Budowa własnego domu jest jednym z największych projektów w całym życiu wielu ludzi. Zapewne każdy z nas chciałby maksymalnie skrócić czas budowy domu oraz obciąć koszty do absolutnego minimum. Czasami staje się to niemożliwe w związku z naszymi wygórowanymi oczekiwaniami. Jak sprawnie i tanio wybudować dom, aby nie obciążać się wieloletnim kredytem z wysoką ratą miesięczną?
Wybranie gotowego projektu
Wybranie gotowego projektu nowego domu to świetny sposób na zaoszczędzenie sporej ilości gotówki już na samym początku inwestycji. W Internecie można znaleźć mnóstwo inspiracji, które z całą pewnością pomogą wybrać najlepszy projekt nowego domu. Przy wyborze warto wczytać się we wszystkie szczegóły, aby upewnić się, czy wszystkie aspekty techniczne projektu są zgodne z naszymi oczekiwaniami. Wybór gotowego projektu to również spora oszczędność czasowa.
Prosta bryła domu
W przypadku wyboru kształtu domu matematyka wydaje się bardzo prosta - im prostsza bryła, tym mniej za nią zapłacimy. Chcąc zaoszczędzić pieniądze na budowie domu, przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby był on jak najprostszy pod kątem geometrycznym. Każde pożądane zakrzywienia będą wiązały się z koniecznością zapłaty znacznie większej kwoty pieniężnej.
Zrezygnuj z piwnicy
Nowoczesne domy są budowane w dużej mierze z pominięciem piwnicy. Koszt wybudowania domu z pomieszczeniem gospodarczym pod powierzchnią ziemi jest znacznie droższy. W cenę wchodzi nie tylko konieczność wykopania miejsca na odpowiednie fundamenty, ale również cena odpowiedniego wzmocnienia konstrukcji. Piwnica w wielu przypadkach wydaję się zbędnym rozwiązaniem, dlatego warto zastanowić się, czy na pewno będzie ona dla nas najlepszą opcją.
Funkcjonalne rozwiązania
Wdrożenie funkcjonalnych rozwiązań w dłuższej perspektywie czasu może okazać się bardzo trafnym wyborem pod kątem finansowym. Do funkcjonalnych rozwiązań zazwyczaj zaliczamy:
budowa obszernego pomieszczenia gospodarczego;
budowa kotłowni;
budowa przydomowej komórki.
Każde z tych pomieszczeń oprócz standardowego przeznaczenia, może również służyć, jako miejsce do przechowywania wielu rzeczy, które niepotrzebnie wprowadzałyby bałagan w naszym domu.
Niewielka powierzchnia zabudowy
Warto pamiętać, że całkowity koszt inwestycji budowlanej zależy również od wielkości działki, która zostanie zakupiona. Dlatego tak bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego projektu domu do rzeczywistego rozmiaru działki, aby nie marnować metrów kwadratowych, które często kosztują po kilka tysięcy złotych.
Wysoka jakość materiałów
Budowa nawet najtańszego domu nie może się obyć bez używania materiałów budowlanych wysokiej jakości. To właśnie dzięki nim nasz dom będzie mógł stać nawet 100 lat bez konieczności wykonywania generalnych remontów. Warto zatem wybrać producenta materiałów, jak np. mbwesołek, który swoją renomą będzie gwarantem wysokiej jakości. Porotherm Piła to doskonały produkt. Nawet wyższe wydatki z tym związane, będą się nam zwracały przez kolejne kilkadziesiąt lat. Wniosek jest zatem taki, że na materiałach absolutnie nie można oszczędzać.
Budowa prostego domu nie wydaje się skomplikowaną czynnością. Sporo osób myśli, że wystarczą do tego jedynie umiejętności oraz materiały budowlane. Budowa domu to jednak szereg problemów i kompromisów, które będą musiały zostać rozwiązane. W trakcie budowy mogą wystąpić różne sytuacje, które spowodują, że nasza motywacja spadnie, a finalny dom będzie odbiegał do wzorcowego projektu. Pozytywne podejście do całej budowy może pomóc nam zaoszczędzić nie tylko sporo czasu, ale również pieniędzy.
Stary Rynek stanie się w sobotę dużym parkietem pod chmurką. Mieszkańcy Płocka będą mogli zakończyć tydzień przy muzyce i wspólnej zabawie. Taneczny weekend obejmuje dwa plenerowe spotkania. Obie potańcówki zaplanowano na 7 i 8 sierpnia 2026 roku, a udział w nich jest bezpłatny.
Kończy się czas na pokazanie ciekawych inicjatyw kulturalnych z Mazowsza. Trwa 7. edycja konkursu Impuls Kultury. Nabór skierowano do animatorów i animatorek kultury. Mogą oni przedstawić autorskie działania edukacyjne oraz animacyjne. Zgłoszenia można przesyłać tylko do 14 sierpnia 2026 roku.
Sierpniowa niedziela zgromadziła wiernych w zakroczymskim klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów. Mieszkańcy miasta i okolic uczestniczyli w obchodach święta Matki Bożej Anielskiej. Uroczystą Mszę Świętą 2 sierpnia odprawił gwardian klasztoru ojciec Dawid Napiwodzki OFMCap. Wydarzenie przypomniało również wielowiekową historię odpustu Porcjunkuli.
Plac zabaw w Parku Północnym zyskał element, który trudno przeoczyć. W jego centralnej części pojawiła się duża konstrukcja w kształcie statku. Urządzenie pozwala dzieciom wspinać się, pokonywać przeszkody i rozwiązywać proste zadania. Wartość inwestycji wyniosła blisko 130 tys. zł.
Po zamknięciu bram zwykle robi się cicho. Tym razem będzie zupełnie inaczej. Alejki wypełnią się uczestnikami, na Placu Piknikowym staną namioty, a zwiedzanie potrwa aż do rana. W piątek 31 lipca 2026 roku w płockim ZOO rozpocznie się 12. edycja ZOONOOOCY. To wydarzenie pozwala zobaczyć ogród zoologiczny z zupełnie innej strony. Goście będą spacerować po zmroku. Wezmą udział w warsztatach. Posłuchają prelekcji. Zobaczą także nocny pokaz światła i akrobatyki. W imprezie może uczestniczyć blisko 1000 osób, które spędzą noc na terenie ogrodu zoologicznego.
ZOONOOOC jest jedną z najbardziej nietypowych wakacyjnych propozycji w Płocku. Uczestnicy nie opuszczą ogrodu wraz z końcem dnia. Zostaną w nim aż do sobotniego poranka.
Mapa przedstawia Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku, położony przy ulicy Norbertańskiej 2. To właśnie na terenie płockiego ZOO odbędzie się 12. edycja ZOONOOOCY. Uczestnicy rozbiją namioty w pobliżu Placu Piknikowego przy Grzybku, a następnie będą mogli zwiedzać ogród po zmroku. Na miejsce można dotrzeć samochodem, komunikacją miejską lub pieszo z centrum Płocka. Źródło: Google Maps
Wydarzenie potrwa od godziny 19.00 w piątek 31 lipca do godziny 9.00 w sobotę 1 sierpnia 2026 roku. W tym czasie dostępne będą atrakcje edukacyjne, rekreacyjne i artystyczne. Program przygotowano dla dzieci i dorosłych.
Na Placu Piknikowym przy Grzybku powstanie niewielkie namiotowe miasteczko. Każdy uczestnik sam przygotuje swoje miejsce do noclegu. Później będzie mógł rozpocząć zwiedzanie.
Po zachodzie słońca ogród zmienia swój charakter. Niektóre zwierzęta stają się bardziej aktywne. Inne szukają spokojnego miejsca. W alejkach pojawiają się także dźwięki, których trudno doświadczyć podczas zwykłej wizyty.
Atrakcje rozpoczną się przed bramą
Pierwsze zajęcia rozpoczną się jeszcze przed oficjalnym otwarciem wydarzenia. Organizatorzy pomyśleli o osobach oczekujących na wejście.
Od godziny 18.00 do 19.00 przed główną bramą płockiego ZOO będą prowadzone animacje. Dzięki temu czas oczekiwania stanie się częścią imprezy.
Film pokazuje wyjątkową atmosferę ZOONOOOCY organizowanej na terenie płockiego ogrodu zoologicznego. Uczestnicy rozbijają namioty, spacerują po alejkach ZOO i poznają zachowania zwierząt po zapadnięciu zmroku. Materiał przedstawia również rodzinne animacje, spotkania przyrodnicze oraz atrakcje przygotowane dla dzieci i dorosłych. To krótka zapowiedź nocnej przygody, która łączy wypoczynek, edukację i możliwość zobaczenia płockiego ZOO z zupełnie innej perspektywy.
Wejście uczestników rozpocznie się o godzinie 19.00. Brama będzie otwarta dla nich do godziny 21.00. Warto pojawić się wcześniej. Rozbicie namiotu może zająć kilkanaście minut.
Po wejściu goście skierują się na Plac Piknikowy przy Grzybku. Tam przygotują miejsca noclegowe. Będą też mogli zapoznać się z układem terenu oraz lokalizacją poszczególnych atrakcji.
Wieczorne zwiedzanie i zajęcia dla dzieci
Między godziną 19.00 a 22.00 wiele atrakcji będzie odbywać się równocześnie. Uczestnicy sami zdecydują, z których propozycji skorzystają.
W programie przygotowano między innymi:
indywidualne zwiedzanie płockiego ZOO,
grę terenową ZOOstań Odkrywcą ZOONOOOCY,
ZOONOOOCowe kamyczkobranie,
pokaz zwierząt terrarystycznych,
nocne animacje dla dzieci,
warsztaty plastyczne,
bezpłatną zabawę w Parku Linowym ZOOLANDIA,
możliwość wysłania widokówki z Płocka,
wspólne ognisko przy muzyce gitarowej.
Mapki do gry terenowej będą dostępne przy wejściu. Meta zostanie przygotowana na Placu Piknikowym. Zadania mają zachęcać dzieci do uważnego poznawania ogrodu.
W Pawilonie Herpetarium odbędzie się pokaz zwierząt terrarystycznych. To okazja do zobaczenia gatunków, które często budzą ciekawość. Niektóre z nich pojawiają się w naturze dopiero po zmroku.
Park Linowy ZOOLANDIA będzie dostępny dla uczestników wydarzenia bezpłatnie. Dzieci skorzystają także z nocnych animacji i warsztatów plastycznych.
Przy Pawilonie Herpetarium będzie działać ZOONOOOCowa Poczta. Uczestnicy wyślą stamtąd widokówkę z Płocka. Taka pamiątka może trafić do rodziny lub znajomych.
Ognisko potrwa do ostatniego gościa. Organizatorzy przygotują miejsce do pieczenia kiełbasek. Prowiant należy przynieść we własnym zakresie. Spotkaniu będą towarzyszyć śpiewy przy akompaniamencie gitar.
Spotkanie z pająkami bez niepotrzebnego strachu
Nie wszystkie zwierzęta cieszą się sympatią ludzi. Pająki często wywołują strach. Wiele obaw wynika jednak z mitów i braku wiedzy.
O godzinie 21.00 w sali edukacyjnej Pawilonu Herpetarium rozpocznie się prelekcja Wojciecha Kubiaka z VENOMUS ART. Spotkanie będzie poświęcone pająkom.
Prelegent wyjaśni, czy pająki naprawdę są groźne. Przedstawi fakty. Rozprawi się także z popularnymi mitami.
Uczestnicy poznają rolę pająków w środowisku. Dowiedzą się również, dlaczego wiele gatunków nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Spotkanie może pomóc oswoić lęk.
Pokaz światła i akrobatyki
Główna część wydarzenia rozpocznie się o godzinie 22.00. Uczestnicy spotkają się na Placu Piknikowym przy Grzybku.
Gości powitają Michał T. Łukasiewicz oraz Krzysztof Kelman. Obaj poprowadzą tegoroczną edycję wydarzenia. Po rozpoczęciu odbędą się konkursy z nagrodami.
O godzinie 23.00 rozpocznie się Jo Art Show, czyli nocny pokaz światła i akrobatyki. Widowisko połączy ruch, muzykę i efekty świetlne.
Pokaz będzie jednym z najbardziej widowiskowych punktów programu. Zaplanowano go już po zapadnięciu ciemności. Dzięki temu efekty świetlne mają być lepiej widoczne.
Nocne odkrywanie płockiego ZOO
O godzinie 23.30 w Pawilonie Herpetarium rozpocznie się kolejna prelekcja. Tym razem uczestnicy przeniosą się na Borneo.
Michał T. Łukasiewicz zaprezentuje pokaz slajdów Apa Kaba Borneo? Niezwykła wyspa. Opowie o przyrodzie, mieszkańcach i krajobrazach tego regionu.
Od północy do godziny 6.00 na terenie wydarzenia będzie obowiązywać cisza nocna. Uczestnicy nadal będą mogli samodzielnie zwiedzać ogród.
Nocny spacer będzie miał spokojniejszy charakter. Nie zabraknie jednak wrażeń. Odgłosy zwierząt będą wyraźniejsze. Alejki staną się mniej zatłoczone.
Każdy powinien zachować ciszę. Należy też przestrzegać poleceń pracowników ZOO. Bezpieczeństwo uczestników i zwierząt pozostaje najważniejsze.
Poranna pobudka i karmienie zwierząt
Sobotni poranek rozpocznie się aktywnie. O godzinie 7.00 na Placu Piknikowym odbędzie się pobudka z IMPULSEM.
Po ćwiczeniach rozpoczną się zapisy do udziału w karmieniu zwierząt. Liczba miejsc będzie ograniczona. Zainteresowanych może być wielu.
O godzinie 7.30 zostaną wylosowane osoby, które wezmą udział w karmieniu zwierząt. Wybrane osoby udadzą się następnie do wskazanych miejsc.
Karmienie potrwa od godziny 8.00 do 9.00. Będzie ostatnim oficjalnym punktem programu. Uczestnicy zobaczą codzienną pracę opiekunów.
Możliwość udziału w karmieniu może być szczególnie atrakcyjna dla dzieci. Pozwoli im zbliżyć się do świata zwierząt. Będzie też praktyczną lekcją przyrody.
Ważne informacje dla uczestników
Informacja
Szczegóły
Termin wydarzenia
31 lipca i 1 sierpnia 2026 roku
Animacje przed bramą
Od godziny 18.00 do 19.00
Wejście uczestników
Od godziny 19.00 do 21.00
Miejsce rozbijania namiotów
Plac Piknikowy przy Grzybku
Cisza nocna
Od północy do godziny 6.00
Poranne karmienie
Od godziny 8.00 do 9.00
Oficjalne zakończenie
1 sierpnia o godzinie 9.00
Możliwość pozostania w ZOO
1 sierpnia do godziny 19.00
Prowiant na ognisko
We własnym zakresie
Po zakończeniu ZOONOOOCY uczestnicy będą mogli pozostać na terenie ogrodu 1 sierpnia aż do godziny 19.00. Nie trzeba więc opuszczać ZOO bezpośrednio po porannym karmieniu.
Warto zabrać ze sobą namiot, śpiwór i latarkę. Przydatna będzie także cieplejsza odzież. Noc może być chłodniejsza od dnia.
Należy pamiętać o własnym prowiancie na ognisko. Dobrze mieć także wodę i niewielką przekąskę. Uczestnicy powinni stosować się do zasad obowiązujących na terenie ogrodu.
Impreza odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Wyjątkowa noc, która zostanie w pamięci
ZOONOOOC nie przypomina zwykłej wizyty w ogrodzie zoologicznym. Program rozpocznie się wieczorem. Zakończy się dopiero następnego dnia.
Dzieci wezmą udział w grze terenowej. Dorośli posłuchają prelekcji. Wszyscy będą mogli zobaczyć pokaz światła, usiąść przy ognisku i przejść się nocą po alejkach.
Najważniejszą atrakcją będzie możliwość spędzenia całej nocy w płockim ZOO i obserwowania jego mieszkańców po zmroku. Dla wielu uczestników może to być pierwsze takie doświadczenie.
Poranne karmienie zakończy oficjalny program. Później goście nadal będą mogli korzystać z ogrodu. Dzięki temu nocna przygoda może zamienić się w całodniową wizytę.
Historia jednego z najbardziej rozpoznawalnych płockich zespołów zostanie pokazana za pomocą dokumentów, nagrań i materiałów multimedialnych. Jubileuszowe spotkanie zaplanowano w Mediatece eMce Książnicy Płockiej. Uczestnicy poznają kulisy przygotowania ekspozycji poświęconej działalności Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca Dzieci Płocka im. druha Wacława Milke. Wydarzenie odbędzie się 30 lipca w czwartek o godz. 16.00 w Mediatece eMce Książnicy Płockiej.
Mieszkańcy Podolszyc wkrótce otrzymają nowe miejsce do ćwiczeń. Obiekt powstaje obok Parku Północnego. Będzie przeznaczony dla początkujących oraz osób trenujących biegi z przeszkodami. Skorzystają z niego przedstawiciele różnych grup wiekowych. Pierwszy w Płocku tor typu ninja ma zostać ukończony pod koniec sierpnia.
Brudzeń Duży szykuje się na dziewięć godzin rodzinnej zabawy. W sobotę 25 lipca 2026 roku park przy Szkole Podstawowej wypełnią stoiska, warsztaty i scena muzyczna. Początek wydarzenia zaplanowano na godz. 13.00. Ostatnie atrakcje zakończą się o godz. 22.00. Uczestnicy spróbują regionalnych potraw. Będą też mogli wykonać podstawowe pomiary zdrowotne. Wieczorem wystąpi Blanka.
Letni wieczór wśród zabytkowych zabudowań skansenu otrzyma wyjątkową muzyczną oprawę. W amfiteatrze pojawią się mocne głosy, ludowe melodie i współczesne aranżacje. Publiczność usłyszy repertuar inspirowany polską oraz ukraińską tradycją. Zespół ZAZULA wystąpi 24 lipca o godz. 20.00 w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Przekładnie ślimakowe stanowią jeden z fundamentów współczesnej budowy maszyn. Ich unikalna konstrukcja sprawia, że są niezastąpione w aplikacjach, gdzie liczy się nie tylko efektywna zmiana parametrów ruchu obrotowego, ale również maksymalne bezpieczeństwo pracy całego układu. Jednym z najbardziej fascynujących i użytecznych zjawisk związanych z tymi mechanizmami jest samohamowność.