Przepisy prawa budowlanego przez ostatnie osiem lat, były bardzo często nowelizowane, z założeniem, że przepisy regulujące kwestie prac budowlanych, czy też remonty, będą bardziej czytelne i przyjazne dla obywatela. Niestety rzeczywistość pokazała, że jest inaczej. Przepisy stały się nieczytelne, zagmatwane. Kwestia zakresu prac remontowych poruszona przez definicję zawartą w przepisach prawa budowlanego, jest bardzo istotna. To, co w powszechnym rozumieniu może uchodzić za remont, już w świetle prawa budowlanego może wykraczać poza prace remontowe i wymagać zezwolenia na prowadzenie prac budowlanych lub przynajmniej zgłoszenia do odpowiedniego urzędu.
Remont a prawo budowlane - jaka jest definicja remontu?
Kwestia remont a prawo budowlane, nie jest tym, co najczęściej zaprząta głowę inwestorów. O ile prace budowlane są prowadzone wyłącznie w celu odtworzenia stanu pierwotnego, to takie prace nie wymagają zezwolenia przewidzianego przez prawo budowlane. Dla wielu remont to głównie kwestia pieniędzy – mam pieniądze i potrzebę wykonania prac remontowych, więc je przeprowadzam. Jednak czy wykucie, czy zamurowanie okna w domu to jeszcze remont, czy może modyfikacja budynku? Na ile wyburzenie i odnowienie domu to jeszcze remont, a może zupełnie inny zakres prac budowlanych? W prawie budowlanym funkcjonuje pojęcie konserwacji pomieszczeń, lub budynku. Konserwacja to część prac budowlanych, na które nie potrzeba zezwolenia, ani nie ma konieczności zgłoszenia ich do urzędu, czy też uzyskania zgody właściciela budynku. Są to zazwyczaj drobne prace, mające zapobiegać pogorszeniu stanu technicznemu budynku. W zakres tych prac może wchodzić odnowienie ścian wewnętrznych, podłóg, wymiana urządzeń końcowych takich jak piecyk, kuchenka itp. Konserwacja nie może ingerować w części konstrukcyjne budynku, a także nie może mieć wpływu na funkcjonowanie nieruchomości.
Remont a prawo budowlane. Co warto wiedzieć?
Prace konserwacyjne a remontowe - jaka jest różnica?
Jak odróżnić prace konserwacyjne od remontowych? Przepisy Ustawy Prawo Budowlane określają wyraźnie, że remont wchodzi w zakres prac budowlanych. Są to prace mające na celu odtworzenie stanu pierwotnego. Natomiast jak można przeczytać powyżej – konserwacja to prace zmierzające do zapobiegania pogorszeniu się stanu technicznego budynku lub lokalu. Jak wyjaśnia kancelaria radcy prawnego w Toruniu, granica pomiędzy konserwacją a pracami remontowymi czasem jest dosyć płynna. Wymiana płytek na podłodze lub ścianie można zaliczyć do prac konserwacyjnych, ale jeżeli już jest to przywrócenie stanu pierwotnego – staje się to remontem. Trzeba jednak pamiętać, że remontem nie są prace, które zmierzają do powstania nowych rzeczy. Wówczas są to prace określane przez prawo pracy jako modernizacja. O ile remont ma przywrócić stan pierwotny, to do jego wykonania nie potrzeba jest używać takich samych materiałów, które były użyte do budowy nieruchomości.
Czy na prace remontowe trzeba uzyskać zezwolenie lub zgłaszać je do urzędu? Generalnie prawo budowlane przewiduje trzy sytuacje. Przeprowadzanie remontu w budynkach nie będzie wymagała zgody lub zgłoszenia, jeżeli nie będą obejmować przebudowy lub rozbudowy, a jedynie przywrócenie stanu pierwotnego. Przepisy stanowią również, że nie wymagają uzyskania zezwolenia prace remontowe budynku, których budowa nie wymaga uzyskania decyzji pozwolenia na budowę. Inaczej jest w przypadku kiedy dochodzi do remontu obiektów wielorodzinnych, czy też będących zakwalifikowanych jako zabytki. Wówczas na przeprowadzenie takich prac remontowych potrzebne jest uzyskanie decyzji z urzędu, a ponadto remont budynku wpisanego do rejestru zabytków wymaga zgłoszenia do konserwatora zabytków, który obejmuje te prace swoim nadzorem.
Remont w prawie budowlanym - jaki jest zakres prac?
Podsumowując, remontem można nazwać prace budowlane, które:
- są wykonywane w istniejącym już budynku
- mają na celu doprowadzenie budynku do stanu pierwotnego,
- prace remontowe nie mogą doprowadzić do zniszczenia remontowanego budynku i jego ponownego odtworzenia,
- prace nie mogą polegać na zapobieganiu pogorszeniu stanu technicznego budynku – to wchodzi w zakres konserwacji,
- prace nie mogą zmieniać parametrów technicznych budynku.