czwartek, 27 październik 2022 13:43

Logistyka magazynowa - jak nią efektywnie zarządzać

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
logistyka magzynowa logistyka magzynowa pixabay

Każdy przedsiębiorca posiadający magazyn, niezależnie od tego czy działalność magazynowa jest jego głównym czy pobocznym celem działalności, dąży do modernizacji i rozwoju procesów magazynowych.

Magazynowanie jest bowiem dziedziną, która w niemal całości może być zarządzana przez zautomatyzowane procesy. Nic zatem dziwnego, że dostawcy systemów i technologii magazynowych każdego roku mają dla właścicieli magazynów coraz to nowe rozwiązania. Od czego zacząć modernizację magazyny i o czym pamiętać by efektywnie nim zarządzać?

4 składowe logistyki magazynowej

Logistyka magazynowa to złożony proces. Można w nim wyróżnić cztery mniejsze procesy, zachodzące od momentu przyjęcia do wydania towarów, które wspólnie składają się na całość obsługi realizowanej przez każdy magazyn. Jest to przyjęcie towarów, przechowywanie towarów, kompletacja zamówienia i wysyłka towarów do klientów docelowych. W ramach każdego z tych procesu możliwa jest modernizacja.

Przyjęcie towarów

Przyjęcie, czy też rozładunek towarów. Zwykle faktyczne operacje na towarze poprzedza awizo, zawierające informacje o zrealizowanym zamówieniu. Często awizo takie napływa na kilka dni przed przyjazdem towaru do magazyny. Integracja otrzymywanych dokumentów awizo z systemem zarządzania przestrzenią i procesami magazynowymi pozwolić może na lepsze ułożenie procesów logistycznych. Dla przykładu, załóżmy, że magazyn obsługuje branże spożywczą, a wiec każdego dnia przerzuca towary obarczone terminem przydatności do spożycia. Niewydanie towarów w odpowiednim terminie grozić może zwrotem lub wręcz stratą towaru. Obecne systemy magazynowe mogą już na etapie przyjęcia towaru pobrać informacje o jego terminie przydatności i tak zarządzać realizacją wysyłek by w pierwszej kolejności wydać z magazynu towary z najkrótszym terminem.

Przechowywanie towarów

Podobnie sprawy mają się na etapie przechowywania towarów. Ich rozlokowanie w przestrzeni magazynowej ma kluczowe znaczenie dla efektywności pracy na kolejnych etapach. Magazynu o dużym wolumenie towarów, które miesięcznie przechodzą przez magazyn, borykają się z problemem relokacji towarów. Nierzadko bowiem towar trzeba przestawić z jednego miejsca na drugie by lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Bez skrupulatnego zaplanowania tego procesu można źle zarządzić stanem magazynowym, a mówiąc wprost stracić dany towar z „oczu”. Jeśli będzie to towar o konkretnym terminie do spożycia, to skutki tego błędu są bardzo poważne. Stąd też również proces relokacji towarów wewnątrz magazynu najlepiej oddać w ręce systemu komputerowego. Oprogramowanie na pewno nie zapomni o żadnej paczce znajdującej się na stanie.

Kompletacja towarów

Nierzadko magazyny realizują zamówienia, na które składa się kilka towarów. Muszą one zostać odnalezione, przetransportowane, finalnie skompletowane i spakowane razem. Bardzo dużą rolę w tym procesie ma prawidłowe oznaczenie towarów już na etapie przyjęcia. Nowoczesne systemy zarządzające stanem magazynowym korzystają z wewnętrznych kodów i etykiet naklejanych na opakowania towarów by ułatwić odnalezienie ich w magazynie.

Wysyłka towarów

Proces wysyłki towarów podzielić można na dwa zasadnicze etapy. Etap wydawania z magazynu i etap transportu do klienta docelowego. Drukowanie listów przewozowych, etykiet, książek zdawczo odbiorczych, listów przewozowych, to aspekty, które zostały zautomatyzowane „wieki temu”. Stąd nie będziemy nad nimi się rozwodzić. Z rozwiązań tych po prostu trzeba korzystać, bo skracają one czas wydawania, a także niwelują liczbę błędów. Niemniej jednak ważnym jest etap drugi, czyli transport towarów. Jest on zwykle realizowany przez firmy zewnętrzne. Pamiętać jednak musimy, że wina za uszkodzony w transporcie towar, opóźnienie w dostarczeniu towaru, a nawet utrudniony kontakt z kurierem, po części zawsze zapisywana będzie na koszt producenta czy dystrybutora, który takiego wybrał takiego właśnie kuriera. Warto skrupulatnie badać doniesienia o problemach z firmami przewozowymi, które przychodzą do nas od klientów by móc wystawić swojej firmie kurierskiej adekwatną ocenę.

https://wave.info.pl/

 • Zatrzymania handlarzy narkotyków w Płocku
  Zatrzymania handlarzy narkotyków w Płocku

  W ostatnim czasie, na terenie Płocka miała miejsce znacząca operacja policyjna, skierowana przeciwko handlarzom narkotyków. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Płocku, dzięki swojej czujności i determinacji, zdołali zatrzymać dwóch mężczyzn, podejrzewanych o przestępczą działalność związaną z obrotem narkotykami.

  Napisano piątek, 19 kwiecień 2024 09:38
 • Międzynarodowa rywalizacja na kortach Płocka
  Międzynarodowa rywalizacja na kortach Płocka

  W dniu 18 kwietnia na kortach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Płocku, przy ulicy Sportowej, rozpoczęła się kolejna edycja międzynarodowego turnieju tenisa na wózkach - Płock Orlen Polish Open. Wydarzenie to gromadzi niemal 50 zawodników z całego świata, co świadczy o jego wysokiej randze i znaczeniu w światowym kalendarzu tenisowym.

  Napisano czwartek, 18 kwiecień 2024 09:09
 • Zmiany w zarządzie Orlenu
  Zmiany w zarządzie Orlenu

  Rada nadzorcza Orlenu, ogłosiła istotne zmiany w zarządzie koncernu. Dotychczasowy członek zarządu, Józef Węgrecki, zdecydował się opuścić swoje stanowisko, kończąc tym samym swoją sześcioletnią kadencję w dniu 30 kwietnia 2024 roku. Józef Węgrecki, był jedynym członkiem zarządu, który kontynuował pracę w zarządzie z czasów, kiedy prezesem był Daniel Obajtek, co czyni jego odejście symbolicznym zakończeniem pewnej ery w historii spółki.

  Napisano środa, 17 kwiecień 2024 09:04
 • Zmiany w rynku pracy w regionie płockim
  Zmiany w rynku pracy w regionie płockim

  Rynek pracy w Polsce, w ostatnich latach odnotował znaczną poprawę. Mimo to, dysproporcje pomiędzy dużymi, a mniejszymi miastami są nadal widoczne, szczególnie w obszarach mniej zurbanizowanych. Powiat płocki, mimo że znajduje się w ekonomicznie rozwijającym się województwie mazowieckim, boryka się z wyższą stopą bezrobocia niż przeciętna krajowa czy regionalna.

  Napisano wtorek, 16 kwiecień 2024 08:06
 • KPS Płock awansuje do turnieju finałowego
  KPS Płock awansuje do turnieju finałowego

  W ostatni weekend drużyna KPS Płock uczestniczyła w półfinałowym turnieju w Łodzi, mającym na celu awans do drugiej ligi centralnej. W turnieju udział wzięły cztery zespoły: Resursa Łódź, AZS UWM Olsztyn oraz BAS 2 Białystok. Zmagania te, były kolejnym etapem dla dwóch najlepszych drużyn, które uzyskały możliwość gry w finale o awans do wyższej ligi.

  Napisano poniedziałek, 15 kwiecień 2024 08:25
 • Gmina Płońsk - bohaterska interwencja strażaków - ochotników
  Gmina Płońsk - bohaterska interwencja strażaków - ochotników

  W spokojnej miejscowości Ćwiklin, w gminie Płońsk, doszło do dramatycznego zdarzenia, które mogło zakończyć się tragicznie, gdyby nie błyskawiczna i odważna reakcja dwóch strażaków -ochotników z Kołozębia. Sławomir Rosa i Łukasz Sawicki wykazali się niezwykłym heroizmem, ratując życie tonącego 17-latka.

  Napisano piątek, 12 kwiecień 2024 10:17
 • Alarm na lotnisku Warszawa - Modlin
  Alarm na lotnisku Warszawa - Modlin

  W środowy wieczór, na lotnisku Warszawa - Modlin doszło do ewakuacji 200 osób i chwilowego zamieszania, spowodowanego zgłoszeniem o porzuconej reklamówce, z niewidoczną zawartością. Incydent, choć nie spowodował opóźnień w ruchu lotniczym, wywołał szereg działań służb bezpieczeństwa.

  Napisano czwartek, 11 kwiecień 2024 09:13
 • Zdalne zarządzanie ruchem lotniczym w Modlinie przez Warszawę
  Zdalne zarządzanie ruchem lotniczym w Modlinie przez Warszawę

  Lotnisko w Modlinie, położone 37 km od centrum Warszawy, staje się pionierem w zastosowaniu nowoczesnej technologii kontroli ruchu lotniczego - Remote Tower. Jak informuje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP), dzięki tej technologii, ruch lotniczy na lotnisku będzie nadzorowany zdalnie, z centrum w Warszawie. Ta innowacja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności operacyjnej, umożliwiając jednocześnie kontrolę ruchu na większej liczbie lotnisk.

  Napisano środa, 10 kwiecień 2024 09:32
 • Tragiczny wypadek na torach w Nowym Dworze Mazowieckim
  Tragiczny wypadek na torach w Nowym Dworze Mazowieckim

  W nocy z 7 na 8 kwietnia 2021 roku, w Nowym Dworze Mazowieckim doszło do tragicznego zdarzenia. Młody mężczyzna stracił życie, wtargnąwszy pod nadjeżdżający pociąg towarowy. W wyniku tego zdarzenia, na kilka godzin został zakłócony ruch kolejowy w kierunku Warszawy.

  Napisano wtorek, 09 kwiecień 2024 09:10
 • Zmiany na stanowiskach wójtów i burmistrzów w powiecie płockim
  Zmiany na stanowiskach wójtów i burmistrzów w powiecie płockim

  W ostatnią niedzielę, mieszkańcy co najmniej kilku gmin na terenie powiatu płockiego dokonali ważnych zmian na stanowiskach wójtów. Pierwsze informacje, napływające do Państwowej Komisji Wyborczej wskazują na kilka istotnych roszad na tych stanowiskach.

  Napisano poniedziałek, 08 kwiecień 2024 08:47