wtorek, 28 luty 2023 17:13

Przegląd, legalizacja i konserwacja gaśnic - kiedy trzeba wykonać?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Legalizacja gaśnic. Legalizacja gaśnic. mat.prasowe

Każdego dnia w Polsce, straż pożarna jest wzywana do setek mniej lub bardziej poważnych pożarów. Najczęstszymi przyczyni pożarów w budynkach nie zależnie czy to użytku publicznego czy mieszkalnych są awarie instalacji elektrycznej, serwerowni, sprzętu AGD lub RTV.

Bywają również przypadki nieumyślnego zaprószenia ognia, poprzez niedopałki papierosów czy niezgaszone świeczki. Wiele budynków publicznych, biur a coraz częściej i prywatnych domów wyposażonych jest w systemy wczesnego wykrywania zagrożenia. Jednak sam system ostrzegawczy nawet najlepszy nie jest wstanie wyeliminować pożaru w jego wczesnym stadium. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się tradycyjne gaśnice. Są one podstawowym wyposażeniem wszelkiego rodzaju zakładów pracy, hoteli, budynków użyteczności publicznej oraz pojazdów.

Samo posiadanie gaśnicy, to nie wszystko.

W początkowej fazie pożaru gaśnica może zapobiec rozprzestrzenianiu się pożaru, co umożliwia zminimalizowanie szkód i strat materialnych. Użycie gaśnicy w odpowiednim momencie może również uratować życie osobą przebywającym w obszarze zagrożonym. Jednak samo posiadanie gaśnicy nie gwarantuje nam, że w przypadku pożaru uda nam się odpowiednio ją wykorzystać. Posiadana przez nas sprzęt, nie zadziała poprawnie a w najgorszym wypadku może wcale nie zadziałać gdy nie będziemy dbać o jego sprawność. Regularny przegląd gaśnic znacznie zwiększa bezpieczeństwo pracowników oraz osób przebywających danych pomieszczeniach czy budynkach. 

przegląd i legalizacja gaśnic

przegląd i legalizacja gaśnic

Legalizacja gaśnic.

Mogło by się wydawać, że legalizacja gaśnic to proces skomplikowany i trudny. Nic bardziej mylnego, legalizacja to nic innego jak regularna kontrola stanu technicznego urządzenia oraz zawartego w nim środka gaśniczego. Działanie to ma na celu potwierdzenie, że dana gaśnica jest w pełni sprawna i w razie potrzeby zadziała zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Cały proces związany z okresową konserwacją gaśnic nie jest skomplikowany ani też nie trwa zbyt długo. Na tego typu kontrolę udajemy się do specjalisty uprawnionego do przeprowadzenia kontroli. Praktycznie wszystkie firm zajmujące się szeroko pojętą obsługą przeciwpożarową ma w swojej ofercie przegląd, serwis oraz legalizację gaśnic. Dzięki temu cały przegląd odbywa się u nas w firmie czy biurze.  W trakcie takiego przeglądu sprawdzane są między innymi:

- miikrouszkodzenia plomb, dysz, oraz obudowy

- zawartość środka gaśniczego

- wagę gaśnicy

- termin ważności oraz jej sprawność

plan ewakuacji obiektu

plan ewakuacji obiektu

 

Gdyby podczas przeglądu gaśnicy, okazało się, że dany egzemplarz posiada zbyt wiele uszkodzeń, lub posiadane uszkodzenie uniemożliwia jej prawidłowe działanie, osoba przeprowadzająca legalizację nie dokonuje naprawy takiego urządzenia. Zostaje ono wyłączone z użytku jako niesprawne, a jego miejsce powinno zająć nowe sprawne urządzenie. 

Dokumentacja i częstotliwość kontroli.

Po wykonaniu legalizacji gaśnic osoba która taka kontrole zleciła otrzymuje niezbędne potwierdzenie pokontrolne. W wersji papierowej lub elektronicznej protokół okresowego przeglądu, a na wszystkie skontrolowane gaśnice zostaje przyklejona tak zwana kontrolka, która informuje o następnym terminie kontroli. Tego typu kontrole powinny odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta danego sprzętu. W większości przypadków jest to raz do roku. Jednak niektóre gaśnice są wyposażone w środki specjalnego przeznaczenia, w ich przypadku producent może zalecić przeprowadzanie kontroli nawet kilka razy do roku. 

Istnieją również sytuacje w których musimy dokonać przeglądu gaśnicy nawet gdy obecny okres legalizacji jest jeszcze aktualny. Takie sytuacja ma miejsce gdy na przykład:

- dojdzie do zerwania plomby

- gaśnica zostanie użyta

- dojdzie do uszkodzenia obudowy (gaśnica upadnie na ziemię)

- strzałka manometru opuści zielone pole 

- w sytuacji niekontrolowanego wydostania się środka gaśniczego

- w przypadku wątpliwości co do sprawności urządzenia

Jeśli przegląd naszych gaśnic jest aktualny, ale mamy jakiekolwiek wątpliwości co do ich poprawnego działania, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do specjalistycznego Zakładu Ochrony Przeciwpożarowej lub firmy która obsługuje nasz obiekt w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. 

Legalizacja gaśnic to obowiązek który jest nałożony na ich posiadaczy odpowiednią ustawą. Warto o tym pamiętać, gdyż kary za nieprzestrzeganie terminów mogą być bardzo dotkliwe. Ale przede wszystkim musimy pamiętać, że wyłącznie sprawny i regularnie kontrolowany sprzęt, daje nam gwarancję, że w razie zagrożenia nasz gaśnica zadziała poprawnie, a nam i osobą w naszym otoczeniu umożliwi bezpieczne opuszczenie zagrożonego terenu.

 

 • 10 lat Polish Hip - Hop Festival na plaży w Płocku
  10 lat Polish Hip - Hop Festival na plaży w Płocku

  Polish Hip - Hop Festival, odbywający się na nadwiślańskiej plaży w Płocku, już od dziesięciu lat stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych na mapie Polski, dedykowane miłośnikom hip - hopu. W ciągu ostatniej dekady, każdego lipca, ten unikalny festiwal przyciągał rzesze fanów, pragnących doświadczyć żywej kultury ulicznej i wysłuchać najpopularniejszych wykonawców tego gatunku. Jubileuszowa, dziesiąta edycja, zapowiadała nie tylko kolejne spotkanie z muzyką, ale przede wszystkim świętowanie bogatej historii tego zjawiska kulturowego.

  Napisano wtorek, 18 czerwiec 2024 10:21
 • Piaskowy Koncert Muzyki Filmowej w Płocku
  Piaskowy Koncert Muzyki Filmowej w Płocku

  Tetiana Galitsyna to artystka, która od lat wprowadza świeże i innowacyjne elementy, do świata sztuki w Polsce. Jej działalność, zyskała szerokie uznanie po zwycięstwie w programie "Mam Talent" w 2013 roku, co otworzyło przed nią nowe możliwości twórcze i przyczyniło się do dalszej popularyzacji teatru piasku. Wykorzystując piasek, światło oraz innowacyjne techniki multimedialne, Galitsyna przekształca tradycyjne podejście do prezentacji sztuki, integrując różne media w celu stworzenia głęboko emocjonalnych i wizualnie zapadających w pamięć występów.

  Napisano poniedziałek, 17 czerwiec 2024 10:04
 • Akademicki Płock - nowa inicjatywa edukacyjna w sercu Mazowsza
  Akademicki Płock - nowa inicjatywa edukacyjna w sercu Mazowsza

  11 czerwca tego roku, Płock stał się areną znaczącego wydarzenia edukacyjnego. Inauguracja kampanii "Akademicki Płock", to wspólne przedsięwzięcie Urzędu Miasta Płocka, Akademii Mazowieckiej w Płocku, Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku oraz Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica. Celem kampanii jest przyciągnięcie młodych ludzi, zainteresowanych studiowaniem w Płocku, by spojrzeć na to miasto jako na atrakcyjne miejsce do kształcenia i życia.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 08:52
 • Ewakuacja na lotnisku w Modlinie z powodu pozostawionego bagażu
  Ewakuacja na lotnisku w Modlinie z powodu pozostawionego bagażu

  W środowy wieczór, doszło do zdarzenia, które wzbudziło niepokój wśród pasażerów i personelu Lotniska Warszawa - Modlin. Około stu osób musiało opuścić terminal i przyległy parking z powodu ewakuacji, która została przeprowadzona po odkryciu pozostawionego bagażu. Działania służb, które skoncentrowały się na zapewnieniu bezpieczeństwa i wyjaśnieniu sytuacji, zakończyły się po godzinie bez stwierdzenia zagrożenia.

  Napisano czwartek, 13 czerwiec 2024 07:43
 • Starosta płocki skazany za jazdę pod wpływem alkoholu
  Starosta płocki skazany za jazdę pod wpływem alkoholu

  We wtorek, Sąd Rejonowy w Płocku, wydał wyrok w sprawie Sylwestra Z., starosty płockiego, oskarżonego o prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. Wyrok, mimo iż nieprawomocny, nakłada na oskarżonego kary więzienia w zawieszeniu, grzywnę oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Sprawa ta rzuca cień na działalność publiczną Sylwestra Z., dotychczas znanego jako działacza samorządowego i lokalnego lidera.

  Napisano środa, 12 czerwiec 2024 09:07
 • Wzgórze Tumskie w Płocku - Cud Polski 2024
  Wzgórze Tumskie w Płocku - Cud Polski 2024

  W poniedziałek, 10 czerwca 2024 roku, ogłoszono wyniki prestiżowego plebiscytu "Cuda Polski 2024", który corocznie organizuje magazyn "National Geographic Traveler". Wśród laureatów, znalazło się 16 wyjątkowych miejsc, które zdobyły serca i głosy uczestników. W tym roku, na szczególne wyróżnienie zasłużyło Wzgórze Tumskie w Płocku, które zostało okrzyknięte jednym z nowych cudów Polski.

  Napisano wtorek, 11 czerwiec 2024 08:53
 • Powiat Nowodworski - wybory do Parlamentu Europejskiego
  Powiat Nowodworski - wybory do Parlamentu Europejskiego

  We wczorajszych wyborach do Parlamentu Europejskiego w Powiecie Nowodworskim, obserwujemy wyraźne zarysowanie się trendów politycznych, wśród lokalnej społeczności. Zdecydowane zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości (PiS), skupia uwagę na silnym poparciu dla tej partii, jednakże rezultaty pozostałych komitetów wyborczych, również rzucają światło na polityczne preferencje mieszkańców powiatu.

  Napisano poniedziałek, 10 czerwiec 2024 09:30
 • Drzewa Młodych Płocczan - inicjatywa ekologiczna miasta
  Drzewa Młodych Płocczan - inicjatywa ekologiczna miasta

  Płock, jako jedno z wielu miast w Polsce, aktywnie działających na rzecz ochrony środowiska, wdraża kolejną edycję projektu "Drzewa Młodych Płocczan". Projekt, organizowany przez Ratusz Miasta Płocka, pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Nowakowskiego, ma na celu promowanie ekologii oraz podkreślenie znaczenia nowego życia, poprzez symboliczne sadzenie drzew.

  Napisano piątek, 07 czerwiec 2024 09:16
 • Zderzenie z wozem strażackim i pościg za nastolatkami - Płońsk
  Zderzenie z wozem strażackim i pościg za nastolatkami - Płońsk

  W Płońsku doszło do niecodziennego zdarzenia drogowego, które zakończyło się dramatycznym pościgiem i zatrzymaniem dwóch nastolatków. Wszystko rozpoczęło się od kolizji z udziałem wozu strażackiego, a zakończyło ucieczką kradzionym samochodem.

  Napisano czwartek, 06 czerwiec 2024 09:42
 • Zatrzymanie w Płońsku - narkotyki w mieszkaniu 33 - latka
  Zatrzymanie w Płońsku - narkotyki w mieszkaniu 33 - latka

  Kilka dni temu, płońscy kryminalni przeprowadzili skuteczną akcję, zatrzymania 33 - letniego mieszkańca miasta Płońsk, podejrzanego o posiadanie narkotyków. Interwencja miała miejsce w mieszkaniu mężczyzny, gdzie, jak wynika z ustaleń, przechowywane były nielegalne substancje.

  Napisano środa, 05 czerwiec 2024 11:56