Woda i sól
Minimalizowanie problemów z drogami oddechowymi za pomocą roztworu z soli to jedna z najpopularniejszych metod. Środek ten doskonale odkaża i sprawia, że dolegliwości są mniej odczuwalne. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę soli w szklance gorącej wody, a gdy temperatura płynu spadnie, przepłukać gardło. Zabieg można powtarzać kilka razy dziennie
Napary ziołowe
Inny, znany od setek lat sposób, o którym wspomina dziś każdy blog o zdrowiu, taki jak https://mjrmedical.com/ to zastosowanie ziół. Na infekcje gardła dobrym wyborem są tymianek, szałwia i rumianek, posiadające właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Warto zatem mieć w domowej apteczce tego rodzaju zioła, by w razie konieczności zrobić napar do płukania gardła i jamy ustnej.
Cebula i czosnek
Wiele osób nie lubi smaku cebuli, jednak syrop z tego produktu to pomocnik w walce z infekcjami dróg oddechowych. Warzywo należy obrać, pokroić, wrzucić do słoika i zasypać cukrem. Wkrótce cebula zacznie puszczać sok. Powstały w ten sposób syrop można pić 3 razy dziennie w ilości 1 łyżki stołowej. Innym produktem spożywczym pomocnym w takich sytuacjach jest czosnek, uznawany za naturalny antybiotyk. Czosnek można stosować jako dodatek do ciepłego mleka
Miód
W czasie infekcji dróg oddechowych bardzo ważne jest nawilżanie śluzówki gardła. Picie wody to podstawa, ale dobrym pomysłem będzie też użycie miodu. Produkt ten nie tylko łagodzi ból i hamuje rozwój drobnoustrojów, ale również doskonale nawilża, zapobiegając wysuszaniu i nieprzyjemnemu swędzeniu gardła. Najlepszym rozwiązaniem jest dodanie łyżki miodu do szklanki ciepłego mleka lub herbaty.
Soda oczyszczona
Większość z nas posiada w domach sodę oczyszczoną. Produkt ma wiele zalet – może służyć m.in. do robienia okładów przy powstałych obrzękach czy stanach zapalnych. Soda oczyszczona rozpuszczona w wodzie dobrze radzi sobie więc także jako płukanka na infekcje gardła.
Inhalacje
Na dolegliwości dolnych i górnych dróg oddechowych świetnym rozwiązaniem są inhalacje. Można wykonać je z roztworu soli morskiej, ale sprawdzą się również olejki eteryczne, np. eukaliptusowy, miętowy, tymiankowy, sosnowy. Kilka kropel produktu należy wlać do miski z gorącą wodą, a następnie wdychać unoszącą się parę, trzymając głowę nad naczyniem.
Nawilżanie pomieszczenia
W czasie problemów z drogami oddechowymi niezwykle ważna jest higiena w mieszkaniu. Przede wszystkim powietrze musi mieć odpowiednią wilgotność, by nie dochodziło do przesuszania gardła i nosa. Najprostszą opcją jest nawilżacz, ale jeśli nie posiadamy takiego urządzenia, możemy postawić pojemniki z wodą lub rozwiesić mokre pranie na grzejniku. Pamiętać trzeba również o codziennym wietrzeniu mieszkania.
Nie unikaj lekarza
Czytając blog o zdrowiu, możemy poznać wiele metod na infekcje dróg oddechowych. Domowe sposoby należy stosować jednak przy łagodnych dolegliwościach. Jeśli objawy nasilą się, np. pojawi się temperatura, uporczywy kaszel czy problemy z oddychaniem, trzeba skontaktować się z lekarzem. W wielu przypadkach konieczne będzie przyjmowanie środków farmakologicznych, np. antybiotyku. Wówczas domowe metody można stosować jako dodatkowe wspomaganie organizmu w walce z chorobą.