środa, 26 kwiecień 2023 16:27

Jak kontrolować temperaturę potraw podczas grillowania?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
termometr do grilla termometr do grilla mat.prasowe

Produkty z grilla, a w szczególności mięsa, potrafią mniej doświadczonym szefom kuchni spędzić sen z powiek. Jak długo i w jakiej temperaturze przygotowywać potrawy, aby wydobyć z nich głębię smaku? Niestety nie ma jednej złotej zasady dobrej dla każdego rodzaju, dlatego pewnie każdy z nas doświadczył już mięsa twardego, wysuszonego, gumowego lub lekko niedopieczonego. To że nie ma jednej reguły, nie oznacza jednak, że nie ma rozwiązania! Lekiem na tę bolączką są bowiem termometry - zarówno te wbudowane w grilla jak i termometry z sondą.

 

Po co i czym kontrolować temperaturę dań z grilla? 

Kontrolowanie temperatury potraw podczas grillowania jest bardzo ważne i  nie chodzi tylko o uzyskanie odpowiedniego stopnia wypieczenia.  Drugim ważnym względem jest  po prostu zapewnienie bezpieczeństwa spożywanej żywności. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci kontrolować temperaturę podczas grillowania.

 • Termometr do grilla

Wiele modeli grilli posiada wbudowane termometry w pokrywę, które pozwalają określić temperaturę panującą w środku urządzenia. Jest to zdecydowanie pomocna wiedza, niemniej jeszcze bardziej precyzyjne informacje możemy uzyskać korzystając z termometru do mięsa.

Wbijając sondę termometru w najgrubszy punkt mięsa uzyskujemy dokładny odczyt temperatury. Przykładowo, dla mięsa wołowego  idealna temperatura wewnętrzna to 55-60 stopni Celsjusza dla medium rare, 60-65 stopni Celsjusza dla medium, a 65-70 stopni Celsjusza dla medium well. Dla mięsa wieprzowego temperatura wewnętrzna powinna wynosić około 70-75 stopni Celsjusza, a dla kurczaka około 75-80 stopni Celsjusza. Poznanie temperatury wewnętrznej to krok milowy w kierunku przygotowania idealnego dania mięsnego.

Termometr do grilla - rodzaje i zastosowanie

Obecnie możesz wybierać w szerokiej ofercie termometrów do mięs. Na uwagę zasługuje pierwszy bezprzewodowy termometr do grilla, który nie posiada absolutnie żadnego kabelka. Zastosowano w nim nowoczesne rozwiązania technologiczne, które pozwalają za pomocą Bluetooth przesyłać dane z termometru bezpośrednio do aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym np. smartfonie. Co istotne, mierzy on dwie temperatury - mięsa oraz komory piekarnika. W ten sposób dużo łatwiej ugrillujesz soczyste mięsa, w tym bardzo wymagające potrawy takie jak np. steki.

 • Strefy grillowania

Skorzystaj ze stref bezpośredniego i pośredniego grillowania i kładź potrawę w miejscu, które zapewni optymalną temperaturę dla danego produktu. Grillowanie metodą bezpośrednią odnosi się do umieszczenia potrawy tuż nad płomieniem czy węglem. Metoda pośrednia polega natomiast na grillowaniu potrawy w strefie bocznej, poza bezpośrednim płomieniem lub węglem. Pierwsza opcja świetnie sprawdza się do cienki kawałków mięsa, ryb czy warzyw, które potrzebują krótszego czasu grillowania.  Efekt to chrupiąca wierzchnia warstwa i linie grillowe. Druga metoda jest odpowiednia dla większych kawałków mięsa - np. całego kurczaka -  i pozwala na dłuższe, wolniejsze grillowanie. 

 • Czas grillowania

Zwróć uwagę na czas grillowania - w zależności od rodzaju mięsa i grubości kawałka, czas grillowania może się różnić. Przykładowo, filety rybne mogą być  przyrządzone w ciągu kilku minut, podczas gdy większe kawałki mięsa mogą wymagać dłuższego czasu. Cały czas miej pod kontrolą stan grillowanej potrawy i odwracaj ją regularnie, aby uzyskać równomiernie wypieczone danie.

Kontrolowanie temperatury podczas grillowania wymaga trochę praktyki, ale jest to umiejętność, którą można szybko opanować - szczególnie ze wsparciem termometru do grilla.  Dzięki niemu zyskujesz rzetelne dane i pewność, że Twoje potrawy będą zawsze bezpieczne, smaczne i przyrządzone zgodnie ze sztuką.

 
 • Wybór stolarki okiennej – o czym warto pamiętać?
  Wybór stolarki okiennej – o czym warto pamiętać?

  Jedną z najważniejszych kwestii podczas budowy domu jest wybór odpowiedniej stolarki okiennej. To właśnie od niej w dużej mierze zależy komfort i bezpieczeństwo mieszkania! Okna, będąc niezwykle ważnym elementem konstrukcji, wpływają jednak nie tylko na funkcjonalność budynku, ale również na estetykę wnętrza i elewacji. Podpowiadamy, jakie czynniki warto wziąć pod uwagę, aby wybrana stolarka okienna mogła jak najlepiej spełniać indywidualne wymagania.

  Napisano sobota, 23 wrzesień 2023 13:27
 • Dlaczego warto zastanowić się nad plenerową formą imprezy integracyjnej?
  Dlaczego warto zastanowić się nad plenerową formą imprezy integracyjnej?

  Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto organizować imprezy integracyjne w swojej firmie, powinieneś wiedzieć, że jest to jedno z głównych narzędzi do budowania kreatywnych, efektywnie pracujących zespołów i wzmocnienia relacji pomiędzy pracownikami.

  Wspólne wyjście poza środowisko biurowe, pozwala poznać się z zupełnie innej strony, a także nawiązać głębokie i trwałe relacje. Coraz bardziej popularne stają się imprezy w plenerze. Czy warto wybrać się na świeże powietrze?

  Napisano środa, 20 wrzesień 2023 14:57
 • Materac 140x190 z Kaszmirowym Pokrowcem - Wybór Wyjątkowego Komfortu i Dlaczego Warto na To Postawić
  Materac 140x190 z Kaszmirowym Pokrowcem - Wybór Wyjątkowego Komfortu i Dlaczego Warto na To Postawić

  Sen stanowi fundament naszego codziennego funkcjonowania i wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Niezwykle ważne jest, abyśmy mieli odpowiedni materac, który dostarcza nam komfortu i wsparcia podczas snu. Materac 140x190 cm z kaszmirowym pokrowcem to produkt, który oferuje nie tylko wyjątkowy komfort, ale także luksus i elegancję. W tym artykule omówimy, dlaczego warto rozważyć zakup materaca tej jakości oraz dlaczego kaszmirowy pokrowiec stanowi niezwykłą wartość dodaną.

  Napisano wtorek, 12 wrzesień 2023 14:34
 • Materac 120x190 z Możliwością Zwrotu - Komfort i Pewność Zakupu
  Materac 120x190 z Możliwością Zwrotu - Komfort i Pewność Zakupu

  Materace stanowią kluczowy element naszego życia, wpływając bezpośrednio na jakość naszego snu i ogólny komfort życia. Wybór materaca jest decyzją, która wymaga rozważenia wielu czynników, takich jak rozmiar, twardość i ewentualność zwrotu. Jeśli jesteś zainteresowany materacem o nietypowym rozmiarze 120x190 cm, który oferuje możliwość zwrotu, ten artykuł jest dla Ciebie. Oto dlaczego taki wybór może być atrakcyjny i co warto wiedzieć przed zakupem. Sprawdź ofertę takich materacy na https://sennes.pl/materace-na-wymiar-120x190-cm-wysylka-w-3-dni-testuj-przez-30-dni

  Napisano wtorek, 12 wrzesień 2023 11:05
 • Jakie są korzyści z regularnego serwisu klimatyzacji?
  Jakie są korzyści z regularnego serwisu klimatyzacji?

  Klimatyzacja to niezwykle przydatne urządzenie, które zapewnia nam komfort termiczny w gorące dni. Aby jednak klimatyzacja działała sprawnie i skutecznie, ważne jest regularne serwisowanie urządzenia. W tym artykule omówimy korzyści płynące z regularnego serwisu klimatyzacji, ze szczególnym uwzględnieniem klimatyzacji w Żarach.

  Napisano poniedziałek, 24 lipiec 2023 15:31
 • Manicure hybrydowy w domu
  Manicure hybrydowy w domu

  Manicure hybrydowy od wielu lat przoduje na liście popularnych zdobień paznokci. Jest bardzo trwały, wygląda niesamowicie. Dodatkowo, jego wykonanie nie jest kłopotliwe. Wystarczy udać się do salonu manicure lub zrobić go w domu raz na kilka tygodni, a następnie zapomnieć o problemie.

  Napisano środa, 19 lipiec 2023 07:14
 • Co musisz wiedzieć o laryngoskopie?
  Co musisz wiedzieć o laryngoskopie?

  Laryngoskop, czyli wziernik krtaniowy jest wykorzystywany przez lekarzy specjalizujących się w laryngologii, ale także w medycynie ratunkowej i podczas niektórych operacji. Po raz pierwszy został użyty pod koniec XIX wieku. Od czego czasu ewoluował w nowoczesny sprzęt, który najczęściej służy do diagnostyki chorób krtani, gardła i języka.

  Napisano wtorek, 18 lipiec 2023 18:31
 • Wymiana okien na nowe zupełnie za darmo? Poznaj rządowy program Czyste Powietrze
  Wymiana okien na nowe zupełnie za darmo? Poznaj rządowy program Czyste Powietrze

  Czyste Powietrze to rządowy program, którego celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce. Program skupia się na różnych obszarach, a jednym z ważnych elementów jest wymiana okien w domach jednorodzinnych.

  Napisano czwartek, 13 lipiec 2023 11:01
 • Dlaczego warto skorzystać z diety pudełkowej z wyborem menu?
  Dlaczego warto skorzystać z diety pudełkowej z wyborem menu?

  Dieta pudełkowa staje się coraz popularniejsza w Polsce, o czym świadczą tysiące zadowolonych klientów i coraz więcej firm reklamujących w sieci swoje usługi. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które wolą spędzać wolny czas inaczej, niż stojąc w sklepowych kolejkach czy przygotowując zdrowe posiłki. W ostatnich latach w tej branży króluje dieta pudełkowa z wyborem menu. Czym właściwie jest i dlaczego warto z niej korzystać? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

  Napisano piątek, 07 lipiec 2023 13:19
 • Narożnik skandynawski – mały czy duży?
  Narożnik skandynawski – mały czy duży?

  Styl skandynawski stał się w ostatnim czasie cieszącym się dużą popularnością trendem wnętrzarskim. Znajduje odzwierciedlenie nie tylko w artykułach dekoracyjnych, ale także meblach. Szczególnie chętnie wybierane są ostatnio narożniki wykonane w tym właśnie stylu. Czym one dokładnie są? To nic innego jak funkcjonalna kanapa narożna, którą dobrze można dopasować zarówno do mniejszych, jak i większych przestrzeni.

  Napisano środa, 28 czerwiec 2023 14:17