poniedziałek, 12 wrzesień 2022 09:55

Drzwi balkonowe – łatwiej otwierać czy przesuwać?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
drzwi balkonowe drzwi balkonowe mat.praspwe

Jeszcze parę dekad temu taki dylemat właściwie nie istniał. Drzwi balkonowe były do bólu typowe oraz wykonane tak, że ich jakość pozostawiała wiele do życzenia. To powodowało, że w każdą próbę otwarcia trzeba było włożyć sporą siłę, która musiała być jeszcze większa przy zamykaniu.

Na szczęście te czasy mamy za sobą. Obecnie na balkon czy taras możemy wydostać się z łatwością, zaś same drzwi tarasowe – przesuwne lub tradycyjnie otwierane są nowoczesnym elementem budowlanym nieograniczającym się jedynie do pełnienia swojej podstawowej funkcji.

Drzwi balkonowe – wszechstronny wielozadaniowiec

Najważniejszym pozostaje wciąż otwarcie wnętrza na świat zewnętrzny. Drzwi balkonowe wpuszczają do domu świeże powietrze, zapewniając jego niezbędną stałą cyrkulację. Pomagają też doświetlić pomieszczenia dzięki stale rosnącym rozmiarom przeszkleń. To jednak dopiero część funkcjonalności - i to tych najbardziej widocznych. Wysokiej klasy drzwi balkonowe stanowią bardzo istotną część organizmu, za jaki w naszych czasach trzeba uznawać dom. Wspomniany już dopływ światła wpływa nie tylko na lepsze samopoczucie mieszkańców, lecz także na koszt utrzymania. Więcej naturalnego oświetlenia to zmniejszone zapotrzebowanie na energię elektryczną, a co za tym idzie – redukcja rachunków. Dodajmy do tego jeszcze mającą podobnie pozytywne skutki finansowe wysoką izolacyjność termiczną.

- Nasze produkty wpisują się w światowe trendy zrównoważonego budownictwa, dbania o przyjazność domów dla środowiska przez ich ekologiczność i energooszczędność – mówi Anna Franczyk, ekspert marki OknoPlus. - Oferowane przez nas drzwi balkonowe charakteryzują się doskonałymi współczynnikami przenikania ciepła. Mówimy tu o poziomie 0,7 W/m2K, przy określonej w Warunkach Technicznych 2021 maksymalnej wartości równej 0,9 W/m2K – dodaje ekspert.

Drzwi balkonowe

Drzwi balkonowe

Wpuścić światło i powietrze, zatrzymać ciepło i... złodzieja

Nie możemy zapomnieć o kwestiach związanych z bezpieczeństwem, wszak drzwi balkonowe lub drzwi przesuwne zewnętrzne zdają się być wręcz zaproszeniem dla włamywacza by spróbował dostać się do środka przez wybitą szybę lub zwyczajnie owe drzwi wyważając. Nic bardziej mylnego. Przeszkodę w pierwszym przypadku stanowią bezpieczne lub antywłamaniowe pakiety szybowe ze szkła hartowanego lub laminowanego, zaś przed wypchnięciem lub wyważeniem chronią okucia.

Drzwi suwane tarasowe

Drzwi suwane tarasowe

- Ten niewidoczny na co dzień element jest kluczową bronią przeciw złodziejom, warto więc zdecydować się na rozwiązania z większą liczbą stalowych mocowań, najlepiej o nietypowych kształtach. Jeśli dołożymy do tego inne formy zabezpieczeń – mechaniczną ochronę przed wyważeniem skrzydła czy rozwierceniem elementów ryglujących, lub elektroniczne systemy alarmowe z kontaktronami, mamy ogromną przewagę nad złodziejem – radzi Anna Franczyk, ekspert matki OknoPlus.

I możemy spokojnie spać lub wyjeżdżać na urlop, odsuwając od siebie myśli o zagrożeniu domu.

A skoro o odsuwaniu mowa...

Drzwi tarasowe przesuwne

Drzwi tarasowe przesuwne

Czy drzwi tarasowe przesuwne są wygodniejsze od tradycyjnie otwieranych?

Zdaje się, że tak. Przede wszystkim dlatego, że pozwalają na zagospodarowanie przestrzeni bezpośrednio przy nich, bowiem niepotrzebne jest zostawienie miejsca na otwarcie skrzydła. Sama konstrukcja (przez brak zawiasów) jest bardziej stabilna i wytrzymuje wyższe obciążenia, co daje też możliwość montowania większych przeszkleń. Dzięki temu drzwi tarasowe przesuwne sięgają imponujących rozmiarów – ich szerokość może wynosić nawet sześć metrów! Odpada też groźba gwałtownego zatrzaśnięcia się drzwi przy powstaniu przeciągu, a co za tym idzie – ewentualność ich uszkodzenia, a nawet zrobienia krzywdy komuś z domowników. 

 

Nowoczesne drzwi tarasowe przesuwne – komfort mieszkańców, zachwyt sąsiadów

Swobodne przemieszczanie się pomiędzy domem i ogrodem gwarantuje technologia niskoprogowa, szczególnie istotna gdy trzeba zatroszczyć się o dzieci, osoby starsze lub z ograniczoną sprawnością ruchową.

- Można wbudować profil progowy w posadzkę, czyniąc go całkowicie niewidocznym, lub przez spadek odpowiedniego kształtu połączyć posadzkę tarasu z podłogą i ramą. W ten sposób uzyskujemy ciąg komunikacyjny pozbawiony przeszkód, ułatwiający życie tym, którym poruszanie się sprawia trudności – zapewnia Anna Franczyk, ekspert OknoPlus.

Piękno nowoczesnego designu – oto, co jeszcze charakteryzuje drzwi przesuwne. Zewnętrzne wrażenie dorównuje lekkości ich użytkowania, bez względu na to, czy są wykonane z aluminium czy z PVC. Technologia pozwala na ciągłe zmniejszanie ram – a za tym idzie większa powierzchnia efektownych przeszkleń. Same ramy zaś można wykończyć na niezliczone sposoby wykorzystując pełną paletę kolorów RAL. A to sprawia, że drzwi tarasowe – przesuwne i rozwierane – dopełnią każdy, nawet najbardziej oryginalny projekt.

Drzwi zewnętrzne przesuwne

Drzwi zewnętrzne przesuwne

 • 10 lat Polish Hip - Hop Festival na plaży w Płocku
  10 lat Polish Hip - Hop Festival na plaży w Płocku

  Polish Hip - Hop Festival, odbywający się na nadwiślańskiej plaży w Płocku, już od dziesięciu lat stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych na mapie Polski, dedykowane miłośnikom hip - hopu. W ciągu ostatniej dekady, każdego lipca, ten unikalny festiwal przyciągał rzesze fanów, pragnących doświadczyć żywej kultury ulicznej i wysłuchać najpopularniejszych wykonawców tego gatunku. Jubileuszowa, dziesiąta edycja, zapowiadała nie tylko kolejne spotkanie z muzyką, ale przede wszystkim świętowanie bogatej historii tego zjawiska kulturowego.

  Napisano wtorek, 18 czerwiec 2024 10:21
 • Piaskowy Koncert Muzyki Filmowej w Płocku
  Piaskowy Koncert Muzyki Filmowej w Płocku

  Tetiana Galitsyna to artystka, która od lat wprowadza świeże i innowacyjne elementy, do świata sztuki w Polsce. Jej działalność, zyskała szerokie uznanie po zwycięstwie w programie "Mam Talent" w 2013 roku, co otworzyło przed nią nowe możliwości twórcze i przyczyniło się do dalszej popularyzacji teatru piasku. Wykorzystując piasek, światło oraz innowacyjne techniki multimedialne, Galitsyna przekształca tradycyjne podejście do prezentacji sztuki, integrując różne media w celu stworzenia głęboko emocjonalnych i wizualnie zapadających w pamięć występów.

  Napisano poniedziałek, 17 czerwiec 2024 10:04
 • Akademicki Płock - nowa inicjatywa edukacyjna w sercu Mazowsza
  Akademicki Płock - nowa inicjatywa edukacyjna w sercu Mazowsza

  11 czerwca tego roku, Płock stał się areną znaczącego wydarzenia edukacyjnego. Inauguracja kampanii "Akademicki Płock", to wspólne przedsięwzięcie Urzędu Miasta Płocka, Akademii Mazowieckiej w Płocku, Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku oraz Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica. Celem kampanii jest przyciągnięcie młodych ludzi, zainteresowanych studiowaniem w Płocku, by spojrzeć na to miasto jako na atrakcyjne miejsce do kształcenia i życia.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 08:52
 • Ewakuacja na lotnisku w Modlinie z powodu pozostawionego bagażu
  Ewakuacja na lotnisku w Modlinie z powodu pozostawionego bagażu

  W środowy wieczór, doszło do zdarzenia, które wzbudziło niepokój wśród pasażerów i personelu Lotniska Warszawa - Modlin. Około stu osób musiało opuścić terminal i przyległy parking z powodu ewakuacji, która została przeprowadzona po odkryciu pozostawionego bagażu. Działania służb, które skoncentrowały się na zapewnieniu bezpieczeństwa i wyjaśnieniu sytuacji, zakończyły się po godzinie bez stwierdzenia zagrożenia.

  Napisano czwartek, 13 czerwiec 2024 07:43
 • Starosta płocki skazany za jazdę pod wpływem alkoholu
  Starosta płocki skazany za jazdę pod wpływem alkoholu

  We wtorek, Sąd Rejonowy w Płocku, wydał wyrok w sprawie Sylwestra Z., starosty płockiego, oskarżonego o prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. Wyrok, mimo iż nieprawomocny, nakłada na oskarżonego kary więzienia w zawieszeniu, grzywnę oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Sprawa ta rzuca cień na działalność publiczną Sylwestra Z., dotychczas znanego jako działacza samorządowego i lokalnego lidera.

  Napisano środa, 12 czerwiec 2024 09:07
 • Wzgórze Tumskie w Płocku - Cud Polski 2024
  Wzgórze Tumskie w Płocku - Cud Polski 2024

  W poniedziałek, 10 czerwca 2024 roku, ogłoszono wyniki prestiżowego plebiscytu "Cuda Polski 2024", który corocznie organizuje magazyn "National Geographic Traveler". Wśród laureatów, znalazło się 16 wyjątkowych miejsc, które zdobyły serca i głosy uczestników. W tym roku, na szczególne wyróżnienie zasłużyło Wzgórze Tumskie w Płocku, które zostało okrzyknięte jednym z nowych cudów Polski.

  Napisano wtorek, 11 czerwiec 2024 08:53
 • Powiat Nowodworski - wybory do Parlamentu Europejskiego
  Powiat Nowodworski - wybory do Parlamentu Europejskiego

  We wczorajszych wyborach do Parlamentu Europejskiego w Powiecie Nowodworskim, obserwujemy wyraźne zarysowanie się trendów politycznych, wśród lokalnej społeczności. Zdecydowane zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości (PiS), skupia uwagę na silnym poparciu dla tej partii, jednakże rezultaty pozostałych komitetów wyborczych, również rzucają światło na polityczne preferencje mieszkańców powiatu.

  Napisano poniedziałek, 10 czerwiec 2024 09:30
 • Drzewa Młodych Płocczan - inicjatywa ekologiczna miasta
  Drzewa Młodych Płocczan - inicjatywa ekologiczna miasta

  Płock, jako jedno z wielu miast w Polsce, aktywnie działających na rzecz ochrony środowiska, wdraża kolejną edycję projektu "Drzewa Młodych Płocczan". Projekt, organizowany przez Ratusz Miasta Płocka, pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Nowakowskiego, ma na celu promowanie ekologii oraz podkreślenie znaczenia nowego życia, poprzez symboliczne sadzenie drzew.

  Napisano piątek, 07 czerwiec 2024 09:16
 • Zderzenie z wozem strażackim i pościg za nastolatkami - Płońsk
  Zderzenie z wozem strażackim i pościg za nastolatkami - Płońsk

  W Płońsku doszło do niecodziennego zdarzenia drogowego, które zakończyło się dramatycznym pościgiem i zatrzymaniem dwóch nastolatków. Wszystko rozpoczęło się od kolizji z udziałem wozu strażackiego, a zakończyło ucieczką kradzionym samochodem.

  Napisano czwartek, 06 czerwiec 2024 09:42
 • Zatrzymanie w Płońsku - narkotyki w mieszkaniu 33 - latka
  Zatrzymanie w Płońsku - narkotyki w mieszkaniu 33 - latka

  Kilka dni temu, płońscy kryminalni przeprowadzili skuteczną akcję, zatrzymania 33 - letniego mieszkańca miasta Płońsk, podejrzanego o posiadanie narkotyków. Interwencja miała miejsce w mieszkaniu mężczyzny, gdzie, jak wynika z ustaleń, przechowywane były nielegalne substancje.

  Napisano środa, 05 czerwiec 2024 11:56