czwartek, 03 marzec 2022 16:21

Infekcja dróg oddechowych – poznaj domowe sposoby łagodzenia dolegliwości

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
https://mjrmedical.com https://mjrmedical.com pexels

Infekcje dróg oddechowych są niezwykle powszechne zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Szczególnie często dotyczą one stanów zapalnych gardła i objawów w postaci kaszlu, pieczenia i bólu. Jak radzić sobie przy takich dolegliwościach? Oto domowe sposoby łagodzenia symptomów infekcji dróg oddechowych.

 

Woda i sól

Minimalizowanie problemów z drogami oddechowymi za pomocą roztworu z soli to jedna z najpopularniejszych metod. Środek ten doskonale odkaża i sprawia, że dolegliwości są mniej odczuwalne. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę soli w szklance gorącej wody, a gdy temperatura płynu spadnie, przepłukać gardło. Zabieg można powtarzać kilka razy dziennie

Napary ziołowe

Inny, znany od setek lat sposób, o którym wspomina dziś każdy blog o zdrowiu, taki jak https://mjrmedical.com/ to zastosowanie ziół. Na infekcje gardła dobrym wyborem są tymianek, szałwia i rumianek, posiadające właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Warto zatem mieć w domowej apteczce tego rodzaju zioła, by w razie konieczności zrobić napar do płukania gardła i jamy ustnej.

Cebula i czosnek

Wiele osób nie lubi smaku cebuli, jednak syrop z tego produktu to pomocnik w walce z infekcjami dróg oddechowych. Warzywo należy obrać, pokroić, wrzucić do słoika i zasypać cukrem. Wkrótce cebula zacznie puszczać sok. Powstały w ten sposób syrop można pić 3 razy dziennie w ilości 1 łyżki stołowej. Innym produktem spożywczym pomocnym w takich sytuacjach jest czosnek, uznawany za naturalny antybiotyk. Czosnek można stosować jako dodatek do ciepłego mleka

Miód

W czasie infekcji dróg oddechowych bardzo ważne jest nawilżanie śluzówki gardła. Picie wody to podstawa, ale dobrym pomysłem będzie też użycie miodu. Produkt ten nie tylko łagodzi ból i hamuje rozwój drobnoustrojów, ale również doskonale nawilża, zapobiegając wysuszaniu i nieprzyjemnemu swędzeniu gardła. Najlepszym rozwiązaniem jest dodanie łyżki miodu do szklanki ciepłego mleka lub herbaty.

Soda oczyszczona

Większość z nas posiada w domach sodę oczyszczoną. Produkt ma wiele zalet – może służyć m.in. do robienia okładów przy powstałych obrzękach czy stanach zapalnych. Soda oczyszczona rozpuszczona w wodzie dobrze radzi sobie więc także jako płukanka na infekcje gardła. 

Inhalacje

Na dolegliwości dolnych i górnych dróg oddechowych świetnym rozwiązaniem są inhalacje. Można wykonać je z roztworu soli morskiej, ale sprawdzą się również olejki eteryczne, np. eukaliptusowy, miętowy, tymiankowy, sosnowy. Kilka kropel produktu należy wlać do miski z gorącą wodą, a następnie wdychać unoszącą się parę, trzymając głowę nad naczyniem.  

Nawilżanie pomieszczenia

W czasie problemów z drogami oddechowymi niezwykle ważna jest higiena w mieszkaniu. Przede wszystkim powietrze musi mieć odpowiednią wilgotność, by nie dochodziło do przesuszania gardła i nosa. Najprostszą opcją jest nawilżacz, ale jeśli nie posiadamy takiego urządzenia, możemy postawić pojemniki z wodą lub rozwiesić mokre pranie na grzejniku. Pamiętać trzeba również o codziennym wietrzeniu mieszkania.

Nie unikaj lekarza

Czytając blog o zdrowiu, możemy poznać wiele metod na infekcje dróg oddechowych. Domowe sposoby należy stosować jednak przy łagodnych dolegliwościach. Jeśli objawy nasilą się, np. pojawi się temperatura, uporczywy kaszel czy problemy z oddychaniem, trzeba skontaktować się z lekarzem. W wielu przypadkach konieczne będzie przyjmowanie środków farmakologicznych, np. antybiotyku. Wówczas domowe metody można  stosować jako dodatkowe wspomaganie organizmu w walce z chorobą.

 • Jaki Internet wybrać dla dziecka? Który sprawdzi się najlepiej do nauki?
  Jaki Internet wybrać dla dziecka? Który sprawdzi się najlepiej do nauki?

  Dostęp do dobrego łącza internetowego jest niezbędny nie tylko studentom, lecz także dzieciom w trakcie roku szkolnego.

  Napisano sobota, 01 październik 2022 14:32
 • Na czym polega odfrankowanie kredytu?
  Na czym polega odfrankowanie kredytu?

  Posiadacze kredytów frankowych, których wciąż jest aktywnych ponad 400 000, mogą dziś wyjść na drogę sądową z bankiem kredytującym.

  Napisano wtorek, 27 wrzesień 2022 11:47
 • Dlaczego warto mieć adwokata podczas zatrzymania i przesłuchania?
  Dlaczego warto mieć adwokata podczas zatrzymania i przesłuchania?

  Zostałeś zatrzymany przez Policję lub otrzymałeś wezwanie by stawić się na komendę w charakterze świadka. Przesłuchanie zawsze wiąże się z dużym stresem, szczególnie dla osób, które w swoim życiu raczej starały się nie wchodzić w konflikt z prawem.

  Napisano wtorek, 27 wrzesień 2022 11:45
 • Streaming vs. telewizja – wady i zalety
  Streaming vs. telewizja – wady i zalety

  Ostatnie lata nie są łatwe dla tradycyjnej telewizji. Coraz większa popularność transmisji online, a wraz z nimi coraz większa liczba kanałów oferujących streaming wideo na życzenie, skutecznie odbiera telewizji widzów.

  Napisano wtorek, 27 wrzesień 2022 11:40
 • Lipoliza – na czym polega iniekcyjny rozpad tkanki tłuszczowej?
  Lipoliza – na czym polega iniekcyjny rozpad tkanki tłuszczowej?

  Nikt z nas nie lubi nadmiaru tłuszczu. Często nawet pomimo aktywności fizycznej i zdrowej diety na niektórych obszarach ciała gromadzi się szczególnie oporna tkanka tłuszczowa.

  Napisano czwartek, 15 wrzesień 2022 13:34
 • Drzwi balkonowe – łatwiej otwierać czy przesuwać?
  Drzwi balkonowe – łatwiej otwierać czy przesuwać?

  Jeszcze parę dekad temu taki dylemat właściwie nie istniał. Drzwi balkonowe były do bólu typowe oraz wykonane tak, że ich jakość pozostawiała wiele do życzenia. To powodowało, że w każdą próbę otwarcia trzeba było włożyć sporą siłę, która musiała być jeszcze większa przy zamykaniu.

  Napisano poniedziałek, 12 wrzesień 2022 09:55
 • Wszystko, co warto wiedzieć o masturbacji
  Wszystko, co warto wiedzieć o masturbacji

  Masturbacja, określana także jako onanizm czy autoerotyzm to pobudzanie własnych narządów płciowych w celu osiągnięcia seksualnej satysfakcji. To naturalny etap w rozwoju seksualności człowieka, choć często potępiany w wielu kulturach i religiach.

  Napisano poniedziałek, 12 wrzesień 2022 09:50
 • Dużo pracy w opiece w Niemczech
  Dużo pracy w opiece w Niemczech

  Osoby zainteresowane podjęciem pracy w branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech jeszcze nigdy nie miały tak dobrego położenia jak obecnie.

  Napisano środa, 07 wrzesień 2022 16:30
 • Co to jest ploter i jak działa?
  Co to jest ploter i jak działa?

  Plotery to urządzenia o różnych funkcjach. Zazwyczaj kojarzą się z drukiem wielkoformatowym, lecz ich zastosowanie jest znacznie szersze. Wyróżnia się kilka rodzajów ploterów, które różnią się swoimi funkcjami. Czym dokładnie jest ploter? Jak działa i jakie są jego rodzaje? Kiedy warto zainwestować w takie urządzanie? Sprawdź w tym artykule.

  Napisano poniedziałek, 05 wrzesień 2022 09:35
 • Kiedy należy skonsultować się z chirurgiem – tych problemów nie wolno bagatelizować!
  Kiedy należy skonsultować się z chirurgiem – tych problemów nie wolno bagatelizować!

  Bywają dolegliwości, które, choć są dokuczliwe, wyjadają się nieszkodliwe, dlatego wiele osób zwleka z wizytą u specjalisty. Warto jednak pamiętać, że nawet te początkowo niegroźne zmiany, mogę nieleczone prowadzić do poważniejszych zaburzeń.

  Napisano poniedziałek, 05 wrzesień 2022 09:31