Czym jest ploter i jak działa?
Plotery to komputerowe urządzenia peryferyjne, które są wykorzystywane do obróbki materiałów płaskich o dużej powierzchni. Przede wszystkim są stosowane do druku wielkoformatowego, lecz są również urządzenia służące do cięcia i grawerowania. Plotery mogą obrabiać nie tylko zwykły papier o różnej grubości, lecz również wiele rodzajów innych materiałów: folie, płótna, tworzywa sztuczne, a także metal, drewno czy szkło.
Wyróżnia się różne typy ploterów zależnie od pełnionych funkcji, czy budowy. Są to urządzenia, które znajdują szerokie zastosowanie zarówno w firmach reklamowych, w pracowniach graficznych, jak i kartograficznych, architektonicznych, czy poligrafii.
Podział ploterów ze względu na pełnione funkcje
Ploter zależnie od swojej budowy może pełnić różne funkcje. Dlatego wyróżnia się kilka rodzajów tych urządzeń. Ze względu na zastosowanie można wyróżnić:
Plotery drukujące– to najpowszechniejszy typy tych urządzeń są wykorzystywane do druku wielkoformatowego różnego rodzaju materiałów graficznych. Plotery drukujące można dodatkowo podzielić ze względu na technikę druku, są więc plotery:
- Atramentowe– przy drukowaniu wykorzystywane są standardowe tusze wodne;
- Laserowe– w tego typu urządzeniach zastosowana jest technika druku laserowego, niektóre plotery laserowe mają dodatkowe funkcje tnące i grawerujące;
- Solwentowe– w tych urządzeniach stosowane są tusze na bazie rozpuszczalników organicznych, wydrukowane materiały są dużo trwalsze i odporne na działanie czynników atmosferycznych.
Plotery grawerujące– umożliwiają wykonywanie żłobień według konkretnego wzoru na twardych powierzchniach takich jak: drewno metal, czy szkło. Mogą nanosić obraz w dwóch wymiarach (oś X i Y) lub trzech, czyli z ustaleniem konkretnej głębokości.
Plotery tnące– są stosowane do wycinania różnych kształtów np. liter w takich materiałach jak folie, folie samoprzylepne, styropian i różne tworzywa.
Podział ploterów ze względu na budowę
Plotery dzieli się na dwa rodzaje pod względem ich budowy – płaskie i bębnowe.
Plotery płaskie obrabiają materiał ułożony płasko. Głowica z tuszem lub laser poruszają się po pionowej poprzeczce, która dodatkowo przesuwa się również wzdłuż całej powierzchni materiału.
Plotery bębnowe – posiadają szeroki bęben, na który nawinięty jest materiał, podlegający obróbce. Głowica drukująca przesuwa się prostopadle do kierunku przesuwanego przez bęben papieru.
To jednak nie wszystkie typy tych urządzeń. W różnych branżach stosowane są jeszcze inne typy ploterów:
- kreślące – umożliwiają tworzenie zaawansowanych wzorów na papierze i innych materiałach;
- pisakowe — umożliwiających projektowanie i wycinanie w różnych materiałach;
- sublimacyjny — do nanoszenia kolorów na duże powierzchnie materiałów tekstylnych;
- termiczne – umożliwiają precyzyjne cięcie różnych materiałów w bardzo wysokiej temperaturze.
Zastosowanie ploterów
Zastosowanie ploterów jest bardzo szerokie. Najczęściej jednak wykorzystywane są w pracowniach graficznych, reklamowych oraz różnego typu drukarniach. Umożliwiają wydruk takich materiałów jak:
- plakaty, wielkoformatowe grafiki i fotografie,
- banery i tablice reklamowe,
- billboardy, cityboardy, citylighty,
- wydruki na plandeki samochodowe,
- tablice informacyjne i szyldy,
- znaczki numeryczne na drzwi,
- trójwymiarowe loga,
- mapy, schematy, projekty budowlane,
- barwne transparent,
- kolorowe pościele, obrusy i inne tekstylia domowe.
Kupując ploter, trzeba przede wszystkim dokładnie ustalić jakie funkcje będzie pełnić. Ocenić koszt eksploatacji oraz ile można na niego wydać. Urządzenie warto wybrać w doświadczonej firmie oraz sprawdzić czas trwania gwarancji.