czwartek, 27 październik 2022 13:43

Logistyka magazynowa - jak nią efektywnie zarządzać

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
logistyka magzynowa logistyka magzynowa pixabay

Każdy przedsiębiorca posiadający magazyn, niezależnie od tego czy działalność magazynowa jest jego głównym czy pobocznym celem działalności, dąży do modernizacji i rozwoju procesów magazynowych.

Magazynowanie jest bowiem dziedziną, która w niemal całości może być zarządzana przez zautomatyzowane procesy. Nic zatem dziwnego, że dostawcy systemów i technologii magazynowych każdego roku mają dla właścicieli magazynów coraz to nowe rozwiązania. Od czego zacząć modernizację magazyny i o czym pamiętać by efektywnie nim zarządzać?

4 składowe logistyki magazynowej

Logistyka magazynowa to złożony proces. Można w nim wyróżnić cztery mniejsze procesy, zachodzące od momentu przyjęcia do wydania towarów, które wspólnie składają się na całość obsługi realizowanej przez każdy magazyn. Jest to przyjęcie towarów, przechowywanie towarów, kompletacja zamówienia i wysyłka towarów do klientów docelowych. W ramach każdego z tych procesu możliwa jest modernizacja.

Przyjęcie towarów

Przyjęcie, czy też rozładunek towarów. Zwykle faktyczne operacje na towarze poprzedza awizo, zawierające informacje o zrealizowanym zamówieniu. Często awizo takie napływa na kilka dni przed przyjazdem towaru do magazyny. Integracja otrzymywanych dokumentów awizo z systemem zarządzania przestrzenią i procesami magazynowymi pozwolić może na lepsze ułożenie procesów logistycznych. Dla przykładu, załóżmy, że magazyn obsługuje branże spożywczą, a wiec każdego dnia przerzuca towary obarczone terminem przydatności do spożycia. Niewydanie towarów w odpowiednim terminie grozić może zwrotem lub wręcz stratą towaru. Obecne systemy magazynowe mogą już na etapie przyjęcia towaru pobrać informacje o jego terminie przydatności i tak zarządzać realizacją wysyłek by w pierwszej kolejności wydać z magazynu towary z najkrótszym terminem.

Przechowywanie towarów

Podobnie sprawy mają się na etapie przechowywania towarów. Ich rozlokowanie w przestrzeni magazynowej ma kluczowe znaczenie dla efektywności pracy na kolejnych etapach. Magazynu o dużym wolumenie towarów, które miesięcznie przechodzą przez magazyn, borykają się z problemem relokacji towarów. Nierzadko bowiem towar trzeba przestawić z jednego miejsca na drugie by lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Bez skrupulatnego zaplanowania tego procesu można źle zarządzić stanem magazynowym, a mówiąc wprost stracić dany towar z „oczu”. Jeśli będzie to towar o konkretnym terminie do spożycia, to skutki tego błędu są bardzo poważne. Stąd też również proces relokacji towarów wewnątrz magazynu najlepiej oddać w ręce systemu komputerowego. Oprogramowanie na pewno nie zapomni o żadnej paczce znajdującej się na stanie.

Kompletacja towarów

Nierzadko magazyny realizują zamówienia, na które składa się kilka towarów. Muszą one zostać odnalezione, przetransportowane, finalnie skompletowane i spakowane razem. Bardzo dużą rolę w tym procesie ma prawidłowe oznaczenie towarów już na etapie przyjęcia. Nowoczesne systemy zarządzające stanem magazynowym korzystają z wewnętrznych kodów i etykiet naklejanych na opakowania towarów by ułatwić odnalezienie ich w magazynie.

Wysyłka towarów

Proces wysyłki towarów podzielić można na dwa zasadnicze etapy. Etap wydawania z magazynu i etap transportu do klienta docelowego. Drukowanie listów przewozowych, etykiet, książek zdawczo odbiorczych, listów przewozowych, to aspekty, które zostały zautomatyzowane „wieki temu”. Stąd nie będziemy nad nimi się rozwodzić. Z rozwiązań tych po prostu trzeba korzystać, bo skracają one czas wydawania, a także niwelują liczbę błędów. Niemniej jednak ważnym jest etap drugi, czyli transport towarów. Jest on zwykle realizowany przez firmy zewnętrzne. Pamiętać jednak musimy, że wina za uszkodzony w transporcie towar, opóźnienie w dostarczeniu towaru, a nawet utrudniony kontakt z kurierem, po części zawsze zapisywana będzie na koszt producenta czy dystrybutora, który takiego wybrał takiego właśnie kuriera. Warto skrupulatnie badać doniesienia o problemach z firmami przewozowymi, które przychodzą do nas od klientów by móc wystawić swojej firmie kurierskiej adekwatną ocenę.

https://wave.info.pl/

 • Paese Cosmetics - najpiękniejsze, kolorowe kosmetyki dla ciebie!
  Paese Cosmetics - najpiękniejsze, kolorowe kosmetyki dla ciebie!

  Wykonując codzienny makijaż, jak i na wyjątkowe okazje warto sięgnąć po produkty Paese Cosmetics. Kosmetyki Paese produkowane są przez polską firmę, która oferuje bogaty i bardzo różnorodny asortyment wyjątkowych produktów.

  Napisano wtorek, 06 grudzień 2022 14:16
 • Słodki pomysł na stroik - praliny do dekoracji stołu na Boże Narodzenie
  Słodki pomysł na stroik - praliny do dekoracji stołu na Boże Narodzenie

  Stół to najważniejsze miejsce spotkań, zwłaszcza w tak wyjątkowym czasie, jakim jest Boże Narodzenie. A wspólna celebracja rodzinnych chwil wymaga odpowiedniej jego oprawy.

  Napisano poniedziałek, 28 listopad 2022 13:54
 • Zmiany skórne - które powinny skłonić nas do wizyty u dermatologa?
  Zmiany skórne - które powinny skłonić nas do wizyty u dermatologa?

  Stan skóry zazwyczaj świadczy o stanie zdrowia całego organizmu. Niepokojące zmiany skórne mogą wskazywać na zaburzenia w jego pracy albo świadczyć o występujących niedoborach składników mineralnych. Zmiany te pojawiają się na powierzchni naskórka w postaci pryszczy, ropnych wykwitów, czy znamion barwnikowych.

  Napisano poniedziałek, 28 listopad 2022 13:33
 • Jak zorganizować ślub międzynarodowy?
  Jak zorganizować ślub międzynarodowy?

  Ślub to zdecydowanie jedno z najważniejszych chwil w trakcie życia, dlatego też warto zadbać, by wszystko było zorganizowane dokładnie tak, jak się tego chce. Jest to chwila, która powinna być podporządkowana Państwu Młodym, którzy są tego dnia najważniejsi.

  Napisano środa, 23 listopad 2022 07:00
 • Pigułka po, czyli antykoncepcja awaryjna  
  Pigułka po, czyli antykoncepcja awaryjna  

  Antykoncepcja awaryjna to coś, o czym powinien wiedzieć każdy, kto nie planuje mieć dzieci, a mimo to współżyje. Tabletka dzień po dostępna jest na receptę i można skorzystać z niej wówczas, gdy środki takie jak prezerwatywy czy plastry zawiodły lub zostały zastosowane w nieprawidłowy sposób. 

  Napisano poniedziałek, 21 listopad 2022 10:57
 • Właściwości oleju konopnego na włosy, skórę i paznokcie
  Właściwości oleju konopnego na włosy, skórę i paznokcie

  W jaki sposób CBD może wpływać na zdrowe włosy, skórę i paznokcie?

  Napisano środa, 09 listopad 2022 16:47
 • Eko prezenty - nowe zjawisko warte uwagi
  Eko prezenty - nowe zjawisko warte uwagi

  Możesz myśleć, że bycie eko to tylko trend, ale tak naprawdę jest to konieczność w dzisiejszym coraz bardziej świadomym świecie. Obecnie istnieją ekologiczne alternatywy dla prawie wszystkiego, więc nie ma już wymówek na bycie nieprzyjaznym dla środowiska.

  Napisano środa, 16 listopad 2022 14:30
 • Jak wezwania pomocy drogowej mogą uratować Ci życie i uniknąć utknięcia na poboczu?
  Jak wezwania pomocy drogowej mogą uratować Ci życie i uniknąć utknięcia na poboczu?

  Pomoc drogowa to usługa, która pomaga kierowcom w sytuacjach awaryjnych. Nie chodzi tylko o naprawę samochodu, ale także o jak najszybsze zapewnienie bezpieczeństwa z pomocą zespołu ekspertów.

  Napisano czwartek, 10 listopad 2022 13:27
 • Jak żyć i jeść zdrowo — zdrowy catering dietetyczny Wieluń
  Jak żyć i jeść zdrowo — zdrowy catering dietetyczny Wieluń

  Szczupła sylwetka to nie tylko ładny wygląd, ale też kondycja i zdrowie. By móc się nią cieszyć trzeba dbać o dietę i odpowiednią dawkę ruchu. Nie jest to łatwe w nawale różnych obowiązków i licznych szybkich, mało zdrowych przekąsek, które leżą na pólkach sklepowych i zachęcają do kupienia. Jakie zasady warto wprowadzić w dniu codziennym? Jak żyć i jeść zdrowo?

  Napisano środa, 02 listopad 2022 12:44
 • Logistyka magazynowa - jak nią efektywnie zarządzać
  Logistyka magazynowa - jak nią efektywnie zarządzać

  Każdy przedsiębiorca posiadający magazyn, niezależnie od tego czy działalność magazynowa jest jego głównym czy pobocznym celem działalności, dąży do modernizacji i rozwoju procesów magazynowych.

  Napisano czwartek, 27 październik 2022 13:43