środa, 04 grudzień 2024 10:56

Agenci CBA zatrzymali 13 osób za oszustwo podatkowe

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Fikcyjne darowizny-Płock Fikcyjne darowizny-Płock fot: pixabay/poglądowe

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Płocku, agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadzili akcję zatrzymań w związku z procederem fikcyjnych darowizn na cele kultu religijnego. Wśród zatrzymanych znalazł się proboszcz jednej z płockich parafii, który miał wystawiać fałszywe dokumenty. Łącznie śledczy zarzucają 13 osobom uszczuplenia w podatku dochodowym na kwotę 4,5 miliona złotych.

Spis treści:

Mechanizm oszustwa z udziałem darowizn

Prokurator Bartosz Maliszewski z Prokuratury Okręgowej w Płocku poinformował, że oszustwo dotyczyło darowizn na rzecz kilku parafii, gdzie wcześniej posługiwał zatrzymany duchowny. Fałszywe dokumenty, potwierdzające darowizny pozwalały osobom zamieszanym w proceder na obniżenie należnego podatku dochodowego. Wśród podejrzanych znajdują się osoby zamożne, w tym prezesi zarządów, dyrektorzy banków oraz lekarze.

Według ustaleń śledczych, mechanizm działania polegał na sporządzaniu fikcyjnych potwierdzeń wpłat, co pozwalało beneficjentom na znaczne ulgi podatkowe. Sprawa obejmuje działania podejmowane od 2017 roku, a zatrzymania były wynikiem współpracy CBA z prokuraturą. Przeszukania przeprowadzono głównie na Mazowszu, jednak sprawa ma szerszy zasięg.

Reakcja inspektorii salezjańskiej

Rzecznik prasowy salezjańskiej inspektorii warszawskiej, ks. Piotr Sosnowski, potwierdził, że zatrzymany proboszcz był członkiem ich wspólnoty. Podkreślił jednocześnie gotowość współpracy z organami ścigania, w celu wyjaśnienia sprawy. W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej inspektorii zaznaczono, że szczegóły sprawy nie są znane poza informacjami medialnymi.

Zatrzymania w Płocku i innych miastach

Do zatrzymań doszło nie tylko w Płocku, ale również w innych miejscach w kraju. Prokurator Okręgowa w Płocku, Małgorzata Orkwiszewska, poinformowała, że śledztwo w tej sprawie rozpoczęto w maju 2023 roku. Jak zapowiedział rzecznik koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński, w najbliższym czasie spodziewane są kolejne zatrzymania. Według prognoz śledczych liczba podejrzanych może wzrosnąć do kilkudziesięciu osób.

Znaczące straty dla budżetu państwa

Śledztwo ujawnia skalę strat, jakie poniósł budżet państwa z tytułu oszustw podatkowych. Kwota 4,5 miliona złotych to jedynie szacunkowa suma, związana z dotychczas zatrzymanymi osobami. Prokuratura nie wyklucza, że ostateczna wartość uszczupleń wzrośnie w wyniku dalszych działań śledczych.

Postęp w sprawie

Prokuratura i CBA zapowiadają intensyfikację działań w celu ujawnienia wszystkich zamieszanych w proceder. Jak podkreślają organy ścigania, postępowanie jest na wczesnym etapie i wymaga szeroko zakrojonych czynności operacyjnych.

Źródło: PAP, TVN WARSZAWA