poniedziałek, 05 wrzesień 2022 09:35

Co to jest ploter i jak działa?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Ploter Ploter pixabay

Plotery to urządzenia o różnych funkcjach. Zazwyczaj kojarzą się z drukiem wielkoformatowym, lecz ich zastosowanie jest znacznie szersze. Wyróżnia się kilka rodzajów ploterów, które różnią się swoimi funkcjami. Czym dokładnie jest ploter? Jak działa i jakie są jego rodzaje? Kiedy warto zainwestować w takie urządzanie? Sprawdź w tym artykule.

 

Czym jest ploter i jak działa?

Plotery to komputerowe urządzenia peryferyjne, które są wykorzystywane do obróbki materiałów płaskich o dużej powierzchni. Przede wszystkim są stosowane do druku wielkoformatowego, lecz są również urządzenia służące do cięcia i grawerowania. Plotery mogą obrabiać nie tylko zwykły papier o różnej grubości, lecz również wiele rodzajów innych materiałów: folie, płótna, tworzywa sztuczne, a także metal, drewno czy szkło. 

Wyróżnia się różne typy ploterów zależnie od pełnionych funkcji, czy budowy. Są to urządzenia, które znajdują szerokie zastosowanie zarówno w firmach reklamowych, w pracowniach graficznych, jak i kartograficznych, architektonicznych, czy poligrafii.

Podział ploterów ze względu na pełnione funkcje

Ploter zależnie od swojej budowy może pełnić różne funkcje. Dlatego wyróżnia się kilka rodzajów tych urządzeń. Ze względu na zastosowanie można wyróżnić:

Plotery drukujące– to najpowszechniejszy typy tych urządzeń są wykorzystywane do druku wielkoformatowego różnego rodzaju materiałów graficznych. Plotery drukujące można dodatkowo podzielić ze względu na technikę druku, są więc plotery:

 • Atramentowe– przy drukowaniu wykorzystywane są standardowe tusze wodne;
 • Laserowe– w tego typu urządzeniach zastosowana jest technika druku laserowego, niektóre plotery laserowe mają dodatkowe funkcje tnące i grawerujące;
 • Solwentowe– w tych urządzeniach stosowane są tusze na bazie rozpuszczalników organicznych, wydrukowane materiały są dużo trwalsze i odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Plotery grawerujące– umożliwiają wykonywanie żłobień według konkretnego wzoru na twardych powierzchniach takich jak: drewno metal, czy szkło. Mogą nanosić obraz w dwóch wymiarach (oś X i Y) lub trzech, czyli z ustaleniem konkretnej głębokości.

Plotery tnące– są stosowane do wycinania różnych kształtów np. liter w takich materiałach jak folie, folie samoprzylepne, styropian i różne tworzywa.

Podział ploterów ze względu na budowę

Plotery dzieli się na dwa rodzaje pod względem ich budowy – płaskie i bębnowe.

Plotery płaskie obrabiają materiał ułożony płasko. Głowica z tuszem lub laser poruszają się po pionowej poprzeczce, która dodatkowo przesuwa się również wzdłuż całej powierzchni materiału.

Plotery bębnowe – posiadają szeroki bęben, na który nawinięty jest materiał, podlegający obróbce. Głowica drukująca przesuwa się prostopadle do kierunku przesuwanego przez bęben papieru.

To jednak nie wszystkie typy tych urządzeń. W różnych branżach stosowane są jeszcze inne typy ploterów:

 • kreślące – umożliwiają tworzenie zaawansowanych wzorów na papierze i innych materiałach;
 • pisakowe — umożliwiających projektowanie i wycinanie w różnych materiałach;
 • sublimacyjny — do nanoszenia kolorów na duże powierzchnie materiałów tekstylnych;
 • termiczne – umożliwiają precyzyjne cięcie różnych materiałów w bardzo wysokiej temperaturze.

Zastosowanie ploterów

Zastosowanie ploterów jest bardzo szerokie. Najczęściej jednak wykorzystywane są w pracowniach graficznych, reklamowych oraz różnego typu drukarniach. Umożliwiają wydruk takich materiałów jak:

 • plakaty, wielkoformatowe grafiki i fotografie,
 • banery i tablice reklamowe,
 • billboardy, cityboardy, citylighty,
 • wydruki na plandeki samochodowe,
 • tablice informacyjne i szyldy,
 • znaczki numeryczne na drzwi,
 • trójwymiarowe loga,
 • mapy, schematy, projekty budowlane,
 • barwne transparent,
 • kolorowe pościele, obrusy i inne tekstylia domowe.

Kupując ploter, trzeba przede wszystkim dokładnie ustalić jakie funkcje będzie pełnić. Ocenić koszt eksploatacji oraz ile można na niego wydać. Urządzenie warto wybrać w doświadczonej firmie oraz sprawdzić czas trwania gwarancji.

 • Jaki Internet wybrać dla dziecka? Który sprawdzi się najlepiej do nauki?
  Jaki Internet wybrać dla dziecka? Który sprawdzi się najlepiej do nauki?

  Dostęp do dobrego łącza internetowego jest niezbędny nie tylko studentom, lecz także dzieciom w trakcie roku szkolnego.

  Napisano sobota, 01 październik 2022 14:32
 • Na czym polega odfrankowanie kredytu?
  Na czym polega odfrankowanie kredytu?

  Posiadacze kredytów frankowych, których wciąż jest aktywnych ponad 400 000, mogą dziś wyjść na drogę sądową z bankiem kredytującym.

  Napisano wtorek, 27 wrzesień 2022 11:47
 • Dlaczego warto mieć adwokata podczas zatrzymania i przesłuchania?
  Dlaczego warto mieć adwokata podczas zatrzymania i przesłuchania?

  Zostałeś zatrzymany przez Policję lub otrzymałeś wezwanie by stawić się na komendę w charakterze świadka. Przesłuchanie zawsze wiąże się z dużym stresem, szczególnie dla osób, które w swoim życiu raczej starały się nie wchodzić w konflikt z prawem.

  Napisano wtorek, 27 wrzesień 2022 11:45
 • Streaming vs. telewizja – wady i zalety
  Streaming vs. telewizja – wady i zalety

  Ostatnie lata nie są łatwe dla tradycyjnej telewizji. Coraz większa popularność transmisji online, a wraz z nimi coraz większa liczba kanałów oferujących streaming wideo na życzenie, skutecznie odbiera telewizji widzów.

  Napisano wtorek, 27 wrzesień 2022 11:40
 • Lipoliza – na czym polega iniekcyjny rozpad tkanki tłuszczowej?
  Lipoliza – na czym polega iniekcyjny rozpad tkanki tłuszczowej?

  Nikt z nas nie lubi nadmiaru tłuszczu. Często nawet pomimo aktywności fizycznej i zdrowej diety na niektórych obszarach ciała gromadzi się szczególnie oporna tkanka tłuszczowa.

  Napisano czwartek, 15 wrzesień 2022 13:34
 • Drzwi balkonowe – łatwiej otwierać czy przesuwać?
  Drzwi balkonowe – łatwiej otwierać czy przesuwać?

  Jeszcze parę dekad temu taki dylemat właściwie nie istniał. Drzwi balkonowe były do bólu typowe oraz wykonane tak, że ich jakość pozostawiała wiele do życzenia. To powodowało, że w każdą próbę otwarcia trzeba było włożyć sporą siłę, która musiała być jeszcze większa przy zamykaniu.

  Napisano poniedziałek, 12 wrzesień 2022 09:55
 • Wszystko, co warto wiedzieć o masturbacji
  Wszystko, co warto wiedzieć o masturbacji

  Masturbacja, określana także jako onanizm czy autoerotyzm to pobudzanie własnych narządów płciowych w celu osiągnięcia seksualnej satysfakcji. To naturalny etap w rozwoju seksualności człowieka, choć często potępiany w wielu kulturach i religiach.

  Napisano poniedziałek, 12 wrzesień 2022 09:50
 • Dużo pracy w opiece w Niemczech
  Dużo pracy w opiece w Niemczech

  Osoby zainteresowane podjęciem pracy w branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech jeszcze nigdy nie miały tak dobrego położenia jak obecnie.

  Napisano środa, 07 wrzesień 2022 16:30
 • Co to jest ploter i jak działa?
  Co to jest ploter i jak działa?

  Plotery to urządzenia o różnych funkcjach. Zazwyczaj kojarzą się z drukiem wielkoformatowym, lecz ich zastosowanie jest znacznie szersze. Wyróżnia się kilka rodzajów ploterów, które różnią się swoimi funkcjami. Czym dokładnie jest ploter? Jak działa i jakie są jego rodzaje? Kiedy warto zainwestować w takie urządzanie? Sprawdź w tym artykule.

  Napisano poniedziałek, 05 wrzesień 2022 09:35
 • Kiedy należy skonsultować się z chirurgiem – tych problemów nie wolno bagatelizować!
  Kiedy należy skonsultować się z chirurgiem – tych problemów nie wolno bagatelizować!

  Bywają dolegliwości, które, choć są dokuczliwe, wyjadają się nieszkodliwe, dlatego wiele osób zwleka z wizytą u specjalisty. Warto jednak pamiętać, że nawet te początkowo niegroźne zmiany, mogę nieleczone prowadzić do poważniejszych zaburzeń.

  Napisano poniedziałek, 05 wrzesień 2022 09:31