wtorek, 28 luty 2023 17:13

Przegląd, legalizacja i konserwacja gaśnic - kiedy trzeba wykonać?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Legalizacja gaśnic. Legalizacja gaśnic. mat.prasowe

Każdego dnia w Polsce, straż pożarna jest wzywana do setek mniej lub bardziej poważnych pożarów. Najczęstszymi przyczyni pożarów w budynkach nie zależnie czy to użytku publicznego czy mieszkalnych są awarie instalacji elektrycznej, serwerowni, sprzętu AGD lub RTV.

Bywają również przypadki nieumyślnego zaprószenia ognia, poprzez niedopałki papierosów czy niezgaszone świeczki. Wiele budynków publicznych, biur a coraz częściej i prywatnych domów wyposażonych jest w systemy wczesnego wykrywania zagrożenia. Jednak sam system ostrzegawczy nawet najlepszy nie jest wstanie wyeliminować pożaru w jego wczesnym stadium. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się tradycyjne gaśnice. Są one podstawowym wyposażeniem wszelkiego rodzaju zakładów pracy, hoteli, budynków użyteczności publicznej oraz pojazdów.

Samo posiadanie gaśnicy, to nie wszystko.

W początkowej fazie pożaru gaśnica może zapobiec rozprzestrzenianiu się pożaru, co umożliwia zminimalizowanie szkód i strat materialnych. Użycie gaśnicy w odpowiednim momencie może również uratować życie osobą przebywającym w obszarze zagrożonym. Jednak samo posiadanie gaśnicy nie gwarantuje nam, że w przypadku pożaru uda nam się odpowiednio ją wykorzystać. Posiadana przez nas sprzęt, nie zadziała poprawnie a w najgorszym wypadku może wcale nie zadziałać gdy nie będziemy dbać o jego sprawność. Regularny przegląd gaśnic znacznie zwiększa bezpieczeństwo pracowników oraz osób przebywających danych pomieszczeniach czy budynkach. 

przegląd i legalizacja gaśnic

przegląd i legalizacja gaśnic

Legalizacja gaśnic.

Mogło by się wydawać, że legalizacja gaśnic to proces skomplikowany i trudny. Nic bardziej mylnego, legalizacja to nic innego jak regularna kontrola stanu technicznego urządzenia oraz zawartego w nim środka gaśniczego. Działanie to ma na celu potwierdzenie, że dana gaśnica jest w pełni sprawna i w razie potrzeby zadziała zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Cały proces związany z okresową konserwacją gaśnic nie jest skomplikowany ani też nie trwa zbyt długo. Na tego typu kontrolę udajemy się do specjalisty uprawnionego do przeprowadzenia kontroli. Praktycznie wszystkie firm zajmujące się szeroko pojętą obsługą przeciwpożarową ma w swojej ofercie przegląd, serwis oraz legalizację gaśnic. Dzięki temu cały przegląd odbywa się u nas w firmie czy biurze.  W trakcie takiego przeglądu sprawdzane są między innymi:

- miikrouszkodzenia plomb, dysz, oraz obudowy

- zawartość środka gaśniczego

- wagę gaśnicy

- termin ważności oraz jej sprawność

plan ewakuacji obiektu

plan ewakuacji obiektu

 

Gdyby podczas przeglądu gaśnicy, okazało się, że dany egzemplarz posiada zbyt wiele uszkodzeń, lub posiadane uszkodzenie uniemożliwia jej prawidłowe działanie, osoba przeprowadzająca legalizację nie dokonuje naprawy takiego urządzenia. Zostaje ono wyłączone z użytku jako niesprawne, a jego miejsce powinno zająć nowe sprawne urządzenie. 

Dokumentacja i częstotliwość kontroli.

Po wykonaniu legalizacji gaśnic osoba która taka kontrole zleciła otrzymuje niezbędne potwierdzenie pokontrolne. W wersji papierowej lub elektronicznej protokół okresowego przeglądu, a na wszystkie skontrolowane gaśnice zostaje przyklejona tak zwana kontrolka, która informuje o następnym terminie kontroli. Tego typu kontrole powinny odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta danego sprzętu. W większości przypadków jest to raz do roku. Jednak niektóre gaśnice są wyposażone w środki specjalnego przeznaczenia, w ich przypadku producent może zalecić przeprowadzanie kontroli nawet kilka razy do roku. 

Istnieją również sytuacje w których musimy dokonać przeglądu gaśnicy nawet gdy obecny okres legalizacji jest jeszcze aktualny. Takie sytuacja ma miejsce gdy na przykład:

- dojdzie do zerwania plomby

- gaśnica zostanie użyta

- dojdzie do uszkodzenia obudowy (gaśnica upadnie na ziemię)

- strzałka manometru opuści zielone pole 

- w sytuacji niekontrolowanego wydostania się środka gaśniczego

- w przypadku wątpliwości co do sprawności urządzenia

Jeśli przegląd naszych gaśnic jest aktualny, ale mamy jakiekolwiek wątpliwości co do ich poprawnego działania, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do specjalistycznego Zakładu Ochrony Przeciwpożarowej lub firmy która obsługuje nasz obiekt w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. 

Legalizacja gaśnic to obowiązek który jest nałożony na ich posiadaczy odpowiednią ustawą. Warto o tym pamiętać, gdyż kary za nieprzestrzeganie terminów mogą być bardzo dotkliwe. Ale przede wszystkim musimy pamiętać, że wyłącznie sprawny i regularnie kontrolowany sprzęt, daje nam gwarancję, że w razie zagrożenia nasz gaśnica zadziała poprawnie, a nam i osobą w naszym otoczeniu umożliwi bezpieczne opuszczenie zagrożonego terenu.

 

 • Aktywne półkolonie w mieście – na czym to polega?
  Aktywne półkolonie w mieście – na czym to polega?

  Wakacje często kojarzone są ze słodkim lenistwem, jednak twoje dziecko nie musi spędzać długich godzin przed komputerem albo samopas na podwórku. Bezpieczeństwo podopiecznych i dobrze spędzony czas gwarantują półkolonie – zajęcia, dzięki którym twoja pociecha nawiąże nowe znajomości i aktywnie spędzi godziny poza domem. Sprawdź, na czym to polega.

  Napisano poniedziałek, 05 czerwiec 2023 07:00
 • Pozycjonowanie stron kancelarii – jak promować doradztwo prawne w sieci
  Pozycjonowanie stron kancelarii – jak promować doradztwo prawne w sieci

  Pozycjonowanie stron internetowych stało się kluczowym elementem strategii marketingowych w wielu sektorach - nie inaczej jest w przypadku kancelarii prawnych. W erze cyfrowej, gdzie Internet to pierwsze miejsce, w którym potencjalni klienci szukają usług prawnych, kancelarie prawnicze muszą znaleźć efektywne metody na zwiększenie swojej widoczności w sieci.

  Napisano piątek, 02 czerwiec 2023 11:29
 • Pomoc drogowa – jakie wsparcie zapewnia w trasie?
  Pomoc drogowa – jakie wsparcie zapewnia w trasie?

  Awarie, usterki i wypadki zdarzają się niezależnie od tego, jak długa jest twoja podróż samochodem. Jeśli w trasie znalazłeś się w kryzysowej sytuacji, nie musisz samodzielnie szukać najlepszego rozwiązania – pomoc drogowa to pełna obsługa zdarzeń drogowych. Jakie usługi zapewnia wyspecjalizowana firma? Kto skorzysta ze wsparcia? Sprawdź, na co możesz liczyć wybierając numer pomocy drogowej.

  Napisano wtorek, 30 maj 2023 11:36
 • Najlepszy fotograf ślubny z Warszawy
  Najlepszy fotograf ślubny z Warszawy

  Szukasz doskonałego fotografa ślubnego z Warszawy, który uwieczni najpiękniejsze chwile tego wyjątkowego dnia? Poznaj niezwykłego artystę, który przeniesie Twoje wspomnienia na kolejny poziom. Fotograf ślubny z Warszawy, Michał, to prawdziwy mistrz w swoim fachu. Jego pasja do tworzenia pięknych obrazów i umiejętność uchwycenia autentycznych emocji sprawiają, że jego prace są wyjątkowe i pełne życia. Michał wie, jak stworzyć unikalną atmosferę i złapać najważniejsze momenty, które z pewnością rozpalą Twoje serce za każdym razem, gdy spojrzysz na te zdjęcia.

  Napisano wtorek, 30 maj 2023 11:00
 • Aktywne półkolonie letnie – na czym polegają zajęcia w mieście?
  Aktywne półkolonie letnie – na czym polegają zajęcia w mieście?

  Wakacje to czas wolny od szkoły, w którym dzieci wymagają nie tylko opieki, ale także dobrej zabawy. Czy można połączyć jedno z drugim? Tak, a co więcej, zrobisz to wciąż chodząc do pracy. Prowadzone przez doświadczonych animatorów półkolonie letnie w Szczecinie to najlepszy sposób, aby odciążyć rodziców zapewniając najmłodszym godziny wypełnione rozmaitymi aktywnościami. Jakie atrakcje czekają na małych uczestników? Sprawdź, czego możesz spodziewać się po półkoloniach.

  Napisano niedziela, 28 maj 2023 11:55
 • Prześcieradło 120x200 - idealne rozwiązanie dla małych łóżek
  Prześcieradło 120x200 - idealne rozwiązanie dla małych łóżek

  Jeśli poszukujesz prześcieradła na małe łóżko, o wymiarach 120x200 cm, to warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim, wymiary te idealnie pasują do łóżek jednoosobowych, niewielkich sof lub rozkładanych foteli. Jest to również dobre rozwiązanie dla dzieci, które potrzebują mniejszej powierzchni do spania.

  Napisano piątek, 12 maj 2023 11:42
 • Kiszona kapusta i jej rola w zdrowej diecie
  Kiszona kapusta i jej rola w zdrowej diecie

  Kiszonki znane są z pozytywnego wpływu na zdrowie, nic więc dziwnego, że po przepisy na nie sięgamy coraz chętniej. I choć kisić możemy prawie wszystko, wciąż najpopularniejszym przysmakiem tego typu pozostaje kiszona kapusta. Dlaczego warto włączyć ją do swego menu? W jaki sposób dieta z takim dodatkiem wpłynie na ogólny stan naszego zdrowia?

  Napisano środa, 24 maj 2023 08:20
 • Wiesiołek - co to jest i jakie ma właściwości?
  Wiesiołek - co to jest i jakie ma właściwości?

  Wiesiołek, znany również jako wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis), to fascynująca roślina z rodziny wiesiołkowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, ale obecnie rozprzestrzenił się na wiele innych kontynentów, w tym Europę i Azję. Wiesiołek jest rośliną dwuletnią, co oznacza, że przez pierwszy rok wytwarza jedynie rozetę liści, a w drugim roku kwitnie i wytwarza nasiona.

  Napisano środa, 24 maj 2023 08:18
 • Ocet jabłkowy - kiedy warto go stosować?
  Ocet jabłkowy - kiedy warto go stosować?

  Od pewnego czasu wracamy do naturalnych produktów, które stanowią ciekawą alternatywę dla drogich leków z apteki. Jak się okazuje, istnieje wiele rozwiązań, które są niedoceniane. Wśród nich jest ocet jabłkowy. Nie bez powodu przez wiele kobiet nazywany się jednym z najpotężniejszych sprzymierzeńców w dbaniu o urodę i zdrowie. Posiada wiele cennych składników, dzięki którym możemy zadbać o praktycznie całe swoje ciało.

  Napisano środa, 24 maj 2023 08:10
 • Osłony foliowe na buty w szpitalu - po co się je zakłada?
  Osłony foliowe na buty w szpitalu - po co się je zakłada?

  Osłony foliowe na buty to niepozorne, a jednak niezwykle istotne elementy wyposażenia placówek medycznych, w tym szpitali. Przemyślana konstrukcja, niewielkie rozmiary oraz łatwość użytkowania sprawiają, że są niezastąpione w codziennym funkcjonowaniu instytucji zdrowia. Przede wszystkim, takie osłony mają za zadanie ochronę przed przenoszeniem drobnoustrojów i zanieczyszczeń z zewnątrz do sterylnego środowiska szpitala. W ten sposób mają bezpośredni wpływ na utrzymanie higieny i bezpieczeństwa pacjentów.

  Napisano środa, 17 maj 2023 11:25