Charakteryzuje je ogromna wydajność oraz precyzja, która jest wręcz nieporównywalna do ludzkich rąk. Waśnie dlatego z roku na rok spora część przedsiębiorstw decyduje się na wykorzystanie takich rozwiązań. Mimo tego dla większości osób są one dość obce, dlatego warto bliżej je poznać. Sprawdź sam, czym cechują się roboty przemysłowe!
Robot przemysłowy - co to jest?
Roboty przemysłowe to nic innego jak wielofunkcyjne urządzanie cechujące bardzo duża dokładność oraz wydajność. Są one tworzone z myślą o montażu czy przenoszeniu różnego rodzaju elementów. Sprzęty te określone są przez normę ISO ITR 8378 jako w pełni automatycznie działającą, wielozadaniową maszynę manipulacyjną. W związku z tym może to być zarówno urządzenie stacjonarne, jak i mobilne. W większości wypadków dedykuje się ją określonym zadaniom w przemyśle. Sprzęty tego typu dostępne na www.imi-polska.pl nieraz z wyposażone są w podajniki, chwytaki, taśmociągi czy jakiekolwiek inne rozwiązania, które sprawiają, że ich praca jest niezwykle sprawna.
Co wchodzi w skład robota przemysłowego?
- Efektor końcowy. To narzędzie, które montuje się w nadgarstku robota przemysłowego. Może to być klasyczny chwytak lub też taśmociąg czy podajnik.
- Manipulator. To właśnie to urządzenie mechaniczne zobowiązane jest poruszać efektorami. W większości wypadków składa się ono z połączonego nadgarstka oraz ramienia.
- Nadgarstek. Element ten pozwala robotowi swobodnie korzystać z efektora końcowego.
- Pulpit sterowniczy. To skrzynka, która pełna jest przełączników elektrycznych. Bez niej niemożliwe byłoby sterowanie robotem przez człowieka.
Jakimi zaletami charakteryzuje się robot przemysłowy?
Jedną z najważniejszych zalet, jaką może pochwalić się każdy robot przemysłowy, jest oczywiście niezawodność. To właśnie dlatego tak wiele firm decyduje się na zakup takiego sprzętu. Nie bez znaczenia jest także powtarzalność, z którą problem mogą mieć pracownicy. Pełna dokładność wykonywania dokładnie tego samego zadania przez długi czas to coś, czego nie jest w stanie wykonywać żaden człowiek. Nie można także nie wspomnieć o tym, że zakup robota to plus, jeśli chodzi o renomę firmy. Zleceniodawcy coraz częściej stawiają na właśnie takie przedsiębiorstwa. Jest to spowodowane tym, iż zdają sobie sprawę z tego, że człowiek nie jest w stanie wykonać szeregu zadań tak dobrze, jak odpowiednio zaprogramowana maszyna.
Jakie wyróżnia się klasy robotów?
- Sekwencyjne. To urządzenia, które w sposób sekwencyjny wykonują powierzone im zadania.
- Trajektoryjne. To roboty, które w czasie pracy korzystają z określonych ruchów, jakie dostępne są w instrukcji.
- Adaptacyjne. To sprzęty, które wyposażone są w zaawansowany układ sterowania.
- Teleoperatory. W tym wypadku mamy do czynienia ze zdalnym urządzeniem.
Jak widać, roboty przemysłowe to zaawansowane urządzenia. Postaw na nie, a twoja firma na pewno na tym zyska!