czwartek, 12 październik 2023 13:31

Jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia, czyli kilka wskazówek co zrobić, by Wigilia była magiczna, a nie nerwowa

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
opłatek bożonarodzeniowy opłatek bożonarodzeniowy mat.prasowe

Babie lato unosi się w powietrzu (a czasem przykleja do twarzy). Z drzew spadają liście i depczemy po szeleszczącym, barwnym „dywanie”. Zamiast koszulek sięgamy po sweter, a w kawiarni wolimy ciasto od lodów. Pomimo tych wszystkich znaków, nadal uważamy, że do świąt to jeszcze „ho, ho, ho i trochę czasu”? Rozejrzyjmy się po sklepach. Tuż obok dekoracji na Halloween czy zniczy na Wszystkich Świętych, zobaczymy rosnące sterty bombek, świątecznych figurek czy obrusów z choinkami. Zanim się obejrzymy, znów zacznie się grudzień, a wraz z nim przedświąteczna gorączka zakupów i przygotowań.

 

Zamiast nerwowo biegać za prezentami, suszonymi śliwkami, nową koszulą i robić wszystko „na ostatnią chwilę” licząc, że „jakoś to będzie”, podejdziemy do tematu „z głową”? W tym artykule dowiemy się, jak krok po kroku przygotować się na najpiękniejsze święta w roku. Dzięki temu do wigilijnego stołu zasiądziemy bez stresu i (mamy nadzieję) z idealnie spiętym budżetem. Czy nie o to chodzi?

Przygotowania do świąt – praktyczny harmonogram

Spokojne, radosne i rodzinne święta – takie marzą się każdemu z nas. Ze śniegiem, choinką i łamaniem się opłatkiem, czyli przepięknym zwyczajem kultywowany właściwie jedynie w naszym kraju. Tradycja ta stanowi istotną część naszego dziedzictwa, dlatego i w tym roku nie zapomnijmy o sianku wigilijnym i opłatku bożonarodzeniowym.

Zanim harmonogram – prośba. Przypomnijmy sobie, o co chodzi w świętach (oprócz tego, że mamy kilka dni wolnego). Narodziny Zbawiciela powinny być pretekstem do poczucia wdzięczności, ale także skłonić do pochylenia się nad tymi, którzy w życiu tyle szczęścia nie mają. Może wesprzemy czasem (wolontariat) lub pieniędzmi jakąś organizację charytatywną lub fundację (zajmującą się np. seniorami, bezdomnymi zwierzętami, chorymi na nowotwory, etc.).

Planner świąteczny

Godzina, miejsce, liczba osób. Ten punkt wydaje się nieistotny? Wbrew pozorom wcale taki nie jest. Dzięki planowaniu będziemy mogli ustalić:

  • u kogo odbywają się kolejne punkty uroczystości (czyli np. czy jesteśmy odpowiedzialni za kolację wigilijną, a może drugiego dnia świąt zapraszamy na śniadanie lub obiad),

  • o której godzinie się spotykamy (pomoże to uniknąć sytuacji, gdy wszystkie posiłki są odgrzane na 17, a my o 19 nadal czekamy na biesiadników. Dzięki temu wiemy też ile mamy czasu na przygotowania),

  • ile osób będzie uczestniczyć w uroczystości (co pomoże zaplanować budżet na prezenty czy ogarnąć ilość potrzebnych nam produktów spożywczych),

  • czy jest osoba odpowiedzialna za transport (w sytuacji, gdy ma się pojawić ktoś np. z drugiego końca miasta, czy będzie liczył na rzadko kursującą komunikację, czy może ktoś ją/go zabierze).

Budżet. Gdy już poznamy liczbę gości i ustalimy, kto co organizuje, łatwiej będzie nam zaplanować budżet. Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem stwierdzenie - święta są kosztowne. Co powinien zawierać dobrze rozplanowany budżet?:

  • Prezenty. Jeśli nie ustaliliśmy tego wcześniej z rodziną, zastanówmy się jaką kwotę możemy przeznaczyć na upominki. Dzięki internetowi łatwiej znaleźć „prezent do…” 50/100/150, etc. złotych.

  • Dekoracje. Przejrzyjmy świąteczne ozdoby – czy coś przypadkiem się nie zepsuło, pękło. A może nadszedł czas na zmianę kolorystyki, wystroju? Dopiszmy szacowaną kwotę do listy.

  • Stroje. Zróbmy to samo z ubraniami. Sprawdźmy, czy mamy się w co ubrać, czy może np. brakuje nam eleganckiej koszuli albo ciepłych rajstop dla dziecka.

  • Posiłki. Ustalmy, ile planujemy wydać na jedzenie (pomoże nam w tym lista zakupów).

  • Inne, ewentualne wydatki.

Może już czas, by odłożyć pewną sumę, albo kupić to, co do świąt się nie zepsuje/zniszczy (np. lampki choinkowe, sukienkę, bakalie). Obecne ceny są niższe niż w grudniu, dzięki czemu unikniemy kolejek i przykrych niespodzianek przy kasie.

Upominki. Zapewne doskonale wiemy już, ile osób zamierzamy obdarować. Sprawdźmy, czy na pewno nikogo nie pominęliśmy. Budżet ustaliliśmy wcześniej, zatem nadszedł czas na wybadanie potrzeb tak, by trafić idealnie w gust obdarowywanych osób.

Zaplanowanie prezentów pozwoli nam na większą swobodę i „szaleństwo”. W grudniu wszystko jest po prostu droższe, a dostępność mniejsza. Nikt nie mówi, że musimy już kupować. Na razie możemy rozejrzeć się i porównać ceny. Jeśli zdecydujemy się coś nabyć, zachowajmy paragon. W przypadku nieuszkodzonych/nieużywanych upominków będziemy mieć większą szansę na zwrot nietrafionych darów.

Nie mamy „budżetu z gumy” albo (co lepiej) jesteśmy twórczy i kreatywni? Idealnym pomysłem będzie wykonanie czegoś samemu. Może to być rysunek, ceramiczna miseczka, makrama czy album ze zdjęciami. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia i umiejętności.

Dekoracje świąteczne. Święta zawdzięczają swój bajkowy klimat, także ozdobom. Choinka, figurki i świece, piękne iluminacje, to tylko niektóre z nich. Jak się przygotować wcześniej do wystroju wnętrza? Zacznijmy od przejrzenia posiadanych ozdób pod kątem stanu czy użyteczności/zgodności z koncepcją dekoracji. Możemy też rozejrzeć się za ofertą gotowych wieńców, choinek, albo zapisać się na listę do wykonania w pełni spersonalizowanych np. słoi świątecznych (lasów w słoiku).

Nie zapomnijmy o najskromniejszym, ale wyjątkowo ważnym elemencie dekoracyjnym – sianku z opłatkiem. Te najpiękniejsze kupimy np. w manufakturze Oblatum.

Ustalenie menu. Ostatnie, ale nie mniej ważne zadanie. Opcji mamy kilka – od kupna „gotowców”, przez catering do samodzielnego gotowania.

W ostatnim przypadku powinniśmy się wcześniej zastanowić, co zamierzamy przygotować. Dzięki temu będziemy mogli sporządzić dokładną listę zakupów (by nie szukać „w ostatniej chwili” np. suszonych śliwek) i rozpisać dokładnie potrzebne nam produkty.

Inne dobre pomysły?:

  • przetestowanie przyrządzania nowych dań (mamy czas na ich naukę),

  • przygotowanie wcześniej i zamrożenie części rzeczy (np. uszek do barszczu),

  • sprawdzenie oferty gotowych dań (zdarza się, że są niemal równie smaczne, jak te domowe),

  • najdroższe, ale najwygodniejsze - zamówienie cateringu.

Podsumowując. Dysponując wiedzą co i jak, zacznijmy przygotowania najlepiej w listopadzie. Przygotujmy chociaż minimum: listę gości i prezentów dla nich, budżet, zaplanujmy menu i spiszmy potrzebne składniki, przejrzyjmy dekoracje.

Nie dajmy się jednak zwariować. Ideą świąt jest dzielenie się radością z bliskości, wspólnoty i spędzanie razem czasu. To te czynniki sprawiają, że tak bardzo kochamy święta, a nie nowe skarpetki pod choinką.

  • Płockie zoo z wyjątkową nowością
    Płockie zoo z wyjątkową nowością

    W Płocku pojawią się wyjątkowe zwierzęta. Nosacze sundajskie trafią do ogrodu zoologicznego za kilka tygodni. Będzie to pierwsze stado tego gatunku w Europie.

    Napisano wtorek, 01 kwiecień 2025 12:32
  • Summer Fall Festival 2025 w Płocku. Dwa dni rockowych koncertów i 12 zespołów w amfiteatrze
    Summer Fall Festival 2025 w Płocku. Dwa dni rockowych koncertów i 12 zespołów w amfiteatrze

    Płock szykuje się na muzyczną kulminację lata. 29 i 30 sierpnia w amfiteatrze odbędzie się Summer Fall Festival 2025. Publiczność usłyszy 12 polskich zespołów rockowych i punkowych.

    Napisano poniedziałek, 31 marzec 2025 09:04
  • Karambol na Wyszogrodzkiej sparaliżował ruch w Płocku
    Karambol na Wyszogrodzkiej sparaliżował ruch w Płocku

    W piątkowe popołudnie na jednej z głównych tras wylotowych z Płocka doszło do niebezpiecznej kolizji. Cztery samochody osobowe zderzyły się na ulicy Wyszogrodzkiej. Nikomu nic się nie stało, lecz skutki zdarzenia były odczuwalne dla setek kierowców.

    Napisano piątek, 28 marzec 2025 08:15
  • Tragiczny pożar w Płocku. Nie żyje mężczyzna
    Tragiczny pożar w Płocku. Nie żyje mężczyzna

    We wtorkowy poranek w jednym z domów jednorodzinnych przy ul. Fabrycznej w Płocku wybuchł pożar. W budynku znajdowały się dwie osoby. Jedna z nich zginęła. Na miejscu pracowało pięć zastępów straży pożarnej.

    Napisano czwartek, 27 marzec 2025 08:32
  • Zofia L. z Płocka otruliła męża ergotaminą i zamurowała ciało w kuchni
    Zofia L. z Płocka otruliła męża ergotaminą i zamurowała ciało w kuchni

    Sprawa sprzed 20 lat znów wzbudza zainteresowanie. W Płocku odnaleziono zwłoki mężczyzny ukryte w zabudowie kuchennej. Podejrzenia od początku kierowały się na jego żonę, Zofię L. Proces zakończył się wyrokiem 15 lat więzienia. Teraz historia wraca na antenę telewizyjną.

    Napisano środa, 26 marzec 2025 09:18
  • Jak dopasować tekstylia z nadrukiem do stylu wnętrza?
    Jak dopasować tekstylia z nadrukiem do stylu wnętrza?

    Odpowiedni dobór tekstyliów z nadrukiem do wnętrza może całkowicie odmienić jego wygląd, dodać mu charakteru i wprowadzić spójność stylistyczną. Zasłony, obrusy, koce czy dekoracyjne poduszki z nadrukami to nie tylko praktyczne dodatki, ale również kluczowe elementy wystroju, które potrafią podkreślić styl pomieszczenia lub stworzyć ciekawy kontrast. W tym artykule podpowiadamy, jak odpowiednio dopasować tekstylia z nadrukami do różnych stylów wnętrzarskich.

    Napisano poniedziałek, 24 marzec 2025 18:37
  • 19-latek z powiatu płońskiego zatrzymany w Radzyminie za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów
    19-latek z powiatu płońskiego zatrzymany w Radzyminie za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów

    Poranna kontrola drogowa w Radzyminie zakończyła się zatrzymaniem kierowcy osobowego seata. Mężczyzna nie miał prawa jazdy, a mimo to prowadził pojazd. Dodatkowo obowiązywał go sądowy zakaz prowadzenia aut. Sprawą zajmuje się Komenda Powiatowa Policji w Płońsku.

    Napisano poniedziałek, 24 marzec 2025 08:58
  • Śmiertelne potrącenie 56-latka w Borkowie Kościelnym
    Śmiertelne potrącenie 56-latka w Borkowie Kościelnym

    Wieczorny wypadek na drodze krajowej nr 10 wstrząsnął mieszkańcami powiatu sierpeckiego. Do zdarzenia doszło w czwartek 20 marca w miejscowości Borkowo Kościelne. Samochód ciężarowy marki Renault potrącił 56-letniego mężczyznę, który zginął na miejscu.

    Napisano sobota, 22 marzec 2025 07:10
  • 5 błędów, które niszczą Twój związek – i jak przestać je popełniać już dziś
    5 błędów, które niszczą Twój związek – i jak przestać je popełniać już dziś

    Czy zastanawiałeś/aś się, dlaczego Twój związek nie jest już taki jak na początku? Dlaczego kłótnie pojawiają się coraz częściej, a bliskość między Wami zanika? Czasem nieświadomie powtarzamy schematy, które niszczą relację – ale dobra wiadomość jest taka, że można to zmienić! Oto 5 błędów, które mogą powoli niszczyć Twój związek, oraz skuteczne sposoby, jak je naprawić.

    Napisano czwartek, 20 marzec 2025 15:56
  • USG Doppler Kraków - nowoczesna diagnostyka naczyniowa
    USG Doppler Kraków - nowoczesna diagnostyka naczyniowa

    USG Doppler to jedno z najważniejszych badań diagnostycznych stosowanych w medycynie naczyniowej. Umożliwia ocenę przepływu krwi w tętnicach i żyłach, co pozwala na wykrycie wielu schorzeń, takich jak zakrzepica, miażdżyca czy niewydolność żylna. W Krakowie dostępnych jest wiele placówek oferujących to badanie, jednak warto wybrać sprawdzone miejsca, gdzie specjaliści zadbają o dokładność diagnostyki oraz komfort pacjenta.

    Napisano czwartek, 20 marzec 2025 14:06