Czym są zaskórniki i jak powstają?
Zaskórniki to rodzaj stanu zapalnego skóry. Wyróżniają się często czarnym wypełnieniem porów skóry. Jeśli nie będą regularnie usuwane, mogą pojawić się krosty lub wypryski. Często to właśnie zaskórniki są jednym z pierwszych objawów trądziku. Pojawiają się one najczęściej w tzw. strefie T na twarzy. Pojawiają się one zazwyczaj wtedy, gdy produkowania jest zbyt duża ilość sebum. Łączy się ono wtedy z zanieczyszczeniami znajdującymi się na skórze oraz martwym naskórkiem i zatyka pory.
W jaki sposób można pozbyć się zaskórników?
Wiele osób, które borykają się z różnego rodzaju niedoskonałościami skóry, zastanawia się, jak usunąć zaskórniki na twarzy. Jak się okazuje, ważne jest to, aby dobrze rozpoznać to, jaki rodzaj zaskórników powstał na skórze. Rodzaj zaskórników nazywany wągrami (zaskórniki otwarte), z czarnym widocznym punktem na skórze, jest łatwiejszy do usunięcia, z uwagi na to, że można to zrobić dość łatwo samodzielnie. Tutaj przydatne będą odpowiednio dobrane kosmetyki. Można też to zrobić mechanicznie pod warunkiem, że umie się to wykonać. Jest to ważne, gdyż przy mechanicznym usuwaniu zaskórników bardzo łatwo uszkodzić delikatną skórę twarzy. Drugi rodzaj zaskórników (zaskórniki zamknięte) jest trudniejszy do usunięcia z uwagi na to, że sebum i zanieczyszczenia zbierają się pod skórą. W takiej sytuacji najlepiej poprosić o pomoc specjalistę, np. w gabinecie kosmetycznym, który będzie wiedział, jak bezpiecznie usunąć ten rodzaj zaskórników.
Jakie kosmetyki wybierać przy problemach z zaskórnikami?
Dużą pomocą w walce z zaskórnikami mogą okazać się odpowiedni dobrane kosmetyki do pielęgnacji twarzy. Przede wszystkim w tym przypadku należy postawić na dokładne, a zarazem delikatne oczyszczanie skóry. Pozwoli to na uniknięcie osiadania pozostałości kosmetyków czy innych zanieczyszczeń na jej powierzchni, co znacznie zmniejszy ryzyko tworzenia się zaskórników. Dobrze też wybrać odpowiedni dla swojego rodzaju skóry delikatny preparat złuszczający. Warto szukać także produktów ze składnikami o działaniu łagodzącym i działającym przeciwzapalnie oraz antybakteryjnie.