Mowa oczywiście o klimatyzacji, która już dawno przestała być w naszym kraju luksusem, a jej dostępność stała się łatwa i stosunkowo przystępna cenowo.Co zyskujemy dzięki klimatyzacji?
Podstawową funkcją klimatyzacji jest schłodzenie pomieszczenia. Urządzenia chłodzące działają na takiej samej zasadzie, jak lodówki, czy zamrażarki, a w klimatyzatorach można dostosowywać temperaturę schładzania pomieszczeń do warunków panujących na zewnątrz. Jest to o tyle istotne, że najzdrowsze dla człowieka są różnice temperatur w zakresie 6-7 stopni Celsjusza, przy czym różnice wyższe mogą być dla zdrowia szkodliwe. Dla przykładowej temperatury powietrza na zewnątrz 30 stopni C, należy ustawiać klimatyzator na temperaturą nie niższą od 24-23 stopni. Niższe temperatury mogą z łatwością doprowadzić do przeziębienia.
Drugą, nie mniej istotną funkcją klimatyzatorów jest oczyszczanie, nawilżanie, a nawet jonizowanie powietrza. Nowoczesne klimatyzatory marki Kaisai mają filtry powietrza, a przy tym są wykonane w technologii DC Inwerter, co pozwala również na podgrzewanie powietrza w pomieszczeniach w chłodniejsze dni.
Dzięki klimatyzatorom poprawiony zostaje komfort życia. W domu z klimatyzacją w upalne dni można funkcjonować bez przemęczania się i znużenia, a nocą spokojnie zasypiać, oddychając czystym powietrzem.
Jaki rodzaj klimatyzacji wybrać do domu?
Spośród klimatyzatorów do domu pod względem budowy wyróżnia się trzy typy:
- klimatyzatory monoblokowe (przenośne);
- klimatyzatory split;
- klimatyzatory multi-split.
Klimatyzatory przenośne
Klimatyzatory przenośne (monoblokowe) składają się na jedno urządzenie. Wewnątrz takiego klimatyzatora ulokowano sprężarkę, skraplacz, parownik i mniejsze oprzyrządowanie. Klimatyzacja przenośna charakteryzuje się tym, że przewód wentylacyjny można wystawić za okno, chociaż najczęściej stosuje się podłączenie przewodu do kanału wentylacyjnego w obiekcie.
Klimatyzatory monoblokowe stosuje się najczęściej w mieszkaniach, np. w należących do wspólnot mieszkaniowych albo w zabytkowych, gdzie nie ma możliwości zamontowania jednostki wewnętrznej.
Klimatyzatory split
Klimatyzatory typu split są bodaj najpopularniejszymi klimatyzatorami montowanymi w domach. Zbudowane są z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej, które są połączone ze sobą freonową linią chłodniczą oraz instalacją elektryczną umożliwiającą komunikację pomiędzy jednostkami.
Klimatyzator split służy do chłodzenia jednego pomieszczenia.
Klimatyzatory multi-split
Klimatyzatory multisplit działają na podobnej zasadzie do typów split, ale z tą różnicą, że jednostka zewnętrzna jest dużo większa, ponieważ podłączone do niej zostaje dwie lub więcej jednostek wewnętrznych. Za pomocą klimatyzatora typu multisplit możemy schładzać wszystkie pomieszczenia w domu.
Split oraz multisplit – rodzaje klimatyzatorów
Ze względu na szukanie odpowiedniego efektu wizualnego albo przeciwnie, w celu ukrycia klimatyzatora, urządzenia różnią się pod względem przystosowania do montażu. I tak występują jednostki wewnętrzne:
• kanałowe;• kasetonowe;• przypodłogowe;• ścienne;• ścienno-przysufitowe.
Przy wybieraniu jednostki wewnętrznej należy pamiętać zarówno o efekcie wizualnym, jak i o tym, że miejsce oraz sposób montażu klimatyzatora ma zasadnicze znaczenie dla przepływu powietrza w pomieszczeniu. Dla równomiernego rozprowadzenia powietrza doskonale nadaje się jednostka kasetonowa lub kanałowa, a przy tym można ją ukryć pod podwieszanym sufitem. Z kolei wyższe pomieszczenie lepiej jest schłodzić jednostką ścienno-przysufitową, która jest przystosowana do nawiewania powietrza z dużą prędkością.