjantki z Posterunku Policji w Modlinie, osiągnęły istotny sukces, identyfikując i zatrzymując dwóch poszukiwanych mężczyzn. W przeprowadzonych czynnościach śledzczych, pomocne było wykorzystanie nowoczesnych narzędzi, takich jak System Informacyjny Schengen (SIS). Efektywna wymiana informacji między jednostkami Policji państw członkowskich, umożliwia szybkie i skuteczne działania, mające na celu poprawę bezpieczeństwa publicznego.

  Napisano czwartek, 11 lipiec 2024 08:22
 • Nieprawidłowości w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Płocku
  Nieprawidłowości w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Płocku

  Styczeń 2024 roku, przyniósł nowe obroty w działaniach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (MOSiR) w Płocku, gdy radni partii Prawo i Sprawiedliwość, złożyli dwa zawiadomienia w prokuraturze dotyczące działalności tej spółki. Pierwsze z nich, skupiało się na kwestiach związanych z wyjazdowym posiedzeniem komisji rewizyjnej, które miało miejsce w siedzibie MOSiR. Radni podnieśli, że nie uzyskali dostępu do wszystkich pomieszczeń, a także zabroniono im wykonywania fotografii, co ich zdaniem naruszało ich prawo do wykonywania mandatu radnego. Drugie zawiadomienie dotyczyło potencjalnych nieprawidłowości przy remoncie obiektu, który miał zostać zakończony w 2022 roku, a ostatecznie otwarto go w styczniu 2024 roku w niepełnej formie.

  Napisano środa, 10 lipiec 2024 08:36
 • Orlen Wisła Płock organizuje pierwszy Summer Handball Camp
  Orlen Wisła Płock organizuje pierwszy Summer Handball Camp

  Orlen Wisła Płock, znany klub piłki ręcznej, ogłosił organizację pierwszego letniego obozu sportowego, pod nazwą Summer Handball Camp '24. Wydarzenie to, skierowane jest do młodych adeptów tej dyscypliny sportowej, urodzonych w latach 2010, 2011 oraz 2012. Camp odbędzie się w dniach od 29 lipca do 2 sierpnia, a zapisy będą przyjmowane do 20 lipca tego roku.

  Napisano wtorek, 09 lipiec 2024 08:32