poniedziałek, 29 kwiecień 2024 12:29

Park na Międzytorzu w Płocku - oaza zieleni

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
planowanie parku planowanie parku fot: pixabay

Płock, malownicze miasto położone nad brzegiem Wisły, zyskuje kolejny klejnot w postaci nowego parku na osiedlu Międzytorze. Od trzech lat mieszkańcy śledzą rozwój projektu, który ma przekształcić niezagospodarowane tereny, w przestrzeń rekreacyjną i ekologiczną. Zaplanowany park ma spełniać funkcję estetyczną, ale także stanowić miejsce aktywnego wypoczynku dla mieszkańców. W ostatnich miesiącach pojawiły się konkretne informacje, na temat jego kształtu i wyposażenia. Oto, co wiemy na temat tego ambitnego przedsięwzięcia.

Projekt i lokalizacja

Planowane miejsce na nowy park w Płocku znajduje się na terenie Międzytorza, między ulicami Gintera a Graniczną. Obszar ten, graniczy z różnorodnymi terenami, od pól uprawnych po bloki mieszkalne i domki jednorodzinne. W centrum uwagi projektu, znajdują się nie tylko estetyka, ale także funkcjonalność oraz zrównoważony rozwój.

Założenia i wyposażenie

Wizja parku na Międzytorzu, obejmuje bogatą infrastrukturę rekreacyjną i edukacyjną. Planowane są alejki spacerowe, obszerne trawniki, staw z fontanną oraz płytkie kanały z mostkami. Na terenie parku pojawią się także ławki, stojaki na rowery, tablice edukacyjne, plac zabaw oraz urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Ponadto, przewiduje się budowę domków dla dzikich zapylaczy, poidła dla ptaków i psów, budki lęgowe, karmniki dla ptaków, domki dla jeży oraz specjalny wybieg dla psów i stację roweru miejskiego.

Realizacja i koszty

Zgodnie z planami władz miasta, inwestycja ma być realizowana etapami przez dwa lata. Środki na ten cel, zostały już zabezpieczone w budżecie miasta, jednakże władze starają się także o wsparcie z zewnątrz. Szacunkowy koszt całego przedsięwzięcia, to około 7,9 miliona złotych.

Detale Projektu

Na terenie parku, przewidziano różnorodne elementy, takie jak alejki wykonane z przepuszczającej wodę mieszanki mineralno - żywicznej, place zabaw dla różnych grup wiekowych, siłownię pod chmurką oraz specjalny wybieg dla psów z rozmaitymi urządzeniami rekreacyjnymi. Dodatkowo, obszary niżej położone zostaną obsadzone roślinnością, sprzyjającą wilgoci, co może prowadzić do naturalnego powstania stawów.

Oczekiwane korzyści

Realizacja parku na Międzytorzu, przyniesie liczne korzyści dla mieszkańców i środowiska. Poza funkcją rekreacyjną, przestrzeń ta stanie się ważnym elementem ekosystemu miejskiego, poprawiając jakość życia mieszkańców oraz zachęcając do aktywności na świeżym powietrzu.

Park na Międzytorzu w Płocku, to nie tylko nowa przestrzeń rekreacyjna, ale także symbol dbałości o środowisko i dobro mieszkańców. Jego planowane wyposażenie i funkcjonalność mają sprawić, że stanie się popularnym miejscem spotkań oraz aktywności dla ludzi w każdym wieku. Biorąc pod uwagę zaangażowanie władz miasta i entuzjazm mieszkańców, można oczekiwać, że ten park stanie się ważnym elementem lokalnej społeczności, a także przykładem zrównoważonego rozwoju urbanistycznego.

Źródło: Portal Płock