Spis treści:
- Długa tradycja kwesty na płockich nekropoliach
- Wsparcie dla historii Geni Majdeckiej i Marii Gutkowskiej
- Trwa zbiórka na trzech płockich cmentarzach
- Wspierając lokalne dziedzictwo
Długa tradycja kwesty na płockich nekropoliach
Od 2000 roku „Starówka Płocka”, przeprowadza coroczną kwestę na rzecz odnowienia historycznych nagrobków. Dzięki hojności mieszkańców, do tej pory udało się zrekonstruować 55 zabytkowych mogił.Są to min. miejsca spoczynku lokalnych działaczy i osobistości. Tylko od 2021 roku przywrócono dawny blask grobom takich postaci jak - Jasieńka Gradowska, siostra Antolka Gradowskiego, Irena Tyszka, Apolonia Rościszewska, czy Władysław Chmielewski. Pandemia koronawirusa w 2020 roku, przerwała tę długą tradycję, jednak w następnych latach udało się wznowić zbiórkę, co doprowadziło do rekordowych wyników finansowych.
Wsparcie dla historii Geni Majdeckiej i Marii Gutkowskiej
W tym roku, kwesta skupia się na odnowieniu dwóch znaczących grobów przy Al. Kobylińskiego. Pierwszym z nich, jest mogiła Geni Majdeckiej, młodej harcerki i społecznej aktywistki, która zmarła podczas epidemii dezynterii w 1938 roku, pracując jako wolontariuszka w kuchni dożywiania dzieci. W „Życiu Mazowsza” opisywano, jak „cały Płock” wziął udział w jej pogrzebie, wspominając jej poświęcenie i pomoc najbiedniejszym. Dziś Majdecka jest patronką Stanicy Harcerskiej przy ul. Krótkiej, co dodatkowo podkreśla jej znaczenie dla lokalnej społeczności.
Drugą osobą, której grób zostanie odnowiony, jest Maria Gutkowska, wybitna nauczycielka i działaczka społeczna. W 1881 roku wraz z Julią Linde założyła czteroklasową szkołę żeńską, a później samodzielnie otworzyła renomowane Gimnazjum Żeńskie im. Adama Mickiewicza. W czasie I wojny światowej, angażowała się w różne organizacje, w tym w Związek Równouprawnienia Kobiet Polskich. Za swoje zasługi w oświacie i działalności społecznej została zapamiętana jako wybitna postać w historii Płocka.
Trwa zbiórka na trzech płockich cmentarzach
Kwesta, która rozpoczęła się o godzinie 8:00, potrwa do godziny 20:00 i obejmuje cmentarze komunalne oraz nekropolie przy ulicach Norbertańskiej i Al. Kobylińskiego. W zeszłym roku, dzięki wsparciu mieszkańców, zebrano rekordowe 66 210,46 zł, co pozwoliło sfinansować prace renowacyjne, przy kolejnych zabytkowych grobach.
Wspierając lokalne dziedzictwo
Organizatorzy podkreślają, że każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki środkom zbieranym podczas akcji „Ratujmy Płockie Powązki,” możliwa jest nie tylko renowacja historycznych mogił, ale także przywrócenie pamięci o ważnych dla miasta osobach.
Źródło: Portal Płock