Praca w opiece w Niemczech a znajomość języka
Wysokość zarobków w opiece jest uzależniona między innymi od znajomości niemieckiego. Często spotyka się to z niezrozumieniem: przecież opiekunka znająca język w stopniu podstawowym wykonuje te same obowiązki, co opiekunka mówiąca zaawansowanym niemieckim. Dlaczego więc ma zarabiać więcej? Powód jest prosty. Rodziny seniorów i sami podopieczni czują się bezpieczniej i pewniej, jeżeli opiekunka zna język. Może bowiem nie tylko dogadać się z osobą starszą, porozmawiać z nią na różne tematy, ale i odpowiednio szybko zareagować, jeśli dzieje się coś niepokojącego. Na dodatek opiekunka w Niemczech jest całkowicie samodzielna. Nie musi co chwilę zaglądać do słownika, a komunikowanie się z innymi jest dla niej przyjemnością, a nie dodatkowym stresem.
Co zatem zrobić, jeśli nie znasz niemieckiego na tyle, żeby być spokojnym o zatrudnienie? Dowiedz się, czy wybrana przez Ciebie agencja oferuje lekcje i kursy językowe. Możesz z nich skorzystać zarówno przed wyjazdem do opieki w Niemczech, jak i już na miejscu. Wiele firm proponuje lekcje podzielone tematycznie, co jest bardzo wygodne. Każdy udostępniony materiał traktuje o czym innym, poszerza zasób słówek i uczy konstrukcji gramatycznych. Zdarza się, że kurs zakończony jest testem sprawdzającym, który można wykonać dla własnej pewności i satysfakcji. Warto także na bieżąco doskonalić swoje umiejętności językowe, na przykład czytając gazety czy oglądając telewizję po niemiecku.
Opiekunka w Niemczech powinna mieć doświadczenie
Ważną kwestią jest też doświadczenie opiekunki pracującej w Niemczech. O ile pracodawcy mogą przymknąć oko na niedostateczną znajomość języka, to w przypadku doświadczenia może nie być tak łatwo. Przecież senior, który ma poważne problemy ze zdrowiem, nie odda się pod opiekę osobie, która nigdy wcześniej nie spotkała się z takim przypadkiem bądź nie ma wiedzy na ten temat. Rodziny podopiecznych szukają więc opiekunki, która wie, jak wykonywać powierzane jej obowiązki i zapewni komfort osobie starszej. To dla nich niełatwa decyzja, dlatego warto przekonać ich, że to właśnie Ty jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko. Możesz opowiedzieć o swoim doświadczeniu w opiece nad seniorem z własnej rodziny czy o wolontariacie w domu opieki. Dzięki temu niemieccy pracodawcy zyskają pewność, że mogą powierzyć Ci swojego bliskiego.
Jak zdobyć doświadczenie w pracy w opiece w Niemczech?
Jednym z najczęściej wybieranych sposobów na zdobycie doświadczenia w branży jest opieka nad starszym albo chorym członkiem rodziny. Warunek jest jeden: musi to być faktyczna, codzienna pomoc w zwykłych czynnościach, chociażby wstawaniu, poruszaniu się, podawaniu posiłków czy w higienie.
Innym pomysłem na wprawianie się w zawodzie opiekunki jest wolontariat w szpitalu albo w domu opieki. Dzięki temu poznasz procedury konieczne przy zajmowaniu się osobą w podeszłym wieku. Dodatkowo zobaczysz, na czym polega praca w opiece i będziesz mógł stwierdzić, czy rzeczywiście jest to zajęcie dla Ciebie.
Pomocniczą rolę w przygotowaniach do pracy w opiece w Niemczech pełnią specjalistyczne szkolenia. Poszukaj w Internecie albo zapytaj w agencji o kursy dla opiekunów osób starszych albo o kursy pierwszej pomocy przedmedycznej.
Chcesz zacząć pracę jako opiekunka w Niemczech? Przejrzyj najnowsze oferty na portalu SenioPort. Swoje ogłoszenia publikują tutaj tylko sprawdzone, renomowane agencje.
Czytaj więcej na: Praca opiekunka Niemcy.
?>