Warto zaznaczyć, że praktycznie każda maszyna czy urządzenie wymaga zastosowania różnego rodzaju uszczelnień. Konieczność ta czasami wynika ze specyfiki i budowany danej maszyny. Jednak istnieją przypadki, kiedy zastosowanie uszczelnień jest podyktowane przez materiały oraz substancje, z którymi dana maszyna pracuje – zastosowanie uszczelek w tym przypadku gwarantuje bezpieczną i bezawaryjną pracę urządzenia. Dodatkowo użycie uszczelek pozwala na rozłożenie danej konstrukcji na części pierwsze, gdyż elementy nie są ze sobą połączone – ma to ogromne znaczenie w przypadku elementów eksploatacyjnych, które wymagają regularnej wymiany. Najpopularniejszym rodzajem uszczelek są oringi. Dzięki swoim właściwościom fizycznym oraz uniwersalności oringi oferują szerokie spektrum zastosowania w wielu branżach przemysłowych.
O-ring – co to takiego?
O-ring to gumowy materiał izolacyjny o okrągłym przekroju. Oringi nazywane są również pierścieniami uszczelniającymi. Wykazują bardzo dużą elastyczność, dzięki czemu w łatwy sposób dopasowują się do praktycznie każdego elementu, a co za tym idzie, urządzenia. Cecha ta powoduje, że oringi są bardzo uniwersalnym uszczelnieniem o szerokim spektrum zastosowania.
Uszczelki w kształcie oringów to obustronne, samoczynne elementy uszczelniające, które zapewniają szczelność nawet przy barku ciśnienia. W momencie, kiedy o-ring ma do czynienia z ciśnieniem, rozkłada je równomiernie we wszystkich kierunkach.
Na duże możliwości zastosowania oringów wpływa również fakt, iż występują one w wielu rozmiarach. Dodatkowo pierścienie uszczelniające wytwarzane są z różnych materiałów, co umożliwia stosowanie w wielu branżach.
Uszczelka w kształcie o-ringu
Oringi – z jakich materiałów produkowane są pierścienie uszczelniające?
Uszczelka w dzisiejszych czasach to nie jedna i ta sama guma, ale szeroka gama produktów o odmiennych właściwościach. Uszczelnienia techniczne, a w tym oringi, produkowane są z różnorodnych materiałów, przy czym każdy wykazuje różne właściwości fizyczne. Dzięki dużemu wyborowi wśród surowców, rodzajów uszczelek oraz ich rozmiarów, uszczelnienia są dokładnie dopasowywane do wymagań urządzenia, co przekłada się na wysoki poziom szczelności.
Oringi produkowane są przede wszystkim z takich materiałów jak PU, H-PU, FKM/FPM/VITON, NBR, H-NBR, EPDM, VMQ/SILIKON, POM, PA-6, PAMOS, TW, TB, T-PU, S-PU, TMOS, TPEEK, TS, TURKON, TG, CR, SBR, T-NBR, PTEE/TEFLON.
To, z czego zostanie wykonany dany o-ring, powinno być podyktowane tym, na jakie czynniki będzie narażone uszczelnienie. Mogą to być wysokie temperatury, różnego typu substancje, ciecze, gazy, różne chemikalia i wiele więcej. Aby materiał na uszczelnienia został prawidłowo dobrany, konieczne będą odpowiednia wiedza oraz znajomość surowców – dlatego warto pozostawić to zadanie specjalistom w tej dziedzinie.
o-ring
Oringi – gdzie znajdują zastosowanie?
Miejsce przeznaczenia danego o-ringu uzależnione jest najbardziej od materiału, z którego został on wykonany. Oringi wykorzystywane są w wielu maszynach, urządzeniach oraz instalacjach. Należy jednak pamiętać, że każde urządzenie pracuje w innych warunkach oraz ma inną budowę, przez co o-ring z jednego materiału może nie pasować do każdej maszyny.
Dla przykładu – oringi wykonane z kauczuku fluorowego, czyli Vitonu, odporne są na wysokie temperatury, promieniowanie UV, ozon, oleje mineralne, paliwa czy płyny hydrauliczne. Natomiast uszczelnienia techniczne z Vitonu nie mogę być stosowane w miejscach, gdzie występują różnego rodzaju smary. Substancja ta wpływa w negatywny sposób na żywotność oringów z tego materiału.
Jeśli o-ring ma być odporny na wszelkiego rodzaju smary, warto postawić na kauczuk akrylonitrylo-butadienowy, czyli w skrócie NBR. Uszczelnienia z surowca, którym jest NBR, są dodatkowo odporne na oleje mineralne, zwierzęce, roślinne, hydrauliczne i silikonowe.
Wyżej zostały wymienione tylko dwa przykłady materiałów, z jakich wykonywane są oringi. W innych przypadkach również surowce wykazują odmienne właściwości fizyczne, przez co materiał, z którego zostanie wykonany o-ring, powinien być dobrany do miejsca przeznaczenia pod względem występujących tam niesprzyjających czynników.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą produkującą uszczelki FKM FPM Viton - Kedarix https://kedarix.com/