Jest to moment intensywnych zmian hormonalnych, które trwać mogą nawet przez kilka lat. Pod tym względem bywa porównywany nawet do czasu nastoletniego, gdy równie intensywnie oddziałują na organizm hormony. Jakie są pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy? Czego spodziewać się w tym okresie? Czy można przeciwdziałać negatywnym objawom, jakie niesie ze sobą zmiana hormonalna?
Pierwsze objawy menopauzy - gdzie szukać informacji na ich temat?
Menopauza jest naturalnym etapem życia kobiety, jednak w każdym organizmie następuje w różnym momencie. Przyjmuje się, że średni wiek wchodzenia w klimakterium to około 45-50 lat. Jednak zdarzają się kobiety, u których jest to jedynie 35 lat, a nawet mniej. Dlatego trudno jednoznacznie określić kiedy się to zdarzy. Pierwsze objawy nadchodzącej menopauzy pojawiają się nawet kilka lat wcześniej. O ile zmiany hormonalne ciężko zauważyć gołym okiem, o tyle pojawiające się uderzenia gorąca są trudne do przeoczenia. Innym z objawów menopauzy jest również częstsze oddawanie moczu, a nawet problem z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Zmniejsza się również wydolność kobiecego organizmu. Można zauważyć szybsze męczenie się w czasie wysiłku fizycznego czy umysłowego. Jest to niestety połączone z problemami z zasypianiem. Każdy blog o zdrowiu poleca, aby po pojawieniu się takiego zestawu objawów udać się do ginekologa, aby sprawdzić poziom hormonów. Ich wartości mogą pokazać, że rozpoczyna się okres menopauzy oraz warto wdrożyć odpowiednią suplementację. Dzięki temu można w sposób łatwiejszy przejść przez ten trudny moment w życiu każdej kobiety.
Zmiany nastroju i mniejsza wydolność organizmu - jakie jeszcze negatywne skutki dla organizmu przynosi klimakterium?
Blog o zdrowiu to miejsce, gdzie można przeczytać na temat najpopularniejszych negatywnych skutków klimakterium. Ciągłe rozdrażnienie jest związane z wahaniami poziomu hormonów i jest podobne do tego, przeżywanego w okresie dojrzewania. Jednocześnie łączy się z permanentnym zmęczeniem i niewsypaniem, ponieważ zmiany powodują bezsenność. Dużym wyzwaniem dla kobiet aktywnych zawodowo jest obniżona wydolność organizmu - ze względu na to część fizycznych prac jest dla nich zbyt męcząca, muszą częściej udawać się na przerwę. Bywa, że zmniejsza się przez to ich produktywność.
Czy negatywnym zmianom można w jakiś sposób przeciwdziałać?
Po zauważeniu pierwszych zmian i objawów związanych z nadchodzącą menopauzą warto zbadać poziom hormonów. Jeśli ginekolog nie zaleci terapii hormonalnej, warto przyjmować odpowiednie ziołowe i witaminowe suplementy. Zioło niepolanka czy skrzypu pozytywnie wpłynie na organizm. Nasiadówki z kory dębu zminimalizują dolegliwości ze strony układów moczowego i rozrodczego. Każdy blog o zdrowiu https://panobeauty.com/, taki jak wskaże również inne substancje, które pozytywnie wpłyną na samopoczucie i zdrowie kobiety.