środa, 03 kwiecień 2024 09:47

Płońsk - kolejne oszustwa na płatnościach mobilnych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
oszustwa - Płońsk oszustwa - Płońsk fot: pixabay

W obliczu rosnącej liczby przypadków przejmowania kont w mediach społecznościowych przez oszustów, ważne jest, by zachować czujność. Ostatnie raporty dotyczące osób z gm. Załuski i Warszawy, które padły ofiarą oszustw, pokazują duży problem wykorzystywania kodów do płatności mobilnych do nielegalnych transakcji.

Oszukane osoby

Policja w Płońsku otrzymała zgłoszenia od dwóch osób, których konta na portalach społecznościowych zostały przejęte przez cyberprzestępców. Zgłaszający to 24 - letnia mieszkanka gm. Załuski oraz 21 - letni mieszkaniec Warszawy. Oszuści, posługując się przejętymi profilami, wysyłali do znajomych ofiar wiadomości z prośbą o finansową pomoc. Podawali, że zmagają się z problemami technicznymi swoich banków i potrzebują opłacić zamówione przesyłki, za pomocą kodów do płatności mobilnych. W wyniku tych działań, dwoje znajomych 24 - latki oraz troje znajomych 21 - atka zostało oszukanych, przekazując oszustom kod, który umożliwił im wykonanie transakcji. Straty każdej z grup znajomych oszacowano na 2500 zł.

Apel i zalecenia

W związku z powyższymi wydarzeniami, policja apeluje o zachowanie ostrożności. Przed przekazaniem jakichkolwiek środków finansowych, zwłaszcza przy użyciu kodów do płatności mobilnych, należy dokładnie weryfikować tożsamość osoby proszącej o pomoc. Kontakt telefoniczny z daną osobą może pomóc w potwierdzeniu autentyczności prośby. Ponadto, pod żadnym pozorem nie należy udostępniać obcym swoich danych logowania do kont bankowych, numerów kont, czy kodów do płatności mobilnych. Ważne jest również, zabezpieczenie swoich danych osobowych, haseł oraz numerów dostępowych do różnych portali i komunikatorów internetowych.

Oszuści nieustannie poszukują nowych metod wyłudzania pieniędzy, dlatego tak ważne jest, by nie działać pochopnie na prośby o pomoc finansową, zwłaszcza jeśli są one kierowane za pomocą internetu. Wspólna odpowiedzialność i świadomość zagrożeń, mogą przyczynić się do ograniczenia skutków działalności cyberprzestępców.

Źródło: mazowiecka.policja.gov.pl