środa, 21 luty 2024 17:30

Palenie papierosów a cukrzyca

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
palenie papierosów palenie papierosów mat.prasowe

Cukrzyca jest jednym z głównych i powszechnie występujących zaburzeń wśród zespołu chorób cywilizacyjnych. Statystyki światowe wskazują, że już 1 na 10 dorosłych osób choruje na cukrzycę, a ponad 90% z nich ma cukrzycę typu 2. Szacuje się również, że ok. 50% osób z cukrzycą nie jest jeszcze zdiagnozowanych. Prognozy badaczy wskazują, że do 2030 roku populacja chorych na cukrzycę osiągnie nawet 360 mln wśród całej ludzkości.

 

Palenie papierosów jest poważnym zagrożeniem dla osób cierpiących na cukrzycę. Stopień zagrożenia jest silnie uzależniony od ilości palonych papierosów oraz tego, czy mówimy o paleniu aktywnym lub biernym.  W Polsce każdego roku z powodu palenia umiera ponad 8 milionów osób, z czego 7 milionów to aktywni palacze, a około 1 milion to osoby narażone na bierne palenie, którzy są narażeni na dym, a co za tym idzie — toksyny zawarte w dymie papierosowym.

Nawet po rzuceniu palenia ryzyko zachorowania na cukrzycę pozostaje podwyższone przez ok. 5-10 lat, a dopiero z czasem stopniowo maleje. Jednak osoby z cukrzycą są bardziej narażone na choroby serca, udar mózgu i zwiększone ryzyko zgonu, a palenie papierosów tylko pogarsza ten stan.

Palenie papierosów to działanie szkodliwe dla zdrowia

Obecnie wiadomo już na pewno, że palenie papierosów jest bardzo szkodliwe. Mimo wielu prób przekonania ludzi do tego, żeby rzucili palenie, nadal jedna trzecia Polaków sięga po papierosy. Niestety, w tej grupie często są również osoby z cukrzycą.

Dym tytoniowy, który zawiera wiele substancji rakotwórczych, jest bardzo uzależniający, głównie dzięki nikotynie, która dostaje się do mózgu już po kilku sekundach od wciągnięcia dymu. Palenie tytoniu jest główną przyczyną nowotworów, chorób serca oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Palenie papierosów a cukrzyca

Palenie papierosów jest szkodliwe nawet wśród osób, które są zdrowe, a w połączeniu z różnymi chorobami, w tym cukrzycą, wywiera ono jeszcze bardziej destrukcyjny wpływ. Osoby, które mają cukrzycę, szczególnie jeśli nie kontrolują swojej choroby, narażają się tym samym na przyspieszony rozwój miażdżycy, co może prowadzić do chorób:

 • serca,
 • mózgu,
 • nóg.

Cukrzyca już sama w sobie zwiększa ryzyko miażdżycy, a palenie tytoniu jeszcze bardziej przyspiesza ten proces. Cukrzyca typu 2 często wiąże się z dodatkowymi czynnikami ryzyka, do których zalicza się np. nadciśnienie i nieprawidłowe poziomy lipidów, co dodatkowo obciąża serce oraz naczynia krwionośne. Połączenie tych czynników z paleniem papierosów to stan, który przyspiesza rozwój chorób sercowo-naczyniowych.

Przeprowadzone badania wykazały, że u kobiet, które wypalają powyżej 25 papierosów dziennie porównując z osobami, które nigdy nie paliły, może rozwinąć się cukrzyca. Badanie dotyczące mężczyzn wykazało podobne zależności. Wywnioskowano, że palenie papierosów może źle wpływać na optymalne działanie insuliny, oraz że nieprawidłowo wpływa na wyrównanie cukrzycy.

Wpływ palenia papierosów na cukrzycę. 

Ważnym krokiem, jeśli chodzi o zapobieganie wystąpieniu powikłań typowych dla cukrzycy oraz poprawę ogólnego stanu zdrowia, jest rezygnacja z palenia. Osoby, które borykają się z problemem w postaci cukrzycy, powinny szukać wsparcia i skutecznych strategii rzucenia nałogu u specjalistów ds. zdrowia, a społeczeństwo powinno dążyć do edukacji i profilaktyki w celu zmniejszenia liczby palaczy.

Źródła:

 • Zatrzymania handlarzy narkotyków w Płocku
  Zatrzymania handlarzy narkotyków w Płocku

  W ostatnim czasie, na terenie Płocka miała miejsce znacząca operacja policyjna, skierowana przeciwko handlarzom narkotyków. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Płocku, dzięki swojej czujności i determinacji, zdołali zatrzymać dwóch mężczyzn, podejrzewanych o przestępczą działalność związaną z obrotem narkotykami.

  Napisano piątek, 19 kwiecień 2024 09:38
 • Międzynarodowa rywalizacja na kortach Płocka
  Międzynarodowa rywalizacja na kortach Płocka

  W dniu 18 kwietnia na kortach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Płocku, przy ulicy Sportowej, rozpoczęła się kolejna edycja międzynarodowego turnieju tenisa na wózkach - Płock Orlen Polish Open. Wydarzenie to gromadzi niemal 50 zawodników z całego świata, co świadczy o jego wysokiej randze i znaczeniu w światowym kalendarzu tenisowym.

  Napisano czwartek, 18 kwiecień 2024 09:09
 • Zmiany w zarządzie Orlenu
  Zmiany w zarządzie Orlenu

  Rada nadzorcza Orlenu, ogłosiła istotne zmiany w zarządzie koncernu. Dotychczasowy członek zarządu, Józef Węgrecki, zdecydował się opuścić swoje stanowisko, kończąc tym samym swoją sześcioletnią kadencję w dniu 30 kwietnia 2024 roku. Józef Węgrecki, był jedynym członkiem zarządu, który kontynuował pracę w zarządzie z czasów, kiedy prezesem był Daniel Obajtek, co czyni jego odejście symbolicznym zakończeniem pewnej ery w historii spółki.

  Napisano środa, 17 kwiecień 2024 09:04
 • Zmiany w rynku pracy w regionie płockim
  Zmiany w rynku pracy w regionie płockim

  Rynek pracy w Polsce, w ostatnich latach odnotował znaczną poprawę. Mimo to, dysproporcje pomiędzy dużymi, a mniejszymi miastami są nadal widoczne, szczególnie w obszarach mniej zurbanizowanych. Powiat płocki, mimo że znajduje się w ekonomicznie rozwijającym się województwie mazowieckim, boryka się z wyższą stopą bezrobocia niż przeciętna krajowa czy regionalna.

  Napisano wtorek, 16 kwiecień 2024 08:06
 • KPS Płock awansuje do turnieju finałowego
  KPS Płock awansuje do turnieju finałowego

  W ostatni weekend drużyna KPS Płock uczestniczyła w półfinałowym turnieju w Łodzi, mającym na celu awans do drugiej ligi centralnej. W turnieju udział wzięły cztery zespoły: Resursa Łódź, AZS UWM Olsztyn oraz BAS 2 Białystok. Zmagania te, były kolejnym etapem dla dwóch najlepszych drużyn, które uzyskały możliwość gry w finale o awans do wyższej ligi.

  Napisano poniedziałek, 15 kwiecień 2024 08:25
 • Gmina Płońsk - bohaterska interwencja strażaków - ochotników
  Gmina Płońsk - bohaterska interwencja strażaków - ochotników

  W spokojnej miejscowości Ćwiklin, w gminie Płońsk, doszło do dramatycznego zdarzenia, które mogło zakończyć się tragicznie, gdyby nie błyskawiczna i odważna reakcja dwóch strażaków -ochotników z Kołozębia. Sławomir Rosa i Łukasz Sawicki wykazali się niezwykłym heroizmem, ratując życie tonącego 17-latka.

  Napisano piątek, 12 kwiecień 2024 10:17
 • Alarm na lotnisku Warszawa - Modlin
  Alarm na lotnisku Warszawa - Modlin

  W środowy wieczór, na lotnisku Warszawa - Modlin doszło do ewakuacji 200 osób i chwilowego zamieszania, spowodowanego zgłoszeniem o porzuconej reklamówce, z niewidoczną zawartością. Incydent, choć nie spowodował opóźnień w ruchu lotniczym, wywołał szereg działań służb bezpieczeństwa.

  Napisano czwartek, 11 kwiecień 2024 09:13
 • Zdalne zarządzanie ruchem lotniczym w Modlinie przez Warszawę
  Zdalne zarządzanie ruchem lotniczym w Modlinie przez Warszawę

  Lotnisko w Modlinie, położone 37 km od centrum Warszawy, staje się pionierem w zastosowaniu nowoczesnej technologii kontroli ruchu lotniczego - Remote Tower. Jak informuje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP), dzięki tej technologii, ruch lotniczy na lotnisku będzie nadzorowany zdalnie, z centrum w Warszawie. Ta innowacja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności operacyjnej, umożliwiając jednocześnie kontrolę ruchu na większej liczbie lotnisk.

  Napisano środa, 10 kwiecień 2024 09:32
 • Tragiczny wypadek na torach w Nowym Dworze Mazowieckim
  Tragiczny wypadek na torach w Nowym Dworze Mazowieckim

  W nocy z 7 na 8 kwietnia 2021 roku, w Nowym Dworze Mazowieckim doszło do tragicznego zdarzenia. Młody mężczyzna stracił życie, wtargnąwszy pod nadjeżdżający pociąg towarowy. W wyniku tego zdarzenia, na kilka godzin został zakłócony ruch kolejowy w kierunku Warszawy.

  Napisano wtorek, 09 kwiecień 2024 09:10
 • Zmiany na stanowiskach wójtów i burmistrzów w powiecie płockim
  Zmiany na stanowiskach wójtów i burmistrzów w powiecie płockim

  W ostatnią niedzielę, mieszkańcy co najmniej kilku gmin na terenie powiatu płockiego dokonali ważnych zmian na stanowiskach wójtów. Pierwsze informacje, napływające do Państwowej Komisji Wyborczej wskazują na kilka istotnych roszad na tych stanowiskach.

  Napisano poniedziałek, 08 kwiecień 2024 08:47