poniedziałek, 05 wrzesień 2022 09:31

Kiedy należy skonsultować się z chirurgiem – tych problemów nie wolno bagatelizować!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Centrum Medyczne DCG we Wrocławiu Centrum Medyczne DCG we Wrocławiu pixabay

Bywają dolegliwości, które, choć są dokuczliwe, wyjadają się nieszkodliwe, dlatego wiele osób zwleka z wizytą u specjalisty. Warto jednak pamiętać, że nawet te początkowo niegroźne zmiany, mogę nieleczone prowadzić do poważniejszych zaburzeń.

Choć wizyta u chirurga może niektórych napawać lękiem, jednak są zaburzenia, które można szybko i skutecznie wyleczyć, dzięki jego pomocy. Kiedy należy wybrać się na konsultację do tego specjalisty? Odpowiedź w tym artykule.

Czym zajmuje się chirurg

Chirurgia to dział medycyny obejmujący leczenie operacyjne oraz zachowawcze. Obecnie poza chirurgią ogólną można wyróżnić wiele specjalistycznych dziedzin między innymi kardiochirurgię, chirurgię naczyniową, czy ginekologiczną.

Chirurgia ogólna to najobszerniejsza dziedzina i zajmuje się operacjami na całym obszarze ciała. Co więcej, chirurg ogólny przeprowadza zarówno drobne zabiegi, jak  np. zszycie rany, po skomplikowane operacje np. układu pokarmowego.

Choć często może się wydawać, że wizyta u chirurga jest ostatecznością, jednak specjalista ten niesie pomoc również w drobniejszych problemach, takich jak wrastające paznokcie, odciski, gangliony, tłuszczaki, ostroga piętowa, cieśń nadgarstka, czy chęć pozbycia się blizn pooperacyjnych.

Ganglion nieprzyjemna dolegliwość stawów

Ganglion, czyli torbiel galaretowata, jest to guzek na powierzchni ręki, nadgarstka lub stopy. Powstaje w wyniku uwypuklenia się torebki stawowej lub pochewki ścięgna i jest bezpośrednio połączona ze stawem, lub okolicą ścięgna, które są nadmiernie wypełnione płynem. Płyn ten zaczyna się zbierać poza przestrzenią stawową, tworząc torbiel. Gangliony mogą mieć różne rozmiary, małe – wielkości grochu, większe zaś orzecha włoskiego. Ganglion pokryty jest skórą, a przy dotyku może się lekko przesuwać. Choć nie jest niebezpieczny, może powodować dyskomfort i upośledzać ruchomość stawu. Zmianę taką można szybko usunąć, dzięki prostemu zabiegowi chirurgicznemu.

W tym celu należy skontaktować się ze specjalistą. Więcej informacji na temat usunięcia ganglionu znajdziesz na stronie Centrum Medycznego DCG we Wrocławiu https://www.dcg.wroclaw.pl/ganglion-operacja.html.

Ostroga piętowa – bolesna zmiana utrudniająca chodzenie

Ostroga piętowa to kilkumilimetrowe wyrostki kostne w okolicy guza piętowego kości piętowej. Do powstania zmian zwyrodnieniowych zazwyczaj dochodzi w wyniku licznych mikrourazów, które powodują przewlekłe stany zapalne. Przyczyny mikrourazów są zazwyczaj bardzo błahe, źle dobrane obuwie, przeciążenie podczas uprawiania sportów, bieganie po twardej powierzchni w niewłaściwe dobranych butach sportowych, a także nadwaga czy płaskostopie.

Ostroga piętowa to bolesna zmiana, która z czasem się nasila. W zaawansowanym stadium powoduje silne bóle, nie tylko podczas chodzenia, lecz zakładania butów, czy siedzenia lub leżenia. Dlatego nie warto czekać, aż problem się rozwinie i przy pierwszych objawach dolegliwości skonsultować się ze specjalistą.

Zamianę zwyrodnieniową można skutecznie usunąć, stosując ostrzykiwanie ostrogi specjalnym preparatem działającym przeciwzapalnie.

Cieśń nadgarstka – zaburzenia w przewodzeniu nerwowym

Osłabienie uchwytu, brak precyzji i osłabienie ruchów ręki, problemy z zaciśnięciem ręki w pięść, wypadanie z dłoni przedmiotów, zanik mięśni kłębu kciuka, mrowienie w okolicach palców, szczególnie kciuka, wskazującego i serdecznego to wszystko są objawy zespołu cieśni nadgarstka. Jest to choroba, w której nerw pośrodkowy w wyniku ucisku lub obrzęku jest niedokrwiony, co prowadzi do zaburzeń w przewodnictwie nerwowym. Może być to spowodowane reumatoidalnym zapaleniem stawów lub w wyniku powtarzanych niemal codziennie czynności, które osłabiają nadgarstek, np. u osób pracujących w fabryce, oraz osób, których narzędziem pracy jest komputer, lub grających na instrumencie.

Początkowo objawy cieśni nadgarstka są dość łagodne, jednak z czasem ból może promieniować i powodować problemy ze snem, dochodzi również do zaników mięśni w obrębie kłębu kciuka oraz poważnych zmian w obrębie nerwu pośrodkowego.

Zabieg umożliwia szybkie i skuteczne leczenia zespołu. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub przewodowym. Polega na nacięciu troczków zginacza, co łagodzi ucisk na nerw. Niezwykle istotna po zabiegu jest również rehabilitacja ręki, by odzyskała pełną sprawność.

  • Wielka trasa śniadaniowa Radia ZET zawita do Płocka
    Wielka trasa śniadaniowa Radia ZET zawita do Płocka

    Nadchodzący weekend, zapowiada się w Płocku niezwykle atrakcyjnie dla miłośników dobrej kuchni i miłego spędzania czasu. Radio ZET, znane z organizacji ciekawych wydarzeń, tym razem zaprasza mieszkańców i turystów na wydarzenie z cyklu "wielka trasa śniadaniowa". Płock jest jednym z dziewięciu miast, które zostały włączone do tegorocznej edycji tego kulinarnego tournee.

    Napisano piątek, 06 wrzesień 2024 09:47
  • Oszustwo w Płocku: Senior zainwestował w kryptowaluty
    Oszustwo w Płocku: Senior zainwestował w kryptowaluty

    W ostatnich dniach 64-letni mieszkaniec Płocka, chcący zainwestować swoje oszczędności w kryptowaluty, stracił blisko 60 tysięcy złotych, wpadając w pułapkę zastawioną przez oszustów.

    Napisano czwartek, 05 wrzesień 2024 13:33
  • Mężczyzna strzelał z wiatrówki przez okno - Płońsk
    Mężczyzna strzelał z wiatrówki przez okno - Płońsk

    W poniedziałek po południu mieszkańcy Płońska zostali zaskoczeni nietypowym zajściem. Przy jednej z ulic, doszło do uszkodzenia samochodu osobowego, które jak się później okazało, było wynikiem celowego działania. Sprawca, 32-letni mężczyzna, strzelał z wiatrówki, celując w zaparkowany na ulicy pojazd. Incydent ten wywołał pilne działania policyjne, które szybko doprowadziły do zatrzymania sprawcy.

    Napisano środa, 04 wrzesień 2024 11:06
  • Dożynki Powiatowe w Łącku - tradycyjne święto plonów
    Dożynki Powiatowe w Łącku - tradycyjne święto plonów

    Dożynki Powiatowe, to wydarzenie głęboko zakorzenione w polskiej tradycji ludowej, które każdego roku przyciąga mieszkańców powiatu płockiego, by wspólnie świętować zakończenie żniw. Tegoroczna edycja odbędzie się 15 września, w godzinach od 11:30 do północy, na placu przy boisku szkolnym w Łącku. Jest to okazja do podziękowania za pracę rolników oraz celebrowania efektów ich trudu, których symbolem jest chleb dożynkowy.

    Napisano wtorek, 03 wrzesień 2024 13:47
  • Konflikt w radzie powiatu płockiego - wniosek o odwołanie starosty
    Konflikt w radzie powiatu płockiego - wniosek o odwołanie starosty

    W najbliższym czasie radni powiatu płockiego, podejmą decyzję dotyczącą wniosku o odwołanie starosty płockiego, Sylwestra Ziemkiewicza. Złożony przez klub radnych PiS wniosek, stanowi reakcję na kontrowersyjne działania Ziemkiewicza, który został zatrzymany za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.

    Napisano poniedziałek, 02 wrzesień 2024 08:49
  • Wsparcie finansowe dla mazowieckich samorządów
    Wsparcie finansowe dla mazowieckich samorządów

    Województwo mazowieckie w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju” przeznaczyło niemal 15 milionów złotych na wsparcie pięciu gmin oraz Powiatu Płońskiego. Program ten, zarządzany przez samorząd województwa, jest jednym z największych przedsięwzięć finansowych mających na celu zniwelowanie różnic rozwojowych między regionami. Ogólnie, dla całego województwa przewidziano blisko 550 milionów złotych na 242 różne projekty.

    Napisano piątek, 30 sierpień 2024 09:39
  • Ostatni weekend wakacji w Stadzie Ogierów w Łącku
    Ostatni weekend wakacji w Stadzie Ogierów w Łącku

    Ostatni weekend sierpnia będzie okazją dla miłośników koni oraz entuzjastów spędzenia czasu na łonie natury, by odwiedzić Stado Ogierów w Łącku. W tym roku, rozpoczynając od 30 sierpnia, obiekt ten przyciąga gości nie tylko fascynującymi pokazami i zawodami konnymi, ale również dodatkowymi atrakcjami, które zapewnią rozrywkę dla całych rodzin.

    Napisano czwartek, 29 sierpień 2024 08:27
  • Inwestycje na Mazowszu: Nowe projekty i wsparcie regionalne
    Inwestycje na Mazowszu: Nowe projekty i wsparcie regionalne

    W ostatnim czasie, województwo mazowieckie ogłosiło istotne wsparcie finansowe na rozwój infrastruktury i usług publicznych w regionie. W ramach programu "Mazowsze dla równomiernego rozwoju", samorządy otrzymają znaczące środki, które zostaną przeznaczone na szereg projektów mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców.

    Napisano środa, 28 sierpień 2024 08:18
  • Nietrzeźwi kierowcy z Płocka i okolic zatrzymani przez policję
    Nietrzeźwi kierowcy z Płocka i okolic zatrzymani przez policję

    Płocka policja miała pełne ręce roboty, podczas ubiegłego weekendu. W ciągu zaledwie doby, 25 sierpnia, funkcjonariusze zatrzymali pięciu kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść za kółko po spożyciu alkoholu. Mimo wielu kampanii społecznych i ostrzeżeń, problem nietrzeźwych kierowców nadal jest bardzo poważny i stanowi zagrożenie na drogach.

    Napisano wtorek, 27 sierpień 2024 10:05
  • Edukacyjna inicjatywa w Płocku - wsparcie rozwoju dorosłych dzięki funduszom unijnym
    Edukacyjna inicjatywa w Płocku - wsparcie rozwoju dorosłych dzięki funduszom unijnym

    Płocki Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji, wspierany przez środki Unii Europejskiej, stanowi ważny punkt na mapie edukacyjnej miasta Płock. Dzięki znacznemu dofinansowaniu, ośrodek uruchamia programy edukacyjne skierowane na rozwój umiejętności i kompetencji dorosłych mieszkańców. Rozpoczęcie zajęć zaplanowano już na wrzesień tego roku, co jest odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności w zakresie dalszego kształcenia i integracji społecznej.

    Napisano poniedziałek, 26 sierpień 2024 07:47