czwartek, 12 październik 2023 13:31

Jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia, czyli kilka wskazówek co zrobić, by Wigilia była magiczna, a nie nerwowa

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
opłatek bożonarodzeniowy opłatek bożonarodzeniowy mat.prasowe

Babie lato unosi się w powietrzu (a czasem przykleja do twarzy). Z drzew spadają liście i depczemy po szeleszczącym, barwnym „dywanie”. Zamiast koszulek sięgamy po sweter, a w kawiarni wolimy ciasto od lodów. Pomimo tych wszystkich znaków, nadal uważamy, że do świąt to jeszcze „ho, ho, ho i trochę czasu”? Rozejrzyjmy się po sklepach. Tuż obok dekoracji na Halloween czy zniczy na Wszystkich Świętych, zobaczymy rosnące sterty bombek, świątecznych figurek czy obrusów z choinkami. Zanim się obejrzymy, znów zacznie się grudzień, a wraz z nim przedświąteczna gorączka zakupów i przygotowań.

 

Zamiast nerwowo biegać za prezentami, suszonymi śliwkami, nową koszulą i robić wszystko „na ostatnią chwilę” licząc, że „jakoś to będzie”, podejdziemy do tematu „z głową”? W tym artykule dowiemy się, jak krok po kroku przygotować się na najpiękniejsze święta w roku. Dzięki temu do wigilijnego stołu zasiądziemy bez stresu i (mamy nadzieję) z idealnie spiętym budżetem. Czy nie o to chodzi?

Przygotowania do świąt – praktyczny harmonogram

Spokojne, radosne i rodzinne święta – takie marzą się każdemu z nas. Ze śniegiem, choinką i łamaniem się opłatkiem, czyli przepięknym zwyczajem kultywowany właściwie jedynie w naszym kraju. Tradycja ta stanowi istotną część naszego dziedzictwa, dlatego i w tym roku nie zapomnijmy o sianku wigilijnym i opłatku bożonarodzeniowym.

Zanim harmonogram – prośba. Przypomnijmy sobie, o co chodzi w świętach (oprócz tego, że mamy kilka dni wolnego). Narodziny Zbawiciela powinny być pretekstem do poczucia wdzięczności, ale także skłonić do pochylenia się nad tymi, którzy w życiu tyle szczęścia nie mają. Może wesprzemy czasem (wolontariat) lub pieniędzmi jakąś organizację charytatywną lub fundację (zajmującą się np. seniorami, bezdomnymi zwierzętami, chorymi na nowotwory, etc.).

Planner świąteczny

Godzina, miejsce, liczba osób. Ten punkt wydaje się nieistotny? Wbrew pozorom wcale taki nie jest. Dzięki planowaniu będziemy mogli ustalić:

  • u kogo odbywają się kolejne punkty uroczystości (czyli np. czy jesteśmy odpowiedzialni za kolację wigilijną, a może drugiego dnia świąt zapraszamy na śniadanie lub obiad),

  • o której godzinie się spotykamy (pomoże to uniknąć sytuacji, gdy wszystkie posiłki są odgrzane na 17, a my o 19 nadal czekamy na biesiadników. Dzięki temu wiemy też ile mamy czasu na przygotowania),

  • ile osób będzie uczestniczyć w uroczystości (co pomoże zaplanować budżet na prezenty czy ogarnąć ilość potrzebnych nam produktów spożywczych),

  • czy jest osoba odpowiedzialna za transport (w sytuacji, gdy ma się pojawić ktoś np. z drugiego końca miasta, czy będzie liczył na rzadko kursującą komunikację, czy może ktoś ją/go zabierze).

Budżet. Gdy już poznamy liczbę gości i ustalimy, kto co organizuje, łatwiej będzie nam zaplanować budżet. Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem stwierdzenie - święta są kosztowne. Co powinien zawierać dobrze rozplanowany budżet?:

  • Prezenty. Jeśli nie ustaliliśmy tego wcześniej z rodziną, zastanówmy się jaką kwotę możemy przeznaczyć na upominki. Dzięki internetowi łatwiej znaleźć „prezent do…” 50/100/150, etc. złotych.

  • Dekoracje. Przejrzyjmy świąteczne ozdoby – czy coś przypadkiem się nie zepsuło, pękło. A może nadszedł czas na zmianę kolorystyki, wystroju? Dopiszmy szacowaną kwotę do listy.

  • Stroje. Zróbmy to samo z ubraniami. Sprawdźmy, czy mamy się w co ubrać, czy może np. brakuje nam eleganckiej koszuli albo ciepłych rajstop dla dziecka.

  • Posiłki. Ustalmy, ile planujemy wydać na jedzenie (pomoże nam w tym lista zakupów).

  • Inne, ewentualne wydatki.

Może już czas, by odłożyć pewną sumę, albo kupić to, co do świąt się nie zepsuje/zniszczy (np. lampki choinkowe, sukienkę, bakalie). Obecne ceny są niższe niż w grudniu, dzięki czemu unikniemy kolejek i przykrych niespodzianek przy kasie.

Upominki. Zapewne doskonale wiemy już, ile osób zamierzamy obdarować. Sprawdźmy, czy na pewno nikogo nie pominęliśmy. Budżet ustaliliśmy wcześniej, zatem nadszedł czas na wybadanie potrzeb tak, by trafić idealnie w gust obdarowywanych osób.

Zaplanowanie prezentów pozwoli nam na większą swobodę i „szaleństwo”. W grudniu wszystko jest po prostu droższe, a dostępność mniejsza. Nikt nie mówi, że musimy już kupować. Na razie możemy rozejrzeć się i porównać ceny. Jeśli zdecydujemy się coś nabyć, zachowajmy paragon. W przypadku nieuszkodzonych/nieużywanych upominków będziemy mieć większą szansę na zwrot nietrafionych darów.

Nie mamy „budżetu z gumy” albo (co lepiej) jesteśmy twórczy i kreatywni? Idealnym pomysłem będzie wykonanie czegoś samemu. Może to być rysunek, ceramiczna miseczka, makrama czy album ze zdjęciami. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia i umiejętności.

Dekoracje świąteczne. Święta zawdzięczają swój bajkowy klimat, także ozdobom. Choinka, figurki i świece, piękne iluminacje, to tylko niektóre z nich. Jak się przygotować wcześniej do wystroju wnętrza? Zacznijmy od przejrzenia posiadanych ozdób pod kątem stanu czy użyteczności/zgodności z koncepcją dekoracji. Możemy też rozejrzeć się za ofertą gotowych wieńców, choinek, albo zapisać się na listę do wykonania w pełni spersonalizowanych np. słoi świątecznych (lasów w słoiku).

Nie zapomnijmy o najskromniejszym, ale wyjątkowo ważnym elemencie dekoracyjnym – sianku z opłatkiem. Te najpiękniejsze kupimy np. w manufakturze Oblatum.

Ustalenie menu. Ostatnie, ale nie mniej ważne zadanie. Opcji mamy kilka – od kupna „gotowców”, przez catering do samodzielnego gotowania.

W ostatnim przypadku powinniśmy się wcześniej zastanowić, co zamierzamy przygotować. Dzięki temu będziemy mogli sporządzić dokładną listę zakupów (by nie szukać „w ostatniej chwili” np. suszonych śliwek) i rozpisać dokładnie potrzebne nam produkty.

Inne dobre pomysły?:

  • przetestowanie przyrządzania nowych dań (mamy czas na ich naukę),

  • przygotowanie wcześniej i zamrożenie części rzeczy (np. uszek do barszczu),

  • sprawdzenie oferty gotowych dań (zdarza się, że są niemal równie smaczne, jak te domowe),

  • najdroższe, ale najwygodniejsze - zamówienie cateringu.

Podsumowując. Dysponując wiedzą co i jak, zacznijmy przygotowania najlepiej w listopadzie. Przygotujmy chociaż minimum: listę gości i prezentów dla nich, budżet, zaplanujmy menu i spiszmy potrzebne składniki, przejrzyjmy dekoracje.

Nie dajmy się jednak zwariować. Ideą świąt jest dzielenie się radością z bliskości, wspólnoty i spędzanie razem czasu. To te czynniki sprawiają, że tak bardzo kochamy święta, a nie nowe skarpetki pod choinką.

  • 39-latka z Płońska oszukana na popularnej platformie handlowej
    39-latka z Płońska oszukana na popularnej platformie handlowej

    Internetowe oszustwa, stają się coraz bardziej wyrafinowane, a ich ofiarami padają osoby w każdym wieku. 39-letnia mieszkanka Płońska straciła 4000 zł, próbując sprzedać kurtkę na popularnej platformie handlowej. Policja apeluje o ostrożność i przypomina zasady bezpieczeństwa w sieci.

    Napisano piątek, 10 styczeń 2025 13:59
  • Skarpety i ich rodzaje - czym się kierować przy zakupach
    Skarpety i ich rodzaje - czym się kierować przy zakupach

    Skarpety to niezbędna część damskiej i męskiej garderoby. Potrzebna przede wszystkim jesienią i zimą, gdy za oknem chłód, deszcz i mróz, ale także wiosną i latem, kiedy wyjmujemy z szafy trampki, espadryle czy baleriny. Skarpetki chronią, ogrzewają i ozdabiają nogi. Planujesz odświeżyć swoją szafę? Podpowiadamy, jakie rodzaje skarpet wybrać. 

    Napisano środa, 08 styczeń 2025 16:24
  • Kilkutysięczna procesja przejdzie ulicami Płocka
    Kilkutysięczna procesja przejdzie ulicami Płocka

    Już w najbliższą sobotę, 11 stycznia, Płock stanie się miejscem ogólnopolskiego wydarzenia religijnego - Rodzinnego Ogólnopolskiego Spotkania Wojowników Maryi. W procesji różańcowej i wspólnych modlitwach weźmie udział kilka tysięcy wiernych z całego kraju i zagranicy.

    Napisano środa, 08 styczeń 2025 12:38
  • Tatuaże na plecach - co warto wiedzieć i gdzie znaleźć dobre studio tatuażu w Warszawie?
    Tatuaże na plecach - co warto wiedzieć i gdzie znaleźć dobre studio tatuażu w Warszawie?

    Tatuaże na plecach ze studia tatuażu z Warszawy potrafią robić niesamowite wrażenie. Dlaczego? Bo masz tam naprawdę sporo miejsca, żeby artysta mógł poszaleć z detalami, kolorami, czy całymi pejzażami. Plecy to coś w rodzaju gigantycznego płótna – jeśli już decydujesz się na tatuaż, możesz iść w pełne rozmachu kompozycje, wielkie sceny, misterne wzory lub subtelne, symboliczne obrazki, które dyskretnie przypomną Ci, co w życiu jest dla Ciebie ważne. W dodatku, jeśli pracujesz w miejscu, gdzie nie wszyscy doceniają sztukę pod skórą, łatwiej Ci będzie taki tatuaż schować pod koszulą czy bluzką. Na imprezie możesz go za to bez problemu pokazać, jeśli tylko masz na to ochotę. Plecy łączą więc swobodę twórczą z całkiem praktycznym podejściem.

    Napisano wtorek, 07 styczeń 2025 11:51
  • Lotto w Płocku w 2024 roku - dwie milionowe wygrane
    Lotto w Płocku w 2024 roku - dwie milionowe wygrane

    Rok 2024 w Płocku, okazał się niezwykle owocny dla graczy Lotto. Choć w tym czasie nie padła żadna z ponad 30 głównych wygranych Lotto, niektórzy mieszkańcy miasta mieli powody do radości dzięki innym znaczącym trafieniom. Jakie sukcesy odnieśli płocczanie w grach liczbowych i zdrapkach?

    Napisano poniedziałek, 06 styczeń 2025 11:33
  • Poszukiwany 40-latek zatrzymany przez policję z Nowego Dworu Mazowieckiego
    Poszukiwany 40-latek zatrzymany przez policję z Nowego Dworu Mazowieckiego

    Nowodworscy funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego zatrzymali mężczyznę, który przez wiele miesięcy unikał wymiaru sprawiedliwości. Poszukiwany 40-latek ukrywał się na terenie gminy Zakroczym i miał do odbycia łączną karę 3 lat i 4 miesięcy pozbawienia wolności.

    Napisano piątek, 03 styczeń 2025 10:02
  • ​Lód – nie tylko chłodzenie - kluczowa rola lodu w barach i gastronomii
    ​Lód – nie tylko chłodzenie -  kluczowa rola lodu w barach i gastronomii

    W gastronomii lód to coś więcej niż zimny dodatek do napojów. Jest nieodłącznym elementem zarówno profesjonalnych barów, jak i kuchni restauracyjnych, a jego funkcje wykraczają daleko poza chłodzenie drinków. Lód wpływa na jakość serwowanych napojów i potraw, wspomaga procesy przygotowawcze i przechowywanie żywności, a także pełni funkcję dekoracyjną. Zrozumienie roli lodu oraz wybór odpowiednich urządzeń do jego produkcji może znacząco poprawić efektywność i estetykę pracy w gastronomii.

    Napisano czwartek, 02 styczeń 2025 16:58
  • Zarząd Petro Mechaniki w Płocku skazany za oszustwa
    Zarząd Petro Mechaniki w Płocku skazany za oszustwa

    Prokuratura Okręgowa w Płocku, doprowadziła do skazania dwóch członków zarządu spółki remontowo-instalacyjnej Petro Mechanika. Oskarżeni dopuścili się oszustwa na szkodę 57 osób, sprzedając obligacje spółki, która już wtedy była niewypłacalna.

    Napisano środa, 01 styczeń 2025 14:13
  • Strzały na ulicach Płocka - policja i prokuratura badają sprawę
    Strzały na ulicach Płocka - policja i prokuratura badają sprawę

    W sobotę wieczorem, w Płocku doszło do niepokojącego incydentu. Na ulicy Widnej, postrzelono 36-letniego mężczyznę. Poszkodowany przeżył, a sprawą zajmują się służby pod nadzorem prokuratury. Co już wiadomo?

    Napisano poniedziałek, 30 grudzień 2024 13:06
  • Jak wybrać prześcieradło z gumką na wymiar ?
    Jak wybrać prześcieradło z gumką na wymiar ?

    Prześcieradła z gumką są dziś jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań w sypialniach. Dzięki elastycznej gumce doskonale przylegają do materaca, zapewniając wygodę i schludny wygląd łóżka. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać idealne prześcieradło z gumką, na co zwrócić uwagę oraz dlaczego warto postawić na bawełniane modele szyte na miarę.

    Napisano poniedziałek, 30 grudzień 2024 11:54