środa, 04 sierpień 2021 14:07

Jak remontować zgodnie z prawem – remont a prawo budowlane

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
remont a prawo budowlane remont a prawo budowlane pixabay

Remont domu, remont mieszkania, jest to czynność, którą każdy z nas przeprowadzał. Mało jednak kto wie, że są to czynności regulowane za pomocą przepisów prawa budowlanego.

Przepisy prawa budowlanego przez ostatnie osiem lat, były bardzo często nowelizowane, z założeniem, że przepisy regulujące kwestie prac budowlanych, czy też remonty, będą bardziej czytelne i przyjazne dla obywatela. Niestety rzeczywistość pokazała, że jest inaczej. Przepisy stały się nieczytelne, zagmatwane. Kwestia zakresu prac remontowych poruszona przez definicję zawartą w przepisach prawa budowlanego, jest bardzo istotna. To, co w powszechnym rozumieniu może uchodzić za remont, już w świetle prawa budowlanego może wykraczać poza prace remontowe i wymagać zezwolenia na prowadzenie prac budowlanych lub przynajmniej zgłoszenia do odpowiedniego urzędu.

Remont a prawo budowlane - jaka jest definicja remontu?

Kwestia remont a prawo budowlane, nie jest tym, co najczęściej zaprząta głowę inwestorów. O ile prace budowlane są prowadzone wyłącznie w celu odtworzenia stanu pierwotnego, to takie prace nie wymagają zezwolenia przewidzianego przez prawo budowlane.  Dla wielu remont to głównie kwestia pieniędzy – mam pieniądze i potrzebę wykonania prac remontowych, więc je przeprowadzam. Jednak czy wykucie, czy zamurowanie okna w domu to jeszcze remont, czy może modyfikacja budynku? Na ile wyburzenie i odnowienie domu to jeszcze remont, a może zupełnie inny zakres prac budowlanych? W prawie budowlanym funkcjonuje pojęcie konserwacji pomieszczeń, lub budynku. Konserwacja to część prac budowlanych, na które nie potrzeba zezwolenia, ani nie ma konieczności zgłoszenia ich do urzędu, czy też uzyskania zgody właściciela budynku. Są to zazwyczaj drobne prace, mające zapobiegać pogorszeniu stanu technicznemu budynku. W zakres tych prac może wchodzić odnowienie ścian wewnętrznych, podłóg, wymiana urządzeń końcowych takich jak piecyk, kuchenka itp. Konserwacja nie może ingerować w części konstrukcyjne budynku, a także nie może mieć wpływu na funkcjonowanie nieruchomości.  

Remont a prawo budowlane. Co warto wiedzieć?

Prace konserwacyjne a remontowe - jaka jest różnica?

Jak odróżnić prace konserwacyjne od remontowych? Przepisy Ustawy Prawo Budowlane określają wyraźnie, że remont wchodzi w zakres prac budowlanych. Są to prace mające na celu odtworzenie stanu pierwotnego. Natomiast jak można przeczytać powyżej – konserwacja to prace zmierzające do zapobiegania pogorszeniu się stanu technicznego budynku lub lokalu. Jak wyjaśnia kancelaria radcy prawnego w Toruniu, granica pomiędzy konserwacją a pracami remontowymi czasem jest dosyć płynna. Wymiana płytek na podłodze lub ścianie można zaliczyć do prac konserwacyjnych, ale jeżeli już jest to przywrócenie stanu pierwotnego – staje się to remontem. Trzeba jednak pamiętać, że remontem nie są prace, które zmierzają do powstania nowych rzeczy. Wówczas są to prace określane przez prawo pracy jako modernizacja. O ile remont ma przywrócić stan pierwotny, to do jego wykonania nie potrzeba jest używać takich samych materiałów, które były użyte do budowy nieruchomości.

 Czy na prace remontowe trzeba uzyskać zezwolenie lub zgłaszać je do urzędu? Generalnie prawo budowlane przewiduje trzy sytuacje. Przeprowadzanie remontu w budynkach nie będzie wymagała zgody lub zgłoszenia, jeżeli nie będą obejmować przebudowy lub rozbudowy, a jedynie przywrócenie stanu pierwotnego. Przepisy stanowią również, że nie wymagają uzyskania zezwolenia prace remontowe budynku, których budowa nie wymaga uzyskania decyzji pozwolenia na budowę. Inaczej jest w przypadku kiedy dochodzi do remontu obiektów wielorodzinnych, czy też będących zakwalifikowanych jako zabytki. Wówczas na przeprowadzenie takich prac remontowych potrzebne jest uzyskanie decyzji z urzędu, a ponadto remont budynku wpisanego do rejestru zabytków wymaga zgłoszenia do konserwatora zabytków, który obejmuje te prace swoim nadzorem. 

Remont w prawie budowlanym - jaki jest zakres prac?

Podsumowując, remontem można nazwać prace budowlane, które:

  • są wykonywane w istniejącym już budynku
  • mają na celu doprowadzenie budynku do stanu pierwotnego,
  • prace remontowe nie mogą doprowadzić do zniszczenia remontowanego budynku i jego ponownego odtworzenia,
  • prace nie mogą polegać na zapobieganiu pogorszeniu stanu technicznego budynku – to wchodzi w zakres konserwacji,
  • prace nie mogą zmieniać parametrów technicznych budynku.

  • Tragiczny wypadek pod Płockiem.33-latek nie żyje.
    Tragiczny wypadek pod Płockiem.33-latek nie żyje.

    W czwartek, 25 lipca, na drodze krajowej numer 60 w okolicach Goślic, doszło do tragicznego zdarzenia drogowego. Osobowy samochód marki Lexus, którym podróżowała rodzina - dwóch dorosłych i dwoje dzieci - niespodziewanie zjechał z jezdni, przewrócił się, a następnie dachował.

    Napisano piątek, 26 lipiec 2024 07:50
  • Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Płocku - analiza wyników
    Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Płocku - analiza wyników

    W ostatnim czasie zakończył się proces rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Płocku. Wśród aplikujących uczniów i oferowanych przez placówki programów edukacyjnych, niektóre szkoły zyskały szczególną popularność, przejawiającą się w wysokich progach punktowych oraz znacznym przekroczeniu liczby dostępnych miejsc przez liczbę kandydatów.

    Napisano czwartek, 25 lipiec 2024 10:47
  • Piotr Krawczewski z Płocka wyróżniony w konkursie policyjnym
    Piotr Krawczewski z Płocka wyróżniony w konkursie policyjnym

    W polskiej policji nie brakuje przykładów codziennego heroizmu i empatii, co potwierdza historia aspiranta sztabowego Piotra Krawczewskiego z Komendy Miejskiej Policji w Płocku. Dzielnicowy został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie "Policjant, który mi pomógł", organizowanym przez Komendę Główną Policji. Uroczyste spotkanie laureatów odbyło się w Komendzie Głównej Policji, w obecności licznych znamienitych gości, w tym komendanta głównego policji oraz Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Czesława Mroczka.

    Napisano środa, 24 lipiec 2024 08:34
  • Zmiana na rynku pracy w Płocku po zamknięciu fabryki Levi Strauss
    Zmiana na rynku pracy w Płocku po zamknięciu fabryki Levi Strauss

    Miasto Płock, stanęło przed wyzwaniem gospodarczym po ogłoszeniu zamknięcia lokalnej fabryki Levi Strauss, która była ważnym pracodawcą z ponad 650 pracownikami na etatach. Ostatni dzień funkcjonowania zakładu zaplanowano na 30 czerwca, z pełną likwidacją do końca listopada tego roku. Decyzja ta wywołała obawy o wzrost bezrobocia i pogorszenie sytuacji ekonomicznej w regionie.

    Napisano wtorek, 23 lipiec 2024 08:42
  • Aresztowanie poszukiwanego przez Interpol mężczyzny na Lotnisku Chopina
    Aresztowanie poszukiwanego przez Interpol mężczyzny na Lotnisku Chopina

    Na warszawskim Lotnisku Chopina, doszło do zatrzymania 40-letniego obywatela Armenii, który był poszukiwany na podstawie czerwonej noty Interpolu oraz Europejskiego Nakazu Aresztowania. Zatrzymanie miało miejsce podczas rutynowej kontroli paszportowej, tuż przed planowanym odlotem mężczyzny do Luksemburga. Informacje na temat zatrzymania, przekazała Dagmara Bielec, rzeczniczka Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

    Napisano poniedziałek, 22 lipiec 2024 15:37
  • Wypadek na zawodach w Stadzie Ogierów w Łącku
    Wypadek na zawodach w Stadzie Ogierów w Łącku

    W niedzielę 21 lipca, tuż przed godziną 11:00, na terenie Stada Ogierów w Łącku doszło do poważnego zdarzenia. Podczas trwających tam Ogólnopolskich Zawodów Dzieci i Młodzieży w skokach przez przeszkody jedna z uczestniczek, utraciła kontrolę nad swoim koniem. Zwierzę potknęło się i przewróciło, co spowodowało upadek zawodniczki.

    Napisano poniedziałek, 22 lipiec 2024 09:17
  • Jak zapewnić opiekę dla starszej osoby?
    Jak zapewnić opiekę dla starszej osoby?

    Opieka nad starszymi członkami w rodzinie nie należy do łatwych zadań. Szczególnie że dzieci, wnuki i pozostali bliscy, mają często do czynienia z różnego rodzaju obowiązkami, które trudno pogodzić z prawie nieustanną opieką nad osobą, mającą do czynienia z różnymi dolegliwościami. Jak zadbać o opiekę nad emerytami? Jakie rozwiązanie jest najdogodniejsze?

    Napisano poniedziałek, 22 lipiec 2024 08:43
  • Tragiczny wypadek pod Płockiem - poszukiwani świadkowie
    Tragiczny wypadek pod Płockiem - poszukiwani świadkowie

    W wieczór 20 czerwca, przed godziną 22, w miejscowości Dzierżanowo Osada doszło tragicznego zdarzenia. Na prostym odcinku drogi poza obszarem zabudowanym, kierowca samochodu osobowego marki BMW potrącił trzech pieszych. W wyniku zdarzenia jeden z nich, 21-letni mieszkaniec powiatu płockiego, zginął na miejscu. Pozostałe dwie osoby - 27-letnia kobieta oraz 20-letni mężczyzna - zostały niezwłocznie przetransportowane do szpitala.

    Napisano piątek, 19 lipiec 2024 09:22
  • Wyprawka dla noworodków z Mazowsza - regionalna inicjatywa wsparcia rodzin
    Wyprawka dla noworodków z Mazowsza - regionalna inicjatywa wsparcia rodzin

    Od połowy lipca bieżącego roku, samorząd województwa mazowieckiego wprowadza szczególny program powitalny dla każdego noworodka, który pojawi się na świecie w jednym z prowadzonych przez niego szpitali. W ramach tej inicjatywy, rodzice otrzymują wyprawkę o nazwie "Witaj na Mazowszu". Zestaw powitalny zawiera wygodny kokon niemowlęcy, suchy termofor, zabawkę sensoryczną, dwie pieluszki, kocyk, czapeczkę oraz body. Wyprawki są dostępne w szpitalach zlokalizowanych w Warszawie, Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce, Ciechanowie oraz Płocku.

    Napisano czwartek, 18 lipiec 2024 08:28
  • Modernizacja Portu Lotniczego Warszawa - Modlin - perspektywy na 2029 rok
    Modernizacja Portu Lotniczego Warszawa - Modlin - perspektywy na 2029 rok

    Rok 2029 przyniesie nową erę dla Portu Lotniczego Warszawa - Modlin. Port Lotniczy Warszawa - Modlin, usytuowany 37 km od centrum Warszawy i blisko drogi ekspresowej S7 oraz linii kolejowej Warszawa - Modlin, przeżywa obecnie dynamiczne zmiany. W ostatnich miesiącach, od stycznia do maja, skorzystało z niego już 1,18 miliona pasażerów, co świadczy o jego rosnącej roli w polskim i europejskim ruchu lotniczym.

    Napisano środa, 17 lipiec 2024 09:57