wtorek, 27 sierpień 2024 10:05

Nietrzeźwi kierowcy z Płocka i okolic zatrzymani przez policję

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kierowca Kierowca fot: pixabay

Płocka policja miała pełne ręce roboty, podczas ubiegłego weekendu. W ciągu zaledwie doby, 25 sierpnia, funkcjonariusze zatrzymali pięciu kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść za kółko po spożyciu alkoholu. Mimo wielu kampanii społecznych i ostrzeżeń, problem nietrzeźwych kierowców nadal jest bardzo poważny i stanowi zagrożenie na drogach.

Seria zatrzymań w ciągu jednej doby

Działania płockich policjantów rozpoczęły się w Krajkowie, gdzie mieszkaniec zareagował na pijanego kierowcę volkswagena, zabierając mu kluczyki i informując o zdarzeniu służby. 46-letni mężczyzna miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. Kolejne zatrzymanie miało miejsce w Brodach Dużych, gdzie 55-letni kierowca skody uderzył w ogrodzenie. Jego stan również wskazywał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Policja prowadzi dochodzenie, by ustalić, czy zdarzenie to miało związek ze śmiertelnym wypadkiem, który wcześniej wydarzył się w tej samej miejscowości.

W Płocku na ulicy Mościckiego doszło do kolejnego zatrzymania. 40-letni kierowca peugeota spowodował zdarzenie drogowe, mając blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. W Mikołajewie funkcjonariusze zatrzymali 33-latka prowadzącego volkswagena, który miał ponad 2 promile alkoholu. Ostatni przypadek tego dnia dotyczył 48-letniego mężczyzny na ulicy Walecznych w Płocku, który również miał ponad 2 promile alkoholu oraz brak uprawnień do kierowania.

Konsekwencje prawne dla nietrzeźwych kierowców

Nietrzeźwi kierowcy, których zatrzymano, mogą spodziewać się poważnych konsekwencji. Jak informuje podkomisarz Monika Jakubowska, oficer prasowa płockiej policji, za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi do 3 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna, oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Jeśli sprawca spowoduje wypadek, w którym są ciężko ranni, kara może wzrosnąć do minimum 3 lat więzienia, a w przypadku ofiar śmiertelnych nawet do 20 lat.

Za mniejsze stężenie alkoholu w organizmie, od 0,2 do 0,5 promila, co kwalifikuje się jako wykroczenie, przewidziane są również surowe sankcje, w tym grzywna nie niższa niż 2500 zł, zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat oraz 15 punktów karnych. Poważniejsze przypadki mogą skutkować nawet wyższymi grzywnami lub aresztem do 30 dni.

Apel płockiej policji

Podkomisarz Monika Jakubowska apeluje do mieszkańców, by nie pozwalali na prowadzenie pojazdu osobom nietrzeźwym oraz by nie podróżowali z takimi kierowcami. Zachęca również do reagowania i informowania policji o nietrzeźwych kierowcach, co może zapobiec potencjalnym tragediom na drodze.

W obliczu poważnych konsekwencji prawnych oraz realnego zagrożenia dla życia i zdrowia, ważne jest, by każdy kierowca zdawał sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką niesie za kierownicą. Policja w Płocku będzie kontynuować swoje działania w celu eliminowania z dróg nietrzeźwych kierowców i zwiększania bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Źródło: Petro News