wtorek, 28 luty 2023 17:13

Przegląd, legalizacja i konserwacja gaśnic - kiedy trzeba wykonać?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Legalizacja gaśnic. Legalizacja gaśnic. mat.prasowe

Każdego dnia w Polsce, straż pożarna jest wzywana do setek mniej lub bardziej poważnych pożarów. Najczęstszymi przyczyni pożarów w budynkach nie zależnie czy to użytku publicznego czy mieszkalnych są awarie instalacji elektrycznej, serwerowni, sprzętu AGD lub RTV.

Bywają również przypadki nieumyślnego zaprószenia ognia, poprzez niedopałki papierosów czy niezgaszone świeczki. Wiele budynków publicznych, biur a coraz częściej i prywatnych domów wyposażonych jest w systemy wczesnego wykrywania zagrożenia. Jednak sam system ostrzegawczy nawet najlepszy nie jest wstanie wyeliminować pożaru w jego wczesnym stadium. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się tradycyjne gaśnice. Są one podstawowym wyposażeniem wszelkiego rodzaju zakładów pracy, hoteli, budynków użyteczności publicznej oraz pojazdów.

Samo posiadanie gaśnicy, to nie wszystko.

W początkowej fazie pożaru gaśnica może zapobiec rozprzestrzenianiu się pożaru, co umożliwia zminimalizowanie szkód i strat materialnych. Użycie gaśnicy w odpowiednim momencie może również uratować życie osobą przebywającym w obszarze zagrożonym. Jednak samo posiadanie gaśnicy nie gwarantuje nam, że w przypadku pożaru uda nam się odpowiednio ją wykorzystać. Posiadana przez nas sprzęt, nie zadziała poprawnie a w najgorszym wypadku może wcale nie zadziałać gdy nie będziemy dbać o jego sprawność. Regularny przegląd gaśnic znacznie zwiększa bezpieczeństwo pracowników oraz osób przebywających danych pomieszczeniach czy budynkach. 

przegląd i legalizacja gaśnic

przegląd i legalizacja gaśnic

Legalizacja gaśnic.

Mogło by się wydawać, że legalizacja gaśnic to proces skomplikowany i trudny. Nic bardziej mylnego, legalizacja to nic innego jak regularna kontrola stanu technicznego urządzenia oraz zawartego w nim środka gaśniczego. Działanie to ma na celu potwierdzenie, że dana gaśnica jest w pełni sprawna i w razie potrzeby zadziała zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Cały proces związany z okresową konserwacją gaśnic nie jest skomplikowany ani też nie trwa zbyt długo. Na tego typu kontrolę udajemy się do specjalisty uprawnionego do przeprowadzenia kontroli. Praktycznie wszystkie firm zajmujące się szeroko pojętą obsługą przeciwpożarową ma w swojej ofercie przegląd, serwis oraz legalizację gaśnic. Dzięki temu cały przegląd odbywa się u nas w firmie czy biurze.  W trakcie takiego przeglądu sprawdzane są między innymi:

- miikrouszkodzenia plomb, dysz, oraz obudowy

- zawartość środka gaśniczego

- wagę gaśnicy

- termin ważności oraz jej sprawność

plan ewakuacji obiektu

plan ewakuacji obiektu

 

Gdyby podczas przeglądu gaśnicy, okazało się, że dany egzemplarz posiada zbyt wiele uszkodzeń, lub posiadane uszkodzenie uniemożliwia jej prawidłowe działanie, osoba przeprowadzająca legalizację nie dokonuje naprawy takiego urządzenia. Zostaje ono wyłączone z użytku jako niesprawne, a jego miejsce powinno zająć nowe sprawne urządzenie. 

Dokumentacja i częstotliwość kontroli.

Po wykonaniu legalizacji gaśnic osoba która taka kontrole zleciła otrzymuje niezbędne potwierdzenie pokontrolne. W wersji papierowej lub elektronicznej protokół okresowego przeglądu, a na wszystkie skontrolowane gaśnice zostaje przyklejona tak zwana kontrolka, która informuje o następnym terminie kontroli. Tego typu kontrole powinny odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta danego sprzętu. W większości przypadków jest to raz do roku. Jednak niektóre gaśnice są wyposażone w środki specjalnego przeznaczenia, w ich przypadku producent może zalecić przeprowadzanie kontroli nawet kilka razy do roku. 

Istnieją również sytuacje w których musimy dokonać przeglądu gaśnicy nawet gdy obecny okres legalizacji jest jeszcze aktualny. Takie sytuacja ma miejsce gdy na przykład:

- dojdzie do zerwania plomby

- gaśnica zostanie użyta

- dojdzie do uszkodzenia obudowy (gaśnica upadnie na ziemię)

- strzałka manometru opuści zielone pole 

- w sytuacji niekontrolowanego wydostania się środka gaśniczego

- w przypadku wątpliwości co do sprawności urządzenia

Jeśli przegląd naszych gaśnic jest aktualny, ale mamy jakiekolwiek wątpliwości co do ich poprawnego działania, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do specjalistycznego Zakładu Ochrony Przeciwpożarowej lub firmy która obsługuje nasz obiekt w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. 

Legalizacja gaśnic to obowiązek który jest nałożony na ich posiadaczy odpowiednią ustawą. Warto o tym pamiętać, gdyż kary za nieprzestrzeganie terminów mogą być bardzo dotkliwe. Ale przede wszystkim musimy pamiętać, że wyłącznie sprawny i regularnie kontrolowany sprzęt, daje nam gwarancję, że w razie zagrożenia nasz gaśnica zadziała poprawnie, a nam i osobą w naszym otoczeniu umożliwi bezpieczne opuszczenie zagrożonego terenu.

 

 • Zawał Mięśnia Sercowego: Przyczyny, Objawy, Pierwsza Pomoc i Leczenie
  Zawał Mięśnia Sercowego: Przyczyny, Objawy, Pierwsza Pomoc i Leczenie

  Zawał serca jest poważnym stanem medycznym, który może zagrażać życiu. Charakteryzuje się martwicą mięśnia sercowego spowodowaną przez niedokrwienie tkanek, które następuje, gdy tętnica wieńcowa zostaje zablokowana, uniemożliwiając dopływ krwi do serca​​.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Akwamaryn: kupisz go za grosze na sztuki, a biżuteria, która z niego powstanie, zwali Cię z nóg!
  Akwamaryn: kupisz go za grosze na sztuki, a biżuteria, która z niego powstanie, zwali Cię z nóg!

  Kamień akwamaryn to niebieskawy do błękitno-zielonego minerał z grupy berylu. Charakteryzuje się przezroczystością lub lekkim mlecznym wyglądem. Jego kolor może mieć różne odcienie niebieskiego: od jasnego błękitu, po intensywny niebieski. Odpowiednio obrobiony kamień ma lśniące, połyskujące powierzchnie. Kamień ten często występuje w formie kryształów o wyglądzie pryzmatycznym lub igiełkowatym. Akwamaryn jest również stosowany jako kamień jubilerski w różnego rodzaju ozdobach, takich jak pierścionki, naszyjniki czy kolczyki

  Napisano środa, 22 listopad 2023 11:49
 • Elegancja w żółci. Najnowsze trendy w biżuterii z cytrynem
  Elegancja w żółci. Najnowsze trendy w biżuterii z cytrynem

  Żółć to kolor, który od zawsze kojarzony jest z energią, radością i słońcem. Nie bez powodu stanowi on doskonałą inspirację dla projektantów biżuterii, którzy stworzyli najnowsze trendy w tej dziedzinie. Dziś zapraszamy Cię do świata biżuterii z cytrynem, gdzie elegancja spotyka się z promiennym blaskiem tego soczystego odcienia.

  Napisano poniedziałek, 06 listopad 2023 14:04
 • Masło shea — z czego powstaje?
  Masło shea — z czego powstaje?

  Masło shea, znane również jako masło karite, to naturalny tłuszcz pozyskiwany z orzechów drzewa shea, które rośnie w Afryce Zachodniej. Jako że jest cenione za swoje wyjątkowe właściwości nawilżające, regenerujące i ochronne, stało się nieodzownym składnikiem wielu kosmetyków. Jego unikalna struktura, bogata w witaminy A, E i F oraz kwasy tłuszczowe, sprawia, że jest niezastąpione w pielęgnacji skóry.

  Napisano czwartek, 02 listopad 2023 17:02
 • Kolczyki złote: Modele dla miłośników klasycznej elegancji
  Kolczyki złote: Modele dla miłośników klasycznej elegancji

  Złoto - symbol luksusu, elegancji i bezczasowej klasy. Od wieków uwielbiane przez kobiety na całym świecie, niezależnie od wieku, upodobań czy statusu społecznego. Dlaczego? Bo złoto jest uniwersalne, a zarazem wyjątkowe. Szczególnie w formie kolczyków - subtelnych, ale wyrazistych dodatków, które potrafią nadać charakteru nawet najprostszej stylizacji. Zobacz klasyczne modele złotych kolczyków, które w swoje szkatułce powinna mieć każda miłośniczka eleganckich dodatków!

  Napisano wtorek, 31 październik 2023 16:22
 • Bransoletki z beads i wszystko, co musisz o nich wiedzieć!
  Bransoletki z beads i wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

  Słowo „beads” to angielski termin oznaczający koraliki, które są małymi, zwykle okrągłymi, kulistymi lub cylindrycznymi elementami wykonanymi z różnych materiałów, takich jak szkło, drewno, kamienie, plastik, metal czy ceramika. Koraliki te są wykorzystywane do tworzenia różnorodnych rodzajów biżuterii, ozdób do włosów, ubrań, a także innych dekoracyjnych przedmiotów. Biżuteria z beadsami może być noszona na co dzień lub na wyjątkowe okazje, stanowiąc także doskonały prezent dla bliskiej osoby. Czy warto zainwestować w beads, kto zechce je nosić i czy są dobrym pomysłem na prezent?

  Napisano środa, 25 październik 2023 15:26
 • Znane perfumy arabskie. Na jakie marki warto postawić, jeśli chcesz zapewnić sobie orientalny zapach?
  Znane perfumy arabskie. Na jakie marki warto postawić, jeśli chcesz zapewnić sobie orientalny zapach?

  Bliski Wschód to region, który niesamowicie fascynuje swoją bogatą kulturą i historią, ale także, z czego wciąż jeszcze nie każdy zdaje sobie sprawę, jest źródłem niezwykłych perfum. Arabscy producenci od lat zachwycają swoimi unikalnymi kompozycjami, które umiejętnie mixują tradycję z nowoczesnością i wabią nasze zmysły.

  Napisano poniedziałek, 23 październik 2023 16:15
 • Odżywki treningowe AAKG - co warto o nich wiedzieć, przed rozpoczęciem suplementacji?
  Odżywki treningowe AAKG - co warto o nich wiedzieć, przed rozpoczęciem suplementacji?

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób angażuje się w regularne treningi i dbałość o swoją kondycję fizyczną. Wraz z rozwojem tej świadomości, popularne stały się także suplementy diety, które mają na celu wspomóc proces treningowy i osiągnięcie zamierzonych rezultatów. Jednym z takich suplementów jest AAKG, skrót od L-argininy alfaketoglutaranu. Przed rozpoczęciem suplementacji warto zrozumieć, czym są odżywki treningowe AAKG i jakie mogą mieć korzyści dla naszego organizmu.

  Napisano sobota, 14 październik 2023 18:28
 • Jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia, czyli kilka wskazówek co zrobić, by Wigilia była magiczna, a nie nerwowa
  Jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia, czyli kilka wskazówek co zrobić, by Wigilia była magiczna, a nie nerwowa

  Babie lato unosi się w powietrzu (a czasem przykleja do twarzy). Z drzew spadają liście i depczemy po szeleszczącym, barwnym „dywanie”. Zamiast koszulek sięgamy po sweter, a w kawiarni wolimy ciasto od lodów. Pomimo tych wszystkich znaków, nadal uważamy, że do świąt to jeszcze „ho, ho, ho i trochę czasu”? Rozejrzyjmy się po sklepach. Tuż obok dekoracji na Halloween czy zniczy na Wszystkich Świętych, zobaczymy rosnące sterty bombek, świątecznych figurek czy obrusów z choinkami. Zanim się obejrzymy, znów zacznie się grudzień, a wraz z nim przedświąteczna gorączka zakupów i przygotowań.

  Napisano czwartek, 12 październik 2023 13:31
 • Oliwa z oliwek - praktyczne sposoby jej wykorzystania w kosmetyce
  Oliwa z oliwek - praktyczne sposoby jej wykorzystania w kosmetyce

  Oliwa z oliwek jest znana i ceniona na całym świecie za swoje niezwykłe właściwości kulinarne. Ten naturalny składnik, bogaty w witaminy i antyoksydanty, odgrywa kluczową rolę nie tylko w naszej kuchni, ale również w codziennej pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Oliwa z oliwek to prawdziwy eliksir młodości, który od wieków jest wykorzystywany w kosmetyce.

  Napisano wtorek, 10 październik 2023 19:11