środa, 04 sierpień 2021 14:07

Jak remontować zgodnie z prawem – remont a prawo budowlane

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
remont a prawo budowlane remont a prawo budowlane pixabay

Remont domu, remont mieszkania, jest to czynność, którą każdy z nas przeprowadzał. Mało jednak kto wie, że są to czynności regulowane za pomocą przepisów prawa budowlanego.

Przepisy prawa budowlanego przez ostatnie osiem lat, były bardzo często nowelizowane, z założeniem, że przepisy regulujące kwestie prac budowlanych, czy też remonty, będą bardziej czytelne i przyjazne dla obywatela. Niestety rzeczywistość pokazała, że jest inaczej. Przepisy stały się nieczytelne, zagmatwane. Kwestia zakresu prac remontowych poruszona przez definicję zawartą w przepisach prawa budowlanego, jest bardzo istotna. To, co w powszechnym rozumieniu może uchodzić za remont, już w świetle prawa budowlanego może wykraczać poza prace remontowe i wymagać zezwolenia na prowadzenie prac budowlanych lub przynajmniej zgłoszenia do odpowiedniego urzędu.

Remont a prawo budowlane - jaka jest definicja remontu?

Kwestia remont a prawo budowlane, nie jest tym, co najczęściej zaprząta głowę inwestorów. O ile prace budowlane są prowadzone wyłącznie w celu odtworzenia stanu pierwotnego, to takie prace nie wymagają zezwolenia przewidzianego przez prawo budowlane.  Dla wielu remont to głównie kwestia pieniędzy – mam pieniądze i potrzebę wykonania prac remontowych, więc je przeprowadzam. Jednak czy wykucie, czy zamurowanie okna w domu to jeszcze remont, czy może modyfikacja budynku? Na ile wyburzenie i odnowienie domu to jeszcze remont, a może zupełnie inny zakres prac budowlanych? W prawie budowlanym funkcjonuje pojęcie konserwacji pomieszczeń, lub budynku. Konserwacja to część prac budowlanych, na które nie potrzeba zezwolenia, ani nie ma konieczności zgłoszenia ich do urzędu, czy też uzyskania zgody właściciela budynku. Są to zazwyczaj drobne prace, mające zapobiegać pogorszeniu stanu technicznemu budynku. W zakres tych prac może wchodzić odnowienie ścian wewnętrznych, podłóg, wymiana urządzeń końcowych takich jak piecyk, kuchenka itp. Konserwacja nie może ingerować w części konstrukcyjne budynku, a także nie może mieć wpływu na funkcjonowanie nieruchomości.  

Remont a prawo budowlane. Co warto wiedzieć?

Prace konserwacyjne a remontowe - jaka jest różnica?

Jak odróżnić prace konserwacyjne od remontowych? Przepisy Ustawy Prawo Budowlane określają wyraźnie, że remont wchodzi w zakres prac budowlanych. Są to prace mające na celu odtworzenie stanu pierwotnego. Natomiast jak można przeczytać powyżej – konserwacja to prace zmierzające do zapobiegania pogorszeniu się stanu technicznego budynku lub lokalu. Jak wyjaśnia kancelaria radcy prawnego w Toruniu, granica pomiędzy konserwacją a pracami remontowymi czasem jest dosyć płynna. Wymiana płytek na podłodze lub ścianie można zaliczyć do prac konserwacyjnych, ale jeżeli już jest to przywrócenie stanu pierwotnego – staje się to remontem. Trzeba jednak pamiętać, że remontem nie są prace, które zmierzają do powstania nowych rzeczy. Wówczas są to prace określane przez prawo pracy jako modernizacja. O ile remont ma przywrócić stan pierwotny, to do jego wykonania nie potrzeba jest używać takich samych materiałów, które były użyte do budowy nieruchomości.

 Czy na prace remontowe trzeba uzyskać zezwolenie lub zgłaszać je do urzędu? Generalnie prawo budowlane przewiduje trzy sytuacje. Przeprowadzanie remontu w budynkach nie będzie wymagała zgody lub zgłoszenia, jeżeli nie będą obejmować przebudowy lub rozbudowy, a jedynie przywrócenie stanu pierwotnego. Przepisy stanowią również, że nie wymagają uzyskania zezwolenia prace remontowe budynku, których budowa nie wymaga uzyskania decyzji pozwolenia na budowę. Inaczej jest w przypadku kiedy dochodzi do remontu obiektów wielorodzinnych, czy też będących zakwalifikowanych jako zabytki. Wówczas na przeprowadzenie takich prac remontowych potrzebne jest uzyskanie decyzji z urzędu, a ponadto remont budynku wpisanego do rejestru zabytków wymaga zgłoszenia do konserwatora zabytków, który obejmuje te prace swoim nadzorem. 

Remont w prawie budowlanym - jaki jest zakres prac?

Podsumowując, remontem można nazwać prace budowlane, które:

  • są wykonywane w istniejącym już budynku
  • mają na celu doprowadzenie budynku do stanu pierwotnego,
  • prace remontowe nie mogą doprowadzić do zniszczenia remontowanego budynku i jego ponownego odtworzenia,
  • prace nie mogą polegać na zapobieganiu pogorszeniu stanu technicznego budynku – to wchodzi w zakres konserwacji,
  • prace nie mogą zmieniać parametrów technicznych budynku.

  • Mowa ciała podczas randek - jak ją odczytywać?
    Mowa ciała podczas randek - jak ją odczytywać?

    Podczas randek mowa ciała często odgrywa bardzo ważną rolę w komunikacji między dwiema osobami. Bywa, że to, co nie zostało wypowiedziane, ma największe znaczenie. Dzięki obserwacji często możesz od razu zrozumieć intencje drugiej osoby, a nawet zbudować z nią głębszą więź. Jak odczytywać mowę ciała podczas randek? Skąd można się dowiedzieć, czy dana osoba ma ochotę uciec z waszego spotkania jak najdalej, czy wręcz przeciwnie, jest zainteresowana pójściem do bardziej prywatnego miejsca? Prezentujemy krótki przewodnik!

    Napisano piątek, 20 grudzień 2024 19:13
  • Nietrzeźwa 29-latka próbowała ukraść samochód w Płońsku
    Nietrzeźwa 29-latka próbowała ukraść samochód w Płońsku

    Płońska policja poinformowała o niecodziennym zdarzeniu. Policjanci zatrzymali 29-letnią kobietę, która w stanie nietrzeźwości usiłowała ukraść toyotę. Kobieta miała sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, a przy niej znaleziono narkotyki.

    Napisano piątek, 20 grudzień 2024 11:06
  • Trzech Filipińczyków w areszcie po śmiertelnym pobiciu
    Trzech Filipińczyków w areszcie po śmiertelnym pobiciu

    Sąd w Płocku, podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu trzech obywateli Filipin podejrzanych o śmiertelne pobicie swojego rodaka. Tragedia wydarzyła się na terenie budowy Olefin III dla Orlenu.

    Napisano środa, 18 grudzień 2024 14:54
  • Zasłony do pokoju dziecięcego - ręcznie szyte, bawełniane i dekoracyjne od BabyMetka.pl
    Zasłony do pokoju dziecięcego - ręcznie szyte, bawełniane i dekoracyjne od BabyMetka.pl

    Pokój dziecięcy to miejsce, które pełni wiele funkcji – nie tylko służy do odpoczynku, ale również do zabawy, nauki i rozwoju. Dlatego tak ważne jest, aby aranżacja wnętrza była zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna. Zasłony dla dzieci są jednym z kluczowych elementów dekoracyjnych, które wpływają na atmosferę pokoju.

    Napisano wtorek, 17 grudzień 2024 17:54
  • Jakie meble najbardziej pasują do aranżacji w stylu glamour?
    Jakie meble najbardziej pasują do aranżacji w stylu glamour?

    Styl glamour od lat jest symbolem elegancji, luksusu i wyrafinowanego gustu. Charakteryzuje się bogactwem materiałów, wyszukanym wzornictwem oraz perfekcyjnym balansem między przepychem a funkcjonalnością. Aranżacje w tym stylu przyciągają wzrok połyskującymi powierzchniami, bogatą paletą kolorów i wyrafinowanymi dodatkami.

    Napisano wtorek, 17 grudzień 2024 16:47
  • Tragiczne wydarzenia w miasteczku Olefiny III pod Płockiem
    Tragiczne wydarzenia w miasteczku Olefiny III pod Płockiem

    W sobotni wieczór, na terenie miasteczka pracowniczego przy budowie kompleksu Olefiny III, doszło do dwóch poważnych zdarzeń. Uczestniczyli w nich obywatele Filipin. Jedno z nich zakończyło się tragicznie, a drugie wymaga dalszego śledztwa.

    Napisano poniedziałek, 16 grudzień 2024 13:04
  • Woda w szklanych butelkach hurtownia dla firm – dostawa 0 zł od producenta wody
    Woda w szklanych butelkach hurtownia dla firm – dostawa 0 zł od producenta wody

    >Woda mineralna to podstawa zdrowego stylu życia i niezastąpiony element każdej firmy dbającej o komfort swoich pracowników oraz klientów. Dlatego warto wybierać produkt najwyższej jakości, który łączy naturalność, smak i troskę o środowisko. Staropolska® to woda alkaliczna w szklanych butelkach, idealna dla biznesu, który stawia na zdrowie i wygodę.

    Napisano niedziela, 15 grudzień 2024 14:02
  • Nowe przepisy dotyczące taksówek w Płocku
    Nowe przepisy dotyczące taksówek w Płocku

    W Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego opublikowano nowe przepisy dotyczące przewozu osób taksówkami na terenie Płocka. Uchwały wejdą w życie 21 grudnia 2024 roku, zmieniając dotychczasowe regulacje. Najważniejsze zmiany dotyczą stawek taryfowych, oznakowania pojazdów oraz przepisów porządkowych.

    Napisano piątek, 13 grudzień 2024 11:53
  • Ryanair przywraca trasy z Modlina - co oznacza ta zmiana?
    Ryanair przywraca trasy z Modlina - co oznacza ta zmiana?

    W systemie rezerwacyjnym Ryanaira, pojawiło się dziewięć tras z Modlina, które wcześniej zostały anulowane. Czy to oznacza, że popularny przewoźnik postanowił dać lotnisku drugą szansę? Konflikt pomiędzy Ryanairem a władzami mazowieckiego portu lotniczego, wydawał się nierozwiązywalny. Tymczasem nowe informacje, wskazują na zmianę w strategii linii lotniczych.

    Napisano czwartek, 12 grudzień 2024 11:20
  • 80-latka z Płocka oszukana przez fałszywego pracownika banku
    80-latka z Płocka oszukana przez fałszywego pracownika banku

    Policja ostrzega przed kolejną falą oszustw, wymierzonych w seniorów. W ostatnich dniach 80-letnia mieszkanka Płocka, straciła swoje oszczędności w wyniku działania przestępcy, podszywającego się pod pracownika banku. Kobieta przelała blisko 31 tysięcy złotych, na rachunek wskazany przez oszusta.

    Napisano środa, 11 grudzień 2024 13:07