wtorek, 27 wrzesień 2022 11:47

Na czym polega odfrankowanie kredytu?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
kredyt frankowy kredyt frankowy pixabay

Posiadacze kredytów frankowych, których wciąż jest aktywnych ponad 400 000, mogą dziś wyjść na drogę sądową z bankiem kredytującym.

Lata sporów toczonych przed Sądem Najwyższym jak i Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej utorowały drogę do odfrankowania umów kredytowych oraz ich unieważniania. Na czym polega odfrankowanie kredytu? Czy jest bezpieczne? Czym różni się od unieważnienia umowy kredytowej? Co będzie dla nas lepsze?

Odfrankowanie umowy kredytowej

Na początek kwestia teoretycznie łatwiejsza, choć tylko w teorii, czyli odfrankowanie. Jeśli sąd badający naszą umowę kredytu frankowego uzna, że zawiera ona niedozwolone klauzule umowne w zakresie przeliczania walut – polskiego złotego i franka szwajcarskiego – to możemy ubiegać się od odfrankowanie takiej umowy. Klauzule abuzywne w umowach o kredyt frankowy przestają tym samym obowiązywać, a kredyt traktuje się jako złotówkowy, który obliczany jest w oparciu o oprocentowanie LIBOR, a nie WIBOR. Unieważnienie klauzul niedozwolonych pozwala wnosić roszczenia o wszystkie niekorzystne dla kredytobiorcy skutki prawne tejże umowy. Finalnie, kredytobiorcy mogą ubiegać się o:

 • zwrot nadpłaty (m.in. niekorzystnie przeliczonego kursu i odsetek)
 • ustalenie wysokości kredytu w złotówkach
 • zmniejszenie wysokości przyszłych rat

Dotyczy to także kredytobiorców, którzy już spłacili swój kredyt frankowy.

Odfrankowanie a przewalutowanie

Dla wielu kredytobiorców problemem w podjęciu decyzji o odfrankowaniu jest to, że mylone jest ono z przewalutowaniem. Finalnie zatem kredytobiorca boi się, że wychodząc na drogę sądową doprowadzi do przewalutowania kredytu po aktualnym kursie, który to nie będzie dla niego korzystny. Jest to podstawowy błąd postrzegania odfrankowania. Przewalutowanie, faktycznie zakładałoby przeliczenie aktualnej kwoty zobowiązań po aktualnym kursie franka i wyrażenie jej na nowo w złotówkach. Czym innym jest jednak odfrankowanie. W praktyce, mówiąc najprościej jak to możliwe, jest przekształcenie kredytu na kredyt złotowy tak jakby nigdy nie był przewalutowany do franka szwajcarskiego. Finalnie kredyt przeliczany jest po dużo korzystniejszym dla kredytobiorcy kursie, w praktyce ma to doprowadzić do sytuacji wyjściowej, czyli kwot jakie wchodziły w grę w momencie podpisywania umowy kredytowej.

Unieważnienie umowy kredytowej

Drugą opcją jest unieważnienie umowy kredytowej. Unieważnienie niesie za sobą taki skutek prawny, iż umowę taką uważa się za nigdy nie zawartą. Bank powinien zwrócić kredytobiorcy wszystkie wpłacone środki, w praktyce z ostatnich 10 lat, w tym również koszty poboczne tj. ubezpieczenia czy prowizje. W przypadku unieważnienia umowy:

 • kredytobiorca pozostaje właścicielem nieruchomości
 • saldo umowy kredytowej zostaje wyzerowane
 • bank zwalnia hipotekę nieruchomości
 • bank zwraca wszystkie wpłacone przez kredytobiorcę środki

Unieważnienie czy odfrankowanie

Finalnie dochodzimy do pytania co się komu bardziej opłaca. Odfrankowanie czy unieważnieni umowy. Oczywiście nie zawsze, nie w przypadku każdej umowy można ubiegać się o oba. Warto spotkać się w tym celu ze specjalistą, który będzie w stanie przeliczyć nam wysokość naszych roszczeń w obu przypadkach. Znaczenie będą mieć tu wszelkie aspekty umowy – pobrane prowizje lub ich brak, wysokość rat, odsetek, wysokość spłaconego kapitału itd. Ocena naszych możliwości zależy zawsze od szczegółowej analizy umowy i dokumentacji kredytu frankowego.

 • Wybór stolarki okiennej – o czym warto pamiętać?
  Wybór stolarki okiennej – o czym warto pamiętać?

  Jedną z najważniejszych kwestii podczas budowy domu jest wybór odpowiedniej stolarki okiennej. To właśnie od niej w dużej mierze zależy komfort i bezpieczeństwo mieszkania! Okna, będąc niezwykle ważnym elementem konstrukcji, wpływają jednak nie tylko na funkcjonalność budynku, ale również na estetykę wnętrza i elewacji. Podpowiadamy, jakie czynniki warto wziąć pod uwagę, aby wybrana stolarka okienna mogła jak najlepiej spełniać indywidualne wymagania.

  Napisano sobota, 23 wrzesień 2023 13:27
 • Dlaczego warto zastanowić się nad plenerową formą imprezy integracyjnej?
  Dlaczego warto zastanowić się nad plenerową formą imprezy integracyjnej?

  Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto organizować imprezy integracyjne w swojej firmie, powinieneś wiedzieć, że jest to jedno z głównych narzędzi do budowania kreatywnych, efektywnie pracujących zespołów i wzmocnienia relacji pomiędzy pracownikami.

  Wspólne wyjście poza środowisko biurowe, pozwala poznać się z zupełnie innej strony, a także nawiązać głębokie i trwałe relacje. Coraz bardziej popularne stają się imprezy w plenerze. Czy warto wybrać się na świeże powietrze?

  Napisano środa, 20 wrzesień 2023 14:57
 • Materac 140x190 z Kaszmirowym Pokrowcem - Wybór Wyjątkowego Komfortu i Dlaczego Warto na To Postawić
  Materac 140x190 z Kaszmirowym Pokrowcem - Wybór Wyjątkowego Komfortu i Dlaczego Warto na To Postawić

  Sen stanowi fundament naszego codziennego funkcjonowania i wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Niezwykle ważne jest, abyśmy mieli odpowiedni materac, który dostarcza nam komfortu i wsparcia podczas snu. Materac 140x190 cm z kaszmirowym pokrowcem to produkt, który oferuje nie tylko wyjątkowy komfort, ale także luksus i elegancję. W tym artykule omówimy, dlaczego warto rozważyć zakup materaca tej jakości oraz dlaczego kaszmirowy pokrowiec stanowi niezwykłą wartość dodaną.

  Napisano wtorek, 12 wrzesień 2023 14:34
 • Materac 120x190 z Możliwością Zwrotu - Komfort i Pewność Zakupu
  Materac 120x190 z Możliwością Zwrotu - Komfort i Pewność Zakupu

  Materace stanowią kluczowy element naszego życia, wpływając bezpośrednio na jakość naszego snu i ogólny komfort życia. Wybór materaca jest decyzją, która wymaga rozważenia wielu czynników, takich jak rozmiar, twardość i ewentualność zwrotu. Jeśli jesteś zainteresowany materacem o nietypowym rozmiarze 120x190 cm, który oferuje możliwość zwrotu, ten artykuł jest dla Ciebie. Oto dlaczego taki wybór może być atrakcyjny i co warto wiedzieć przed zakupem. Sprawdź ofertę takich materacy na https://sennes.pl/materace-na-wymiar-120x190-cm-wysylka-w-3-dni-testuj-przez-30-dni

  Napisano wtorek, 12 wrzesień 2023 11:05
 • Jakie są korzyści z regularnego serwisu klimatyzacji?
  Jakie są korzyści z regularnego serwisu klimatyzacji?

  Klimatyzacja to niezwykle przydatne urządzenie, które zapewnia nam komfort termiczny w gorące dni. Aby jednak klimatyzacja działała sprawnie i skutecznie, ważne jest regularne serwisowanie urządzenia. W tym artykule omówimy korzyści płynące z regularnego serwisu klimatyzacji, ze szczególnym uwzględnieniem klimatyzacji w Żarach.

  Napisano poniedziałek, 24 lipiec 2023 15:31
 • Manicure hybrydowy w domu
  Manicure hybrydowy w domu

  Manicure hybrydowy od wielu lat przoduje na liście popularnych zdobień paznokci. Jest bardzo trwały, wygląda niesamowicie. Dodatkowo, jego wykonanie nie jest kłopotliwe. Wystarczy udać się do salonu manicure lub zrobić go w domu raz na kilka tygodni, a następnie zapomnieć o problemie.

  Napisano środa, 19 lipiec 2023 07:14
 • Co musisz wiedzieć o laryngoskopie?
  Co musisz wiedzieć o laryngoskopie?

  Laryngoskop, czyli wziernik krtaniowy jest wykorzystywany przez lekarzy specjalizujących się w laryngologii, ale także w medycynie ratunkowej i podczas niektórych operacji. Po raz pierwszy został użyty pod koniec XIX wieku. Od czego czasu ewoluował w nowoczesny sprzęt, który najczęściej służy do diagnostyki chorób krtani, gardła i języka.

  Napisano wtorek, 18 lipiec 2023 18:31
 • Wymiana okien na nowe zupełnie za darmo? Poznaj rządowy program Czyste Powietrze
  Wymiana okien na nowe zupełnie za darmo? Poznaj rządowy program Czyste Powietrze

  Czyste Powietrze to rządowy program, którego celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce. Program skupia się na różnych obszarach, a jednym z ważnych elementów jest wymiana okien w domach jednorodzinnych.

  Napisano czwartek, 13 lipiec 2023 11:01
 • Dlaczego warto skorzystać z diety pudełkowej z wyborem menu?
  Dlaczego warto skorzystać z diety pudełkowej z wyborem menu?

  Dieta pudełkowa staje się coraz popularniejsza w Polsce, o czym świadczą tysiące zadowolonych klientów i coraz więcej firm reklamujących w sieci swoje usługi. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które wolą spędzać wolny czas inaczej, niż stojąc w sklepowych kolejkach czy przygotowując zdrowe posiłki. W ostatnich latach w tej branży króluje dieta pudełkowa z wyborem menu. Czym właściwie jest i dlaczego warto z niej korzystać? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

  Napisano piątek, 07 lipiec 2023 13:19
 • Narożnik skandynawski – mały czy duży?
  Narożnik skandynawski – mały czy duży?

  Styl skandynawski stał się w ostatnim czasie cieszącym się dużą popularnością trendem wnętrzarskim. Znajduje odzwierciedlenie nie tylko w artykułach dekoracyjnych, ale także meblach. Szczególnie chętnie wybierane są ostatnio narożniki wykonane w tym właśnie stylu. Czym one dokładnie są? To nic innego jak funkcjonalna kanapa narożna, którą dobrze można dopasować zarówno do mniejszych, jak i większych przestrzeni.

  Napisano środa, 28 czerwiec 2023 14:17