wtorek, 28 luty 2023 17:13

Przegląd, legalizacja i konserwacja gaśnic - kiedy trzeba wykonać?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Legalizacja gaśnic. Legalizacja gaśnic. mat.prasowe

Każdego dnia w Polsce, straż pożarna jest wzywana do setek mniej lub bardziej poważnych pożarów. Najczęstszymi przyczyni pożarów w budynkach nie zależnie czy to użytku publicznego czy mieszkalnych są awarie instalacji elektrycznej, serwerowni, sprzętu AGD lub RTV.

Bywają również przypadki nieumyślnego zaprószenia ognia, poprzez niedopałki papierosów czy niezgaszone świeczki. Wiele budynków publicznych, biur a coraz częściej i prywatnych domów wyposażonych jest w systemy wczesnego wykrywania zagrożenia. Jednak sam system ostrzegawczy nawet najlepszy nie jest wstanie wyeliminować pożaru w jego wczesnym stadium. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się tradycyjne gaśnice. Są one podstawowym wyposażeniem wszelkiego rodzaju zakładów pracy, hoteli, budynków użyteczności publicznej oraz pojazdów.

Samo posiadanie gaśnicy, to nie wszystko.

W początkowej fazie pożaru gaśnica może zapobiec rozprzestrzenianiu się pożaru, co umożliwia zminimalizowanie szkód i strat materialnych. Użycie gaśnicy w odpowiednim momencie może również uratować życie osobą przebywającym w obszarze zagrożonym. Jednak samo posiadanie gaśnicy nie gwarantuje nam, że w przypadku pożaru uda nam się odpowiednio ją wykorzystać. Posiadana przez nas sprzęt, nie zadziała poprawnie a w najgorszym wypadku może wcale nie zadziałać gdy nie będziemy dbać o jego sprawność. Regularny przegląd gaśnic znacznie zwiększa bezpieczeństwo pracowników oraz osób przebywających danych pomieszczeniach czy budynkach. 

przegląd i legalizacja gaśnic

przegląd i legalizacja gaśnic

Legalizacja gaśnic.

Mogło by się wydawać, że legalizacja gaśnic to proces skomplikowany i trudny. Nic bardziej mylnego, legalizacja to nic innego jak regularna kontrola stanu technicznego urządzenia oraz zawartego w nim środka gaśniczego. Działanie to ma na celu potwierdzenie, że dana gaśnica jest w pełni sprawna i w razie potrzeby zadziała zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Cały proces związany z okresową konserwacją gaśnic nie jest skomplikowany ani też nie trwa zbyt długo. Na tego typu kontrolę udajemy się do specjalisty uprawnionego do przeprowadzenia kontroli. Praktycznie wszystkie firm zajmujące się szeroko pojętą obsługą przeciwpożarową ma w swojej ofercie przegląd, serwis oraz legalizację gaśnic. Dzięki temu cały przegląd odbywa się u nas w firmie czy biurze.  W trakcie takiego przeglądu sprawdzane są między innymi:

- miikrouszkodzenia plomb, dysz, oraz obudowy

- zawartość środka gaśniczego

- wagę gaśnicy

- termin ważności oraz jej sprawność

plan ewakuacji obiektu

plan ewakuacji obiektu

 

Gdyby podczas przeglądu gaśnicy, okazało się, że dany egzemplarz posiada zbyt wiele uszkodzeń, lub posiadane uszkodzenie uniemożliwia jej prawidłowe działanie, osoba przeprowadzająca legalizację nie dokonuje naprawy takiego urządzenia. Zostaje ono wyłączone z użytku jako niesprawne, a jego miejsce powinno zająć nowe sprawne urządzenie. 

Dokumentacja i częstotliwość kontroli.

Po wykonaniu legalizacji gaśnic osoba która taka kontrole zleciła otrzymuje niezbędne potwierdzenie pokontrolne. W wersji papierowej lub elektronicznej protokół okresowego przeglądu, a na wszystkie skontrolowane gaśnice zostaje przyklejona tak zwana kontrolka, która informuje o następnym terminie kontroli. Tego typu kontrole powinny odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta danego sprzętu. W większości przypadków jest to raz do roku. Jednak niektóre gaśnice są wyposażone w środki specjalnego przeznaczenia, w ich przypadku producent może zalecić przeprowadzanie kontroli nawet kilka razy do roku. 

Istnieją również sytuacje w których musimy dokonać przeglądu gaśnicy nawet gdy obecny okres legalizacji jest jeszcze aktualny. Takie sytuacja ma miejsce gdy na przykład:

- dojdzie do zerwania plomby

- gaśnica zostanie użyta

- dojdzie do uszkodzenia obudowy (gaśnica upadnie na ziemię)

- strzałka manometru opuści zielone pole 

- w sytuacji niekontrolowanego wydostania się środka gaśniczego

- w przypadku wątpliwości co do sprawności urządzenia

Jeśli przegląd naszych gaśnic jest aktualny, ale mamy jakiekolwiek wątpliwości co do ich poprawnego działania, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do specjalistycznego Zakładu Ochrony Przeciwpożarowej lub firmy która obsługuje nasz obiekt w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. 

Legalizacja gaśnic to obowiązek który jest nałożony na ich posiadaczy odpowiednią ustawą. Warto o tym pamiętać, gdyż kary za nieprzestrzeganie terminów mogą być bardzo dotkliwe. Ale przede wszystkim musimy pamiętać, że wyłącznie sprawny i regularnie kontrolowany sprzęt, daje nam gwarancję, że w razie zagrożenia nasz gaśnica zadziała poprawnie, a nam i osobą w naszym otoczeniu umożliwi bezpieczne opuszczenie zagrożonego terenu.

 

 • Kiedy stosować oprysk na chwasty?
  Kiedy stosować oprysk na chwasty?

  Opryski na chwasty to jedno z ważniejszych narzędzi w walce z niechcianymi roślinami w ogrodzie lub na polu uprawnym. Wiedza na temat, kiedy i jak stosować opryski jest kluczowa dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów i zachowania zdrowej roślinności.

  Napisano poniedziałek, 20 marzec 2023 19:38
 • Dlaczego skup samochodów używanych jest dobrym wyborem dla sprzedającego?
  Dlaczego skup samochodów używanych jest dobrym wyborem dla sprzedającego?

  Jeśli jesteś właścicielem samochodu używanego i chcesz go sprzedać, istnieją różne sposoby na znalezienie kupca. Możesz wystawić ogłoszenie na portalach internetowych lub zdecydować się na sprzedaż poprzez komis samochodowy. Jednak coraz popularniejszą opcją jest skup samochodów używanych. Dlaczego warto wybrać właśnie tę opcję? Oto trzy powody!

  Napisano poniedziałek, 20 marzec 2023 17:26
 • Aktualne trendy na rynku nieruchomości
  Aktualne trendy na rynku nieruchomości

  Rynek nieruchomości jest jednym z najważniejszych i najbardziej dynamicznych sektorów gospodarki. W ciągu ostatnich kilku lat odnotowano wiele zmian na rynku nieruchomości, a wraz z nimi pojawiły się także nowe trendy. W tym artykule omówimy najnowsze trendy na rynku nieruchomości, które kształtują się na przestrzeni ostatnich lat.

  Napisano poniedziałek, 13 marzec 2023 16:36
 • Jak się chronić przed promieniowaniem 5G?
  Jak się chronić przed promieniowaniem 5G?

  Promieniowanie elektromagnetyczne, które jest emitowane przez różne rodzaje urządzeń telekomunikacyjnych, w tym 5G, jest coraz bardziej powszechne. W związku z tym wiele osób zastanawia się, jak chronić się przed promieniowaniem 5G. W tym artykule rozwiniemy ten temat i przedstawimy konkretne rozwiązania!

  Napisano sobota, 11 marzec 2023 14:25
 • Najpopularniejsze wyrzutnie Nerf
  Najpopularniejsze wyrzutnie Nerf

  Pistolety na strzałki to tradycyjna zabawka z dzieciństwa. Dzięki marce Nerf dzieci dziś także bawią się takimi zabawkowymi wyrzutniami.

  Napisano piątek, 03 marzec 2023 21:29
 • Przegląd, legalizacja i konserwacja gaśnic - kiedy trzeba wykonać?
  Przegląd, legalizacja i konserwacja gaśnic - kiedy trzeba wykonać?

  Każdego dnia w Polsce, straż pożarna jest wzywana do setek mniej lub bardziej poważnych pożarów. Najczęstszymi przyczyni pożarów w budynkach nie zależnie czy to użytku publicznego czy mieszkalnych są awarie instalacji elektrycznej, serwerowni, sprzętu AGD lub RTV.

  Napisano wtorek, 28 luty 2023 17:13
 • Mezoterapia, dobry sposób na piękniejszą skórę.
  Mezoterapia, dobry sposób na piękniejszą skórę.

  Każdy marzy o młodej i pięknej skórze, szczególnie jak jest się osobą starszą. Na szczęście w erze medycyny estetycznej istnieje parę ciekawych trików, które umożliwią nam zachować swoją młodzieńczą skórę na dłużej.

  Napisano wtorek, 28 luty 2023 17:10
 • Czym jest giełda kryptowalut?
  Czym jest giełda kryptowalut?

  Giełda kryptowalut to platforma internetowa, która umożliwia kupno i sprzedaż różnych kryptowalut za pomocą tradycyjnych walut, takich jak dolar czy euro, lub innych kryptowalut. Giełdy kryptowalut działają w podobny sposób do tradycyjnych giełd papierów wartościowych, ale zamiast akcji czy obligacji, na giełdach kryptowalut handluje się różnymi rodzajami kryptowalut.

  Napisano piątek, 24 luty 2023 10:20
 • Przygotuj się na wiosnę. Sprawdź makijażowe trendy na ten rok!
  Przygotuj się na wiosnę. Sprawdź makijażowe trendy na ten rok!

  Co króluje na wybiegach mody w tym roku, a które trendy odejdą w zapomnienie? Jakie kolory są na topie? Makijaż kolorowy czy nude? Szminki matowe czy lśniące? Wargi w nieśmiertelnej czerwieni czy w ciemniejszych odcieniach? Kremy BB, CC czy podkłady? Delikatny makijaż oka, soczyste powieki, a może smoky eyes? Zaskoczeń Ci raczej nie zabraknie. Jedno jest pewne – w tym sezonie każdy znajdzie coś dla siebie! Sprawdź.

  Napisano środa, 22 luty 2023 06:37
 • Przejdźmy do kampera, karawaning jest trendy
  Przejdźmy do kampera, karawaning jest trendy

  Jeśli kupiłeś kamper lub myślisz już o zakupie czegoś do kampera na pewno interesujesz się wycieczkami w wolnej postaci. Na pewno lubisz wolność i swobodę podróżowania, nie przepadasz za przepełnionymi i zatłoczonymi hotelami ani wycieczkami typu last minutę, gdzie każdy element takiej wycieczki jest ustalony i niezmienialny.

  Napisano piątek, 27 styczeń 2023 21:26