Niezależnie od tego, czy przybiera ostrą, czy łagodną formę, występuje u każdego człowieka i nasila się wraz z wiekiem. Istnieją jednak skuteczne sposoby na niwelowanie objawów starzenia się komórek skóry. Pomaga w tym m.in. fototerapia, która jest wykonywana w profesjonalnych gabinetach przez specjalistów z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej.
Co to jest fototerapia?
Pod pojęciem fototerapii kryje się zabieg, którego celem jest przeciwstarzeniowe działanie na tkanki ludzkiego ciała. Polega na eksponowaniu komórek na promienie świetlne o określonej długości. Procedurę zwykle wykonuje się na obszarze twarzy, jednak można ją przeprowadzić również na innych fragmentach ciała. Celem jest najczęściej leczenie zmian skórnych związanych z zaburzeniami pigmentacji, a także płytko umiejscowionymi i kruchymi naczynkami.
W gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy fototerapia jest przeprowadzana przy użyciu najnowocześniejszych sprzętów medycznych. Długość impulsu świetlnego wynosi od 540 nm do 760 nm, dzięki czemu możliwe jest dotarcie zarówno do płycej, jak i głębiej położonych tkanek.
Obecna w naszych urządzeniach specjalistyczna głowica Dye-VL o udowodnionym klinicznie działaniu jest zbudowana przy zastosowaniu najnowszej technologii. Wykorzystuje serię trzech filtrów, które umożliwiają najwyższą możliwą koncentrację światła. Dzięki temu pozwala na wykonanie znacznie bardziej efektywnej i precyzyjnej pracy niż w przypadku zastosowania sprzętów medycznych starszej generacji.
Bezpośrednio do głowicy zabiegowej przymocowana jest końcówka chłodząca, która zapewnia pacjentowi komfort podczas zabiegu. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia efektów ubocznych (zaczerwienienia skóry czy obrzęku), a także podnosi efektywność procedury, która jest bezpieczna i nie wymaga rekonwalescencji.
Zabieg składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest dokładne oczyszczenie skóry i założenie pacjentowi protektora ochronnego na oczy. Aby uniknąć uszkodzenia naskórka, specjalista nakłada następnie na skórę przezroczysty żel zabiegowy.
Po wykonaniu powyższych kroków i odpowiednim skonfigurowaniu urządzenia medycznego możliwe jest przystąpienie do pracy. Impulsy świetlne emitowane przez głowicę zabiegową są podobne do błysku flesza. W trakcie procedury pacjent może odczuwać pieczenie i ciepło, które jednak są w dużej mierze niwelowane przez system chłodzenia.
Efekty fototerapii widać już po pierwszej sesji. Należy pamiętać, że tego typu zabiegi powinny być wykonywane przez wykwalifikowany personel medyczny, tj. lekarzy medycyny estetycznej lub specjalistów z zakresu kosmetologii.
Fototerapia – wskazania i przeciwwskazania
Jak każda procedura medyczna, fototerapia jest metodą zaprojektowaną w celu leczenia konkretnych schorzeń czy niedoskonałości. W tym przypadku zabieg umożliwia usuwanie lub zmniejszanie niepożądanych zmian w obrębie skóry i tkanki podskórnej. Metoda fototerapii jest stosowana przede wszystkim do leczenia:
- trądziku różowatego,
- naczyniaków płaskich,
- zaburzeń pigmentacji skóry (tzw. przebarwień),
- wiotkości skóry,
- łagodnych zmian naczyniowych.
Fototerapię często przeprowadza się również w celach profilaktycznych. Jest to zalecane w przypadku osób mających cerę naczynkową, trądzikową bądź skłonną do przebarwień.
Przed rozpoczęciem terapii przeprowadzana jest konsultacja wstępna. Ma ona na celu ustalenie oczekiwań pacjenta, przedstawienie mu informacji na temat zabiegu, a także wykluczenie przeciwwskazań. Do tych ostatnich należą:
- ciąża,
- świeża opalenizna,
- przyjmowanie leków fotouczulających,
- niewyrównana cukrzyca,
- bielactwo,
- łuszczyca w aktywnej fazie,
- padaczka,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
- skłonność do bliznowców.
Plan terapii jest ustalany indywidualnie, w zależności od oczekiwań pacjenta oraz potrzeb jego skóry. Zwykle do osiągnięcia pełnych efektów potrzebnych jest 4-6 zabiegów w odstępach czasowych co 3-6 tygodni.
Zobacz czy norweska księżniczka wyjdzie za mąż za szamana? - https://trybunapolska.pl/celebryci/norwegia-ksiezniczka-marta-louise-ma-nowego-narzeczonego-to-czarnoskory-szaman-z-los-angeles