piątek, 26 kwiecień 2024 12:10

Pingwiny peruwiańskie nowymi mieszkańcami płockiego zoo

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pingwin peruwiański Pingwin peruwiański fot: pixabay

Po ponad dwuletniej przerwie, płockie zoo ponownie może pochwalić się obecnością pingwinów. Tym razem, nie są to jednak pingwiny przylądkowe, które hodowane były od 2006 roku i które w 2021 roku przeniesiono do Łodzi. Obecnie zoo, wzbogaciło się o pingwiny peruwiańskie, zwane także pingwinami Humboldta. Te sympatyczne ptaki, dotarły do Płocka z różnych części Europy: siedem osobników przyleciało z Koszyc, a kolejnych siedem ma przybyć wkrótce ze Szwajcarii.

Zmiany w infrastrukturze i plany na przyszłość

Z myślą o nowych mieszkańcach, płockie zoo przeprowadziło gruntowną renowację wybiegu, na którym teraz można zobaczyć zarówno pingwiny, jak i rybitwy wąsate. Te ostatnie również są nowościami w kolekcji płockiego ogrodu i pochodzą z Bristolu w Anglii. Andrzej Nowakowski, prezydent miasta, podkreślił, że koszt renowacji wybiegu, wyniósł ponad pół miliona złotych. Zainstalowana została specjalna siatka, która ma zapewnić bezpieczeństwo ptakom, biorąc pod uwagę, że pingwiny, choć są ptakami, nie potrafią latać.

Wyzwania i oczekiwania

Obecnie w płockim zoo, znajduje się pięć samic pingwinów z Koszyc oraz dziewięć osobników, które mają dołączyć z Zurychu. Większość z tych ptaków, to młode osobniki. Zoo ma nadzieję, że uda się je rozmożyć, choć jak zaznacza Jacek Jędrzejewski, kierownik sekcji ptaków i zieleni, na pierwsze potomstwo trzeba będzie poczekać, prawdopodobnie 2 - 3 lata. Jędrzejewski podkreśla również, że bardzo zależy im na tym, aby zwierzęta współpracowały z opiekunami, na przykład wchodząc do pomieszczeń czy przyjmując pokarm z ręki. Nie będzie jednak, stosowana żadna forma dodatkowego stresu, takiego jak głośniki, a ptaki będą otrzymywały specjalne witaminy.

Powrót tradycji i przyszłe plany

Zoo planuje wkrótce wznowienie pokazów karmienia pingwinów, które były popularne przed przerwą. Jędrzejewski zaznacza, że data wznowienia pokazów zależy od zachowania ptaków, dlatego na razie nie jest możliwe podanie konkretnego terminu. Zmiany te, są częścią większego planu na przyszłość, który obejmuje również sprowadzenie więcej rybitw oraz innych zwierząt z Ameryki Południowej, w ramach współpracy z koordynatorem gatunku.

Nowe pingwiny peruwiańskie, to wielka atrakcja dla odwiedzających zoo, a także znaczący krok w ochronie gatunku, który jest narażony na wyginięcie, ze względu na zmiany klimatyczne wpływające na ich naturalne środowisko. Warto dodać, że te działania są ważnym elementem edukacji publicznej o zagrożeniach ekologicznych, z którymi borykają się dzikie zwierzęta na całym świecie.

Źródło: Portal Płock