piątek, 27 maj 2022 15:40

Kalendarz ciąży – dlaczego przyszła mama powinna z niego korzystać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Kalendarz ciąży Kalendarz ciąży źródło zdjęć: freepik.com

Spodziewasz się swojego pierwszego dziecka i zastanawiasz się jakie zmiany będą wraz z upływem czasu zachodziły w Twoim organizmie? A możesz to Twoja kolejna ciąża, jednak chcesz jeszcze bardziej zadbać o zdrowie maluszka oraz własną kondycję fizyczną i psychiczną?

Obok ekscytacji i podniecenia czasami towarzyszy Ci także szereg obaw? Zapoznaj się z charakterystyką kalendarza ciąży oraz opisem informacji, jakie możesz w nim znaleźć. To pigułka wiedzy na temat tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy w życiu kobiety. Zapoznaj się z zawartymi tam wskazówkami, aby sprawdzić, czego możesz się spodziewać. Porady z kalendarza ciąży rozwieją wszelkie Twoje wątpliwości.

Czym jest kalendarz ciąży i jakich informacji o ciężarnej dostarcza?

Kalendarz ciąży to swego rodzaju schemat pomiaru czasu, w którym szczegółowo rozpisanych jest te dziewięć, szczególnych w życiu kobiety, miesięcy. Takie zestawienie zawiera opis tego, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Doskonale widać tam, że dzieli się ją na trzy trymestry:

 • pierwszy – pierwsze 12 tygodni,
 • drugi – trwa od 13 do 27 tygodnia ciąży,
 • trzeci – trwa od 28 do 40 tygodnia ciąży.

Sięgając po tego typu kalendarium, kobieta spodziewająca się dziecka ma dostęp do wszystkich najważniejszych informacji zgromadzonych w jednym miejscu – dotyczą one zarówno jej samej, jak również dziecka, które nosi pod swoim sercem. To ogromne ułatwienie i wygoda. Starannie opracowany kalendarz ciąży sprawia, że odliczanie dni do porodu jest prawdziwą przyjemnością.

Jakich informacji dotyczących stanu ciężarnej dostarcza kalendarz ciąży?

 • typ najczęściej występujących objawów i dolegliwości oraz sposoby ich skutecznego zwalczania,
 • zmiany w wyglądzie ciała kobiety,
 • charakterystyka samopoczucia przyszłej mamy,
 • zagrożenia, które mogą się pojawić,
 • zalecenia, co do stosowanej diety,
 • wskazówki dotyczące dozwolonej aktywności fizycznej,
 • rodzaj badań, jakie należy wykonać w konkretnym terminie,
 • odpowiedzi na pytania, które często występują na danym etapie ciąży.

Kalendarz ciąży – czego można się z niego dowiedzieć o rozwoju dziecka?

Tego typu kalendarium dostarcza również sporą garść wartościowych informacji na temat tego, co w danym momencie ciąży dzieje się z dzieckiem. Dzięki temu można krok po kroku śledzić tempo rozwoju znajdującego się w brzuchu maluszka. Wśród informacji, które są tam dostępne, jest chociażby przybliżona waga oraz długość płodu, rodzaj najczęściej wykonywanych ruchów i ich częstotliwość, zakres aktywności, a także wygląd dziecka (stopień wykształcenia poszczególnych organów) oraz sposób ułożenia jego ciała.

Kalendarz ciąży – odliczaj kolejne dni, tygodnie i miesiące!

Kalendarz ciąży jest przydatnym narzędziem, o którego istnieniu powinna wiedzieć każda spodziewająca się dziecka kobieta. To swego rodzaju przewodnik po kolejnych dziewięciu miesiącach następujących od poczęcia, aż do rozwiązania. Korzystając z niego, można na bieżąco śledzić etapy rozwoju swojej pociechy, a także zyskać wsparcie w trudnych momentach, jakie mogą pojawić się w tym obfitującym w skrajne emocje czasie. Warto czerpać z potencjału tego profesjonalnie opracowanego kalendarium, aby świadomie przeżyć okres ciąży i jak najlepiej przygotować się do przywitania na świecie córeczki lub synka. Już teraz zapoznaj się z tymi praktycznymi poradami, zapamiętaj je, a potem wykorzystaj w praktyce!

 • Przejdźmy do kampera, karawaning jest trendy
  Przejdźmy do kampera, karawaning jest trendy

  Jeśli kupiłeś kamper lub myślisz już o zakupie czegoś do kampera na pewno interesujesz się wycieczkami w wolnej postaci. Na pewno lubisz wolność i swobodę podróżowania, nie przepadasz za przepełnionymi i zatłoczonymi hotelami ani wycieczkami typu last minutę, gdzie każdy element takiej wycieczki jest ustalony i niezmienialny.

  Napisano piątek, 27 styczeń 2023 21:26
 • Petsitters - miejsce, w którym Twój pupil znajdzie drugi dom
  Petsitters - miejsce, w którym Twój pupil znajdzie drugi dom

  Nie wiesz, co zrobić ze zwierzęciem, gdy wyjeżdżasz w podróż służbową, na wakacje lub w innej sprawie do innego miasta lub kraju? Istnieje kilka rozwiązań! Pierwsza opcja to szukanie pomocy u znajomych, przyjaciół, krewnych, którzy pod Twoją nieobecność będą mogli zaopiekować się zwierzakiem.

  Napisano piątek, 27 styczeń 2023 14:29
 • Czym się kierować przy wyborze kosiarki elektrycznej?
  Czym się kierować przy wyborze kosiarki elektrycznej?

  Piękny i zadbany ogród jest marzeniem każdego właściciela domku jednorodzinnego. Chcesz zatroszczyć się o trawnik na swojej działce? Zależy Ci na stworzeniu praktycznej strefy relaksu i wypoczynku dla całej rodziny? Szukasz idealnej kosiarki elektrycznej? W dzisiejszym artykule podpowiemy, czym kierować się podczas jej zakupu.

  Napisano czwartek, 26 styczeń 2023 17:03
 • O czym należy pamiętać urządzając imprezę okolicznościową?
  O czym należy pamiętać urządzając imprezę okolicznościową?

  Imprezy okolicznościowe w Warszawie cieszą się ogromną popularnością wśród osób, które mają już dość zamknięcia w czterech ścianach własnego domu, co było standardem przez ostatnie kilkanaście miesięcy.

  Napisano czwartek, 19 styczeń 2023 13:47
 • Przełom w walce z problemami z erekcją. To odkrycie może zmienić życie wielu mężczyzn
  Przełom w walce z problemami z erekcją. To odkrycie może zmienić życie wielu mężczyzn

  Z problemem erekcji spotyka się bardzo wielu mężczyzn, choć niestety wciąż jest to temat tabu.

  Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 19:49
 • Pamiętaj o śniadaniu – dlaczego pierwszy posiłek jest tak ważny?
  Pamiętaj o śniadaniu – dlaczego pierwszy posiłek jest tak ważny?

  Śniadanie dostarcza paliwa na dzień dobry – to najważniejszy posiłek dnia i powinien być jak najlepiej przygotowany. Wolisz dania na słodko czy w wersji wytrawnej? Duże znaczenie ma też drugie śniadanie zabierane zwykle do pracy – gotowe kanapki lub sałatki, pożywne smoothie albo domowe ciastka owsiane dodadzą energii i umilą południe.

  Napisano wtorek, 10 styczeń 2023 14:18
 • Dlaczego warto korzystać z usług kurierskich?
  Dlaczego warto korzystać z usług kurierskich?

  Jeszcze niedawno jedyną dostępną opcją nadania i odbioru paczek były usługi pocztowe. Szybkość realizacji zamówienia czy konieczność stania w długich kolejkach jedynie zniechęcały do korzystania z tej opcji.

  Napisano wtorek, 10 styczeń 2023 14:13
 • Zaskórniki – jak powstają? W jaki sposób można się ich pozbyć?
  Zaskórniki – jak powstają? W jaki sposób można się ich pozbyć?

  Zaskórniki często kojarzone są z młodą cerą trądzikową oraz z osobami w wieku młodzieńczym. Jednak mogą one pojawić się w każdym wieku. Czasami można spotkać się też z nazwą wągry. Czym dokładnie są zaskórniki? W jaki sposób je rozpoznać i jak można je bezpiecznie usunąć? Zobacz, co warto wiedzieć na ten temat.

  Napisano wtorek, 03 styczeń 2023 11:41
 • Planujesz zimowy wypoczynek - Hotel Björnson to najlepszy wybór!
  Planujesz zimowy wypoczynek - Hotel Björnson to najlepszy wybór!

  Zimowy czas dla wielu osób jest jednoznaczny z sezonem urlopowym i wypoczynkiem.

  Napisano poniedziałek, 02 styczeń 2023 15:08
 • Klasyczna elegancja na korcie – odzież tenisowa polskiej produkcji
  Klasyczna elegancja na korcie – odzież tenisowa polskiej produkcji

  Świat sportowy pokochał Igę Świątek, która zachwyca swoimi sukcesami oraz tenisa, dyscyplinę sportową, która dzięki Idze stała się jeszcze bardziej popularna. Nie wystarczy jednak odwiedzić kort tenisowy – trzeba też wiedzieć, jak ubrać się do gry.

  Napisano wtorek, 27 grudzień 2022 17:26