poniedziałek, 22 kwiecień 2024 09:23

Aleksander Jarosławski ponownie wójtem gminy Płońsk

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
wybory 2024 - Płońsk wybory 2024 - Płońsk fot: Sylwester Niedzielski

21 kwietnia, w gminie Płońsk odbyła się dogrywka wyborów na stanowisko wójta, w której mieszkańcy mieli okazję ponownie ocenić kandydatury, dwóch głównych rywali: Aleksandra Jarosławskiego i Jacka Sokołowskiego. W wyniku głosowania, urzędujący wójt, Aleksander Jarosławski, utrzymał swoje stanowisko zdobywając większość głosów.

Wybory na wójta gminy

W dogrywce wyborów na wójta gminy Płońsk, Aleksander Jarosławski uzyskał 57,69% głosów, co przekłada się na liczbę 1.846 głosujących na jego rzecz. Jego kontrkandydat, Jacek Sokołowski, zdobył 42,31% poparcia, co oznacza 1.354 głosy. W pierwszej turze wyborów, która odbyła się 7 kwietnia, różnica między kandydatami wynosiła 664 głosy, a liczba ważnych głosów wynosiła 3.250. W drugiej turze liczba ta nieznacznie spadła do 3.200 ważnych głosów.

Analiza wyników w komisjach wyborczych

W sześciu z dziewięciu komisji wyborczych, przewagę uzyskał Aleksander Jarosławski, zwyciężając w takich miejscowościach jak Arcelin, Lisewo, Szerominek, Siedlin 1, Siedlin 2 oraz Szeromin. Jacek Sokołowski, uzyskał więcej głosów w Strachowie, Słoszewie oraz Skarżynie. Szczególnie zacięta rywalizacja, miała miejsce w Siedlin 2, gdzie Jarosławski zdobył 517 głosów, a Sokołowski 282.

Wyniki w kontekście wcześniejszych wyborów i radnych

W pierwszej turze, obaj główni kandydaci nie uzyskali wymaganej większości 50% + 1 głos. Wtedy Aleksander Jarosławski zdobył 48,74%, Jacek Sokołowski 29,05%, a trzeci kandydat, Marcin Malatyński, 22,22% głosów. Co ciekawe, w drugiej turze obaj główni kandydaci zwiększyli swoje poparcie, co oznacza większe zaangażowanie elektoratu.

Wybory do rady

W nowej 15 - osobowej radzie gminy Płońsk dominować będą radni z komitetu KKW Trzecia Droga, którzy zdobyli aż 12 miejsc. Z komitetu KW Prawo i Sprawiedliwość, dostało się dwóch radnych: Paweł Konopka i Adam Stańczak, a z własnego komitetu mandat uzyskał Marek Grąbczewski.

Wybory w gminie Płońsk, przyniosły obronę stanowiska przez Aleksandra Jarosławskiego, co może być interpretowane jako wyraz zaufania mieszkańców do dotychczasowej polityki. W kontekście lokalnych realiów politycznych, skład nowej rady i wyniki wyborów rzucają światło na przyszłe kierunki rozwoju oraz decyzje strategiczne dla gminy. Mieszkańcy, wyrazili swoje oczekiwania i preferencje, kształtując lokalną scenę polityczną na kolejne lata.

Źródło: Płońszczak