Olejowanie włosów – dla kogo?
Kosmetyki do włosów tworzą bardzo rozbudowaną listę odżywek, masek, serum, olei i olejków. Z tego zestawu szczególnie cenione są właśnie olejki. Pozwalają one bowiem wykonać zabieg olejowania, który korzystnie wpływa na stan włosów. Szczególnie dedykowane są to kosmetyki do włosów wysokoporowatych, a więc suchych, zniszczonych, pozbawionych blasku o małej elastyczności i dużej łamliwości. Konsekwentnie stosowane olejowanie włosów może także pomóc w przypadku włosów średnioporowatych, które olejki idealnie wygładzają i pozwalają im zachować odpowiedni poziom nawilżenia i elastyczności. Z dobroczynnej mocy olejków mogą skorzystać również posiadaczki włosów niskoporowatych, natomiast muszą one pamiętać o bardzo uważnym dozowaniu olejku, nieprzetrzymywaniu go zbyt długo na włosach, a także o doborze odpowiedniej mieszanki.
Do olejowania używa się olejków takich jak:
- olejek arganowy,
- olejek ze słodkich migdałów,
- olejek z kiełków pszenicy,
- olejek z orzechów makadamia,
- olejek z pestek winogron,
- olej rycynowego.
- olej kokosowy.
Wybór konkretnego rozwiązania powinien być uzależniony od porowatości włosa. Im większe rozchylenie łuski, tym oleju o większych cząsteczkach trzeba używać do olejowania.
Jak wygląda olejowanie włosów?
Olejowanie to zabieg, który wykonać może każdy. Jest on prosty, ale wyjątkowo skuteczny. To metoda głębokiej i intensywnej regeneracji, wzmacniająca jednocześnie barierę ochronną przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Olejowanie polega na nakładaniu na skórę głowy i włosy olejków dobranych pod kątem potrzeb włosów i ich porowatości. Można to zrobić na dwa sposoby:
- niewielką ilość olejku rozetrzeć w dłoniach, wetrzeć w suche włosy i zostawić na kilka godzin (2–8); ważne, aby przed nałożeniem olejku zastosować hydrolat stymulujący wchłanianie składników odżywczych z olejku przez włosy.
- dokładnie umyć włosy szamponem (najlepiej głęboko oczyszczającym, można także wykonać peeling skóry głowy), na odsączone z nadmiaru wody włosy nakładać olejek, pozostawić go na kilka godzin i ponownie umyć włosy.
Częściej wybieranym rozwiązaniem jest pierwsza metoda, czyli olejowanie na sucho. Jest to sposób przede wszystkim szybszy, a jednocześnie nadal bardzo efektywny. Można także, szczególnie w przypadku potrzeby bardzo głębokiej regeneracji włosów, trzymanie oleju przez całą noc na włosach. Musisz jednak wtedy pamiętać o odpowiednim ich zabezpieczeniu, aby nie zniszczyć pościeli. Przed nakładaniem olejku koniecznie także rozczesz dokładnie włosy. Jeśli masz czas, nakładaj olejek powoli, pasmo po paśmie. Efekt będzie jeszcze lepszy.