poniedziałek, 05 wrzesień 2022 09:35

Co to jest ploter i jak działa?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Ploter Ploter pixabay

Plotery to urządzenia o różnych funkcjach. Zazwyczaj kojarzą się z drukiem wielkoformatowym, lecz ich zastosowanie jest znacznie szersze. Wyróżnia się kilka rodzajów ploterów, które różnią się swoimi funkcjami. Czym dokładnie jest ploter? Jak działa i jakie są jego rodzaje? Kiedy warto zainwestować w takie urządzanie? Sprawdź w tym artykule.

 

Czym jest ploter i jak działa?

Plotery to komputerowe urządzenia peryferyjne, które są wykorzystywane do obróbki materiałów płaskich o dużej powierzchni. Przede wszystkim są stosowane do druku wielkoformatowego, lecz są również urządzenia służące do cięcia i grawerowania. Plotery mogą obrabiać nie tylko zwykły papier o różnej grubości, lecz również wiele rodzajów innych materiałów: folie, płótna, tworzywa sztuczne, a także metal, drewno czy szkło. 

Wyróżnia się różne typy ploterów zależnie od pełnionych funkcji, czy budowy. Są to urządzenia, które znajdują szerokie zastosowanie zarówno w firmach reklamowych, w pracowniach graficznych, jak i kartograficznych, architektonicznych, czy poligrafii.

Podział ploterów ze względu na pełnione funkcje

Ploter zależnie od swojej budowy może pełnić różne funkcje. Dlatego wyróżnia się kilka rodzajów tych urządzeń. Ze względu na zastosowanie można wyróżnić:

Plotery drukujące– to najpowszechniejszy typy tych urządzeń są wykorzystywane do druku wielkoformatowego różnego rodzaju materiałów graficznych. Plotery drukujące można dodatkowo podzielić ze względu na technikę druku, są więc plotery:

 • Atramentowe– przy drukowaniu wykorzystywane są standardowe tusze wodne;
 • Laserowe– w tego typu urządzeniach zastosowana jest technika druku laserowego, niektóre plotery laserowe mają dodatkowe funkcje tnące i grawerujące;
 • Solwentowe– w tych urządzeniach stosowane są tusze na bazie rozpuszczalników organicznych, wydrukowane materiały są dużo trwalsze i odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Plotery grawerujące– umożliwiają wykonywanie żłobień według konkretnego wzoru na twardych powierzchniach takich jak: drewno metal, czy szkło. Mogą nanosić obraz w dwóch wymiarach (oś X i Y) lub trzech, czyli z ustaleniem konkretnej głębokości.

Plotery tnące– są stosowane do wycinania różnych kształtów np. liter w takich materiałach jak folie, folie samoprzylepne, styropian i różne tworzywa.

Podział ploterów ze względu na budowę

Plotery dzieli się na dwa rodzaje pod względem ich budowy – płaskie i bębnowe.

Plotery płaskie obrabiają materiał ułożony płasko. Głowica z tuszem lub laser poruszają się po pionowej poprzeczce, która dodatkowo przesuwa się również wzdłuż całej powierzchni materiału.

Plotery bębnowe – posiadają szeroki bęben, na który nawinięty jest materiał, podlegający obróbce. Głowica drukująca przesuwa się prostopadle do kierunku przesuwanego przez bęben papieru.

To jednak nie wszystkie typy tych urządzeń. W różnych branżach stosowane są jeszcze inne typy ploterów:

 • kreślące – umożliwiają tworzenie zaawansowanych wzorów na papierze i innych materiałach;
 • pisakowe — umożliwiających projektowanie i wycinanie w różnych materiałach;
 • sublimacyjny — do nanoszenia kolorów na duże powierzchnie materiałów tekstylnych;
 • termiczne – umożliwiają precyzyjne cięcie różnych materiałów w bardzo wysokiej temperaturze.

Zastosowanie ploterów

Zastosowanie ploterów jest bardzo szerokie. Najczęściej jednak wykorzystywane są w pracowniach graficznych, reklamowych oraz różnego typu drukarniach. Umożliwiają wydruk takich materiałów jak:

 • plakaty, wielkoformatowe grafiki i fotografie,
 • banery i tablice reklamowe,
 • billboardy, cityboardy, citylighty,
 • wydruki na plandeki samochodowe,
 • tablice informacyjne i szyldy,
 • znaczki numeryczne na drzwi,
 • trójwymiarowe loga,
 • mapy, schematy, projekty budowlane,
 • barwne transparent,
 • kolorowe pościele, obrusy i inne tekstylia domowe.

Kupując ploter, trzeba przede wszystkim dokładnie ustalić jakie funkcje będzie pełnić. Ocenić koszt eksploatacji oraz ile można na niego wydać. Urządzenie warto wybrać w doświadczonej firmie oraz sprawdzić czas trwania gwarancji.

 • Przejdźmy do kampera, karawaning jest trendy
  Przejdźmy do kampera, karawaning jest trendy

  Jeśli kupiłeś kamper lub myślisz już o zakupie czegoś do kampera na pewno interesujesz się wycieczkami w wolnej postaci. Na pewno lubisz wolność i swobodę podróżowania, nie przepadasz za przepełnionymi i zatłoczonymi hotelami ani wycieczkami typu last minutę, gdzie każdy element takiej wycieczki jest ustalony i niezmienialny.

  Napisano piątek, 27 styczeń 2023 21:26
 • Petsitters - miejsce, w którym Twój pupil znajdzie drugi dom
  Petsitters - miejsce, w którym Twój pupil znajdzie drugi dom

  Nie wiesz, co zrobić ze zwierzęciem, gdy wyjeżdżasz w podróż służbową, na wakacje lub w innej sprawie do innego miasta lub kraju? Istnieje kilka rozwiązań! Pierwsza opcja to szukanie pomocy u znajomych, przyjaciół, krewnych, którzy pod Twoją nieobecność będą mogli zaopiekować się zwierzakiem.

  Napisano piątek, 27 styczeń 2023 14:29
 • Czym się kierować przy wyborze kosiarki elektrycznej?
  Czym się kierować przy wyborze kosiarki elektrycznej?

  Piękny i zadbany ogród jest marzeniem każdego właściciela domku jednorodzinnego. Chcesz zatroszczyć się o trawnik na swojej działce? Zależy Ci na stworzeniu praktycznej strefy relaksu i wypoczynku dla całej rodziny? Szukasz idealnej kosiarki elektrycznej? W dzisiejszym artykule podpowiemy, czym kierować się podczas jej zakupu.

  Napisano czwartek, 26 styczeń 2023 17:03
 • O czym należy pamiętać urządzając imprezę okolicznościową?
  O czym należy pamiętać urządzając imprezę okolicznościową?

  Imprezy okolicznościowe w Warszawie cieszą się ogromną popularnością wśród osób, które mają już dość zamknięcia w czterech ścianach własnego domu, co było standardem przez ostatnie kilkanaście miesięcy.

  Napisano czwartek, 19 styczeń 2023 13:47
 • Przełom w walce z problemami z erekcją. To odkrycie może zmienić życie wielu mężczyzn
  Przełom w walce z problemami z erekcją. To odkrycie może zmienić życie wielu mężczyzn

  Z problemem erekcji spotyka się bardzo wielu mężczyzn, choć niestety wciąż jest to temat tabu.

  Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 19:49
 • Pamiętaj o śniadaniu – dlaczego pierwszy posiłek jest tak ważny?
  Pamiętaj o śniadaniu – dlaczego pierwszy posiłek jest tak ważny?

  Śniadanie dostarcza paliwa na dzień dobry – to najważniejszy posiłek dnia i powinien być jak najlepiej przygotowany. Wolisz dania na słodko czy w wersji wytrawnej? Duże znaczenie ma też drugie śniadanie zabierane zwykle do pracy – gotowe kanapki lub sałatki, pożywne smoothie albo domowe ciastka owsiane dodadzą energii i umilą południe.

  Napisano wtorek, 10 styczeń 2023 14:18
 • Dlaczego warto korzystać z usług kurierskich?
  Dlaczego warto korzystać z usług kurierskich?

  Jeszcze niedawno jedyną dostępną opcją nadania i odbioru paczek były usługi pocztowe. Szybkość realizacji zamówienia czy konieczność stania w długich kolejkach jedynie zniechęcały do korzystania z tej opcji.

  Napisano wtorek, 10 styczeń 2023 14:13
 • Zaskórniki – jak powstają? W jaki sposób można się ich pozbyć?
  Zaskórniki – jak powstają? W jaki sposób można się ich pozbyć?

  Zaskórniki często kojarzone są z młodą cerą trądzikową oraz z osobami w wieku młodzieńczym. Jednak mogą one pojawić się w każdym wieku. Czasami można spotkać się też z nazwą wągry. Czym dokładnie są zaskórniki? W jaki sposób je rozpoznać i jak można je bezpiecznie usunąć? Zobacz, co warto wiedzieć na ten temat.

  Napisano wtorek, 03 styczeń 2023 11:41
 • Planujesz zimowy wypoczynek - Hotel Björnson to najlepszy wybór!
  Planujesz zimowy wypoczynek - Hotel Björnson to najlepszy wybór!

  Zimowy czas dla wielu osób jest jednoznaczny z sezonem urlopowym i wypoczynkiem.

  Napisano poniedziałek, 02 styczeń 2023 15:08
 • Klasyczna elegancja na korcie – odzież tenisowa polskiej produkcji
  Klasyczna elegancja na korcie – odzież tenisowa polskiej produkcji

  Świat sportowy pokochał Igę Świątek, która zachwyca swoimi sukcesami oraz tenisa, dyscyplinę sportową, która dzięki Idze stała się jeszcze bardziej popularna. Nie wystarczy jednak odwiedzić kort tenisowy – trzeba też wiedzieć, jak ubrać się do gry.

  Napisano wtorek, 27 grudzień 2022 17:26