czwartek, 02 maj 2024 09:32

Świętowanie rocznicy Konstytucji 3 maja w Płocku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Płock Płock fot: pixabay

3 maja, to data o szczególnej wartości historycznej dla Polski, obchodzona jako rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszej nowoczesnej konstytucji w Europie. Tego dnia, w 2024 roku, Płock staje się areną patriotycznych uroczystości, które tym razem nabierają dodatkowego znaczenia ze względu na 20 - lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Program dnia, wypełniony jest wydarzeniami kulturalnymi i patriotycznymi, które mają na celu uczczenie tych ważnych momentów w historii kraju.

Uroczystości patriotyczne przy pomniku Małachowskiego

Dzień rozpoczyna się o godzinie 9:45 na ulicy Teatralnej, przy Pomniku Marszałka Stanisława Małachowskiego, gdzie lokalne władze, mieszkańcy oraz goście złożą kwiaty i zapalą znicze. Stanisław Małachowski, będąc postacią emblematyczną dla polskiej historii, nadaje tym uroczystościom szczególny charakter.

Msza w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej

O godzinie 10:00 rozpocznie się msza święta w Bazylice Katedralnej, która będzie miała na celu duchowe uczczenie rocznicy Konstytucji oraz refleksję nad dwudziestoletnim członkostwem Polski w Unii Europejskiej. Uroczystość mszy uświetni występ Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses, dodając wydarzeniu podniosłości.

Centralne obchody przy Płycie Nieznanego Żołnierza

Kulminacyjnym punktem porannych uroczystości będzie zbiórka o godzinie 11:15 przy Płycie Nieznanego Żołnierza na placu Narutowicza. To miejsce, symbolizujące poświęcenie i heroizm polskich żołnierzy, stanowi odpowiednią przestrzeń do wyrażenia narodowej pamięci i szacunku.

Widowisko multimedialne "Iskry Niepodległej" i koncerty na Starym Rynku

Po południu, od godziny 10:00 do 16:00 na Starym Rynku, mieszkańcy Płocka i odwiedzający będą mieli okazję doświadczyć widowiska multimedialnego "Iskry Niepodległej", które przedstawi sylwetki Polaków, którzy zmienili świat. Wieczorem, począwszy od 19:00, rozpoczną się koncerty, z których najważniejszym będzie występ zespołu Lanberry, celebrujący 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Również wystąpi zespół BIBOBIT, co zapowiada muzyczne świętowanie na wysokim poziomie.

Uroczystości w Płocku z okazji 3 maja oraz rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, stanowią wyjątkową okazję do refleksji nad historią, patriotyzmem oraz europejskim duchem współpracy i integracji. Poprzez różnorodne formy wyrazu, od uroczystości oficjalnych, przez duchowe celebrowanie, aż po bogate wydarzenia kulturalne, mieszkańcy i goście Płocka, mogą w pełni doświadczyć znaczenia tych ważnych dat. Obchody te, nie tylko przypominają o ważnych momentach w historii Polski, ale również umacniają poczucie wspólnoty i przynależności do szerszej wspólnoty europejskiej.

Źródło: Portal Płock