środa, 21 luty 2024 17:30

Palenie papierosów a cukrzyca

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
palenie papierosów palenie papierosów mat.prasowe

Cukrzyca jest jednym z głównych i powszechnie występujących zaburzeń wśród zespołu chorób cywilizacyjnych. Statystyki światowe wskazują, że już 1 na 10 dorosłych osób choruje na cukrzycę, a ponad 90% z nich ma cukrzycę typu 2. Szacuje się również, że ok. 50% osób z cukrzycą nie jest jeszcze zdiagnozowanych. Prognozy badaczy wskazują, że do 2030 roku populacja chorych na cukrzycę osiągnie nawet 360 mln wśród całej ludzkości.

 

Palenie papierosów jest poważnym zagrożeniem dla osób cierpiących na cukrzycę. Stopień zagrożenia jest silnie uzależniony od ilości palonych papierosów oraz tego, czy mówimy o paleniu aktywnym lub biernym.  W Polsce każdego roku z powodu palenia umiera ponad 8 milionów osób, z czego 7 milionów to aktywni palacze, a około 1 milion to osoby narażone na bierne palenie, którzy są narażeni na dym, a co za tym idzie — toksyny zawarte w dymie papierosowym.

Nawet po rzuceniu palenia ryzyko zachorowania na cukrzycę pozostaje podwyższone przez ok. 5-10 lat, a dopiero z czasem stopniowo maleje. Jednak osoby z cukrzycą są bardziej narażone na choroby serca, udar mózgu i zwiększone ryzyko zgonu, a palenie papierosów tylko pogarsza ten stan.

Palenie papierosów to działanie szkodliwe dla zdrowia

Obecnie wiadomo już na pewno, że palenie papierosów jest bardzo szkodliwe. Mimo wielu prób przekonania ludzi do tego, żeby rzucili palenie, nadal jedna trzecia Polaków sięga po papierosy. Niestety, w tej grupie często są również osoby z cukrzycą.

Dym tytoniowy, który zawiera wiele substancji rakotwórczych, jest bardzo uzależniający, głównie dzięki nikotynie, która dostaje się do mózgu już po kilku sekundach od wciągnięcia dymu. Palenie tytoniu jest główną przyczyną nowotworów, chorób serca oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Palenie papierosów a cukrzyca

Palenie papierosów jest szkodliwe nawet wśród osób, które są zdrowe, a w połączeniu z różnymi chorobami, w tym cukrzycą, wywiera ono jeszcze bardziej destrukcyjny wpływ. Osoby, które mają cukrzycę, szczególnie jeśli nie kontrolują swojej choroby, narażają się tym samym na przyspieszony rozwój miażdżycy, co może prowadzić do chorób:

 • serca,
 • mózgu,
 • nóg.

Cukrzyca już sama w sobie zwiększa ryzyko miażdżycy, a palenie tytoniu jeszcze bardziej przyspiesza ten proces. Cukrzyca typu 2 często wiąże się z dodatkowymi czynnikami ryzyka, do których zalicza się np. nadciśnienie i nieprawidłowe poziomy lipidów, co dodatkowo obciąża serce oraz naczynia krwionośne. Połączenie tych czynników z paleniem papierosów to stan, który przyspiesza rozwój chorób sercowo-naczyniowych.

Przeprowadzone badania wykazały, że u kobiet, które wypalają powyżej 25 papierosów dziennie porównując z osobami, które nigdy nie paliły, może rozwinąć się cukrzyca. Badanie dotyczące mężczyzn wykazało podobne zależności. Wywnioskowano, że palenie papierosów może źle wpływać na optymalne działanie insuliny, oraz że nieprawidłowo wpływa na wyrównanie cukrzycy.

Wpływ palenia papierosów na cukrzycę. 

Ważnym krokiem, jeśli chodzi o zapobieganie wystąpieniu powikłań typowych dla cukrzycy oraz poprawę ogólnego stanu zdrowia, jest rezygnacja z palenia. Osoby, które borykają się z problemem w postaci cukrzycy, powinny szukać wsparcia i skutecznych strategii rzucenia nałogu u specjalistów ds. zdrowia, a społeczeństwo powinno dążyć do edukacji i profilaktyki w celu zmniejszenia liczby palaczy.

Źródła:

 • Tragiczny wypadek pod Płockiem - poszukiwani świadkowie
  Tragiczny wypadek pod Płockiem - poszukiwani świadkowie

  W wieczór 20 czerwca, przed godziną 22, w miejscowości Dzierżanowo Osada doszło tragicznego zdarzenia. Na prostym odcinku drogi poza obszarem zabudowanym, kierowca samochodu osobowego marki BMW potrącił trzech pieszych. W wyniku zdarzenia jeden z nich, 21-letni mieszkaniec powiatu płockiego, zginął na miejscu. Pozostałe dwie osoby - 27-letnia kobieta oraz 20-letni mężczyzna - zostały niezwłocznie przetransportowane do szpitala.

  Napisano piątek, 19 lipiec 2024 09:22
 • Wyprawka dla noworodków z Mazowsza - regionalna inicjatywa wsparcia rodzin
  Wyprawka dla noworodków z Mazowsza - regionalna inicjatywa wsparcia rodzin

  Od połowy lipca bieżącego roku, samorząd województwa mazowieckiego wprowadza szczególny program powitalny dla każdego noworodka, który pojawi się na świecie w jednym z prowadzonych przez niego szpitali. W ramach tej inicjatywy, rodzice otrzymują wyprawkę o nazwie "Witaj na Mazowszu". Zestaw powitalny zawiera wygodny kokon niemowlęcy, suchy termofor, zabawkę sensoryczną, dwie pieluszki, kocyk, czapeczkę oraz body. Wyprawki są dostępne w szpitalach zlokalizowanych w Warszawie, Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce, Ciechanowie oraz Płocku.

  Napisano czwartek, 18 lipiec 2024 08:28
 • Modernizacja Portu Lotniczego Warszawa - Modlin - perspektywy na 2029 rok
  Modernizacja Portu Lotniczego Warszawa - Modlin - perspektywy na 2029 rok

  Rok 2029 przyniesie nową erę dla Portu Lotniczego Warszawa - Modlin. Port Lotniczy Warszawa - Modlin, usytuowany 37 km od centrum Warszawy i blisko drogi ekspresowej S7 oraz linii kolejowej Warszawa - Modlin, przeżywa obecnie dynamiczne zmiany. W ostatnich miesiącach, od stycznia do maja, skorzystało z niego już 1,18 miliona pasażerów, co świadczy o jego rosnącej roli w polskim i europejskim ruchu lotniczym.

  Napisano środa, 17 lipiec 2024 09:57
 • Ostrzeżenie meteorologiczne dla regionu płockiego
  Ostrzeżenie meteorologiczne dla regionu płockiego

  W regionie płockim, nadchodzi gwałtowna burza, która może przynieść znaczące zagrożenia dla mieszkańców i infrastruktury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy (IMGW - PIB) ostrzega przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, które mają wystąpić 16 lipca. Przewiduje się, że burza ta może objąć silnymi porywami wiatru, obfitymi opadami deszczu oraz miejscowymi opadami gradu.

  Napisano wtorek, 16 lipiec 2024 12:41
 • Kiedy warto rozważyć zmianę umowy spółki?
  Kiedy warto rozważyć zmianę umowy spółki?

  Umowa spółki to fundamentalny dokument, który definiuje zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa, relacje między wspólnikami oraz strukturę organizacyjną firmy. Zmiana umowy spółki to poważne przedsięwzięcie, które może mieć dalekosiężne konsekwencje. Warto zatem zastanowić się, w jakich okolicznościach taka zmiana jest uzasadniona i jakie kroki należy podjąć, aby proces ten przebiegł sprawnie i zgodnie z obowiązującym prawem.

  Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 10:13
 • Skuteczna akcja policji w Płockim - znaczące zabezpieczenia narkotyków i papierosów
  Skuteczna akcja policji w Płockim - znaczące zabezpieczenia narkotyków i papierosów

  W ostatnim czasie, w powiecie płockim, doszło do znaczącej operacji prowadzonej przez policję, Krajową Administrację Skarbową oraz Straż Graniczną, która zaowocowała zatrzymaniem pięciu osób oraz zabezpieczeniem dużej ilości nielegalnych substancji i przedmiotów.

  Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 09:19
 • Proces rekrutacji na Politechnikę Warszawską
  Proces rekrutacji na Politechnikę Warszawską

  Na początku lipca absolwenci liceów i techników, otrzymują wyniki egzaminu dojrzałości, co zbiega się z czasem wyboru przyszłej uczelni. Sprawdźmy, jak kształtuje się proces rekrutacyjny na jednej z najdłużej działających uczelni technicznych w Polsce - Politechnice Warszawskiej, która po raz pierwszy oferuje w Płocku możliwość studiowania informatyki.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 09:10
 • Skuteczna akcja policji w Modlinie - zatrzymanie poszukiwanych  
  Skuteczna akcja policji w Modlinie - zatrzymanie poszukiwanych  

  W ramach codziennej służby, policjantki z Posterunku Policji w Modlinie, osiągnęły istotny sukces, identyfikując i zatrzymując dwóch poszukiwanych mężczyzn. W przeprowadzonych czynnościach śledzczych, pomocne było wykorzystanie nowoczesnych narzędzi, takich jak System Informacyjny Schengen (SIS). Efektywna wymiana informacji między jednostkami Policji państw członkowskich, umożliwia szybkie i skuteczne działania, mające na celu poprawę bezpieczeństwa publicznego.

  Napisano czwartek, 11 lipiec 2024 08:22
 • Nieprawidłowości w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Płocku
  Nieprawidłowości w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Płocku

  Styczeń 2024 roku, przyniósł nowe obroty w działaniach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (MOSiR) w Płocku, gdy radni partii Prawo i Sprawiedliwość, złożyli dwa zawiadomienia w prokuraturze dotyczące działalności tej spółki. Pierwsze z nich, skupiało się na kwestiach związanych z wyjazdowym posiedzeniem komisji rewizyjnej, które miało miejsce w siedzibie MOSiR. Radni podnieśli, że nie uzyskali dostępu do wszystkich pomieszczeń, a także zabroniono im wykonywania fotografii, co ich zdaniem naruszało ich prawo do wykonywania mandatu radnego. Drugie zawiadomienie dotyczyło potencjalnych nieprawidłowości przy remoncie obiektu, który miał zostać zakończony w 2022 roku, a ostatecznie otwarto go w styczniu 2024 roku w niepełnej formie.

  Napisano środa, 10 lipiec 2024 08:36
 • Orlen Wisła Płock organizuje pierwszy Summer Handball Camp
  Orlen Wisła Płock organizuje pierwszy Summer Handball Camp

  Orlen Wisła Płock, znany klub piłki ręcznej, ogłosił organizację pierwszego letniego obozu sportowego, pod nazwą Summer Handball Camp '24. Wydarzenie to, skierowane jest do młodych adeptów tej dyscypliny sportowej, urodzonych w latach 2010, 2011 oraz 2012. Camp odbędzie się w dniach od 29 lipca do 2 sierpnia, a zapisy będą przyjmowane do 20 lipca tego roku.

  Napisano wtorek, 09 lipiec 2024 08:32