Zanim więc zdecydujemy się na to, aby dzielić życie z psem, warto przemyśleć kilka następujących kwestii.
Tryb życia rodzinnego
Najważniejszą kwestią, która powinna być wzięta pod uwagę zanim przygarniemy psa jest czas, jaki możemy mu zaoferować. Jeśli w domu bywamy rzadko traktując go głównie jako sypialnię, pozostawianie w nim psa na wiele godzin samego będzie dla niego niezwykle niekomfortowe. Oprócz braku możliwości załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych na dworze, pies nie będzie mógł rozładować swojej energii, co może skutkować niszczeniem rzeczy, lękiem separacyjnym objawiającym się szczekaniem i wyciem przez wiele godzin. W przypadku, gdy nie mamy możliwości poświęcania psu więcej uwagi, warto zastanowić się nad wyborem osobnika małej rasy, który jest typem zwierzęcia kanapowego i nie będzie dla niego problemem pozostanie przez 9-10 godzin w samotności. Inną możliwością jest wybór pieska, którego możemy zabierać ze sobą do pracy.
Zobacz także: hodowla Australian Cattle Dog
Jeśli natomiast w naszym domu zawsze ktoś jest lub najdłużej pies będzie pozostawał sam przez ok. 8 godzin, możemy z powodzeniem zaprosić do naszego życia pupila, który jest w stanie to spokojnie przeczekać ten czas. Warunkiem oczywiście jest to, aby przed wyjściem z domu zapewnić psu odpowiednią dawkę ruchu i pieszczot, dzięki czemu w trakcie naszej nieobecności będzie on mógł po prostu przespać ten czas.
Trening posłuszeństwa
Każdy pies wymaga narzucenia mu pewnych zasad, dzięki którym będzie on w stanie odnaleźć się w “ludzkim świecie”. Pomocne w tym okazują się ćwiczenia komend posłuszeństwa, które są niczym innym jak drogowskazami dla naszego psa, jak powinien zachować się w danej sytuacji. Taki trening, jeśli będzie realizowany w pozytywny sposób, doskonale wzmacnia więzi pomiędzy opiekunek a czworonogiem i sprawi, że wspólne życie pod jednym dachem stanie się prostsze i przyjemniejsze.
Specjalne potrzeby psa
Kolejną istotną kwestią, którą warto rozważyć zanim zdecydujemy się na zakup psa konkretnej rasy, są jego potrzeby. Oprócz tych fizjologicznych związanych z jedzeniem, spaniem czy załatwianiem potrzeb, ważne jest zaspokojenie ich potrzeby ruchu czy innych aspektów wynikających z wrodzonych instynktów, jak na przykład instynktu łowieckiego, zaganiającego, ścigania. Jeśli nie dostarczymy psu okazji do tego, aby mógł on dać upust swoim instynktom, będzie on próbował realizować je na własny sposób, który niekoniecznie będzie przez nas akceptowalny. W najgorszym wypadku niemożność wyładowania swoich instynktownych zachowań będzie skutkowała zaburzeniami behawioralnymi. Jeśli więc chcemy przyjąć do domu psa konkretnej rasy, koniecznie należy zapoznać się z jego wzorcem i cechami charakteru, aby móc ocenić, czy jesteśmy w stanie zapewnić psu odpowiednie warunki rozwoju.
Artykuł został przygotowany we współpracy z serwisem cowsiecipiszczy.pl