czwartek, 12 październik 2023 13:31

Jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia, czyli kilka wskazówek co zrobić, by Wigilia była magiczna, a nie nerwowa

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
opłatek bożonarodzeniowy opłatek bożonarodzeniowy mat.prasowe

Babie lato unosi się w powietrzu (a czasem przykleja do twarzy). Z drzew spadają liście i depczemy po szeleszczącym, barwnym „dywanie”. Zamiast koszulek sięgamy po sweter, a w kawiarni wolimy ciasto od lodów. Pomimo tych wszystkich znaków, nadal uważamy, że do świąt to jeszcze „ho, ho, ho i trochę czasu”? Rozejrzyjmy się po sklepach. Tuż obok dekoracji na Halloween czy zniczy na Wszystkich Świętych, zobaczymy rosnące sterty bombek, świątecznych figurek czy obrusów z choinkami. Zanim się obejrzymy, znów zacznie się grudzień, a wraz z nim przedświąteczna gorączka zakupów i przygotowań.

 

Zamiast nerwowo biegać za prezentami, suszonymi śliwkami, nową koszulą i robić wszystko „na ostatnią chwilę” licząc, że „jakoś to będzie”, podejdziemy do tematu „z głową”? W tym artykule dowiemy się, jak krok po kroku przygotować się na najpiękniejsze święta w roku. Dzięki temu do wigilijnego stołu zasiądziemy bez stresu i (mamy nadzieję) z idealnie spiętym budżetem. Czy nie o to chodzi?

Przygotowania do świąt – praktyczny harmonogram

Spokojne, radosne i rodzinne święta – takie marzą się każdemu z nas. Ze śniegiem, choinką i łamaniem się opłatkiem, czyli przepięknym zwyczajem kultywowany właściwie jedynie w naszym kraju. Tradycja ta stanowi istotną część naszego dziedzictwa, dlatego i w tym roku nie zapomnijmy o sianku wigilijnym i opłatku bożonarodzeniowym.

Zanim harmonogram – prośba. Przypomnijmy sobie, o co chodzi w świętach (oprócz tego, że mamy kilka dni wolnego). Narodziny Zbawiciela powinny być pretekstem do poczucia wdzięczności, ale także skłonić do pochylenia się nad tymi, którzy w życiu tyle szczęścia nie mają. Może wesprzemy czasem (wolontariat) lub pieniędzmi jakąś organizację charytatywną lub fundację (zajmującą się np. seniorami, bezdomnymi zwierzętami, chorymi na nowotwory, etc.).

Planner świąteczny

Godzina, miejsce, liczba osób. Ten punkt wydaje się nieistotny? Wbrew pozorom wcale taki nie jest. Dzięki planowaniu będziemy mogli ustalić:

  • u kogo odbywają się kolejne punkty uroczystości (czyli np. czy jesteśmy odpowiedzialni za kolację wigilijną, a może drugiego dnia świąt zapraszamy na śniadanie lub obiad),

  • o której godzinie się spotykamy (pomoże to uniknąć sytuacji, gdy wszystkie posiłki są odgrzane na 17, a my o 19 nadal czekamy na biesiadników. Dzięki temu wiemy też ile mamy czasu na przygotowania),

  • ile osób będzie uczestniczyć w uroczystości (co pomoże zaplanować budżet na prezenty czy ogarnąć ilość potrzebnych nam produktów spożywczych),

  • czy jest osoba odpowiedzialna za transport (w sytuacji, gdy ma się pojawić ktoś np. z drugiego końca miasta, czy będzie liczył na rzadko kursującą komunikację, czy może ktoś ją/go zabierze).

Budżet. Gdy już poznamy liczbę gości i ustalimy, kto co organizuje, łatwiej będzie nam zaplanować budżet. Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem stwierdzenie - święta są kosztowne. Co powinien zawierać dobrze rozplanowany budżet?:

  • Prezenty. Jeśli nie ustaliliśmy tego wcześniej z rodziną, zastanówmy się jaką kwotę możemy przeznaczyć na upominki. Dzięki internetowi łatwiej znaleźć „prezent do…” 50/100/150, etc. złotych.

  • Dekoracje. Przejrzyjmy świąteczne ozdoby – czy coś przypadkiem się nie zepsuło, pękło. A może nadszedł czas na zmianę kolorystyki, wystroju? Dopiszmy szacowaną kwotę do listy.

  • Stroje. Zróbmy to samo z ubraniami. Sprawdźmy, czy mamy się w co ubrać, czy może np. brakuje nam eleganckiej koszuli albo ciepłych rajstop dla dziecka.

  • Posiłki. Ustalmy, ile planujemy wydać na jedzenie (pomoże nam w tym lista zakupów).

  • Inne, ewentualne wydatki.

Może już czas, by odłożyć pewną sumę, albo kupić to, co do świąt się nie zepsuje/zniszczy (np. lampki choinkowe, sukienkę, bakalie). Obecne ceny są niższe niż w grudniu, dzięki czemu unikniemy kolejek i przykrych niespodzianek przy kasie.

Upominki. Zapewne doskonale wiemy już, ile osób zamierzamy obdarować. Sprawdźmy, czy na pewno nikogo nie pominęliśmy. Budżet ustaliliśmy wcześniej, zatem nadszedł czas na wybadanie potrzeb tak, by trafić idealnie w gust obdarowywanych osób.

Zaplanowanie prezentów pozwoli nam na większą swobodę i „szaleństwo”. W grudniu wszystko jest po prostu droższe, a dostępność mniejsza. Nikt nie mówi, że musimy już kupować. Na razie możemy rozejrzeć się i porównać ceny. Jeśli zdecydujemy się coś nabyć, zachowajmy paragon. W przypadku nieuszkodzonych/nieużywanych upominków będziemy mieć większą szansę na zwrot nietrafionych darów.

Nie mamy „budżetu z gumy” albo (co lepiej) jesteśmy twórczy i kreatywni? Idealnym pomysłem będzie wykonanie czegoś samemu. Może to być rysunek, ceramiczna miseczka, makrama czy album ze zdjęciami. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia i umiejętności.

Dekoracje świąteczne. Święta zawdzięczają swój bajkowy klimat, także ozdobom. Choinka, figurki i świece, piękne iluminacje, to tylko niektóre z nich. Jak się przygotować wcześniej do wystroju wnętrza? Zacznijmy od przejrzenia posiadanych ozdób pod kątem stanu czy użyteczności/zgodności z koncepcją dekoracji. Możemy też rozejrzeć się za ofertą gotowych wieńców, choinek, albo zapisać się na listę do wykonania w pełni spersonalizowanych np. słoi świątecznych (lasów w słoiku).

Nie zapomnijmy o najskromniejszym, ale wyjątkowo ważnym elemencie dekoracyjnym – sianku z opłatkiem. Te najpiękniejsze kupimy np. w manufakturze Oblatum.

Ustalenie menu. Ostatnie, ale nie mniej ważne zadanie. Opcji mamy kilka – od kupna „gotowców”, przez catering do samodzielnego gotowania.

W ostatnim przypadku powinniśmy się wcześniej zastanowić, co zamierzamy przygotować. Dzięki temu będziemy mogli sporządzić dokładną listę zakupów (by nie szukać „w ostatniej chwili” np. suszonych śliwek) i rozpisać dokładnie potrzebne nam produkty.

Inne dobre pomysły?:

  • przetestowanie przyrządzania nowych dań (mamy czas na ich naukę),

  • przygotowanie wcześniej i zamrożenie części rzeczy (np. uszek do barszczu),

  • sprawdzenie oferty gotowych dań (zdarza się, że są niemal równie smaczne, jak te domowe),

  • najdroższe, ale najwygodniejsze - zamówienie cateringu.

Podsumowując. Dysponując wiedzą co i jak, zacznijmy przygotowania najlepiej w listopadzie. Przygotujmy chociaż minimum: listę gości i prezentów dla nich, budżet, zaplanujmy menu i spiszmy potrzebne składniki, przejrzyjmy dekoracje.

Nie dajmy się jednak zwariować. Ideą świąt jest dzielenie się radością z bliskości, wspólnoty i spędzanie razem czasu. To te czynniki sprawiają, że tak bardzo kochamy święta, a nie nowe skarpetki pod choinką.

  • Mieszkaniec z Płońska oszukany przez internet
    Mieszkaniec z Płońska oszukany przez internet

    Oszuści internetowi, coraz częściej wykorzystują popularne platformy ogłoszeniowe, wprowadzając w błąd sprzedających i wyłudzając od nich pieniądze. Tak było w przypadku 43-letniego mieszkańca powiatu płońskiego, który stracił 500 zł podczas próby sprzedaży roweru.

    Napisano piątek, 22 listopad 2024 11:00
  • „Płockie Ogrody Światła” - Orlen przygotowuje niespodziankę!
    „Płockie Ogrody Światła” - Orlen przygotowuje niespodziankę!

    Bożonarodzeniowa atmosfera w Płocku, nabiera tempa. Świąteczne ozdoby pojawiają się w domach i na ulicach, a mieszkańcy niecierpliwie czekają na tradycyjne iluminacje. Spółka Orlen, jako główny organizator, zaprasza na coroczne wydarzenie „Płockie Ogrody Światła”. Rozświetlenie miasta zaplanowano na 14 grudnia.

    Napisano czwartek, 21 listopad 2024 11:25
  • Kryminalni z Płońska zatrzymali 28-latka poszukiwanego listem gończym
    Kryminalni z Płońska zatrzymali 28-latka poszukiwanego listem gończym

    Policjanci z Płońska zatrzymali mężczyznę, który ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Podczas przeszukania jego mieszkania, odnaleziono narkotyki. 28-letni mieszkaniec Płońska trafił do zakładu karnego, gdzie spędzi ponad rok. Grożą mu także dodatkowe 3 lata więzienia, za posiadanie środków odurzających.

    Napisano środa, 20 listopad 2024 10:05
  • Jak zachęcić dzieci do picia wody - kreatywne sposoby na zdrowe nawyki
    Jak zachęcić dzieci do picia wody - kreatywne sposoby na zdrowe nawyki

    Dla dzieci w intensywnej fazie wzrostu i rozwoju, odpowiednie nawodnienie ma wielkie znaczenie. Jednak wielu rodziców napotyka trudności z przekonaniem pociechy do regularnego picia wody zamiast słodzonych napojów. Czy istnieją sposoby, aby uczynić wodę atrakcyjną dla najmłodszych i zachęcić je do zdrowych nawyków? Okazuje się, że tak.

    Napisano wtorek, 19 listopad 2024 14:19
  • Policjanci z Płocka ruszają na pomoc 10-letniej Lenie
    Policjanci z Płocka ruszają na pomoc 10-letniej Lenie

    Dziesięcioletnia Lena, córka policjanta z Płocka, zmaga się z białaczką. Policjanci organizują zbiórkę krwi i rejestrację dawców szpiku, aby pomóc dziewczynce w walce z chorobą.

    Napisano wtorek, 19 listopad 2024 11:04
  • Nowodworscy policjanci zatrzymali 22-latka za handel narkotykami
    Nowodworscy policjanci zatrzymali 22-latka za handel narkotykami

    Nowodworscy kryminalni, zatrzymali mieszkańca gminy Czosnów, który posiadał znaczne ilości narkotyków. W toku działań operacyjnych, zabezpieczono mefedron i amfetaminę. Mężczyźnie postawiono zarzuty, a sąd zadecydował o jego tymczasowym aresztowaniu. Grozi mu nawet 10 lat więzienia.

    Napisano poniedziałek, 18 listopad 2024 11:07
  • Odzyskiwanie danych po uszkodzeniach fizycznych – czy elektronika może pomóc?
    Odzyskiwanie danych po uszkodzeniach fizycznych – czy elektronika może pomóc?

    Dyski twarde są niezwykle ważnymi nośnikami danych, które przechowują nasze pliki, dokumenty, zdjęcia i wiele innych informacji. Choć coraz częściej stosuje się nowe technologie, takie jak dyski SSD, to tradycyjne HDD wciąż są powszechnie używane. Jednym z problemów, na które można napotkać, korzystając z dysków twardych, są uszkodzenia fizyczne.

    Napisano sobota, 16 listopad 2024 17:12
  • Trzecia edycja „Born to Climb” w Płocku
    Trzecia edycja „Born to Climb” w Płocku

    Już 24 listopada Płock stanie się centrum wspinaczkowych emocji. Trzecia edycja „Born to Climb” organizowana przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, zapowiada niezapomniane chwile dla miłośników wspinaczki. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14 i potrwa aż do momentu, gdy wszyscy uczestnicy zmierzą się z przygotowanymi wyzwaniami.

    Napisano piątek, 15 listopad 2024 12:26
  • Policjanci z Płocka zatrzymują sprawcę brutalnego rozboju
    Policjanci z Płocka zatrzymują sprawcę brutalnego rozboju

    Policjanci z Wydziału ds. Przestępczości Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Płocku zatrzymali 33-letniego mężczyznę podejrzanego o brutalny rozbój. Podejrzany po pobiciu znajomego mężczyzny, wywiózł go, a następnie ukradł jego samochód. Sprawca usłyszał zarzuty i został tymczasowo aresztowany. Grozi mu do 15 lat więzienia.

    Napisano czwartek, 14 listopad 2024 11:27
  • 45-latek zatrzymany za włamanie i kradzież na prywatnej posesji
    45-latek zatrzymany za włamanie i kradzież na prywatnej posesji

    W Kikołach, na terenie gminy Pomiechówek, doszło do niecodziennego zdarzenia. Policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o włamanie i kradzież na prywatnej posesji. 45-letni mieszkaniec gminy Pokrzywnica, został przyłapany na gorącym uczynku, kiedy próbował wywieźć wymontowane drzwi oraz inne wartościowe przedmioty. Mężczyźnie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

    Napisano środa, 13 listopad 2024 11:10