Pomyśl o korzyściach
To oczywiste - nikt nie chce usłyszeć, że jest na coś chory. Jednak rzeczywistości nie da się odczarować, i kiedy już pewne jest, że to właśnie Hashimoto jest przyczyną Twoich problemów, pomyśl o tym, jak może odmienić się Twoja codzienność, gdy uciążliwe objawy Hashimoto, takie, jak zmęczenie, problemy z wagą, spuchnięte ciało i ciągłe poczucie zimna znikną dzięki podjęciu leczenia. Koncentrując się na rozwiązaniu problemu, czyli wprowadzeniu zmian w diecie i stylu życia, możesz odciążyć swoją psychikę od złych emocji.
Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj!
Psycholodzy i psychoterapeuci zgodnie mówią - im więcej o czymś wiemy, tym łatwiej jest opanować lęk. Lęk przed nieznanym to naturalny mechanizm. Kiedy chcesz go opanować, warto zbliżyć się do aspektu, który ten lęk w Tobie wzbudza (na tym wszak oparty jest cały nurt psychoterapii poznawczo-behawioralnej!). Zdobycie wiedzy o chorobie Hashimoto może nie tylko pomóc Ci oswoić się z diagnozą, ale także przyda się w późniejszym funkcjonowaniu. Rozwiązanie może tu stanowić zakup książek, zapoznanie się z blogosferą, poszukanie aplikacji dedykowanych dla osób chorych na chorobę Hahimoto czy zaobserwowanie na Instagramie edukatorów w temacie Hashimoto i chorób tarczycy. Kiedy wybierasz źródła, sprawdź ich poziom merytoryczny, aby uchronić się przed fake newsami i szkodliwymi poradami pseudospecjalistów.
Zrób coś dla siebie
Kto zadba o Ciebie bardziej niż Ty? W tak trudnym momencie, pozwól sobie na odpoczynek, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Daj przestrzeń swoim emocjom, aby wybrzmiały - nie warto jest ich tłumić, niezależnie od tego, jakie by one nie były. Pomyśl o tym, jak mogłabyś się rozpieścić. Może relaksujący weekend w SPA, gdzie popływasz w basenie, poddasz się masażom i pozwolisz, aby zaopiekowali się Tobą specjaliści? Wolisz odpoczywać aktywnie i kochasz góry? Tam więc poszukaj ukojenia! Spacery w otoczeniu natury pomogą Ci poukładać myśli. Wybierając sposób na odpoczynek, nie zapominaj jednak o zaleceniach lekarskich, aby nie zaostrzyć objawów Hashimoto.
Nie bój się psychologa
Wciąż wizyta u psychoterapeuty jest tematem tabu owianym tajemnicą i wstydem oraz piętnem choroby psychicznej, przez co wiele osób może wahać się, warto przełamać się i iść do specjalisty. Psychologowie mają wiele narzędzi, które pomogą Ci oswoić się z sytuacją, w której się znajdujesz. Znają się wszak na emocjach jak nikt inny - czy jest więc lepsze wyjście, niż porozmawiać ze specjalistą od ludzkiej psychiki? Kiedy wybierasz specjalistę, do którego się udasz, oprzyj się na poleceniach znajomych, opiniach innych pacjentów oraz upewnij się, że osoba ta na pewno ukończyła psychologię - w Polsce bowiem każdy może otworzyć poradnię psychologiczną. Warto więc sprawdzić, czy idziesz do wykształconego specjalisty-psychologa.
Trudny czas po diagnozie choroby Hashimoto to moment, w którym musisz się sobą zaopiekować jeszcze bardziej, niż na co dzień. Nie bój się wtedy zwolnić, daj sobie czas i pamiętaj, że diagnoza to pierwszy krok ku normalności, w której objawy Hashimoto nie będą Ci już dłużej urągać!