Jak wybrać odpowiednie okna gospodarcze?
Wybór okien które mają być przeznaczone do budynków gospodarczych powinien być zawsze dobrze przemyślany. Podczas ich zakupu warto zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych parametrów. Ich właściwości powinny być uzależnione od potrzeb danego obiektu gospodarczego.
Ważne jest również to, aby wszystkie okna były spójne pod względem kolorów i stylu budynku do którego to będą zamontowane. Dobierając odpowiednie okna gospodarcze można cieszyć się z posiadania obiektu o spójnej oraz bardzo elegancko prezentującej się elewacji.
Podczas wyboru stolarki okiennej do pomieszczenia gospodarczego warto też zwrócić szczególną uwagę na jej wielkość. Tylko wtedy, gdy jest ona odpowiednio dopasowana do konkretnego pomieszczenia może ono właściwie pełnić swoją funkcję. Do wielu pomieszczeń gospodarczych wystarczają okna o standardowych wymiarach.
Stolarka okienna o dobrych parametrach
Ważne jest, aby w budynku gospodarczym zamontować takie okna, które będą ograniczyć straty ciepła. Niemniej nie każdy obiekt wymaga tego, aby posiadać kilkukomorowe okna gospodarcze z podwójną szybą. W wielu pomieszczeniach technicznych oraz gospodarczych wystarczy zamontować okno z pakietem jednokomorowym oraz jednoszybowe, bez dodatkowych ulepszeń.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 2021 roku w nowo wznoszonych budynkach okna powinny posiadać znacznie lepsze parametry termiczne, niż wcześniej. W ogrzewanych pomieszczeniach o temperaturze nie mniejszej niż 16 stopniu C okna powinny posiadać współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,9 W/(m2.K). A jeśli w pomieszczeniu utrzymywana jest temperatura poniżej 16 stopni C, to wówczas współczynnik U dla okien elewacyjnych powinien wynosić nie więcej niż 1,4.
Jeśli chodzi o nieogrzewane budynki gospodarcze nie ma żadnych wymagań co do izolacyjności termicznej zastosowanych w nich okien.
Powszechne zastosowanie okien gospodarczych
Okna gospodarcze są przeznaczone do każdego pomieszczenia, które służy jako zaplecze techniczne. Pośród wielu z nich można wymienić:
- garaż
- kotłownię
- pralnię
- spiżarnię
- warsztat
- piwnice
- nieużytkowane poddasza
Jeśli projekt budynku zakłada na poddaszu montaż okien pionowych w ścianach szczytowych, to wówczas muszą one posiadać właściwy współczynnik przenikania ciepła.
Nieco inne wartości są przyjęte w warunkach technicznych dla okien połaciowych. W tym przypadku wystarczą okna o współczynniku U nie większym niż 1,4 W/(m2.K). Aby skutecznie obniżyć koszt okien na takim poddaszu, warto zainstalować w wyłazy dachowe o prostej konstrukcji. Otwierają się one na bok lub do góry i są o wiele tańsze od okien połaciowych.
Okna przeznaczone do powyższych pomieszczeń oferowane są na rynku budowlanym nie tylko w standardowym kolorze białym, ale także w wielu innych kolorach. Dzięki temu można je ciekawie dopasować do każdej elewacji budynku. Jeżeli zależy nam na dobrej szczelności i odporności okien na wiatr, to warto przed zakupem sprawdzić sztywność oraz grubość profili. Wybór odpowiednich okien pozwala na utrzymanie w pomieszczeniach gospodarczych odpowiedniej temperatury.
Więcej informacji na temat stolarki okiennej znajdziesz na stronie ola-kaliska.pl