Okna gospodarcze mogą różnić się materiałami, sposobem otwierania, wielkością i nawet kształtem (proporcjami). Ponadto przy zakupie okien do garażu, warsztatu czy budynku gospodarczego mniejszą uwagę zwraca się na estetykę.
Zastosowanie
Poza obiektami stricte użytkowymi, okna gospodarcze sprawdzają się w pomieszczeniach technicznych w domu czy obiekcie użyteczności publicznej. Sprawdzają się między innymi w piwnicach, garażach, pralniach i kotłowniach. Specyfika pomieszczeń gospodarczych sprawia, że sprawdzają się tam okna o mniej wyśrubowanych parametrach. W niektórych sytuacjach sprawdzą się najtańsze okna z pojedynczą szybą lub okna PVC dwukomorowe.
Szczegóły dotyczące współczynników przenikania ciepła także mają znaczenie przy wyborze okien. O ile należy się do nich stosować przy wykończeniu budynków mieszkalnych, to większa dowolność jest w wolnostojących budynkach użytkowych. Stąd budując na posesji warsztat, garaż czy obiekt gospodarczy, właściwie nie ma wymagań odnośnie izolacji termicznej – z zastrzeżeniem, że w budynku nie ma ogrzewania.
Budowa okien gospodarczych
Współcześnie gros oferty stanową modele wykonane z profili PVC – najczęściej nie ma w nich dodatkowych wzmocnień i wkładek termoizolacyjnych. Standardem są konstrukcje kilku komorowe z pojedynczymi bądź podwójnymi szybami. Najczęściej okno gospodarcze ma niewielki rozmiar – od 60 na 40 cm do 120 na 100 cm. Na ogół otwiera się je umieszczoną na górze klamką poprzez uchylanie. W szerszych oknach można spotkać dwie klamki. Praktycznym rozwiązaniem jest wybór okien uchylanych od góry z bocznymi ogranicznikami.
Niskie koszty zakupu okien gospodarczych mogą wynikać nie tylko z gorszej izolacji termicznej. Zdarza się, że montowane w nich komponenty nie są wysokiej jakości. Plastikowe klamki czy przy częstym użytkowaniu mogą ulec uszkodzeniu. Stąd inne wymagania jakościowe dotyczą okien gospodarczych w domu (np. w kotłowni i pralni) i okien w budynku wolnostojącym. Dobrze jest zwrócić uwagę na sztywność i grubość profili oraz na jakość i rodzaj zastosowanego uszczelnienia.
Mimo że walory estetyczne w obiektach gospodarskich i inwentarskich schodzą na plan dalszy, to okna gospodarcze także prezentują się nienagannie pod tym względem. Standardowym kolorem jest biel, ponadto można spotkać okna w innych spokojnych barwach (na ogół w odcieniach brązu).
Okna dopasowane do potrzeb
Okna gospodarcze z PVC należy dobierać zgodnie z typem obiektu. Inne modele sprawdzą się w magazynach czy halach produkcyjnych, inne budynkach hodowli zwierząt (stajni, obory czy kurnika). W drugim przypadku okna gospodarcze winno charakteryzować się bardzo dobrym odwodnieniem, czyli przy stałym uchyleniu nie wpuszczały wody do środka i zarazem odprowadzały wodę po ścianie budynku na zewnątrz.