czwartek, 12 październik 2023 13:31

Jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia, czyli kilka wskazówek co zrobić, by Wigilia była magiczna, a nie nerwowa

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
opłatek bożonarodzeniowy opłatek bożonarodzeniowy mat.prasowe

Babie lato unosi się w powietrzu (a czasem przykleja do twarzy). Z drzew spadają liście i depczemy po szeleszczącym, barwnym „dywanie”. Zamiast koszulek sięgamy po sweter, a w kawiarni wolimy ciasto od lodów. Pomimo tych wszystkich znaków, nadal uważamy, że do świąt to jeszcze „ho, ho, ho i trochę czasu”? Rozejrzyjmy się po sklepach. Tuż obok dekoracji na Halloween czy zniczy na Wszystkich Świętych, zobaczymy rosnące sterty bombek, świątecznych figurek czy obrusów z choinkami. Zanim się obejrzymy, znów zacznie się grudzień, a wraz z nim przedświąteczna gorączka zakupów i przygotowań.

 

Zamiast nerwowo biegać za prezentami, suszonymi śliwkami, nową koszulą i robić wszystko „na ostatnią chwilę” licząc, że „jakoś to będzie”, podejdziemy do tematu „z głową”? W tym artykule dowiemy się, jak krok po kroku przygotować się na najpiękniejsze święta w roku. Dzięki temu do wigilijnego stołu zasiądziemy bez stresu i (mamy nadzieję) z idealnie spiętym budżetem. Czy nie o to chodzi?

Przygotowania do świąt – praktyczny harmonogram

Spokojne, radosne i rodzinne święta – takie marzą się każdemu z nas. Ze śniegiem, choinką i łamaniem się opłatkiem, czyli przepięknym zwyczajem kultywowany właściwie jedynie w naszym kraju. Tradycja ta stanowi istotną część naszego dziedzictwa, dlatego i w tym roku nie zapomnijmy o sianku wigilijnym i opłatku bożonarodzeniowym.

Zanim harmonogram – prośba. Przypomnijmy sobie, o co chodzi w świętach (oprócz tego, że mamy kilka dni wolnego). Narodziny Zbawiciela powinny być pretekstem do poczucia wdzięczności, ale także skłonić do pochylenia się nad tymi, którzy w życiu tyle szczęścia nie mają. Może wesprzemy czasem (wolontariat) lub pieniędzmi jakąś organizację charytatywną lub fundację (zajmującą się np. seniorami, bezdomnymi zwierzętami, chorymi na nowotwory, etc.).

Planner świąteczny

Godzina, miejsce, liczba osób. Ten punkt wydaje się nieistotny? Wbrew pozorom wcale taki nie jest. Dzięki planowaniu będziemy mogli ustalić:

  • u kogo odbywają się kolejne punkty uroczystości (czyli np. czy jesteśmy odpowiedzialni za kolację wigilijną, a może drugiego dnia świąt zapraszamy na śniadanie lub obiad),

  • o której godzinie się spotykamy (pomoże to uniknąć sytuacji, gdy wszystkie posiłki są odgrzane na 17, a my o 19 nadal czekamy na biesiadników. Dzięki temu wiemy też ile mamy czasu na przygotowania),

  • ile osób będzie uczestniczyć w uroczystości (co pomoże zaplanować budżet na prezenty czy ogarnąć ilość potrzebnych nam produktów spożywczych),

  • czy jest osoba odpowiedzialna za transport (w sytuacji, gdy ma się pojawić ktoś np. z drugiego końca miasta, czy będzie liczył na rzadko kursującą komunikację, czy może ktoś ją/go zabierze).

Budżet. Gdy już poznamy liczbę gości i ustalimy, kto co organizuje, łatwiej będzie nam zaplanować budżet. Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem stwierdzenie - święta są kosztowne. Co powinien zawierać dobrze rozplanowany budżet?:

  • Prezenty. Jeśli nie ustaliliśmy tego wcześniej z rodziną, zastanówmy się jaką kwotę możemy przeznaczyć na upominki. Dzięki internetowi łatwiej znaleźć „prezent do…” 50/100/150, etc. złotych.

  • Dekoracje. Przejrzyjmy świąteczne ozdoby – czy coś przypadkiem się nie zepsuło, pękło. A może nadszedł czas na zmianę kolorystyki, wystroju? Dopiszmy szacowaną kwotę do listy.

  • Stroje. Zróbmy to samo z ubraniami. Sprawdźmy, czy mamy się w co ubrać, czy może np. brakuje nam eleganckiej koszuli albo ciepłych rajstop dla dziecka.

  • Posiłki. Ustalmy, ile planujemy wydać na jedzenie (pomoże nam w tym lista zakupów).

  • Inne, ewentualne wydatki.

Może już czas, by odłożyć pewną sumę, albo kupić to, co do świąt się nie zepsuje/zniszczy (np. lampki choinkowe, sukienkę, bakalie). Obecne ceny są niższe niż w grudniu, dzięki czemu unikniemy kolejek i przykrych niespodzianek przy kasie.

Upominki. Zapewne doskonale wiemy już, ile osób zamierzamy obdarować. Sprawdźmy, czy na pewno nikogo nie pominęliśmy. Budżet ustaliliśmy wcześniej, zatem nadszedł czas na wybadanie potrzeb tak, by trafić idealnie w gust obdarowywanych osób.

Zaplanowanie prezentów pozwoli nam na większą swobodę i „szaleństwo”. W grudniu wszystko jest po prostu droższe, a dostępność mniejsza. Nikt nie mówi, że musimy już kupować. Na razie możemy rozejrzeć się i porównać ceny. Jeśli zdecydujemy się coś nabyć, zachowajmy paragon. W przypadku nieuszkodzonych/nieużywanych upominków będziemy mieć większą szansę na zwrot nietrafionych darów.

Nie mamy „budżetu z gumy” albo (co lepiej) jesteśmy twórczy i kreatywni? Idealnym pomysłem będzie wykonanie czegoś samemu. Może to być rysunek, ceramiczna miseczka, makrama czy album ze zdjęciami. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia i umiejętności.

Dekoracje świąteczne. Święta zawdzięczają swój bajkowy klimat, także ozdobom. Choinka, figurki i świece, piękne iluminacje, to tylko niektóre z nich. Jak się przygotować wcześniej do wystroju wnętrza? Zacznijmy od przejrzenia posiadanych ozdób pod kątem stanu czy użyteczności/zgodności z koncepcją dekoracji. Możemy też rozejrzeć się za ofertą gotowych wieńców, choinek, albo zapisać się na listę do wykonania w pełni spersonalizowanych np. słoi świątecznych (lasów w słoiku).

Nie zapomnijmy o najskromniejszym, ale wyjątkowo ważnym elemencie dekoracyjnym – sianku z opłatkiem. Te najpiękniejsze kupimy np. w manufakturze Oblatum.

Ustalenie menu. Ostatnie, ale nie mniej ważne zadanie. Opcji mamy kilka – od kupna „gotowców”, przez catering do samodzielnego gotowania.

W ostatnim przypadku powinniśmy się wcześniej zastanowić, co zamierzamy przygotować. Dzięki temu będziemy mogli sporządzić dokładną listę zakupów (by nie szukać „w ostatniej chwili” np. suszonych śliwek) i rozpisać dokładnie potrzebne nam produkty.

Inne dobre pomysły?:

  • przetestowanie przyrządzania nowych dań (mamy czas na ich naukę),

  • przygotowanie wcześniej i zamrożenie części rzeczy (np. uszek do barszczu),

  • sprawdzenie oferty gotowych dań (zdarza się, że są niemal równie smaczne, jak te domowe),

  • najdroższe, ale najwygodniejsze - zamówienie cateringu.

Podsumowując. Dysponując wiedzą co i jak, zacznijmy przygotowania najlepiej w listopadzie. Przygotujmy chociaż minimum: listę gości i prezentów dla nich, budżet, zaplanujmy menu i spiszmy potrzebne składniki, przejrzyjmy dekoracje.

Nie dajmy się jednak zwariować. Ideą świąt jest dzielenie się radością z bliskości, wspólnoty i spędzanie razem czasu. To te czynniki sprawiają, że tak bardzo kochamy święta, a nie nowe skarpetki pod choinką.

  • Obchody dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej w Płocku
    Obchody dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej w Płocku

    Dnia 2 maja, podczas świętowania Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, Płock stał się areną patriotycznych uroczystości. Tego dnia mieszkańcy z dumą demonstrowali narodowe barwy, a miasto zorganizowało szereg atrakcji, aby uhonorować ten ważny symbol narodowy.

    Napisano piątek, 03 maj 2024 10:09
  • Świętowanie rocznicy Konstytucji 3 maja w Płocku
    Świętowanie rocznicy Konstytucji 3 maja w Płocku

    3 maja, to data o szczególnej wartości historycznej dla Polski, obchodzona jako rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszej nowoczesnej konstytucji w Europie. Tego dnia, w 2024 roku, Płock staje się areną patriotycznych uroczystości, które tym razem nabierają dodatkowego znaczenia ze względu na 20 - lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Program dnia, wypełniony jest wydarzeniami kulturalnymi i patriotycznymi, które mają na celu uczczenie tych ważnych momentów w historii kraju.

    Napisano czwartek, 02 maj 2024 09:32
  • Nowe oblicze kultury w Płońsku - muzeum i obserwatorium
    Nowe oblicze kultury w Płońsku - muzeum i obserwatorium

    Płońsk, miasto o bogatej historii i kulturalnym dziedzictwie, w ostatnich latach stał się świadkiem znaczącej transformacji swoich zabytkowych obiektów. Budynek po dawnym dworcu PKP oraz charakterystyczna wieża ciśnień, przeszły gruntowną modernizację. Te działania, nie tylko zachowały historyczny charakter budynków, ale także zaadaptowały je do nowoczesnych funkcji kulturalnych i edukacyjnych. Projekt ten, zainicjowany i wspierany przez lokalne oraz międzynarodowe instytucje, otwiera nowy rozdział w życiu miasta Płońska.

    Napisano środa, 01 maj 2024 10:44
  • Wypadek szybowca w Płocku  
    Wypadek szybowca w Płocku   

    W poniedziałek 29 kwietnia, Płock stał się miejscem niecodziennego zdarzenia, które zaskoczyło mieszkańców oraz służby ratunkowe. W środku dnia, doszło tam do nietypowego wypadku, w którym szybowiec wleciał w drzewo, znajdujące się na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych.

    Napisano wtorek, 30 kwiecień 2024 09:03
  • Park na Międzytorzu w Płocku - oaza zieleni
    Park na Międzytorzu w Płocku - oaza zieleni

    Płock, malownicze miasto położone nad brzegiem Wisły, zyskuje kolejny klejnot w postaci nowego parku na osiedlu Międzytorze. Od trzech lat mieszkańcy śledzą rozwój projektu, który ma przekształcić niezagospodarowane tereny, w przestrzeń rekreacyjną i ekologiczną. Zaplanowany park ma spełniać funkcję estetyczną, ale także stanowić miejsce aktywnego wypoczynku dla mieszkańców. W ostatnich miesiącach pojawiły się konkretne informacje, na temat jego kształtu i wyposażenia. Oto, co wiemy na temat tego ambitnego przedsięwzięcia.

    Napisano poniedziałek, 29 kwiecień 2024 12:29
  • Pingwiny peruwiańskie nowymi mieszkańcami płockiego zoo
    Pingwiny peruwiańskie nowymi mieszkańcami płockiego zoo

    Po ponad dwuletniej przerwie, płockie zoo ponownie może pochwalić się obecnością pingwinów. Tym razem, nie są to jednak pingwiny przylądkowe, które hodowane były od 2006 roku i które w 2021 roku przeniesiono do Łodzi. Obecnie zoo, wzbogaciło się o pingwiny peruwiańskie, zwane także pingwinami Humboldta. Te sympatyczne ptaki, dotarły do Płocka z różnych części Europy: siedem osobników przyleciało z Koszyc, a kolejnych siedem ma przybyć wkrótce ze Szwajcarii.

    Napisano piątek, 26 kwiecień 2024 12:10
  • Wybory samorządowe w Nowym Dworze Mazowieckim
    Wybory samorządowe w Nowym Dworze Mazowieckim

    Wybory samorządowe w Polsce zawsze przynoszą wiele emocji i zmian. Ostatnie wybory, w Nowym Dworze Mazowieckim i Wołominie nie były wyjątkiem. Lokalne społeczności, uczestniczyły w procesie demokratycznym, decydując o przyszłości swoich miast. Przedstawimy dokładną analizę wyników wyborczych, które zdecydowały, o objęciu funkcji burmistrza przez Sebastiana Sosińskiego w Nowym Dworze Mazowieckim oraz kontynuacji kadencji Elżbiety Radwan w Wołominie.

    Napisano czwartek, 25 kwiecień 2024 09:18
  • Ostatni kwietniowy weekend w Płocku - jakie atrakcje?
    Ostatni kwietniowy weekend w Płocku - jakie atrakcje?

    Przed nami, pełen atrakcji ostatni weekend kwietnia w Płocku. Główną atrakcją, będzie otwarcie nowoczesnego aquaparku Miodolanka, na które mieszkańcy czekali z niecierpliwością. Otwarcie to zaplanowano na sobotę o godzinie 6:00. Obiekt, oferujący m.in. zjeżdżalnie wodne, basen sportowy oraz strefę spa, będzie dostępny codziennie aż do 22:00. Szczególnie warte uwagi są cztery zjeżdżalnie o różnym poziomie trudności, w tym ekstremalna "aqualoop", która zapewnia niemal pionowy ślizg przez trzy piętra.

    Napisano środa, 24 kwiecień 2024 09:16
  • Walka o półfinał - Wisła Płock minimalnie lepsza od Górnika Zabrze
    Walka o półfinał - Wisła Płock minimalnie lepsza od Górnika Zabrze

    Pierwszy mecz półfinałowy Orlen Superligi, przyniósł mnóstwo emocji zarówno na boisku, jak i poza nim. Piłkarze ręczni Wisły Płock, po zmiennym początku, ostatecznie wygrali w Zabrzu z miejscowym Górnikiem, zaledwie jedną bramką, 31:30. Po słabej pierwszej połowie, w której zespół przegrywał 16:17, do przerwy udało się nieco odwrócić losy spotkania, co było zapowiedzią dramaturgii drugiej części gry.

    Napisano wtorek, 23 kwiecień 2024 08:47
  • Aleksander Jarosławski ponownie wójtem gminy Płońsk
    Aleksander Jarosławski ponownie wójtem gminy Płońsk

    21 kwietnia, w gminie Płońsk odbyła się dogrywka wyborów na stanowisko wójta, w której mieszkańcy mieli okazję ponownie ocenić kandydatury, dwóch głównych rywali: Aleksandra Jarosławskiego i Jacka Sokołowskiego. W wyniku głosowania, urzędujący wójt, Aleksander Jarosławski, utrzymał swoje stanowisko zdobywając większość głosów.

    Napisano poniedziałek, 22 kwiecień 2024 09:23