środa, 03 lipiec 2024 09:48

Strefy czystego transportu w Polsce - jaka sytuacja w Płocku?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Strefy czystego transportu Strefy czystego transportu fot: pixabay

Wprowadzenie stref czystego transportu w Polsce, stanowi odpowiedź na rosnącą potrzebę redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Warszawa, jako pierwsze miasto w kraju, uruchomiła swoją strefę czystego transportu od lipca bieżącego roku, obejmującą większość Śródmieścia oraz części przyległych dzielnic. Ograniczenie dotyczy pojazdów z silnikami benzynowymi (w tym LPG), starszymi niż 27 lat, lub niespełniającymi normy Euro 2 oraz diesli (również LPG), starszych niż 19 lat, lub niespełniających normy Euro 4.

Regulacje i zwolnienia

W nowo powstałej strefie, przewidziano szereg zwolnień. Mieszkańcy stolicy, rozliczający podatki w Warszawie i zameldowani na jej terenie, będą zwolnieni z ograniczeń przez pierwsze 3,5 roku. Natomiast osoby powyżej 70. roku życia oraz posiadacze europejskiej karty parkingowej (osoby z niepełnosprawnością), otrzymają zwolnienie bezterminowe.

Planowane działania w innych miastach

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, obowiązek wprowadzenia podobnych stref rozszerzony, zostanie na inne duże miasta. W najbliższym czasie, zgodnie z nową ustawą, takie zmiany czekają Kraków, Katowice i Wrocław. Ponadto, ministerstwo pracuje nad przepisami, które zobowiążą miasta powyżej 100 tys. mieszkańców do wprowadzenia stref czystego transportu, jeśli notują one przekroczenia norm jakości powietrza. W tych miastach będzie obowiązywał także zakup wyłącznie zeroemisyjnych autobusów komunikacji miejskiej.

Sytuacja w Płocku

Płock, mimo iż rozpatruje możliwość wprowadzenia ekostref lub stref ograniczonej emisji, na razie nie planuje w najbliższym czasie (2 - 4 lata) wprowadzenia strefy czystego transportu. Ewa Janiszewska z biura prasowego Urzędu Miasta wyjaśnia, że miasto przygląda się rozwiązaniom z Niemiec, ale obecnie skupia się na innych działaniach proekologicznych, takich jak wymiana źródeł ciepła, na bardziej ekologiczne, czy dofinansowanie w tym zakresie. Strefa czystego transportu w Płocku, jeśli zostanie wprowadzona, wymagałaby również implementacji zaawansowanych systemów technicznych do monitorowania i regulacji ruchu.

Wnioski i przyszłość stref czystego transportu

Choć strefy czystego transportu, są ważnym krokiem w kierunku poprawy jakości powietrza, wymagają one gruntownego przygotowania i dostosowania infrastruktury. Niezbędne jest również wsparcie mieszkańców oraz lokalnych przedsiębiorców, którzy muszą dostosować się do nowych regulacji. Perspektywa wprowadzenia tych stref w innych miastach Polski, pozostaje otwarta i zależna od wielu czynników, w tym od legislacji krajowej oraz trendów i wytycznych Unii Europejskiej.

Źródło: Petro News