wtorek, 28 maj 2024 13:11

Mariusz Majewski uwolniony z więzienia w Kongo

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kongo Kongo fot: pixabay

Mariusz Majewski, polski podróżnik z Płocka, doświadczył dramatycznych wydarzeń podczas swojej wyprawy po Demokratycznej Republice Konga, gdzie został niesłusznie oskarżony o sabotaż i uwięziony. Jego historia, rzuca światło na ryzyko związane z podróżowaniem, w politycznie niestabilnych regionach świata. Dzięki skutecznym działaniom polskiego rządu, podróżnik został uwolniony.

Oskarżenia i proces w Kinszasie

Podczas swojej podróży po trasie Lubumbashi - Kalemie - Goma - Kisanga, Mariusz Majewski został niespodziewanie zatrzymany i oskarżony o sabotaż oraz niszczenie infrastruktury wojskowej DR Konga. 23 marca 52 - latek stanął przed Trybunałem Wojskowym w Kinszasie, gdzie bez dostępu do tłumacza, czy adwokata, musiał stawić czoła czterem zarzutom. Zdarzenia te, nastąpiły po serii nieszczęśliwych zbiegów okoliczności, w tym nieznajomości lokalnych obyczajów, co doprowadziło do jego niesłusznej kwalifikacji jako szpiega.

Interwencje dyplomatyczne i uwolnienie

Po zgłoszeniu sytuacji polskim władzom, aktywnie zaangażowały się one w proces negocjacji jego uwolnienia. Prezydent Andrzej Duda oraz minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, rozpoczęli intensywne rozmowy z kongijskim prezydentem Félixem Tshisekedi. W wyniku tych działań, Mariusz Majewski został zwolniony i przetransportowany do Brukseli, gdzie od razu znalazł schronienie w polskim konsulacie.

Po uwolnieniu, rzecznik MSZ Paweł Wroński podkreślił, że Mariusz Majewski potrzebować będzie czasu na rehabilitację i rekonwalescencję. Jego stan zdrowia, choć stabilny, wymaga szczególnej uwagi po przejściach w kongijskim więzieniu. Dodatkowo, cała sytuacja stała się przestrogą dla międzynarodowej wspólnoty podróżników, zwłaszcza w kontekście rosnących zagrożeń w niektórych regionach świata. Wroński zaapelował o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi podczas podróży do mniej stabilnych krajów.

Źródło: Polsat News