czwartek, 12 październik 2023 13:31

Jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia, czyli kilka wskazówek co zrobić, by Wigilia była magiczna, a nie nerwowa

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
opłatek bożonarodzeniowy opłatek bożonarodzeniowy mat.prasowe

Babie lato unosi się w powietrzu (a czasem przykleja do twarzy). Z drzew spadają liście i depczemy po szeleszczącym, barwnym „dywanie”. Zamiast koszulek sięgamy po sweter, a w kawiarni wolimy ciasto od lodów. Pomimo tych wszystkich znaków, nadal uważamy, że do świąt to jeszcze „ho, ho, ho i trochę czasu”? Rozejrzyjmy się po sklepach. Tuż obok dekoracji na Halloween czy zniczy na Wszystkich Świętych, zobaczymy rosnące sterty bombek, świątecznych figurek czy obrusów z choinkami. Zanim się obejrzymy, znów zacznie się grudzień, a wraz z nim przedświąteczna gorączka zakupów i przygotowań.

 

Zamiast nerwowo biegać za prezentami, suszonymi śliwkami, nową koszulą i robić wszystko „na ostatnią chwilę” licząc, że „jakoś to będzie”, podejdziemy do tematu „z głową”? W tym artykule dowiemy się, jak krok po kroku przygotować się na najpiękniejsze święta w roku. Dzięki temu do wigilijnego stołu zasiądziemy bez stresu i (mamy nadzieję) z idealnie spiętym budżetem. Czy nie o to chodzi?

Przygotowania do świąt – praktyczny harmonogram

Spokojne, radosne i rodzinne święta – takie marzą się każdemu z nas. Ze śniegiem, choinką i łamaniem się opłatkiem, czyli przepięknym zwyczajem kultywowany właściwie jedynie w naszym kraju. Tradycja ta stanowi istotną część naszego dziedzictwa, dlatego i w tym roku nie zapomnijmy o sianku wigilijnym i opłatku bożonarodzeniowym.

Zanim harmonogram – prośba. Przypomnijmy sobie, o co chodzi w świętach (oprócz tego, że mamy kilka dni wolnego). Narodziny Zbawiciela powinny być pretekstem do poczucia wdzięczności, ale także skłonić do pochylenia się nad tymi, którzy w życiu tyle szczęścia nie mają. Może wesprzemy czasem (wolontariat) lub pieniędzmi jakąś organizację charytatywną lub fundację (zajmującą się np. seniorami, bezdomnymi zwierzętami, chorymi na nowotwory, etc.).

Planner świąteczny

Godzina, miejsce, liczba osób. Ten punkt wydaje się nieistotny? Wbrew pozorom wcale taki nie jest. Dzięki planowaniu będziemy mogli ustalić:

  • u kogo odbywają się kolejne punkty uroczystości (czyli np. czy jesteśmy odpowiedzialni za kolację wigilijną, a może drugiego dnia świąt zapraszamy na śniadanie lub obiad),

  • o której godzinie się spotykamy (pomoże to uniknąć sytuacji, gdy wszystkie posiłki są odgrzane na 17, a my o 19 nadal czekamy na biesiadników. Dzięki temu wiemy też ile mamy czasu na przygotowania),

  • ile osób będzie uczestniczyć w uroczystości (co pomoże zaplanować budżet na prezenty czy ogarnąć ilość potrzebnych nam produktów spożywczych),

  • czy jest osoba odpowiedzialna za transport (w sytuacji, gdy ma się pojawić ktoś np. z drugiego końca miasta, czy będzie liczył na rzadko kursującą komunikację, czy może ktoś ją/go zabierze).

Budżet. Gdy już poznamy liczbę gości i ustalimy, kto co organizuje, łatwiej będzie nam zaplanować budżet. Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem stwierdzenie - święta są kosztowne. Co powinien zawierać dobrze rozplanowany budżet?:

  • Prezenty. Jeśli nie ustaliliśmy tego wcześniej z rodziną, zastanówmy się jaką kwotę możemy przeznaczyć na upominki. Dzięki internetowi łatwiej znaleźć „prezent do…” 50/100/150, etc. złotych.

  • Dekoracje. Przejrzyjmy świąteczne ozdoby – czy coś przypadkiem się nie zepsuło, pękło. A może nadszedł czas na zmianę kolorystyki, wystroju? Dopiszmy szacowaną kwotę do listy.

  • Stroje. Zróbmy to samo z ubraniami. Sprawdźmy, czy mamy się w co ubrać, czy może np. brakuje nam eleganckiej koszuli albo ciepłych rajstop dla dziecka.

  • Posiłki. Ustalmy, ile planujemy wydać na jedzenie (pomoże nam w tym lista zakupów).

  • Inne, ewentualne wydatki.

Może już czas, by odłożyć pewną sumę, albo kupić to, co do świąt się nie zepsuje/zniszczy (np. lampki choinkowe, sukienkę, bakalie). Obecne ceny są niższe niż w grudniu, dzięki czemu unikniemy kolejek i przykrych niespodzianek przy kasie.

Upominki. Zapewne doskonale wiemy już, ile osób zamierzamy obdarować. Sprawdźmy, czy na pewno nikogo nie pominęliśmy. Budżet ustaliliśmy wcześniej, zatem nadszedł czas na wybadanie potrzeb tak, by trafić idealnie w gust obdarowywanych osób.

Zaplanowanie prezentów pozwoli nam na większą swobodę i „szaleństwo”. W grudniu wszystko jest po prostu droższe, a dostępność mniejsza. Nikt nie mówi, że musimy już kupować. Na razie możemy rozejrzeć się i porównać ceny. Jeśli zdecydujemy się coś nabyć, zachowajmy paragon. W przypadku nieuszkodzonych/nieużywanych upominków będziemy mieć większą szansę na zwrot nietrafionych darów.

Nie mamy „budżetu z gumy” albo (co lepiej) jesteśmy twórczy i kreatywni? Idealnym pomysłem będzie wykonanie czegoś samemu. Może to być rysunek, ceramiczna miseczka, makrama czy album ze zdjęciami. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia i umiejętności.

Dekoracje świąteczne. Święta zawdzięczają swój bajkowy klimat, także ozdobom. Choinka, figurki i świece, piękne iluminacje, to tylko niektóre z nich. Jak się przygotować wcześniej do wystroju wnętrza? Zacznijmy od przejrzenia posiadanych ozdób pod kątem stanu czy użyteczności/zgodności z koncepcją dekoracji. Możemy też rozejrzeć się za ofertą gotowych wieńców, choinek, albo zapisać się na listę do wykonania w pełni spersonalizowanych np. słoi świątecznych (lasów w słoiku).

Nie zapomnijmy o najskromniejszym, ale wyjątkowo ważnym elemencie dekoracyjnym – sianku z opłatkiem. Te najpiękniejsze kupimy np. w manufakturze Oblatum.

Ustalenie menu. Ostatnie, ale nie mniej ważne zadanie. Opcji mamy kilka – od kupna „gotowców”, przez catering do samodzielnego gotowania.

W ostatnim przypadku powinniśmy się wcześniej zastanowić, co zamierzamy przygotować. Dzięki temu będziemy mogli sporządzić dokładną listę zakupów (by nie szukać „w ostatniej chwili” np. suszonych śliwek) i rozpisać dokładnie potrzebne nam produkty.

Inne dobre pomysły?:

  • przetestowanie przyrządzania nowych dań (mamy czas na ich naukę),

  • przygotowanie wcześniej i zamrożenie części rzeczy (np. uszek do barszczu),

  • sprawdzenie oferty gotowych dań (zdarza się, że są niemal równie smaczne, jak te domowe),

  • najdroższe, ale najwygodniejsze - zamówienie cateringu.

Podsumowując. Dysponując wiedzą co i jak, zacznijmy przygotowania najlepiej w listopadzie. Przygotujmy chociaż minimum: listę gości i prezentów dla nich, budżet, zaplanujmy menu i spiszmy potrzebne składniki, przejrzyjmy dekoracje.

Nie dajmy się jednak zwariować. Ideą świąt jest dzielenie się radością z bliskości, wspólnoty i spędzanie razem czasu. To te czynniki sprawiają, że tak bardzo kochamy święta, a nie nowe skarpetki pod choinką.

  • Tragiczny wypadek pod Płockiem.33-latek nie żyje.
    Tragiczny wypadek pod Płockiem.33-latek nie żyje.

    W czwartek, 25 lipca, na drodze krajowej numer 60 w okolicach Goślic, doszło do tragicznego zdarzenia drogowego. Osobowy samochód marki Lexus, którym podróżowała rodzina - dwóch dorosłych i dwoje dzieci - niespodziewanie zjechał z jezdni, przewrócił się, a następnie dachował.

    Napisano piątek, 26 lipiec 2024 07:50
  • Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Płocku - analiza wyników
    Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Płocku - analiza wyników

    W ostatnim czasie zakończył się proces rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Płocku. Wśród aplikujących uczniów i oferowanych przez placówki programów edukacyjnych, niektóre szkoły zyskały szczególną popularność, przejawiającą się w wysokich progach punktowych oraz znacznym przekroczeniu liczby dostępnych miejsc przez liczbę kandydatów.

    Napisano czwartek, 25 lipiec 2024 10:47
  • Piotr Krawczewski z Płocka wyróżniony w konkursie policyjnym
    Piotr Krawczewski z Płocka wyróżniony w konkursie policyjnym

    W polskiej policji nie brakuje przykładów codziennego heroizmu i empatii, co potwierdza historia aspiranta sztabowego Piotra Krawczewskiego z Komendy Miejskiej Policji w Płocku. Dzielnicowy został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie "Policjant, który mi pomógł", organizowanym przez Komendę Główną Policji. Uroczyste spotkanie laureatów odbyło się w Komendzie Głównej Policji, w obecności licznych znamienitych gości, w tym komendanta głównego policji oraz Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Czesława Mroczka.

    Napisano środa, 24 lipiec 2024 08:34
  • Zmiana na rynku pracy w Płocku po zamknięciu fabryki Levi Strauss
    Zmiana na rynku pracy w Płocku po zamknięciu fabryki Levi Strauss

    Miasto Płock, stanęło przed wyzwaniem gospodarczym po ogłoszeniu zamknięcia lokalnej fabryki Levi Strauss, która była ważnym pracodawcą z ponad 650 pracownikami na etatach. Ostatni dzień funkcjonowania zakładu zaplanowano na 30 czerwca, z pełną likwidacją do końca listopada tego roku. Decyzja ta wywołała obawy o wzrost bezrobocia i pogorszenie sytuacji ekonomicznej w regionie.

    Napisano wtorek, 23 lipiec 2024 08:42
  • Aresztowanie poszukiwanego przez Interpol mężczyzny na Lotnisku Chopina
    Aresztowanie poszukiwanego przez Interpol mężczyzny na Lotnisku Chopina

    Na warszawskim Lotnisku Chopina, doszło do zatrzymania 40-letniego obywatela Armenii, który był poszukiwany na podstawie czerwonej noty Interpolu oraz Europejskiego Nakazu Aresztowania. Zatrzymanie miało miejsce podczas rutynowej kontroli paszportowej, tuż przed planowanym odlotem mężczyzny do Luksemburga. Informacje na temat zatrzymania, przekazała Dagmara Bielec, rzeczniczka Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

    Napisano poniedziałek, 22 lipiec 2024 15:37
  • Wypadek na zawodach w Stadzie Ogierów w Łącku
    Wypadek na zawodach w Stadzie Ogierów w Łącku

    W niedzielę 21 lipca, tuż przed godziną 11:00, na terenie Stada Ogierów w Łącku doszło do poważnego zdarzenia. Podczas trwających tam Ogólnopolskich Zawodów Dzieci i Młodzieży w skokach przez przeszkody jedna z uczestniczek, utraciła kontrolę nad swoim koniem. Zwierzę potknęło się i przewróciło, co spowodowało upadek zawodniczki.

    Napisano poniedziałek, 22 lipiec 2024 09:17
  • Jak zapewnić opiekę dla starszej osoby?
    Jak zapewnić opiekę dla starszej osoby?

    Opieka nad starszymi członkami w rodzinie nie należy do łatwych zadań. Szczególnie że dzieci, wnuki i pozostali bliscy, mają często do czynienia z różnego rodzaju obowiązkami, które trudno pogodzić z prawie nieustanną opieką nad osobą, mającą do czynienia z różnymi dolegliwościami. Jak zadbać o opiekę nad emerytami? Jakie rozwiązanie jest najdogodniejsze?

    Napisano poniedziałek, 22 lipiec 2024 08:43
  • Tragiczny wypadek pod Płockiem - poszukiwani świadkowie
    Tragiczny wypadek pod Płockiem - poszukiwani świadkowie

    W wieczór 20 czerwca, przed godziną 22, w miejscowości Dzierżanowo Osada doszło tragicznego zdarzenia. Na prostym odcinku drogi poza obszarem zabudowanym, kierowca samochodu osobowego marki BMW potrącił trzech pieszych. W wyniku zdarzenia jeden z nich, 21-letni mieszkaniec powiatu płockiego, zginął na miejscu. Pozostałe dwie osoby - 27-letnia kobieta oraz 20-letni mężczyzna - zostały niezwłocznie przetransportowane do szpitala.

    Napisano piątek, 19 lipiec 2024 09:22
  • Wyprawka dla noworodków z Mazowsza - regionalna inicjatywa wsparcia rodzin
    Wyprawka dla noworodków z Mazowsza - regionalna inicjatywa wsparcia rodzin

    Od połowy lipca bieżącego roku, samorząd województwa mazowieckiego wprowadza szczególny program powitalny dla każdego noworodka, który pojawi się na świecie w jednym z prowadzonych przez niego szpitali. W ramach tej inicjatywy, rodzice otrzymują wyprawkę o nazwie "Witaj na Mazowszu". Zestaw powitalny zawiera wygodny kokon niemowlęcy, suchy termofor, zabawkę sensoryczną, dwie pieluszki, kocyk, czapeczkę oraz body. Wyprawki są dostępne w szpitalach zlokalizowanych w Warszawie, Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce, Ciechanowie oraz Płocku.

    Napisano czwartek, 18 lipiec 2024 08:28
  • Modernizacja Portu Lotniczego Warszawa - Modlin - perspektywy na 2029 rok
    Modernizacja Portu Lotniczego Warszawa - Modlin - perspektywy na 2029 rok

    Rok 2029 przyniesie nową erę dla Portu Lotniczego Warszawa - Modlin. Port Lotniczy Warszawa - Modlin, usytuowany 37 km od centrum Warszawy i blisko drogi ekspresowej S7 oraz linii kolejowej Warszawa - Modlin, przeżywa obecnie dynamiczne zmiany. W ostatnich miesiącach, od stycznia do maja, skorzystało z niego już 1,18 miliona pasażerów, co świadczy o jego rosnącej roli w polskim i europejskim ruchu lotniczym.

    Napisano środa, 17 lipiec 2024 09:57