Budowa laryngoskopu
Laryngoskop składa się z uchwytu, inaczej nazywanego rękojeścią oraz łopatki (łyżki), która może być prosta lub wygięta i dodatkowo ruchoma. W rękojeści znajdują się akumulator lub baterie, którymi zasilana jest lampka (światłowód, dioda LED lub żarówka). W przypadku gdy łopatka laryngoskopu jest ruchoma, w rękojeści umieszczona jest także dźwignia, która nią steruje.
Łopatki laryngoskopu mogą być jednorazowe lub wielokrotnego użytku. W tym drugim przypadku dezynfekuje się w autoklawie medycznym. Poza tym prócz budowy łopatki różnią się od siebie wielkością. Do badania jamy ustnej dziecka służą łopatki pediatryczne.
Najpopularniejsze rodzaje laryngoskopów
Lekarze używają różnych rodzajów laryngoskopów w zależności od tego, co dolega pacjentowi. Wykorzystywane są zarówno w gabinetach lekarzy rodzinnych, jak i przez specjalistów laryngologów. Bardziej zaawansowane technologicznie laryngoskopy są pomocne podczas zabiegów operacyjnych.
Najpopularniejsze rodzaje laryngoskopów to:
McCoy - ma ruchomą łyżkę, która sprawdza się podczas intubacji
Miller - łyżka jest lekko wygięta na końcu, używany jest do intubacji i diagnostyki
Macintosh - podstawowy laryngoskop do diagnostyki z zakrzywioną łopatką
Laryngoskop może być urządzeniem zaawansowanym technologicznie. Do skomplikowanej diagnostyki oraz przeprowadzania operacji wykorzystywany jest videolaryngoskop z optycznym aparatem. Obraz, który pokazuje, może być monitorowany na bieżąco lub nagrywany i przesyłany do analizy.
Co można zbadać laryngoskopem?
W swojej podstawowej funkcji laryngoskop służy do badania krtani. Przy jego pomocy można wykryć zapalenia i zmiany na poziomie nabłonków. Nadaje się również to sprawdzania, czy krtań i gardło mają prawidłową budowę fizjologiczną. Poza tym podczas laryngoskopii widoczne są guzy i zmiany o charakterze nowotworowym. Laryngoskop wykorzystywany jest zresztą do pobierania wycinków, które sprawdza się pod kątem zmian histopatologicznych.
W czasie badania laryngoskopem bardzo dobrze widoczne jest całe gardło, język i podgłośnia, dzięki czemu można wykryć patologie również w obrębie tych struktur. W badaniach laryngoskopowych oprócz laryngoskopu wykorzystywany jest również mikroskop krtaniowy, który pozwala na uzyskanie bardzo dokładnego obrazu.