środa, 04 sierpień 2021 14:07

Jak remontować zgodnie z prawem – remont a prawo budowlane

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
remont a prawo budowlane remont a prawo budowlane pixabay

Remont domu, remont mieszkania, jest to czynność, którą każdy z nas przeprowadzał. Mało jednak kto wie, że są to czynności regulowane za pomocą przepisów prawa budowlanego.

Przepisy prawa budowlanego przez ostatnie osiem lat, były bardzo często nowelizowane, z założeniem, że przepisy regulujące kwestie prac budowlanych, czy też remonty, będą bardziej czytelne i przyjazne dla obywatela. Niestety rzeczywistość pokazała, że jest inaczej. Przepisy stały się nieczytelne, zagmatwane. Kwestia zakresu prac remontowych poruszona przez definicję zawartą w przepisach prawa budowlanego, jest bardzo istotna. To, co w powszechnym rozumieniu może uchodzić za remont, już w świetle prawa budowlanego może wykraczać poza prace remontowe i wymagać zezwolenia na prowadzenie prac budowlanych lub przynajmniej zgłoszenia do odpowiedniego urzędu.

Remont a prawo budowlane - jaka jest definicja remontu?

Kwestia remont a prawo budowlane, nie jest tym, co najczęściej zaprząta głowę inwestorów. O ile prace budowlane są prowadzone wyłącznie w celu odtworzenia stanu pierwotnego, to takie prace nie wymagają zezwolenia przewidzianego przez prawo budowlane.  Dla wielu remont to głównie kwestia pieniędzy – mam pieniądze i potrzebę wykonania prac remontowych, więc je przeprowadzam. Jednak czy wykucie, czy zamurowanie okna w domu to jeszcze remont, czy może modyfikacja budynku? Na ile wyburzenie i odnowienie domu to jeszcze remont, a może zupełnie inny zakres prac budowlanych? W prawie budowlanym funkcjonuje pojęcie konserwacji pomieszczeń, lub budynku. Konserwacja to część prac budowlanych, na które nie potrzeba zezwolenia, ani nie ma konieczności zgłoszenia ich do urzędu, czy też uzyskania zgody właściciela budynku. Są to zazwyczaj drobne prace, mające zapobiegać pogorszeniu stanu technicznemu budynku. W zakres tych prac może wchodzić odnowienie ścian wewnętrznych, podłóg, wymiana urządzeń końcowych takich jak piecyk, kuchenka itp. Konserwacja nie może ingerować w części konstrukcyjne budynku, a także nie może mieć wpływu na funkcjonowanie nieruchomości.  

Remont a prawo budowlane. Co warto wiedzieć?

Prace konserwacyjne a remontowe - jaka jest różnica?

Jak odróżnić prace konserwacyjne od remontowych? Przepisy Ustawy Prawo Budowlane określają wyraźnie, że remont wchodzi w zakres prac budowlanych. Są to prace mające na celu odtworzenie stanu pierwotnego. Natomiast jak można przeczytać powyżej – konserwacja to prace zmierzające do zapobiegania pogorszeniu się stanu technicznego budynku lub lokalu. Jak wyjaśnia kancelaria radcy prawnego w Toruniu, granica pomiędzy konserwacją a pracami remontowymi czasem jest dosyć płynna. Wymiana płytek na podłodze lub ścianie można zaliczyć do prac konserwacyjnych, ale jeżeli już jest to przywrócenie stanu pierwotnego – staje się to remontem. Trzeba jednak pamiętać, że remontem nie są prace, które zmierzają do powstania nowych rzeczy. Wówczas są to prace określane przez prawo pracy jako modernizacja. O ile remont ma przywrócić stan pierwotny, to do jego wykonania nie potrzeba jest używać takich samych materiałów, które były użyte do budowy nieruchomości.

 Czy na prace remontowe trzeba uzyskać zezwolenie lub zgłaszać je do urzędu? Generalnie prawo budowlane przewiduje trzy sytuacje. Przeprowadzanie remontu w budynkach nie będzie wymagała zgody lub zgłoszenia, jeżeli nie będą obejmować przebudowy lub rozbudowy, a jedynie przywrócenie stanu pierwotnego. Przepisy stanowią również, że nie wymagają uzyskania zezwolenia prace remontowe budynku, których budowa nie wymaga uzyskania decyzji pozwolenia na budowę. Inaczej jest w przypadku kiedy dochodzi do remontu obiektów wielorodzinnych, czy też będących zakwalifikowanych jako zabytki. Wówczas na przeprowadzenie takich prac remontowych potrzebne jest uzyskanie decyzji z urzędu, a ponadto remont budynku wpisanego do rejestru zabytków wymaga zgłoszenia do konserwatora zabytków, który obejmuje te prace swoim nadzorem. 

Remont w prawie budowlanym - jaki jest zakres prac?

Podsumowując, remontem można nazwać prace budowlane, które:

  • są wykonywane w istniejącym już budynku
  • mają na celu doprowadzenie budynku do stanu pierwotnego,
  • prace remontowe nie mogą doprowadzić do zniszczenia remontowanego budynku i jego ponownego odtworzenia,
  • prace nie mogą polegać na zapobieganiu pogorszeniu stanu technicznego budynku – to wchodzi w zakres konserwacji,
  • prace nie mogą zmieniać parametrów technicznych budynku.

  • Wielka trasa śniadaniowa Radia ZET zawita do Płocka
    Wielka trasa śniadaniowa Radia ZET zawita do Płocka

    Nadchodzący weekend, zapowiada się w Płocku niezwykle atrakcyjnie dla miłośników dobrej kuchni i miłego spędzania czasu. Radio ZET, znane z organizacji ciekawych wydarzeń, tym razem zaprasza mieszkańców i turystów na wydarzenie z cyklu "wielka trasa śniadaniowa". Płock jest jednym z dziewięciu miast, które zostały włączone do tegorocznej edycji tego kulinarnego tournee.

    Napisano piątek, 06 wrzesień 2024 09:47
  • Oszustwo w Płocku: Senior zainwestował w kryptowaluty
    Oszustwo w Płocku: Senior zainwestował w kryptowaluty

    W ostatnich dniach 64-letni mieszkaniec Płocka, chcący zainwestować swoje oszczędności w kryptowaluty, stracił blisko 60 tysięcy złotych, wpadając w pułapkę zastawioną przez oszustów.

    Napisano czwartek, 05 wrzesień 2024 13:33
  • Mężczyzna strzelał z wiatrówki przez okno - Płońsk
    Mężczyzna strzelał z wiatrówki przez okno - Płońsk

    W poniedziałek po południu mieszkańcy Płońska zostali zaskoczeni nietypowym zajściem. Przy jednej z ulic, doszło do uszkodzenia samochodu osobowego, które jak się później okazało, było wynikiem celowego działania. Sprawca, 32-letni mężczyzna, strzelał z wiatrówki, celując w zaparkowany na ulicy pojazd. Incydent ten wywołał pilne działania policyjne, które szybko doprowadziły do zatrzymania sprawcy.

    Napisano środa, 04 wrzesień 2024 11:06
  • Dożynki Powiatowe w Łącku - tradycyjne święto plonów
    Dożynki Powiatowe w Łącku - tradycyjne święto plonów

    Dożynki Powiatowe, to wydarzenie głęboko zakorzenione w polskiej tradycji ludowej, które każdego roku przyciąga mieszkańców powiatu płockiego, by wspólnie świętować zakończenie żniw. Tegoroczna edycja odbędzie się 15 września, w godzinach od 11:30 do północy, na placu przy boisku szkolnym w Łącku. Jest to okazja do podziękowania za pracę rolników oraz celebrowania efektów ich trudu, których symbolem jest chleb dożynkowy.

    Napisano wtorek, 03 wrzesień 2024 13:47
  • Konflikt w radzie powiatu płockiego - wniosek o odwołanie starosty
    Konflikt w radzie powiatu płockiego - wniosek o odwołanie starosty

    W najbliższym czasie radni powiatu płockiego, podejmą decyzję dotyczącą wniosku o odwołanie starosty płockiego, Sylwestra Ziemkiewicza. Złożony przez klub radnych PiS wniosek, stanowi reakcję na kontrowersyjne działania Ziemkiewicza, który został zatrzymany za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.

    Napisano poniedziałek, 02 wrzesień 2024 08:49
  • Wsparcie finansowe dla mazowieckich samorządów
    Wsparcie finansowe dla mazowieckich samorządów

    Województwo mazowieckie w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju” przeznaczyło niemal 15 milionów złotych na wsparcie pięciu gmin oraz Powiatu Płońskiego. Program ten, zarządzany przez samorząd województwa, jest jednym z największych przedsięwzięć finansowych mających na celu zniwelowanie różnic rozwojowych między regionami. Ogólnie, dla całego województwa przewidziano blisko 550 milionów złotych na 242 różne projekty.

    Napisano piątek, 30 sierpień 2024 09:39
  • Ostatni weekend wakacji w Stadzie Ogierów w Łącku
    Ostatni weekend wakacji w Stadzie Ogierów w Łącku

    Ostatni weekend sierpnia będzie okazją dla miłośników koni oraz entuzjastów spędzenia czasu na łonie natury, by odwiedzić Stado Ogierów w Łącku. W tym roku, rozpoczynając od 30 sierpnia, obiekt ten przyciąga gości nie tylko fascynującymi pokazami i zawodami konnymi, ale również dodatkowymi atrakcjami, które zapewnią rozrywkę dla całych rodzin.

    Napisano czwartek, 29 sierpień 2024 08:27
  • Inwestycje na Mazowszu: Nowe projekty i wsparcie regionalne
    Inwestycje na Mazowszu: Nowe projekty i wsparcie regionalne

    W ostatnim czasie, województwo mazowieckie ogłosiło istotne wsparcie finansowe na rozwój infrastruktury i usług publicznych w regionie. W ramach programu "Mazowsze dla równomiernego rozwoju", samorządy otrzymają znaczące środki, które zostaną przeznaczone na szereg projektów mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców.

    Napisano środa, 28 sierpień 2024 08:18
  • Nietrzeźwi kierowcy z Płocka i okolic zatrzymani przez policję
    Nietrzeźwi kierowcy z Płocka i okolic zatrzymani przez policję

    Płocka policja miała pełne ręce roboty, podczas ubiegłego weekendu. W ciągu zaledwie doby, 25 sierpnia, funkcjonariusze zatrzymali pięciu kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść za kółko po spożyciu alkoholu. Mimo wielu kampanii społecznych i ostrzeżeń, problem nietrzeźwych kierowców nadal jest bardzo poważny i stanowi zagrożenie na drogach.

    Napisano wtorek, 27 sierpień 2024 10:05
  • Edukacyjna inicjatywa w Płocku - wsparcie rozwoju dorosłych dzięki funduszom unijnym
    Edukacyjna inicjatywa w Płocku - wsparcie rozwoju dorosłych dzięki funduszom unijnym

    Płocki Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji, wspierany przez środki Unii Europejskiej, stanowi ważny punkt na mapie edukacyjnej miasta Płock. Dzięki znacznemu dofinansowaniu, ośrodek uruchamia programy edukacyjne skierowane na rozwój umiejętności i kompetencji dorosłych mieszkańców. Rozpoczęcie zajęć zaplanowano już na wrzesień tego roku, co jest odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności w zakresie dalszego kształcenia i integracji społecznej.

    Napisano poniedziałek, 26 sierpień 2024 07:47