czwartek, 27 październik 2022 13:43

Logistyka magazynowa - jak nią efektywnie zarządzać

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
logistyka magzynowa logistyka magzynowa pixabay

Każdy przedsiębiorca posiadający magazyn, niezależnie od tego czy działalność magazynowa jest jego głównym czy pobocznym celem działalności, dąży do modernizacji i rozwoju procesów magazynowych.

Magazynowanie jest bowiem dziedziną, która w niemal całości może być zarządzana przez zautomatyzowane procesy. Nic zatem dziwnego, że dostawcy systemów i technologii magazynowych każdego roku mają dla właścicieli magazynów coraz to nowe rozwiązania. Od czego zacząć modernizację magazyny i o czym pamiętać by efektywnie nim zarządzać?

4 składowe logistyki magazynowej

Logistyka magazynowa to złożony proces. Można w nim wyróżnić cztery mniejsze procesy, zachodzące od momentu przyjęcia do wydania towarów, które wspólnie składają się na całość obsługi realizowanej przez każdy magazyn. Jest to przyjęcie towarów, przechowywanie towarów, kompletacja zamówienia i wysyłka towarów do klientów docelowych. W ramach każdego z tych procesu możliwa jest modernizacja.

Przyjęcie towarów

Przyjęcie, czy też rozładunek towarów. Zwykle faktyczne operacje na towarze poprzedza awizo, zawierające informacje o zrealizowanym zamówieniu. Często awizo takie napływa na kilka dni przed przyjazdem towaru do magazyny. Integracja otrzymywanych dokumentów awizo z systemem zarządzania przestrzenią i procesami magazynowymi pozwolić może na lepsze ułożenie procesów logistycznych. Dla przykładu, załóżmy, że magazyn obsługuje branże spożywczą, a wiec każdego dnia przerzuca towary obarczone terminem przydatności do spożycia. Niewydanie towarów w odpowiednim terminie grozić może zwrotem lub wręcz stratą towaru. Obecne systemy magazynowe mogą już na etapie przyjęcia towaru pobrać informacje o jego terminie przydatności i tak zarządzać realizacją wysyłek by w pierwszej kolejności wydać z magazynu towary z najkrótszym terminem.

Przechowywanie towarów

Podobnie sprawy mają się na etapie przechowywania towarów. Ich rozlokowanie w przestrzeni magazynowej ma kluczowe znaczenie dla efektywności pracy na kolejnych etapach. Magazynu o dużym wolumenie towarów, które miesięcznie przechodzą przez magazyn, borykają się z problemem relokacji towarów. Nierzadko bowiem towar trzeba przestawić z jednego miejsca na drugie by lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Bez skrupulatnego zaplanowania tego procesu można źle zarządzić stanem magazynowym, a mówiąc wprost stracić dany towar z „oczu”. Jeśli będzie to towar o konkretnym terminie do spożycia, to skutki tego błędu są bardzo poważne. Stąd też również proces relokacji towarów wewnątrz magazynu najlepiej oddać w ręce systemu komputerowego. Oprogramowanie na pewno nie zapomni o żadnej paczce znajdującej się na stanie.

Kompletacja towarów

Nierzadko magazyny realizują zamówienia, na które składa się kilka towarów. Muszą one zostać odnalezione, przetransportowane, finalnie skompletowane i spakowane razem. Bardzo dużą rolę w tym procesie ma prawidłowe oznaczenie towarów już na etapie przyjęcia. Nowoczesne systemy zarządzające stanem magazynowym korzystają z wewnętrznych kodów i etykiet naklejanych na opakowania towarów by ułatwić odnalezienie ich w magazynie.

Wysyłka towarów

Proces wysyłki towarów podzielić można na dwa zasadnicze etapy. Etap wydawania z magazynu i etap transportu do klienta docelowego. Drukowanie listów przewozowych, etykiet, książek zdawczo odbiorczych, listów przewozowych, to aspekty, które zostały zautomatyzowane „wieki temu”. Stąd nie będziemy nad nimi się rozwodzić. Z rozwiązań tych po prostu trzeba korzystać, bo skracają one czas wydawania, a także niwelują liczbę błędów. Niemniej jednak ważnym jest etap drugi, czyli transport towarów. Jest on zwykle realizowany przez firmy zewnętrzne. Pamiętać jednak musimy, że wina za uszkodzony w transporcie towar, opóźnienie w dostarczeniu towaru, a nawet utrudniony kontakt z kurierem, po części zawsze zapisywana będzie na koszt producenta czy dystrybutora, który takiego wybrał takiego właśnie kuriera. Warto skrupulatnie badać doniesienia o problemach z firmami przewozowymi, które przychodzą do nas od klientów by móc wystawić swojej firmie kurierskiej adekwatną ocenę.

https://wave.info.pl/

 • Kiedy stosować oprysk na chwasty?
  Kiedy stosować oprysk na chwasty?

  Opryski na chwasty to jedno z ważniejszych narzędzi w walce z niechcianymi roślinami w ogrodzie lub na polu uprawnym. Wiedza na temat, kiedy i jak stosować opryski jest kluczowa dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów i zachowania zdrowej roślinności.

  Napisano poniedziałek, 20 marzec 2023 19:38
 • Dlaczego skup samochodów używanych jest dobrym wyborem dla sprzedającego?
  Dlaczego skup samochodów używanych jest dobrym wyborem dla sprzedającego?

  Jeśli jesteś właścicielem samochodu używanego i chcesz go sprzedać, istnieją różne sposoby na znalezienie kupca. Możesz wystawić ogłoszenie na portalach internetowych lub zdecydować się na sprzedaż poprzez komis samochodowy. Jednak coraz popularniejszą opcją jest skup samochodów używanych. Dlaczego warto wybrać właśnie tę opcję? Oto trzy powody!

  Napisano poniedziałek, 20 marzec 2023 17:26
 • Aktualne trendy na rynku nieruchomości
  Aktualne trendy na rynku nieruchomości

  Rynek nieruchomości jest jednym z najważniejszych i najbardziej dynamicznych sektorów gospodarki. W ciągu ostatnich kilku lat odnotowano wiele zmian na rynku nieruchomości, a wraz z nimi pojawiły się także nowe trendy. W tym artykule omówimy najnowsze trendy na rynku nieruchomości, które kształtują się na przestrzeni ostatnich lat.

  Napisano poniedziałek, 13 marzec 2023 16:36
 • Jak się chronić przed promieniowaniem 5G?
  Jak się chronić przed promieniowaniem 5G?

  Promieniowanie elektromagnetyczne, które jest emitowane przez różne rodzaje urządzeń telekomunikacyjnych, w tym 5G, jest coraz bardziej powszechne. W związku z tym wiele osób zastanawia się, jak chronić się przed promieniowaniem 5G. W tym artykule rozwiniemy ten temat i przedstawimy konkretne rozwiązania!

  Napisano sobota, 11 marzec 2023 14:25
 • Najpopularniejsze wyrzutnie Nerf
  Najpopularniejsze wyrzutnie Nerf

  Pistolety na strzałki to tradycyjna zabawka z dzieciństwa. Dzięki marce Nerf dzieci dziś także bawią się takimi zabawkowymi wyrzutniami.

  Napisano piątek, 03 marzec 2023 21:29
 • Przegląd, legalizacja i konserwacja gaśnic - kiedy trzeba wykonać?
  Przegląd, legalizacja i konserwacja gaśnic - kiedy trzeba wykonać?

  Każdego dnia w Polsce, straż pożarna jest wzywana do setek mniej lub bardziej poważnych pożarów. Najczęstszymi przyczyni pożarów w budynkach nie zależnie czy to użytku publicznego czy mieszkalnych są awarie instalacji elektrycznej, serwerowni, sprzętu AGD lub RTV.

  Napisano wtorek, 28 luty 2023 17:13
 • Mezoterapia, dobry sposób na piękniejszą skórę.
  Mezoterapia, dobry sposób na piękniejszą skórę.

  Każdy marzy o młodej i pięknej skórze, szczególnie jak jest się osobą starszą. Na szczęście w erze medycyny estetycznej istnieje parę ciekawych trików, które umożliwią nam zachować swoją młodzieńczą skórę na dłużej.

  Napisano wtorek, 28 luty 2023 17:10
 • Czym jest giełda kryptowalut?
  Czym jest giełda kryptowalut?

  Giełda kryptowalut to platforma internetowa, która umożliwia kupno i sprzedaż różnych kryptowalut za pomocą tradycyjnych walut, takich jak dolar czy euro, lub innych kryptowalut. Giełdy kryptowalut działają w podobny sposób do tradycyjnych giełd papierów wartościowych, ale zamiast akcji czy obligacji, na giełdach kryptowalut handluje się różnymi rodzajami kryptowalut.

  Napisano piątek, 24 luty 2023 10:20
 • Przygotuj się na wiosnę. Sprawdź makijażowe trendy na ten rok!
  Przygotuj się na wiosnę. Sprawdź makijażowe trendy na ten rok!

  Co króluje na wybiegach mody w tym roku, a które trendy odejdą w zapomnienie? Jakie kolory są na topie? Makijaż kolorowy czy nude? Szminki matowe czy lśniące? Wargi w nieśmiertelnej czerwieni czy w ciemniejszych odcieniach? Kremy BB, CC czy podkłady? Delikatny makijaż oka, soczyste powieki, a może smoky eyes? Zaskoczeń Ci raczej nie zabraknie. Jedno jest pewne – w tym sezonie każdy znajdzie coś dla siebie! Sprawdź.

  Napisano środa, 22 luty 2023 06:37
 • Przejdźmy do kampera, karawaning jest trendy
  Przejdźmy do kampera, karawaning jest trendy

  Jeśli kupiłeś kamper lub myślisz już o zakupie czegoś do kampera na pewno interesujesz się wycieczkami w wolnej postaci. Na pewno lubisz wolność i swobodę podróżowania, nie przepadasz za przepełnionymi i zatłoczonymi hotelami ani wycieczkami typu last minutę, gdzie każdy element takiej wycieczki jest ustalony i niezmienialny.

  Napisano piątek, 27 styczeń 2023 21:26