piątek, 10 maj 2024 09:00

Zmiany w zarządzaniu Starym Rynkiem w Płocku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Płock Płock fot: pixaaby

Na przestrzeni ostatnich tygodni, w Płocku doszło do istotnej zmiany prawnej dotyczącej zarządzania Starym Rynkiem, popularnym miejscem licznych imprez kulturalnych, sportowych i społecznych. Prezydent Andrzej Nowakowski, zdecydował o uchyleniu dotychczasowego zarządzenia, które regulowało zasady organizacji wydarzeń, na tym zabytkowym terenie. Od teraz, odpowiedzialność za Stary Rynek przejęła Agencja Rewitalizacji Starówki Sp. z o.o., co otwiera nowe perspektywy zarządzania tym kluczowym dla miasta miejscem.

Przegląd dotychczasowych ograniczeń

Stary Rynek był miejscem, gdzie tradycyjnie odbywały się różnorodne wydarzenia. Do najważniejszych należały koncerty, festiwal Audioriver, potańcówki, mecze piłki ręcznej plażowej, a także zloty foodtrucków. Regulamin obowiązujący do niedawna, ustanowiony w 2010 roku, narzucał organizatorom szereg ograniczeń, mających na celu ochronę spokoju mieszkańców oraz zachowanie sacrum miejsc bliskich kościołów.

Ograniczenia czasowe

Montaż i rozładunek - wszystkie działania związane z przygotowaniem imprez musiały zakończyć się do godziny 22:00

Zakończenie imprez - wszystkie wydarzenia na Starym Rynku musiały kończyć się najpóźniej o godzinie 24:00.

Ograniczenia dźwiękowe w okolicach kościołów

Godzina Miłosierdzia - codziennie o 15:00 w Sanktuarium odbywała się modlitwa z Koronką do Bożego Miłosierdzia, co wymagało ściszania muzyki.

Msze święte - o 17:00 każdego dnia w Sanktuarium oraz o 18:00 w dni powszednie w farze, a w niedzielę o 11:00, 12:30 oraz 18:00 (z wyjątkiem okresu wakacyjnego, kiedy nie ma mszy o 16:00), również nakazywały ograniczenie poziomu dźwięku.

Specjalne dni bez imprez

W dniach ważnych dla kościoła, takich jak rocznica objawień (22 lutego), pierwsza niedziela po Wielkanocy oraz rocznica śmierci św. siostry Faustyny (5 października), organizacja imprez była całkowicie zakazana.

Powody uchylenia zarządzenia

Decyzja o rezygnacji z dotychczasowego zarządzenia, wynikała z potrzeby uproszczenia i unifikacji przepisów regulujących zarządzanie Starym Rynkiem. Jak wyjaśniła Ewa Janiszewska, z Referatu Informacji Miejskiej, sytuacja, w której obowiązywały dwa różne regulaminy dotyczące tego samego obszaru, była prawnie problematyczna i wymagała interwencji. Agencja Rewitalizacji Starówki, przejmując pełne zarządzanie placem, ma teraz możliwość samodzielnego definiowania warunków korzystania z przestrzeni publicznej.

Perspektywy dla Starego Rynku

Nowe zarządzanie, może przynieść odświeżenie i większą elastyczność w organizacji wydarzeń, co ma szansę przyciągnąć nowe inicjatywy i projekty. Dzięki możliwości dostosowania regulaminu do bieżących potrzeb użytkowników, Stary Rynek w Płocku ma potencjał, by stać się jeszcze bardziej vibrantnym centrum kultury i rozrywki.

Uchylenie zarządzenia prezydenta Andrzej Nowakowskiego i przejęcie pełnego zarządzania, przez Agencję Rewitalizacji Starówki, zapowiada nowy rozdział w historii Starego Rynku. Mieszkańcy Płocka oraz organizatorzy wydarzeń, z niecierpliwością będą obserwować, jak zmiany te wpłyną na kulturalne życie miasta, mając nadzieję na rozwój i ożywienie tego wyjątkowego miejsca.

Źródło: Portal Płock