poniedziałek, 05 wrzesień 2022 09:35

Co to jest ploter i jak działa?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Ploter Ploter pixabay

Plotery to urządzenia o różnych funkcjach. Zazwyczaj kojarzą się z drukiem wielkoformatowym, lecz ich zastosowanie jest znacznie szersze. Wyróżnia się kilka rodzajów ploterów, które różnią się swoimi funkcjami. Czym dokładnie jest ploter? Jak działa i jakie są jego rodzaje? Kiedy warto zainwestować w takie urządzanie? Sprawdź w tym artykule.

 

Czym jest ploter i jak działa?

Plotery to komputerowe urządzenia peryferyjne, które są wykorzystywane do obróbki materiałów płaskich o dużej powierzchni. Przede wszystkim są stosowane do druku wielkoformatowego, lecz są również urządzenia służące do cięcia i grawerowania. Plotery mogą obrabiać nie tylko zwykły papier o różnej grubości, lecz również wiele rodzajów innych materiałów: folie, płótna, tworzywa sztuczne, a także metal, drewno czy szkło. 

Wyróżnia się różne typy ploterów zależnie od pełnionych funkcji, czy budowy. Są to urządzenia, które znajdują szerokie zastosowanie zarówno w firmach reklamowych, w pracowniach graficznych, jak i kartograficznych, architektonicznych, czy poligrafii.

Podział ploterów ze względu na pełnione funkcje

Ploter zależnie od swojej budowy może pełnić różne funkcje. Dlatego wyróżnia się kilka rodzajów tych urządzeń. Ze względu na zastosowanie można wyróżnić:

Plotery drukujące– to najpowszechniejszy typy tych urządzeń są wykorzystywane do druku wielkoformatowego różnego rodzaju materiałów graficznych. Plotery drukujące można dodatkowo podzielić ze względu na technikę druku, są więc plotery:

 • Atramentowe– przy drukowaniu wykorzystywane są standardowe tusze wodne;
 • Laserowe– w tego typu urządzeniach zastosowana jest technika druku laserowego, niektóre plotery laserowe mają dodatkowe funkcje tnące i grawerujące;
 • Solwentowe– w tych urządzeniach stosowane są tusze na bazie rozpuszczalników organicznych, wydrukowane materiały są dużo trwalsze i odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Plotery grawerujące– umożliwiają wykonywanie żłobień według konkretnego wzoru na twardych powierzchniach takich jak: drewno metal, czy szkło. Mogą nanosić obraz w dwóch wymiarach (oś X i Y) lub trzech, czyli z ustaleniem konkretnej głębokości.

Plotery tnące– są stosowane do wycinania różnych kształtów np. liter w takich materiałach jak folie, folie samoprzylepne, styropian i różne tworzywa.

Podział ploterów ze względu na budowę

Plotery dzieli się na dwa rodzaje pod względem ich budowy – płaskie i bębnowe.

Plotery płaskie obrabiają materiał ułożony płasko. Głowica z tuszem lub laser poruszają się po pionowej poprzeczce, która dodatkowo przesuwa się również wzdłuż całej powierzchni materiału.

Plotery bębnowe – posiadają szeroki bęben, na który nawinięty jest materiał, podlegający obróbce. Głowica drukująca przesuwa się prostopadle do kierunku przesuwanego przez bęben papieru.

To jednak nie wszystkie typy tych urządzeń. W różnych branżach stosowane są jeszcze inne typy ploterów:

 • kreślące – umożliwiają tworzenie zaawansowanych wzorów na papierze i innych materiałach;
 • pisakowe — umożliwiających projektowanie i wycinanie w różnych materiałach;
 • sublimacyjny — do nanoszenia kolorów na duże powierzchnie materiałów tekstylnych;
 • termiczne – umożliwiają precyzyjne cięcie różnych materiałów w bardzo wysokiej temperaturze.

Zastosowanie ploterów

Zastosowanie ploterów jest bardzo szerokie. Najczęściej jednak wykorzystywane są w pracowniach graficznych, reklamowych oraz różnego typu drukarniach. Umożliwiają wydruk takich materiałów jak:

 • plakaty, wielkoformatowe grafiki i fotografie,
 • banery i tablice reklamowe,
 • billboardy, cityboardy, citylighty,
 • wydruki na plandeki samochodowe,
 • tablice informacyjne i szyldy,
 • znaczki numeryczne na drzwi,
 • trójwymiarowe loga,
 • mapy, schematy, projekty budowlane,
 • barwne transparent,
 • kolorowe pościele, obrusy i inne tekstylia domowe.

Kupując ploter, trzeba przede wszystkim dokładnie ustalić jakie funkcje będzie pełnić. Ocenić koszt eksploatacji oraz ile można na niego wydać. Urządzenie warto wybrać w doświadczonej firmie oraz sprawdzić czas trwania gwarancji.

 • Aktywne półkolonie w mieście – na czym to polega?
  Aktywne półkolonie w mieście – na czym to polega?

  Wakacje często kojarzone są ze słodkim lenistwem, jednak twoje dziecko nie musi spędzać długich godzin przed komputerem albo samopas na podwórku. Bezpieczeństwo podopiecznych i dobrze spędzony czas gwarantują półkolonie – zajęcia, dzięki którym twoja pociecha nawiąże nowe znajomości i aktywnie spędzi godziny poza domem. Sprawdź, na czym to polega.

  Napisano poniedziałek, 05 czerwiec 2023 07:00
 • Pozycjonowanie stron kancelarii – jak promować doradztwo prawne w sieci
  Pozycjonowanie stron kancelarii – jak promować doradztwo prawne w sieci

  Pozycjonowanie stron internetowych stało się kluczowym elementem strategii marketingowych w wielu sektorach - nie inaczej jest w przypadku kancelarii prawnych. W erze cyfrowej, gdzie Internet to pierwsze miejsce, w którym potencjalni klienci szukają usług prawnych, kancelarie prawnicze muszą znaleźć efektywne metody na zwiększenie swojej widoczności w sieci.

  Napisano piątek, 02 czerwiec 2023 11:29
 • Pomoc drogowa – jakie wsparcie zapewnia w trasie?
  Pomoc drogowa – jakie wsparcie zapewnia w trasie?

  Awarie, usterki i wypadki zdarzają się niezależnie od tego, jak długa jest twoja podróż samochodem. Jeśli w trasie znalazłeś się w kryzysowej sytuacji, nie musisz samodzielnie szukać najlepszego rozwiązania – pomoc drogowa to pełna obsługa zdarzeń drogowych. Jakie usługi zapewnia wyspecjalizowana firma? Kto skorzysta ze wsparcia? Sprawdź, na co możesz liczyć wybierając numer pomocy drogowej.

  Napisano wtorek, 30 maj 2023 11:36
 • Najlepszy fotograf ślubny z Warszawy
  Najlepszy fotograf ślubny z Warszawy

  Szukasz doskonałego fotografa ślubnego z Warszawy, który uwieczni najpiękniejsze chwile tego wyjątkowego dnia? Poznaj niezwykłego artystę, który przeniesie Twoje wspomnienia na kolejny poziom. Fotograf ślubny z Warszawy, Michał, to prawdziwy mistrz w swoim fachu. Jego pasja do tworzenia pięknych obrazów i umiejętność uchwycenia autentycznych emocji sprawiają, że jego prace są wyjątkowe i pełne życia. Michał wie, jak stworzyć unikalną atmosferę i złapać najważniejsze momenty, które z pewnością rozpalą Twoje serce za każdym razem, gdy spojrzysz na te zdjęcia.

  Napisano wtorek, 30 maj 2023 11:00
 • Aktywne półkolonie letnie – na czym polegają zajęcia w mieście?
  Aktywne półkolonie letnie – na czym polegają zajęcia w mieście?

  Wakacje to czas wolny od szkoły, w którym dzieci wymagają nie tylko opieki, ale także dobrej zabawy. Czy można połączyć jedno z drugim? Tak, a co więcej, zrobisz to wciąż chodząc do pracy. Prowadzone przez doświadczonych animatorów półkolonie letnie w Szczecinie to najlepszy sposób, aby odciążyć rodziców zapewniając najmłodszym godziny wypełnione rozmaitymi aktywnościami. Jakie atrakcje czekają na małych uczestników? Sprawdź, czego możesz spodziewać się po półkoloniach.

  Napisano niedziela, 28 maj 2023 11:55
 • Prześcieradło 120x200 - idealne rozwiązanie dla małych łóżek
  Prześcieradło 120x200 - idealne rozwiązanie dla małych łóżek

  Jeśli poszukujesz prześcieradła na małe łóżko, o wymiarach 120x200 cm, to warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim, wymiary te idealnie pasują do łóżek jednoosobowych, niewielkich sof lub rozkładanych foteli. Jest to również dobre rozwiązanie dla dzieci, które potrzebują mniejszej powierzchni do spania.

  Napisano piątek, 12 maj 2023 11:42
 • Kiszona kapusta i jej rola w zdrowej diecie
  Kiszona kapusta i jej rola w zdrowej diecie

  Kiszonki znane są z pozytywnego wpływu na zdrowie, nic więc dziwnego, że po przepisy na nie sięgamy coraz chętniej. I choć kisić możemy prawie wszystko, wciąż najpopularniejszym przysmakiem tego typu pozostaje kiszona kapusta. Dlaczego warto włączyć ją do swego menu? W jaki sposób dieta z takim dodatkiem wpłynie na ogólny stan naszego zdrowia?

  Napisano środa, 24 maj 2023 08:20
 • Wiesiołek - co to jest i jakie ma właściwości?
  Wiesiołek - co to jest i jakie ma właściwości?

  Wiesiołek, znany również jako wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis), to fascynująca roślina z rodziny wiesiołkowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, ale obecnie rozprzestrzenił się na wiele innych kontynentów, w tym Europę i Azję. Wiesiołek jest rośliną dwuletnią, co oznacza, że przez pierwszy rok wytwarza jedynie rozetę liści, a w drugim roku kwitnie i wytwarza nasiona.

  Napisano środa, 24 maj 2023 08:18
 • Ocet jabłkowy - kiedy warto go stosować?
  Ocet jabłkowy - kiedy warto go stosować?

  Od pewnego czasu wracamy do naturalnych produktów, które stanowią ciekawą alternatywę dla drogich leków z apteki. Jak się okazuje, istnieje wiele rozwiązań, które są niedoceniane. Wśród nich jest ocet jabłkowy. Nie bez powodu przez wiele kobiet nazywany się jednym z najpotężniejszych sprzymierzeńców w dbaniu o urodę i zdrowie. Posiada wiele cennych składników, dzięki którym możemy zadbać o praktycznie całe swoje ciało.

  Napisano środa, 24 maj 2023 08:10
 • Osłony foliowe na buty w szpitalu - po co się je zakłada?
  Osłony foliowe na buty w szpitalu - po co się je zakłada?

  Osłony foliowe na buty to niepozorne, a jednak niezwykle istotne elementy wyposażenia placówek medycznych, w tym szpitali. Przemyślana konstrukcja, niewielkie rozmiary oraz łatwość użytkowania sprawiają, że są niezastąpione w codziennym funkcjonowaniu instytucji zdrowia. Przede wszystkim, takie osłony mają za zadanie ochronę przed przenoszeniem drobnoustrojów i zanieczyszczeń z zewnątrz do sterylnego środowiska szpitala. W ten sposób mają bezpośredni wpływ na utrzymanie higieny i bezpieczeństwa pacjentów.

  Napisano środa, 17 maj 2023 11:25