Trendy w żywieniu koncentrują się przede wszystkim na diecie redukcyjnej, ale także żywieniu dopasowanym do stylu życia, a nawet światopoglądu.
Trendy w żywieniu są podyktowane okresowymi modami, lansowanymi przez celebrytów, specjalistów od promocji trenerów fitness i wszystkich wpływowych osób, związanych ze światem Internetu. Istnieją cztery grupy sposobów żywienia takie jak: diety bezmięsne, diety eliminujące gluten czy laktozę, diety korzystne dla zdrowia psychicznego oraz diety mające na celu ograniczenie marnowania pożywienia. Istnieje niespotykana dotąd w historii dowolność kreowania jadłospisu, wynikająca z większej świadomości na temat żywienia, ale także możliwości, jakie daje współczesny rynek spożywczy i cateringowy. Dawniej konsumenci byli ograniczeni żywieniowo zazwyczaj do pory roku i terytorium, które zamieszkiwali. Obecne łańcuchy dostaw na globalnym rynku umożliwiają szybkie sprowadzanie towarów z dowolnego miejsca na świecie. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby odwiedzić food court i jeść awokado prosto z Meksyku, czy sushi przygotowane przez japońskiego mistrza
Dieta bezglutenowa – jakie są jej założenia?
Istnieje też spora liczba diet, u podstaw których znajduje się założenie, że należy eliminować pewne produkty z powodu ich szkodliwości. Prym wiedzie w tym zakresie dieta bezglutenowa. W jej przypadku najważniejsza jest eliminacja wszelkich produktów zawierających gluten w pewnym stężeniu. W praktyce oznacza to rezygnację z większości wyrobów pochodzenia zbożowego – chleba, makaronu czy nawet piwa. Przekonanie o słuszności tej diety jest jednak nieco mylne. W istocie na negatywne skutki glutenu narażeni są ludzie chorzy na przykład na celiakię. Wiele osób może jednak odczuwać lepsze samopoczucie, a nawet utratę wagi, głównie ze względu na fakt, że popularne produkty zbożowe są kaloryczne, pozbawione błonnika i dość ciężkostrawne.